Šta je novo?

Zbogom hdd

sad radim win apgrejd jednog lapa sa seagate momenthus-om mislim na 5200rpm ako i ima toliko.muke koje ni najgorem neprijatelju ne bih pozeleo.
 
Mozda sam pogresila temu ali ako bi bilo ljubazan za odgovor. Naime ocu da kupim jedan hdd od 1 t ili 5 gb za snimanje digitaslnih kanala sa led tv, koja je vasa preporuka i koliko primer filmova moze statim na 1 tb, hvala
 
Za to ti treba eksterni hard disk sa usb kablom , najjeftiniji od 1tb je ovaj: http://www.winwin.rs/eksterni-hard-...s03-sp010tbphds03s3w-usb3-0-beli-6766029.html naravno hard disk mora biti formatiran u mbr particionoj semi kako bi ga prepoznao televizor , naravno ne kupuj dok se ne raspitas da li moze na tvoj televizor ovaj eksterni hard disk preko usb kabla , koliko ce ti napuniti hard disk recimo film od sat i po ne znam i da li ce ga prepoznati tv , ne kupuj dok ne budes 100% sigurna , vecina novijih televizora moze na eksterni da snima.
 
Poslednja izmena:
Kupi onaj hdd sto ima jedan usb kabl. Na svakom kraju ima po jedan usb konektor.
Nemoj uzimati one externe hdd koji imaju na jednoj strani dva klasicna konektora (kace se za komp) a na drugoj jedan koji se u hdd prikljucuje.
Kad tv snima digitalni program na externi hdd onda ne mozes gledati druge digitalne kanale jer je digitalni tuner zauzet dekodiranjem ovog programa koji se snima... izuzev ako tv nekim cudom ima 2 digitalna tunera...
 
Za to ti treba eksterni hard disk sa usb kablom , najjeftiniji od 1tb je ovaj: http://www.winwin.rs/eksterni-hard-...s03-sp010tbphds03s3w-usb3-0-beli-6766029.html naravno hard disk mora biti formatiran u mbr particionoj semi kako bi ga prepoznao televizor , naravno ne kupuj dok se ne raspitas da li moze na tvoj televizor ovaj eksterni hard disk preko usb kabla , koliko ce ti napuniti hard disk recimo film od sat i po ne znam i da li ce ga prepoznati tv , ne kupuj dok ne budes 100% sigurna , vecina novijih televizora moze na eksterni da snima.

Sve je ok moze snimati na tv ali kako napraviti tu particiju, jel to tv sam napravi kada se prvi put ukljucu??
 
Da, sam napravi, cini mi se da keze da mu treba takva i takva i pita hoce li da formatira, upozori da ce obrisati sve, onda odradi...
 
Pa bilo je i vreme. Više i nema velike razlike u performansama izmedju naj jeftinijeg i naj skupljeg po kapacitety. Sad kad su čipovi postali 3D i više proizvođača ih pravi u većim količinama lakše je i jeftinije samo dodavati broj čipova a i manje ih treba za isti kapacitet.
Hard diskovima je uzelo daleko duže da pređu iz ekskluzive u "mainstream". Krajem '70tih godina sam stalno odlazio u neke radnje za kompjutere i željno gledao HDD od 10GB koji je koštao kao mali auto. Tek 4-5 godina kasnije mi je bio cenovno dostupan HDD (MFM) od 20GB a i to je bilo 300 dolara.
 
Pa u principu, SSD je sada dovoljno jeftin za sistemski disk. Ne znam kome treba više od 256gb za sistem i programe. Na stranu što je i 128gb teško napuniti samo sistemom i softverima.

E sada, da li je dovoljno imati SSD i za storage, i za jedini "disk" u sistemu, individualno je. Zavisi koliko smo skloni efektu hrčka. Rastu SSD-ovi, ali rastu i HDD-ovi. A rastu i medija fajlovi. Dolaze nam 4K filmovi sa 7.1 zvukom, FLAC-ovi visokih rezolucija, ko koristi RAW fotografije većih rezolucija, ždere sve to gigabajte velikom brzinom. Ja samo fotografija, i to pročišćenih i u jpg formatu (bavim se amaterski fotografijom), i FLAC muzike, zajedno imam 800gb. Da ne krećemo (opet) priču (ne)čuvanja svega i svačega, ali neće svakome TB biti dovoljan. A imati TB i više u SSD izvedbi, potrajaće da bude jeftinije od hadedea. Pogotovo što je za takve tipove arhiva i najsporiji HDD sasvim dovoljno brz.

I btw, koliko dugo ćemo "to" još uvek zvati disk, iako pojam disk sa SSD-ovima ide u istoriju?!? :p
 
Poslednja izmena:
10GB disk krajem sedamdesetih i to u radnjama koje prodaju racunare ? Da nisi nesto pobrkao :)
Pozdrav
 
Pa bilo je i vreme. Više i nema velike razlike u performansama izmedju naj jeftinijeg i naj skupljeg po kapacitety. Sad kad su čipovi postali 3D i više proizvođača ih pravi u većim količinama lakše je i jeftinije samo dodavati broj čipova a i manje ih treba za isti kapacitet.
Hard diskovima je uzelo daleko duže da pređu iz ekskluzive u "mainstream". Krajem '70tih godina sam stalno odlazio u neke radnje za kompjutere i željno gledao HDD od 10GB koji je koštao kao mali auto. Tek 4-5 godina kasnije mi je bio cenovno dostupan HDD (MFM) od 20GB a i to je bilo 300 dolara.

1999 godine je realno najveci hard bio 6.4gb...
 
Meni je ~250GB na granici, pošto imam 2 OS-a, a (skoro) sva dokumenta čuvam na "C:\users\ja" i "/home" particijama. Pri čemu bih naravno i "/home" stavio na SSD. Pri tom uvek imam gomilu instaliranih programa koje (ne)koristim. Zato i gledam modele ~500GB, taman bih namestio da radi auto-beckap svega sa "/home" i "C:\users\ja" na ovaj HDD.
 
meni je za linux sasvim dovoljno i 30gb jer nemam nesto prevelikih projekata koji moraju da su na ssd-u,i tu mi ovaj mali liteon m.2 savrseno radi pos'o,ali definitivno mi treba jedno 300nak i kusur GB za win aplikativni softver i projekte (i igre naravno).jedva cekam da dodju ovi sandisk ssd-ovi.
 
I kakava je sada situacija ? Jel su dosli ovi diskovi ?
 
Malopre gledam na new eggu pomenuti disk od 960gb umesto najavljenih 200$, oko 320$ ...

Znaci nije josh ...
 
Na Amazonu je jeftinije. Mada opet je vise od najavne cene od $200

9697caaf7368ff5611d6b608e7146b82.jpg


Barem će da padnu cene na ove ostale čim krene prodaja kod nas.
 
dakle hajpcina i onda jos koji dinar preko po usima.nisam ni mislio da su sad neka filantropska kompanija,ali ovo je stvarno mljih.
 
Vec mi se desio slican problem pre 2 nedelje,izbacio je 424 bad sectora,health 10%...
Zamenio sam sata kablove,i nekim cudom ??? ili sta vec vraceno sve na 99% a sistem na kojem je hdd i sam hdd je nastavio rad.
Medjutim malopre palim racunar situacija opet alarmantna.
Bad sectori ponovo oko 400+ i healt 10.
Sada vec skocila brojka na 770+ a health 7%
Disk je star manje od 6 meseci,znaci jos u garanciji (1.5 godina)
Sta da radim,ima li neke nade?
 

Prilozi

  • Screenshot (7).png
    Screenshot (7).png
    119.3 KB · Pregleda: 99
  • Screenshot (8).png
    Screenshot (8).png
    171 KB · Pregleda: 81
To je bar lako, bitne stvari sa diska bekapuj, a disk posalji na reklamaciju.
 
Roberte Jr. (dexter)

Znam to,odnesem disk na reklamaciju nego pre toga ima li sta da /s cim da ga mucim pre toga?
Ovo mi je prvi problem sa hardom za ihaha godina.
Sta da eliminesem / proverim?
Kablovi,napon struje,virusi,bad sectori se pjavljuju,popravljuju i odlaze ko vozovi.Napajanje mi je doboro,ostale komponente nisu pravile problem.
Koliko obicno drze na reklamaciji hard?ponavljam imao sam raznih nezgoda sa hardwerom ali nikada sa hdd-om a on je jelte najosetljiviji i najhitniji?
Sta sa windowsom (aktivacijom) ako mi zamene ili pregaze sistem?
 
Pa mozes da probas da ponovo zamenis kabl i vidis kako se ponasa. Posle toga mozes da ga izmucis testovima i slicno. Ali ako je sudeci po toj slici, nema njemu spasa :D
Nema tu mnogo toga sta oni mogu s njim da urade, mogu da ga probaju i ako ustanove isto sto i ti, samo mogu da ti posalju nov iste velicine i modela (ako postoji takav na trzistu).
Ne znam o kakvoj aktivaciji pricas, krekovana ili original verzija windowsa?
Nisam ni ja slao hard nikad na reklamaciju, crkavali su mi uvek posle isteka iste :D
Ne znam kakva je sada procedura i koliko moze da traje taj postupak.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta da mislim,zbunilo me jer mi se ovo desilo 16.januara i vec sutradan sve po starom.Bad sectori ko rukom odneseni pa sve do danas kada odjednom umesto 400 se pojavi 776.
Sad vrtim sentinel surface test (kockice cuvene,ima li smisla ?) i kao smanjuje cifru na 752 a na samom testu trecinu izvrteo i nasao samo 1 osteceni.Da li je opet do kablova ..icu im.To bilo najbezbolnije ali ipak mi treba da je hdd ispravan
A za windows naravno narodna,to nije ni bitno nego da li vracaju u nekom normalnom roku hard.Imam pored njega u kucistu jedan 320 wd i jedan externi 3tb ali mi je na ovom sistem.

P.S.
Evo slike i od 16.januara.Ne znam koliko je ovo sto pise realno / tacno.
Probaj kablove...backup...sve su mi to genericke poruke bar na ovoj strani.
Ovu sa drugim ocitavanjima ako neko moze da protumaci,prevedi na prost jezik.
mrtav ili umire
 

Prilozi

  • Screenshot (3).png
    Screenshot (3).png
    132.5 KB · Pregleda: 60
  • Screenshot (4).png
    Screenshot (4).png
    112 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot (5).png
    Screenshot (5).png
    161.4 KB · Pregleda: 52
Poslednja izmena:
Ako zanemarimo sentinel i slicne programe, kako se hard ponasa u radu, da li usporava sistem, baguje, previse sporo kopira datoteke i slicno?

Pa ako je narodna onda tu nema sta da ti pricam...
A to da li vracaju hard u normalnom roku zavisi gde ga saljes, da li za BG ili kako. Pretpostavljam da ces na reklamaciju cekati bar 10+ dana. Posto vec imas jos neke hardove, mozes da koristis u medjuvremenu taj od 320GB za sistem dok ne resis taj problematicni.
 
Zna da uspori sistem,zabaguje ali ko ce ga znati pored svih problema sa samim winom 10 (bagovi oko kum.update) kad su krenule zalbe na restarte,zadesio je poneki i mene) pa citam kolega ima frku sa misem (a4 bloody 5,softwerske prirode ali mu puca sliku).Primetio sam da mi odjednom skoci i zauzetost cpu,a da li ima veze to sa hardom nemam pojma :smash:
Podatke kopira normalno,sto sa jednog na drugi hard unutar kucista(sistema/particija) sto inteni-externi.Zbog toga me i buni,uvek imam ponekog gremlina koji me na finjaka...
Ako vracaju u nekom prihvatljivom roku (sta li oni i kako testiraju,firma na w)..ako nesto pomaze a trebalo bi,tamo mi radi komsija
 
Poslednja izmena:
Opet ja,radim za svaki slucaj backup nekih podataka i kopira redovnom brzinom
Disk je sistemski,sreca u nesreci (nije storage ali ipak ima bitnih stvari kao i uvek)
Zaboravi da pomenem da mi je par puta restarTovao racunar uz poruku IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
 
Ako je promena kabla uticala na promenu SMART vrednosti, mislim da nije u pitanju toliko sam kabl koliko prljavština pa savetujem prvo da se vatom očiste svi kontakti, naime na ploči, disku i obe strane kabla nekim sredstvom za čišćenje kontakta, isopropil alkoholom, čistim alkoholom, čistim benzinom i sl.
Pa onda videti kako se ponaša...
 
Promenili su se neki parametri posle zamena kablova,ciscenja ali ne toliko detaljnog i nekom tecnoscu.Radilo je sve tacno 14 dana i onda ponovo sve jovo-nanovo.
Sutra cu opet otvoriti kuciste,usisati,prebrisati,proveriti kablove pa sta bude.
Jel mozes samo da mi pojasnis ovo na slikama:

current pending sector count
off-line uncorrectable sector count

da li se to smatra promenom smart vrednosti ili samo klasicna overview stranica sa statusom perfomansi ,healthom i statistikom paljenje,gasenje,power on,bad sectors...
 
To je promena SMART-a, ali mi atributi mirišu na moguć problem sa korupcijom zbog kabla, tj. lošeg kontakta, pa ih SMART zabeleži. da je pravi BB, tu nema napred nazad - ima nema.
Mora tečnost i to malo protrljati (štapić za uši), oksidiraju kontakti vremenom, to može da se desi i na memoriji, ponekad i na PCI-e karticama...
 
Nazad
Vrh Dno