@Boarslide
Prijatelju hajmo ovako, prvo si rekao da je ostrina najvaznija za tebe a drugo je bilo upuceno pitanje Maretu oko motion resolution-a;
Pa hajmo redom;
Ostrina je po NIC specifikacijama na zadnjem mjestu;
1.Kontrast (Stvarni ne dinamički)
2.Zasičenje bojama ili reprodukcija boja(mogučnost TV-a da bude sto bliže D65 skali)
3.Osvijetljenje
4.Rezolucija - ovo solobodno prevedi kao ostrina
Naime, kontrast predstavlja razliku izmedju najbjelije bjele i najtamnije crne boje laicki receno, dakle ako je TV u mogučnosti da u isto vrijeme prikaže „svijetlo bijelu boju“ i „tamno crnu“ slika će biti realna i živa, kontrast utiče i na reprodukciju i prikaz ostalih boja, jer čitava paleta boja zavisi od mogučnosti TV-a kako će uklopiti bijelu odnosno crnu u ostale spektre. Sto je kontrast manji bjela je tamnija a crna je blijedja i nema te oštrine koja može ispraviti takav nedostatak slike.
Ako pogledate specifikacije pojedinih plasmi i LCD-a jasno je da plasme imaju veči kontrast, razlog je u tehnologiji na kojoj plasme rade i samim tim imaju veče vrijednosti kad je u pitanju najvažnija stavka kvaliteta slike.
2. Zasičenost boja je po važnosti na 2 mjestu, i predstavlja mogučnost TV-a da prikaze boje onako kako izgledaju u prirodi po danjem svijetlu koje se mjeri sa D65 skalom koja predstavlja 6500K topline spektra.
3. Svijetlina ili mogučnost TV-a da pravilno osvijetljava pojedine dijelove panela je na 3 mjestu, ova stavka je jako vezana za samo tehnologiju izrade LCD-a i Plasmi. Naime kod Plasmi svaki pixel je jedinica za sebe koji se pali i gasi po potrebi, proizvodi svijetlost i spectar boja. Kod LCD tehnologija (iza matrice na kojoj se nalaze svi tranzistori ciji broj odgovara fizičkoj rezoluciji) se nalazi ploča sa pozadinskim osvijetljenjem, koja gori svo vrijeme. Dakle svi pixeli su osvijetljenji u svakom momentu i crna boja se stvara tako sto tranzistori blokiraju prolaz pozadinskog osvijetljenja. Naravno da je skoro nemoguće blokirati svijetlost i to je razlog zbog čega LCD nema dobru reprodukciju crne boje na nivou plasmi.
Jasno je da LCD-ovi kojima je največa mana pozadinsko ovijetljenje nemaju dobru ni uniformnost, laički rečeno sposobnost da podjednako na svakom djelu panela se prikazuje slika sa istim kvalitetom osvijetljenja.
Dobru uniformnost LCD-ova ponajvise kvari pozadinsko osvijetljenje, medjutim uniformnost kod novijih panela sa Back Lightom takodjer nije na nekom zavidnom nivou.
Ovde je takodjer potrebno naglasiti da se pozadisnko osvijetljenje moze smanjiti u korisničkom meniu, medjutim smanjivanjem vrijednosti pozadinskog osvijetljenja gubi se na deklariranom kontrastu.
Mač sa dvije ostrice, za skupo plačeni uredjaj. Čitajući komentare mnogih vlasnika LCD-ova, sa foruma jasno je da se ne radi o anomalijama kod pojedinih modela već o pravilu da crne boje, uniformnost kao i na kraju krajeva loš vidljivi ugao koji je opet posljedica tehnologije korištenja ploče sa pozadinskim osvijetljenjem koja je ograničena sa disipacijom svijetlosti u svim smjerovima.
Dakle osvijetljenje je jako važno iz mnogih aspekata a ne samo kao dekleracija koja stoji na papiru, sa kontrastom i vjerodostojnosti boja čini da sto slika bude vjerodostojnija. Tako npr. baš zbog pretjerane osvijetljenosti panela kod LCD-a gubi se mogučnost vjerodostojnog prikaza sjena u filmovima.
Jasno vam je sad zašto je rezolucija na zadnjem mjestu po važnosti, kriteriji koji se primjenjuju kod ocjenjivanja slike po HD standardima su jos rigorozniji, tek posljednja generacija Panasonicovih plasmi je dobila THX certifikat za svoje display-e, poslije godina i godina usavršavanja plasma tehnologije.
Jasno vam je gdje u svoj ovoj priči onda stoji LCD tehnologija i zašto se napušta pozadinsko osvijetljenje i prelazi na LED osvijetljenje ili na potpuno nove OLED ili Laserske tehnologije.
4. I na kraju dolazi rezolucija sto je ako razmislite i vise nego logično jer ako ste pažljivo čitali do sad rekao sam da tek 50“ televizori imaju beneficiju od 1080p rezolucije, što znači da Full HD rezolucija uopste nije presudan faktor jer svi HDTV imaju već HD ready panele 720p ili 768p koji daju odličnu oštrinu do 46“ dijagonala.
Nadalje razlike u ostrini izmedju 1080p plasme i 1080p LCD-a nema.
Prijatelju, kada dodjes u neku radnju slobodno im reci da ti daju daljinac od PV80 plasme i ako imaju promo materijal koji pustaju u HD signalu, sa daljincem povecaj shaprness na Pani-i na 100%.
Pogledaj ostrinu i sve je jasno.
Za ove stvari koje sam napisao, nazovi te svoje prijatelje, ni jedan ti nece reci nista ni priblizno ovome.
Ovo su osnovni postulati koji se ako ce se pricati plasma vs. LCD moraju znati.
Sto se tice motion resolutiona;
Ne bitno o kojem se pozadisnkom osvijetljenju kod LCD-a raidlo, CCFL, LED ili EDGE LED, tranzistorima treba vremena da propuste ili blokiraju svijetlost pozadinskog osvijetljenja. Tranzistori kod LCD-a u fizickom smislu zakrecu i zato im treba do 8ms. Plasma celije kako sam i prije rekao su jedinice za sebe proizvode boju i svijetlost i to rade za 0,0001s, dakle trenunto.
LCD je navise pogeodjen odzivom kada dolazi do prikaza sa bijele na crnu podlogu jer treba od najveceg propustanja osvijetljenja da se prebaci u apsolutni off za crni boju.
Kada postoje brze scene, ovakvih je dogadjanja po ciklusu puno vise nego sto su tranzistori u stanju pravovremeno da reaguju. Zato se javlja blur.
Zato se implementiraju 100 i 200Hz algoritmi koji se nazivaju interpolacija. Interpolacija kod LCD-ova je djelo procesora koji na osnovu postojecih frame-ova izracunava nove koje dodaje izmedju postojecih. Predvidja dakle gdje bi se mogao nalaziti brzi objekat u pokretu.
Bez 100Hz moda LCD-ovi su ustanju prikazati do 300 linija pokretne resolucije, sa ukljucenim 100Hz modom (obicno na vrijednost low ili normal jer high izaziva artefakte) ta se vrijednost penje na 650 linija.
Plasme kad ih se upali imaju minimum (bez ikakvog setinga dakle out of the box) 900 linija pokretne rezoluicje - G11 paneli, ovo je posljedica 480Hz sub fileda koji se do sad ugradjivao.
Od 2009 godine se ugradjuje 600Hz sub-field engine koji obezbjedjuje punih 1080p linija pokretne rezolucije naravno za Full HD plasme.
Najvaznija je cinjenica u svoj ovoj prici sto plasme ne stvaraju "video" efekat filma(kao da je snimljen amaterskom kamerom) da bi postigle savrsenu ostrinu prilikom brzih scena, kaos to to LCD-ovi rade kad se upali interpolacija.
To je sva prica, ne da LCD nije pandan plasmi vec se LCD ne moze uzeti uopste u razmatranje za bilo kakav sadrzaj koji ce prikazivati brze scene osim i osim za 0-24 rad na desktopu. Za takve stvari imas PC monitor.
Pozdrav
Nani svaka cast za ovo! Lepo sazeta sustina. Ovo pametnim ljudima moze ustedeti gomilu vremena i guglanja, i pomoci da donesu odluku pri izboru. Nas karakter odredjuje gomilu stvari u nashem zivotu, te kao sto tvrdoglavi i povrshni ljudi ne mogu biti recimo - vodje programerskih timova, tako ne mogu imati ni najbolju sliku. Sto kaze nash narod: - nije svacije kraj puta. Uostalom, bilo bi glupo da sad svi imaju najbolju sliku. Pa gde je onda satisfakcija kad ti komshija, koji fura LCD-a dodje u goste, i kad mu vilica padne na pod kad vidi sliku na lepo podeshenoj plazmi

.
Ako izuzmemo misljenja nas, zar nije malo sumnjivo, onako zdravorazumski gledano, da svi svetski testovi tvrde da plazma ima bolju sliku, i da je plazma pioneer kuro trenutno najbolji HDTV na planeti? Zar isto tako nije sumnjivo, da ceo admin tim AVS foruma fura plazme? Zar nije sumnjivo da testeri sa Benchmarka, koji su do juce furali LCD, pokupovashe plazme? Kako majku mu, svi koji nisu average users furaju plazme koje su po min 40.000 din skuplje od konkurentnog LCD modela? Sto bi oni, koji imaju prilike da detaljno istestiraju licno svaki tv u prodaji, pukli pare na plazme, ako vec, kako neko odvali, imaju vodenu sliku (LOL), burn in, itd? Zar to nije onako malo sve sumnjivo

. Toliko TV-a im proslo kroz ruke, a oni pokupovashe plazme koje su em skuplje em "loshije". Svasta od njih...
Ovako, josh jednom da utvrdimo - uglovi gledanja ne postoje, i ortak skroz desno od TV-a ce savrsheno videti sve, kod
full hd plazme tabele, word, deskop - savrshen, ostar ali kao
zilet, kasnjenje 00001ms - zamislite kao da igre igrate na mega dzinovskom CRT-u - savrshenstvo, lcd tehnologija ionako nikada nije bila blagonaklona prema igrama zbog odziva matrice. Kad na plazmi poterate igru koja ima oko 60fps, i kad vidite kako plazma odradjuje sliku, zaboravice te LCD iz momenta. Crna je crna. To sto je u radnji osvetljenje 1000W, i to sto neobavesteni prodavci po navici ubijaju kontraste na plazmi jer i plazmu iz izloga treba prodati, po 1000ti put ponavljam, nema blage veze sa osvetljenjem u stanu i crnom bojom kad se zatamni svetlo. Na plazmi je crna-crna na LCD-u sivkasta, tj probija pozadinsko osvetljenje. Ukoliko zelite da vam plazma shljasti ko LCD u "shop modu" nasvirajte joj dinamicki, osvetljenje, kontrast, i dobice te LCD "zive boje" spaljenu sliku bez problema. To sto necete moci da izdrzite pri normalnom kucnom osvetljenju da u tako nasvirani TV gledate duze od 15minuta, nema veze. O prirodnosti boja, suvishno je trositi reci. Zaboravite native rezolucije, sve rezolucije na plazmi su native. Najlakse mozete sebi predstaviti plazmu ako ste ikada imali CRT monitore. Sve je jako slicno, stim sto plazma ima ostriju sliku, mnogostruko je veca, tanka je, i ne zamara oci. Ako niste videli plazme
najnovije generacije, zaboravite sve sto ste videli/culi o plazmama starijih generacija.
Toliko od mene.