Šta je novo?

Prodavnica mobilnih - pokude i pohvale

Nova praxa u radnjama: Ne moze da se proba telefon pre kupovine, tj. da se upali.

Odgovori: "Imamo pravilo da ne palimo telefone, jer odmah se belezi da je radio", "Idite na drugo mesto, pa pogledajte telefon" i "Nemamo jos showroom, pa ne moze". Jedva sam uspeo da nagovorim da bar upale telefon, ali stavljanje SIM je bilo nemoguce. Pri tome, naravno, nijedna od dve radnje u kojima sam bio nema uzorak za probu/prezentaciju. Jedna od njih je maloprodaja generalnog uvoznika.

Kako onda videti kvalitet prikaza na ekranu, brzinu odziva na komande, meni ili bilo sta drugo vezano za rad telefona?

Postavi sebe u situaciju u kojoj se nalazi prodavnica: dolazi mušterija i isproba telefon, nađe neku manu i ode, dođe sledeća i sve u krug recimo 5-6 puta.Na kraju dođeš ti sve ti se svidi, kad ono telefon deluje korišten i ti ga ne kupiš.Šta sad? :trust:
 
To je sve super i razumljivo, ali bas zato treba da postoji izlozeni, "prezentacioni" primerak koji sluzi da bi se potencijalni kupac upoznao sa uredjajem kompletno. Kvalitet softvera u telefonu ili preglednost ekrana je svojstvo uredjaja koliko i njegove fizicke dimenzije ili tezina ili boja. Ja, kao musterija ili samo neko ko zeli da se informise o proizvodu kako bi mogao da donese odluku o kupovini, moram da znam sve sto me zanima, a vezano je za taj konkretan proizvod. Uostalom, pa jedan od razloga zasto bih ga mozda kupio je upravo softverska strana. Treba li da platim telefon i nekoliko momenata kasnije ustanovim da ima spor softver? Ili neintuituvan i naporan za koriscenje? Ili da npr. komande za navigaciju nisu precizne? Ili bilo sta drugo sto nisam mogao da ustanovim zato sto nisam mogao da upalim telefon?

Odem da kupim kola i kazu mi: "Mozete da gledate, ali ne mozete da ga upalite/vozite pre kupovine." A kako da onda znam kako se kola ponasaju, jesu li "lenja" u trecoj, da li se motor preterano cuje na brzinama preko 80 km/h, kolika sila treba za okretanje volana, cvrstina papucica, drze li dobro sedista telo u krivini itd. itd.?
Ili kupujes patike/majicu/pantalone, a kazu ti da ne mozes da probas zato sto ce se videti da je noseno?

Uostalom, koliko to telefon moze da deluje koriscen od toga ako ga proba i 10 ljudi u radnji na mozda max 2 minuta svako? Praksa na zapadu je da se prezentacioni primerak proda po nesto nizoj ceni (10-15-20%, kako sta) bas zato sto je bio prezentacioni.
 
Pa kad prodavnice rade na 5% zato se tako i ponasaju,kad budu zaradjivali kao na zapadu 20%
onda ces imati i izlozbene primerke.
 
Gluposti... Gde se belezi da je telefon radio?? Belezi se da je neko pricao/skidao sa internet/slao poruke.
Pa idi u telenor/vip pa vidi da li ima slican telefon pa se poigraj tamo kad ovi ne zele da daju da ga pipas :S

btw. imao sam ja problem sa probavanjem partika/majica :) Ako hoces da probas moras i da kupis :p Jer kao ti si sad obukao to i vise nije novo...
 
Da vas pitam...moze li preporuka za neki servis mobova? Da ne stoji mob mesec dana kod njih, da ne lazu "zamenili smo to i to" iako nisu, i da ne deru k`o nenormalni...
>
Jedini ovlasceni servis za Samsung mobilne telefone u Srbiji je Roaming electronics,
Trise Kaclerevica 27L u Beogradu.Jesu malo skuplji ali ugradjuju originalne delove i daju garanciju na njih.
Da se nadovezem na ovo. Drzali su E250 zbog zamene flat kabla 38 dana, 'eeej 38 dana!
 
Pa kad prodavnice rade na 5% zato se tako i ponasaju,kad budu zaradjivali kao na zapadu 20%
onda ces imati i izlozbene primerke.
Nemoj da si naivan. Upravo su nasi prodavci imali ako ne i vise od 20% zarade po telefonu sve do skoro. To nije normalno stanje i mozes g aocekivati samo u sredinama kakva je sada ova nasa, da se za kratko vreme vrati bar dvostruko od onoga koliko je ulozeno. Vrati se na moj prethodni post. Ako zelis da dajes kesh na slepo, samo napred. Ja necu. Mozda i ja radim sa 5% zarade, pa cenim svoj novac i insistiram da znam za sta ga tacno dajem.
 
Poslednja izmena:
@RazbojNick

Ti spadaš u grupu ljudi koja je veoma retka na ovim prostorima, a to je grupa koja zna šta traži od mobilnog.Većina ljudi gleda izgled i cenu (što lepši i što jeftiniji).Da li misliš da baš svi žele da isprobaju na telefonu sve ono što bi ti isprobao? Ne.Šta zna Pera da li je brzina odziva na komandu 5ms, 100ms ili 1ms, da li su meniji intuitivni ili ne, zabole ga za lakoću korištenja bitno je da je Nokia (ili bilo koji fancy proizvođač) , ostalo ga ne interesuje.Uostalom, zato postoje testovi na netu i u časopisima.Ne očekuješ valjda, u našim uslovima, da ti neko da mobilni u ruke da ga ti testiraš u radnji?
To se možda desi kada se sve dovede u legalne tokove i kada se neće uvoziti mobilni na crno ili kupovati u inostranstvu, dekodirati ovde i prodavati kao novi.

Just my 2 cents.
 
Ta grupa ljudi mora da se skoncentrisala oko mene, jer nema onoga koga poznajem (ukljucujuci i zenski pol koji uglavnom slovi za manje tehnicki potkovan), a da se ne interesuje o meniju telefona koji treba da kupi. U racunare se mozda ne razumeju, ali za telefone su sitnicari. Stavise, ne jednom sam bio u radnji kad dolazi druga (potencijalna) musterija i trazi da proba telefon (u smislu da ga vidi ukljucenog i malo prodje kroz menije, ne da zove nekoga). Nikad nisam cuo od prodavca da ne moze.

Testovi na internetu? Osobe koje ne zanima "unutrasnjost" telefona, ali ce zato da zna da nadje test na internetu? E, daj... takav pre ne zna da ukljuci komp, kamoli nadje test. Video sam to ne jednom. Daj im malo da savladaju neku igricu, odma' ce da gledaju kako tacno radi softver telefona ili kako se cuje mp3 plejer. Test, pritom, nikad ne moze da zameni licni dozivljaj. Pogotovu sto je svaki test subjektivan u odredjenoj meri. To je neizbezno. A to sto testeru odgovara (ili ne odgovara), ne znaci da ce i tebi. Bar je nebrojno puta na samom Benchu dokazano koliko su ukus i percepcija bilo cega subjektivne stvari.
Ne očekuješ valjda, u našim uslovima, da ti neko da mobilni u ruke da ga ti testiraš u radnji?
Promenio sam pristojan broj telefona i svaki koji sam kupio sam prethodno bar upalio. Prodavci nikad nisu imali problem sa tim. Nikad, sve do juce.

Uostalom, posto je prodaja telefona po definiciji Kupovina na osnovu uzorka ili modela, a sto zakon regulise, slobodno moze da se kaze da su prava kupca prekrsena jer mu nije obezbedjen prezentacioni uzorak.

I pitanje za razmisljanje: Kako nije problem Komtrejdu da zaposleni izvadi primerak (telefona, foto-aparata, mp3 plejera,...) iz vitrine i da ti ga da da "prosetas prste"?

Na kraju krajeva, nemam zelju da se raspravljam. Za mene nije normalno da ne znam do kraja i iz prve ruke sta kupujem (vratite se samo na analogiju sa kolima ili odecom koju sam napravio). Zato sam i javio ovu, za mene, novinu. Ako vi za sebe imate drugaciji stav - to je skroz ok, ali sam smatrao da oni koji nemaju treba da budu obavesteni.
 
Dok se radilo na pomenutih 20+%, nije bio problem da se probaju telefoni.
Sada, kada se prodaju legalni telefoni, jedini korektan način za testiranje je showroom sa izloženim primercima.
Ako se ne varam, a i neko je gore pomenuo,mobilni operateri imaju takve showroom-ove.
 
Kakva su iskustva sa prodavnicom "Mobstars"? Prolazi se kroz nekakve hodnike iz Knez Mihailove...
Google a i bench pretraga cute na temu mobstars sto mi bi malo cudno.
 
Uostalom, posto je prodaja telefona po definiciji Kupovina na osnovu uzorka ili modela, a sto zakon regulise, slobodno moze da se kaze da su prava kupca prekrsena jer mu nije obezbedjen prezentacioni uzorak.
Kupovina na osnovu uzorka i modela je nesto potpuno drugo i nema bas mnogo veze sa prodajom telefona, ali u konkretnom slučaju prava kupca su zaista povređena jer po Zakonu o zaštiti potrošača proizvodi moraju biti izloženi i dostupni (čak su i predviđene visoke kazne za povredu ovog prava).
 
U pravu ste za te provere, treba da postoji da model koji bi kupio mogu i da isprobam.
E sad :) , ja bi da kupim klimu gde da ja probam kako ona radi?
Moze i negde u inostranstvu al mi recite gde?
Ili mozda sporet, da ispecem nesto da se uverim da to radi.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, potrebna mi je mala pomoć u vezi ovog "pohvale za prodavnice mobilnih", "gde da kupim..." itd. pošto već neko vreme nisam u Bg-u, ne znam kako sad funkcioniše "sistem", a planiram da se prošetam malo i pazarim mob...a da me ne bi u radnjama gledali zabezeknuto (što mi se često dešava), kao da im tražim polarnog medveda, bolje prvo ovde da pitam...pa ako mi vi kažete "čoveče, tražiš polarnog medveda, okani se toga...", onda će mi biti lakše. ;)

Naime, pazario bih N95 8gb ali uz par "dodatnih uslova":
- original, kompletno pakovanje, gde su IMEI na kutiji i IMEI telefona isti
- da "hardverski" nema oznake nijedne mreže (sa koje je eventualno skidan)
- da ne bude "made by nokia", vec "made in finland" ili bar "made in china" (ono prvo je obično Nokiina "maskica" za estoniu, kazahstan i sl. :) )
- da mogu u radnji lepo pregledati telefon (nije neophodno uključivanje), samo vizuelno, zbog slajdera i sl.
- ako je sve gore navedeno ispunjeno, ova naša kvazi-garancija mi nije ni bitna

Jel' prodaje neko na ovaj način telefone (a da taj neko nije Mobis, Roaming, Comtrade, gde je ovaj model 700+ ojra)...neka od manjih prodavnica ili čak da li je možda moguće naći to što tražim i preko halo-oglasa i eventualno proći malo jeftinije za vrednost PDV-a, pošto, kao što rekoh, to što će oni meni reći "imaš garanciju na ovo, a na ono nemaš, za ovo ti traje ovoliko, a za ono onoliko..." savršeno mi ništa ne znači?
 
Ljudi, potrebna mi je mala pomoć u vezi ovog "pohvale za prodavnice mobilnih", "gde da kupim..." itd. pošto već neko vreme nisam u Bg-u, ne znam kako sad funkcioniše "sistem", a planiram da se prošetam malo i pazarim mob...a da me ne bi u radnjama gledali zabezeknuto (što mi se često dešava), kao da im tražim polarnog medveda, bolje prvo ovde da pitam...pa ako mi vi kažete "čoveče, tražiš polarnog medveda, okani se toga...", onda će mi biti lakše. ;)

Naime, pazario bih N95 8gb ali uz par "dodatnih uslova":
- original, kompletno pakovanje, gde su IMEI na kutiji i IMEI telefona isti
- da "hardverski" nema oznake nijedne mreže (sa koje je eventualno skidan)
- da ne bude "made by nokia", vec "made in finland" ili bar "made in china" (ono prvo je obično Nokiina "maskica" za estoniu, kazahstan i sl. :) )
- da mogu u radnji lepo pregledati telefon (nije neophodno uključivanje), samo vizuelno, zbog slajdera i sl.
- ako je sve gore navedeno ispunjeno, ova naša kvazi-garancija mi nije ni bitna

Jel' prodaje neko na ovaj način telefone (a da taj neko nije Mobis, Roaming, Comtrade, gde je ovaj model 700+ ojra)...neka od manjih prodavnica ili čak da li je možda moguće naći to što tražim i preko halo-oglasa i eventualno proći malo jeftinije za vrednost PDV-a, pošto, kao što rekoh, to što će oni meni reći "imaš garanciju na ovo, a na ono nemaš, za ovo ti traje ovoliko, a za ono onoliko..." savršeno mi ništa ne znači?

Pogledaj u Quardi , Tehnomobile , Handy ...oni prodaju originale ,ali i cena je dosta veca...
 
Pogledaj u Quardi , Tehnomobile , Handy ...oni prodaju originale ,ali i cena je dosta veca...
Pa da, ovi su baš iz one grupe koja ima baš ekstremno više cene od nekog "proseka". Nisam pametan...jel' oni to kažnjavaju ljude u smislu "e, pa batice, 'oćeš oriđiđi - plati pa klati" ili je i u EU recimo ovaj konkretan model u SIM-free varijanti takođe 700+ evra?
 
Poslednja izmena:
Čitam temu i ispada da ovde ne može da se kupi telefon sa normalnom garancijom, koji nije skidan s mreža, dekodiran ili šta već, sem ako se ne plati 70-80% viša cena. Ja imam konkretno pitanje i molio bih konkretan odgovor: Gde kupiti Nokiju E51 (crna boja), a da pritom ne platim istu 300€ i dobijem fiskalni i normalnu garanciju? Hvala unapred.
 
Ja sam uzeo juce u Beomobilu, dobio sam fiskalni i garanciju.
 
Čitam temu i ispada da ovde ne može da se kupi telefon sa normalnom garancijom, koji nije skidan s mreža, dekodiran ili šta već, sem ako se ne plati 70-80% viša cena. Ja imam konkretno pitanje i molio bih konkretan odgovor: Gde kupiti Nokiju E51 (crna boja), a da pritom ne platim istu 300€ i dobijem fiskalni i normalnu garanciju? Hvala unapred.
Nigde.

Doduse, to je pre svega zato sto zahtevas fiskalni i garanciju... a opet, nisam siguran koliko para tacno nameravas da izdvojis (zakljucujem samo da ne das 300). Mada, sad gledam cenovnik na mobilnomsvetu, ima par firmi iz "gornjeg doma" (cenovnog), gde bi mogao da prodjes sa cenom ispod 300 evra, a da dobijes regularnu jednogodisnju garanciju i fiskalni racun. Od ovih najjeftinijih, tacnije, firmi sa najnizim cenama - ne mozes to da ocekujes.
Mozda taj Beomobil (za koji prvi put cujem), koga je Geble naveo... bas me zanima, koliki je garantni rok kod njih?
 
12 meseci ali kao sto je pominjano za druge radnje zaboravi na hardver (displej, tastatura, maska, itd itd), znaci normalana garancija otpada ali je barem tu fiskalni :p. Nisam imao vremena da proverim sve radnje posto mi je iskrsla kupovina a sutra putujem tako da je bilo sta prvo dodje.
 
Poslednja izmena:
Znaci - standardna "softveraska" garancija :p

Dobro, bar je podugacka :d
 
12 meseci ali kao sto je pominjano za druge radnje zaboravi na hardver (displej, tastatura, maska, itd itd), znaci normalana garancija otpada ali je barem tu fiskalni :p. Nisam imao vremena da proverim sve radnje posto mi je iskrsla kupovina a sutra putujem tako da je bilo sta prvo dodje.
Super. A ako ti rikne displej, tastatura, baterija... fiskalni račun će ih popraviti??? :d

Ja bih ipak pre kupio u radnji u kojoj ne dobijem fiskalni, ali bar da ima normalnu garanciju.
 
Ono sto je mene uvek interesovalo jeste da tako srocena garancija zaobilazi 90% komponenti telefona. S obzirom da zakon garantuje 6 meseci za tehnicku robu bez garancije, to znaci da u roku od tih 6 meseci ja fakticki imam garanciju na sve ono garantni list prodavnice "otpisuje"? Naravno, bez fiskalnog, mosh se slikas...
 
Da, ako nisi dobio garantni list, ako jesi onda po tom garantnom listu, koji nije u skladu sa zakonom ali to već moraš na drugačiji način da rešavaš.
 
ja sam kupio Nokia 6680 u CT pre apx 2.5 god, full pakovanje, knjizice na svim jezicima ukljucujuci i srpski. Garancija, fiskalni... celofan na kutiji sam ja pocepao. Prelepa kupovina - ah da i jedno 30% skuplja nego u vecini kung-fu radnji po gradu.
 
Hm ...
sve te male radnjice, bar koliko sam ja u toku ne rade uopste na belo, i to sto daju garanciju, znam sigurno da nije garancija koje se pridrzavaju.
Ako vec zelis da kupis Nokiu, i da ti se garancija u potpunosti uvazava, onda ti je najbolje da pogledas http://rs.nokia.com/A4825170
 
Ali je veca sansa da ako si uporan tu garanciju ostvaris nego kod divljaka, jer kod njih na startu dobijes papir na kome u sustini pise da garanciju nemas.
 
Moze biti, ali za tu razliku u ceni, te legalne prodavnice bi trebale da ti kao kupcu u svakom trenutku maksimalno izadju u susret (ljubaznost se valjda podrazumeva), a ne da i tamo treba da se cimas i natezes ne bi li "isterao stvari na cistac" :) Ne kazem ja da su sve te prodavnice takve, ali i na ovom i na drugim nasim forumima moze se videti dosta primera raznoraznih problema koje su ljudi imali upravo sa tim maloprodajama, a i ja licno znam par ljudi sa slicnim negativnim iskustvima... Ja sam uvek raspolozen da platim vise (ne bas duplo vise ;) )a da zauzvrat dobijem bolju uslugu i garanciju, ali nazalosto, kupovina u "legalnoj" radnji ti to ne garantuje bas svaki put....
 
Poslednja izmena:
Hmmm...
slusaj najpametnije clana, i najiskusnijeg u legalnim radnjama.
 
Nazad
Vrh Dno