Šta je novo?

ASIC quality - Lak način za proveru kvaliteta vašeg GPU-a

Sharpshooter

Slavan
Učlanjen(a)
03.12.2007
Poruke
1,789
Poena
350
Da se ne pravim pametan brzo objašnjenje:

"The next new feature is ASIC quality, designed for NVIDIA Fermi (GF10x and GF11x GPUs) and AMD Southern Islands (HD 7800 series and above), aimed at advanced users, hardware manufacturers, and the likes. We've found the ways in which AMD and NVIDIA segregate their freshly-made GPU ASICs based on the electrical leakages the chips produce (to increase yield by allotting them in different SKUs and performance bins), and we've found ways in which ASIC quality can be quantified and displayed. Find this feature in the context menu of GPU-Z. We're working on implementing this feature on older AMD Radeon GPUs. "

U prevodu što je veća vrednost, to bi trebalo da vam je zapao kvalitetniji GPU.

Potreban je GPU-Z 0.5.9.

Moja MSI GTX480 Hydrogen nije loša sa svojih 74,3%
 

Prilozi

  • ASCI GTX480.jpg
    ASCI GTX480.jpg
    449.1 KB · Pregleda: 643
kod mene je
asic.jpg
 
Po ovome ispada da karte sa lošijom vrednošću se bolje OC-uju na vodi, ledu i LN???
 
Hmmm ispada da je ovaj Gainward GS krsh za OC tj. da je bolji prodavao bi se vec kao GLH verzija.

Samo ne razumem sta znaci ona tabela ispod ? Sugestije za licno ocenjivanje ?
 

Prilozi

  • ASIC.jpg
    ASIC.jpg
    133.5 KB · Pregleda: 453
Pa nije 66% loše. Ova tabela ti je objašnjenje šta znači ta vrednost. Kako se klokuje?

P.S. Moja GTX480 sa 700 ide na 900 mhz, na vodi naravno.
 
Evo mog rezultata

malo je bolji od zokocx-ovog a imamo istu karticu


 
MSI GTX 460 Hawk

73.1%
 

Prilozi

  • gpuz.png
    gpuz.png
    98.8 KB · Pregleda: 165
Pomalo probran primerak od par komada (po principu najnižeg Vid-a) kada sam svojevremeno kupovao.

246l2jm.png


@slobomo: na kojem minimalnom GPU naponu ti kartica stabilno radi na recimo 900, 950MHz... ili 1GHz? Kod mene na 1.0V na 900MHz, 1.05V na 950MHz i 1.12V na 1GHz, sve na sobnoj temperaturi. Kao reper stabilnosti recimo uzmi da par puta uspešno prođe Unigine Heaven. Ako je tvoj primerak kvalitetniji (barem po ovoj ASIC oceni jeste) trebalo bi da ovo isto uspevaš i na nešto nižem naponu.
 
Poslednja izmena:
Oc-vana karta ne utiče na skor. Isto je držali je na def ili OC-vanu kada poterate upit. Baš me interesuje poređenje dve karte, da proverimo da li ovo čudo stvarno nešto znači.
 
Po ovome ispada da karte sa lošijom vrednošću se bolje OC-uju na vodi, ledu i LN???

I da i ne. GPU-ovi (kao i CPU-ovi) sa većim "leakage" strujama se više greju na istom naponu, ali OC dometi pri ekstremnijim naponima su im često veći (nije baš pravilo, ali recimo solidna verovatnoća). Naravno to onda traži i ekstremnija hlađenja.

Imao sam tako svojevremeno dva primerka i7-970 (Gulf, 6 jezgara). Prvi je na vazduhu postizao 4.2GHz na 1.36V a drugom je trebalo samo 1.28V za isti klok, ali se na tih 1.28V grejao isto ili čak i nešto više nego onaj na 1.36V verovatno jer je imao veće leakage struje. E taj sa većim leakage strujama, je kada sam ga izbacio na terasu na hladnoću i odvrnuo ventilator na maksimum dostizao za benchmarke stabilnih 4.7GHz na 1.5V, a ovaj koji se manje grejao nije hteo ni da čuje preko 4.4GHz na bilo kom naponu (probao i 1.55V) iako se znatno manje grejao.

Oc-vana karta ne utiče na skor. Isto je držali je na def ili OC-vanu kada poterate upit. Baš me interesuje poređenje dve karte, da proverimo da li ovo čudo stvarno nešto znači.

I ja ovo čekam da neko sa GTX560ti proveri...
 
Poslednja izmena:
kod mene je 86.4% ...menjanje napona i kloka ne utice na rezultat, jedino mozda driver-i :d e da, i da cekamo nekog sa 570/580 kartama

2dRxI.jpg
 
Poslednja izmena:
Ljudi, a gde se to klikće da bi se dobio ASIC quality rezultat ? Gledao sam svuda u mom GPU-Z 0.59 ali nisam video tu opciju...

Podržava li program moju AMD Radeon 6790 ?
 
Klikneš desnim na gornju ivicu prozora, pa iz menija odabereš ASIC opciju. Koristite 0.5.9 verziju, pošto ima izmena u odnosu na 0.5.8. U prevodu daje različite vrednosti.

Mogli bi kasnije da napravimo listu kartica po kategorijama (sa ASIC vrednošću i max OC na def. naponu), da proverimo verodostojnost.
 
MSI GTX 560 Ti Twin Frozr II OC
 

Prilozi

  • f.jpg
    f.jpg
    174.9 KB · Pregleda: 234
Ovo sto je M M naveo se u potpunosti slaze sa "FX overklokerskim" tablicama.
Ko ima izuzetno jako hladjenje verovatno ce rusiti rekorde sa low VID chipom, a ko je prosecan-kucni overkloker bolje mu je sa high VID-om iako je oc-limitiran.

ASIC quality moze da se procita samo na nvidia 4xx/5xx i AMD 7xxx seriji. Moj MSI GTX 480 Twinfrozer II
audr3s.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovo sto je M M naveo se u potpunosti slaze sa "FX overklokerskim" tablicama.
Ko ima izuzetno jako hladjenje verovatno ce rusiti rekorde sa low VID chipom, a ko je prosecan-kucni overkloker bolje mu je sa high VID-om iako je oc-limitiran.

ASIC quality moze da se procita samo na nvidia 4xx/5xx i AMD 7xxx seriji. Moj MSI GTX 480 Twinfrozer II
audr3s.jpg

Pa kako se klokuje i koji su mu naponi?
 
Pa kako se klokuje i koji su mu naponi?
Default VID mu je 1.025V (0.963V u 2D modu) i do 750MHz radi bez greske, ali za 800MHz vec nece da izvrsi sve testove. Pogotovo one sa teselacijom, npr. Heaven Benchmark prijavljuje gresku sa DirectX11 i sl. Ocigledno mu treba jos napona. Inace u zahtevnim GPU igrama se greje do 85C tako da se nisam bavio overvoltovanjem, jer ovaj TwinFrozer II kuler nije bas mnogo bolji od onog referentnog. (mozda 5-10C) Posto imam i dalje jedan GTX470, ovakav kakav je GTX 480 je u proseku za 2C 'ladniji od tog slabijeg modela. (stock vs stock)

Uspeo sam da iskopam listu default VID-ova za GF100: (moguce da je kasnije bilo jos nekih vrednosti jer ova lista je napravljena od clanova Guru3D foruma 3-4 meseca nakon promocije)
2D mode: 825mv, 837mv, 850mv, 862mv, 875mv, 887mv, 900mv, 912mv, 925mv, 937mv, 950mv, 962mv, 975mv
3D mode: 987mv, 1000mv, 1012mv, 1025mv,1037mv, 1050mv, 1062mv, 1075mv, 1087mv

Na osnovu iskustava sa overklokovanjem starih Fermija moglo bi se zakljuciti gde prestaju lowVID modeli, a pocinju highVID posto za to nema neke posebne ni tacno odredjene vrednosti. (ne znam ni kako W1zzard odredjuje za taj svoj ASIC) Pretpostavljam da su ova poslednja 4-5 highVID modeli. (gledano po 3D mode VID-u koji je ipak bitniji za rad)
 
Poslednja izmena:
evo i moje GTX 470

capturemtr.png
 
Default VID mu je 1.025V (0.963V u 2D modu) i do 750MHz radi bez greske, ali za 800MHz vec nece da izvrsi sve testove. Pogotovo one sa teselacijom, npr. Heaven Benchmark prijavljuje gresku sa DirectX11 i sl. Ocigledno mu treba jos napona. Inace u zahtevnim GPU igrama se greje do 85C tako da se nisam bavio overvoltovanjem, jer ovaj TwinFrozer II kuler nije bas mnogo bolji od onog referentnog. (mozda 5-10C) Posto imam i dalje jedan GTX470, ovakav kakav je GTX 480 je u proseku za 2C 'ladniji od tog slabijeg modela. (stock vs stock)

Uspeo sam da iskopam listu default VID-ova za GF100: (moguce da je kasnije bilo jos nekih vrednosti jer ova lista je napravljena od clanova Guru3D foruma 3-4 meseca nakon promocije)
2D mode: 825mv, 837mv, 850mv, 862mv, 875mv, 887mv, 900mv, 912mv, 925mv, 937mv, 950mv, 962mv, 975mv
3D mode: 987mv, 1000mv, 1012mv, 1025mv,1037mv, 1050mv, 1062mv, 1075mv, 1087mv

Na osnovu iskustava sa overklokovanjem starih Fermija moglo bi se zakljuciti gde prestaju lowVID modeli, a pocinju highVID posto za to nema neke posebne ni tacno odredjene vrednosti. (ne znam ni kako W1zzard odredjuje za taj svoj ASIC) Pretpostavljam da su ova poslednja 4-5 highVID modeli. (gledano po 3D mode VID-u koji je ipak bitniji za rad)

Mojoj je def napon 1.038V, što dođe da imaš malo bolji primerak, a ASIC to i potvrđuje. Ja sam mojom nemam problema sa toplotom, tako da možeš da odšrafiš sve klizače u nebesa (za 480-cu). Stabilnih 850 mhz sa def naponom, a sa 1,138V stabilna je na 900 mhz.

Daj Nessa da izvrti sve tri karte. Okači molim te ASIC i def napone za svaku. Ako te ne mrzi možeš i OC domete na def i max VID-u. :)
 
Bilo bi lepo da saznamo na osnovu čega tačno ASIC quality daje ove rezultate? Koji su to parametri koje tool iščitava i određuje "kvalitet"? Šta će Nvidija i AMD da kažu na ovo, ima li reakcija?
 
Bilo bi lepo da saznamo na osnovu čega tačno ASIC quality daje ove rezultate? Koji su to parametri koje tool iščitava i određuje "kvalitet"? Šta će Nvidija i AMD da kažu na ovo, ima li reakcija?

Evo sta kazu na Techpower-upu:
It represents the arbitrary number Nvidia or ATI assign a die based on its location and performance figure they are trying to target. Just like it was said before a lower number should have higher leakage, but may also mean a closer to the edge die cut. If everything else were equal a number such as 85% should yield a balance between leakage so you can throw more voltage at it and non faulty transistors from die defects.

Gledano po ASIC vrednostima, (sa stranih foruma) karte ispod 70% su verovatno jako overklokabilne ali traze visok napon i extra hladjenje, a one iznad 80% ne idu toliko daleko, ali mogu da se ohlade vazduhom. Ove iz sredine mogu da se priklone jednima ili drugima, nema pravila. Video sam neke Gigabyte SOC modele sa 54% i sto potvrdjuje teoriju da su pravljene za LN2 i sl.
Mislim da ce w1zzard to morati malo bolje da prezentuje, ovako je prilicno zbunjujuce. Npr. sindin GF100 (GTX470) odozgo na osnovu ASIC-a je verovatno isto na 1.038V.
 
Evo jedne preko 90% :)

screenshot006.png
 
auu,sad tek vidim ...wall kida :d

Pa bilo je 4 i kusur, zaboravio sam da ga sakrijem.

Hmmm ispada da je ovaj Gainward GS krsh za OC tj. da je bolji prodavao bi se vec kao GLH verzija.

Samo ne razumem sta znaci ona tabela ispod ? Sugestije za licno ocenjivanje ?




Gainward GTX 460
ZoZ2y.jpg

Imamo 3 Gainward GTX460(verovatno Golden Sample). Dokle vam idu klokovi?
Meni na 1v ide 850/2000 dok na 1,087 ide samo na 900/2100(verovatno moze vise za memoriju).
 
Veci vidim da ce se uskoro u oglasima i ovo navoditi kao parametar tokom preprodaje kartica :p

Inace, alatka je daleko od pouzdane, na ovom linku je kartica sa skorom 104% ;) Screenshot je inace sa overclock.net foruma.
 
To je iz prosle verzije GPU-Z-a 0.58 kad autor nije dobro podesio skalu. Pisao je o tome u komentarima nakon izlaska te verzije. :) Meni je malo cudno da ATI/AMD karte serije 6xxx ne podrzavaju ovu foru.
 
@slobomo: na kojem minimalnom GPU naponu ti kartica stabilno radi na recimo 900, 950MHz... ili 1GHz? Kod mene na 1.0V na 900MHz, 1.05V na 950MHz i 1.12V na 1GHz, sve na sobnoj temperaturi. Kao reper stabilnosti recimo uzmi da par puta uspešno prođe Unigine Heaven. Ako je tvoj primerak kvalitetniji (barem po ovoj ASIC oceni jeste) trebalo bi da ovo isto uspevaš i na nešto nižem naponu.

Nisam je nikada klokovao :S:

@kull, bas sam naleteo negde na netu da se pominje da ce i 6*** da podrze u sledecoj verziji.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno