Šta je novo?

Zbogom hdd

da se razumemo odmah,ne pronalazim se u ovim pitanjima,ali postoji dobra razlika u "moje misljenje je da je ssd jos u povoju" i "moje misljenje je da je ssd jos u povoju jer su meni crkla 3 sendfors diska zato treba sa ssd-ovima postupati u rukavicama".jedno je legitimno misljenje,jedno je prodavanje sopstvene generalizacije i paranoje zamotano u "misljenje".

vise puta sam isticao da ovaj forum pati od brdo paranoja i mitova zasnovanih na pausalnim zapazanjima,glasinama pa cak i deluzijama,pa po onoj staroj 'sve sto treba da zlo pobedi je da dobri ljudi ne urade nista' malo se zasuku rukavi i da se bar proba neki otpor,jer ovo je IT forum,nekako je logicno da progres i nove tehnologije imaju laksu prodju ili bar volju za istom.

a sto se tice kucanja nogama,ako vec nece da se tolerise,onda da se ne tolerise uvek i svukud ne samo kad treshold prijava predje taj nivo koji ne odgovara moderaciji.jer ako moze danima da se pise kako smo balavci,kako zabusavamo na radnom mestu,samo pitanje je vremena kad cu i ja uzeti istu slobodu.
 
Bachi je ipak u pravu,ovo je FORUM.A inace njegova upotrebna vrijednost dosjeze koliko i antika(anticka vremena).
Sem toga i ako nije u pravu,razumijem da ti to grize dzigericu.Ali zemljak,odnosno kolega forumas ko ti daje za pravo da dijelis pamet.
Odnosno da sebe stavljas u prvi red.Onaj ko ima iole pameti ce sem ovog mjesta da poseti jos nekoliko mjesta da bi dosao do zeljene
informacije ili pak resenja.Na tebi je da drzis do sebe,odnosno do lijepog ponasanja
(no nemoj primiti suvise licno jer ima mnogo slicnog po citavom forumu sem u Apple podforumu-a to ima i svoj razlog).

Ako hocete,mozete da trazite "Nevernog Tomu" u Windozi,jer Popcorn na Os-X 10.6.7(i vise + 8gb/16gb ram + ssd) ne koristi swap(moje licno iskustvo).
Na kraju mi je veoma zao sto niste smogli snage da sa korisnikom Ciglom izadjete na kraj(i pored njegovih losih osobina).
Izlazak na kraj sa takvim kolegom predstyavlja bas izazov.
Steta, a zakljucak vam je bas bio pred ocima(tehnicki ste u pravu,ali mu niste na pravi nacin to predocili).

Za kraj vas pozivam da kad budete u zemlji lala i tulipana da me cimnete da odemo do Plave Ptice u A`dam-u i da se uz smijeh podsetimo forumskih avantura!

Ps.

,samo pitanje je vremena kad cu i ja uzeti istu slobodu.

Ovo ce se definitivno desiti kad postanes roditelj i kad budes odlucio/naucio da ne obracas previse paznje na gluposti ili neke manje greske...ima i vaznijih stvari! ;-)
 
Poslednja izmena:
to sto sam u pravu u ovom slucaju i sto imam dokaze mi daje za pravo da "dijelim pamet",kako ti to dozivljavas.101vi put govorim,argumenti kontra,lepo cu kazem nisam u pravu i sve okej sto se mene tice,ali prodjose godine a argumenata nema.sto se tice cigle,ko bi normalan sa tim vodio iole smisleniju polemiku?a na forumu gde svi a narocito ti sa nickom "chedaboliguz" prvi konstantno nekog prozivaju ko i sta je,da drzim do lepog ponasanja?nece da bude burazeru,pa nisam toliko naivan da u fajt nozevima idem golih saka.

a sto se tice tih pustolovina po holandiji pa kad i ako naletim,vazi,obavezno se javljam,taman da mi pojasnis odakle glagol "dosjezati" i sta znaci. :)
 
^^ Zanimljivo...

No nisam baš pohvatao. Da li se iz pokojnog SSD-a, kojem ne npr. umro kontroler, mogu spašavati podaci tako što bi se prebacivali i posebno iščitavali flash moduli? Ili da li se zamenom kontrolera može SSD oživeti da bi se spasli podaci? Ispada da ne može.
 
Neznam dali je još neko upoznat sa ovim ali mise ne sviđa kod SSD-a mada se pojavljuje i na nekim HDD diskovima i onemugaćava spašavanje podataka sa diskova koji su malo zabrljali:
http://www.howtogeek.com/231791/why-would-an-ssd-internally-encrypt-data-without-a-password/
Svi SED (self encrypting drive) to rade, uključujući 840 Evo pa na gore.
Mada nisam načisto gde se nalazi ključ i da li može da se izvuče. Sa samih čipova nema ništa...
Pretpostavljam jer nema dokumentacije, je da ključ ima kontroler, kako ga čuvam ne znam, niti koliko je lako izvući.
Meni je namerno i uključena sa BitLocker.
 
Poslednja izmena:
^^ Zanimljivo...

No nisam baš pohvatao. Da li se iz pokojnog SSD-a, kojem ne npr. umro kontroler, mogu spašavati podaci tako što bi se prebacivali i posebno iščitavali flash moduli? Ili da li se zamenom kontrolera može SSD oživeti da bi se spasli podaci? Ispada da ne može.

Sve zavisi da li se kriptuju podaci tj nacin snimanja na chipove. Sistem je isti kao kod flasha....zajeban. Racunaj da moze 20% da se uradi.
 
Poslednja izmena:
Hm! To je baš srnj. Crkavanjem običnog HDD-a, (doduše skupe i specijalizovane firme) su mogle prebaciti same ploče u druge donor uređaje, te iščitati uglavnom sve podatke. Ako su podaci u flash memorijama SSD-a kriptovani, onda nema šanse da se izvuku bez ključa, koji ako je bio u pokojnim kontrolerima, onda... :trust:

Ne sumnjam da će NSA moći sve da izvuče, ali komercijalno, za običnu raju. :(
 
Hm! To je baš srnj. Crkavanjem običnog HDD-a, (doduše skupe i specijalizovane firme) su mogle prebaciti same ploče u druge donor uređaje, te iščitati uglavnom sve podatke. Ako su podaci u flash memorijama SSD-a kriptovani, onda nema šanse da se izvuku bez ključa, koji ako je bio u pokojnim kontrolerima, onda... :trust:

Ne sumnjam da će NSA moći sve da izvuče, ali komercijalno, za običnu raju. :(
Lakse je zameniti glave nego prebacivati ploce :)
Ne radi se o kljucu nema tu kljuca, kljuc je sam nacin snimanja. Svi koriste iste chipove, razlika u brzini je caka zasto je nesto brze a nesto sporije.
Pouzdanije ili manje pozdano. Kod diska je tu zapis, solidan a ovde je nako...
 
Lakse je zameniti glave nego prebacivati ploce :)
Ne radi se o kljucu nema tu kljuca, kljuc je sam nacin snimanja. Svi koriste iste chipove, razlika u brzini je caka zasto je nesto brze a nesto sporije.
Pouzdanije ili manje pozdano. Kod diska je tu zapis, solidan a ovde je nako...


sad vidim da sam pogresio, razlika u algoritmu citanja i pisanje je caka zasto je nesto brze a nesto sporije.
 
Ja cu pokusati da stavim dva Samsung EVO 500 GB jer ne mogu da se pomirim sa tim da moram neke programe da obrisem kako bi mogao da instaliram druge.I dobicu duplo brzi rad znaci trebalobi 1 GB da iscupa.A za kapacitet lazu..ja sam od 500 GB SSD-a izvukao 432 GB strasno....Mada isto tako lazu i za HDD kapacitet ovaj WD Red max sam izvukao oko 3.76 TB od 4 TB.Tako da ko ima programe mora da uzme neki veci kapacitet znaci naj bolje je da spoji dva od 500 GB u Raid 0 jeftinije je i duplo brze nego da uzima 1 TB ...300 eura ukupno.E sad onaj samsung sto treba da se pojavi sto sto ce da cita 2500 mb/s a i bice po pristupacnoj ceni,ali 512 GB.Moze i to u Raid 0 bez obzira sto je rec o m.2 posto moze da se stavi preko PCIE kartica,ali to i kosta oko 700 eura.Ja bi to sigurno stavio da me nisu prevarili neki clanovi foruma oko konfiguracije. zamislite brzinu od 5 hiljada megabajta u sekundi citanja.kliknes na PS 2015 CC i u 0.2 sec se otvori.
 
Poslednja izmena:
Koji su to programi sa kojima radis i za koje ti treba tolika brzina i kapacitet?
 
After Efect,PS,Ilustrator.Chinema 4D,Unreal ,Cry Engine.

Od igara WOW i GW2 sa Multi Box

Oracle VirtualBox

Ok ja definitivno brišem Vbox zbog ove izjave

Back on topic.

Od 10TB imam slobodno manje od 1TB. Talk about mrzi me da brišem bilo šta sa Hdd-a :d
 
Poslednja izmena:
Ajd' sad i ja da se ukljucim u svoju temu :) . Ako stavim 2 ssd-a u raid 0, da li dobijam na brzini???
 
kod velikih fajlova.kod brdo malih cak je i sporije.
 
Džabaaaa. Tek sada vidim da imam ploču koja ne podržava raid. To sam baš ja - mnogo toga želim da dobijem za male pare. Ovaj put neće moći :D
 
Prvo i pre svega brzina podizanja sistema je mnogo, mnogo, mnogo brza.

Onaj covek sa sredine price je bio skroz u pravu. Ssd jeste revolucija i jeste cudo :) . Brzina, dimenzije... sve ide u prilog njemu (osim cene nazalost), i sledeca stvar koju radim jeste skupljanje kesa za ssd za podatke, a onda zbogom hdd.

Meni se i brze instaliraju programi uz ssd, a ako je vreme novac onda uz ssd se i stedi :)
 
A ko stedi ima vise...
Ko ima vise moci ce pre da kupi ssd...
 
Kad pominjete uštede, to me podseća na sledeći vic

Mujo se hvalio Hasi kako je uspeo da ustedi 100 dinara.
Haso ga pita
- Pa kako?
- Eto, jutros nisam hteo da idem autobusom na posao, pa sam trčao za njim, i na taj način uštedeo 100 din.
-Bolan Haso, što onda nisi trčao za taksijem da uštediš 1000 din...
 
Verovatno već ima odgovor na moje pitanje u nekoj temi, ali pošto je ova aktivna da pitam ovde :) Stiže mi ovih dana Patrio Blast 120gb, da li da na njemu instaliram samo windows ili i programe koje ću koristiti (softver za vođenje firme, libre office, anti virus i još ponešto) ili da na SSD-u ostane samo sistem a da na HDD-u instaliram korisničke programe ?
 
slobodno taj propratni softver mozes na ssd.
 
Naravno. Tu će ti SSD baš i značiti. Nemaš zašto da štediš SSD.
 
Nazad
Vrh Dno