Šta je novo?

Za ljubitelje analognih satova

Kad izbacim clanak i pomerim mikropodesavanje na max onda mi je premala i sad po zimi, a kad ubacim clanak i pomerim mikropodesavanje na min onda mi landara i nervira me. Fali joj jos mikropodesavanja, a osim toga solidno je kvalitetno uradjena.
 
Uzeo ipak zeleni. 😃
IMG_20220107_112742.jpg
 
Ekstra !
Lepa nijansa i dobro mu stoji
 
Moja stara Amphibia. Uglavnom je nosim na more. Preživela je svašta, ali delova ima. Moram da napravim neku dobru kutiju za satove i deleve.

IMG_7306.jpgIMG_7307.jpgIMG_7308 (1).jpg
 
Ma uzeću i zeleni kad budem pri kešu, gledao sam sa čime više imam da kombinujem, plavom ili zelenom garderobom.
Ovo što reče Boki posle tvog posta, zeleni može na sve ali opet, ukus je lična stvar :)
 
Zeleni moze uz sta god, pogotovo jer nije drecavo zelen, nego onako diskretan. Ja sam se namucio dok sam nabavio zeleni automatic, tada ih nije bilo kod nas, pa sam porucio u Absolut time i cekao 20ak dana da stigne.

Tj bio je, ali sa mesh narukvicom koja mi se ne svidja.
 
Meni je zeleni najteze ukombinovati.
Plavi ok al zna da dosadi. Crveni nisam imao, a crni je sigurica.
 
Kada ja kombinujem za orange monsterom onda za zeleni nema brige.
 
Sailboat je prava old school Amfibija i jako dobar početnički sat,
moduješ pepsi bezel, baciš očajnu metalnu fabričku narukvicu i imaš dobar jeftin letnji sat za peri deri situacije.

Tačno. Originalna narukvica je dobra za depilaciju ruku, mada je Badnjak dobar kada dete džara vatru 😁 Moram bolje da se organizujem. Nemam pojma gde su mi kazaljke ?! Koje su najbolje dimenzije rupa u kutiji za satove ?
 
Ok. Hvala na savetu. Probacu. Ako ipak ne uspe, imate li neki proveren servis?
Mogu da preporučim Kostić-Dojčinović kod zelenjaka.

ovi "ovlasceni" ne? Mislim, sto ga prodaju pa kao kod njih da se nosi...

Moja preporuka se odnosi na profesionalca u kog imam poverenje. Verovatno će svaki iole kršten časovničar taj poslić obaviti bez problema.

Moze naravno i "ovlasceni" ali ako je neko imao pozitivno iskustvo sa njima i ecodrive slao na popravku....

Ja sam očev sat sa posvetom nosio u prodavnicu gde je kupljen da zamene bateriju (po isteku garantncije), BPM prodaja i nisu znali, serviser koji dolazi u jednu smenu svaki dan nije znao, poslali u svoj "ovlašteni" servis i ispostavilo se samo da su "ovlasteni" da pokvare sat.
Sat odnesen kod gospodima časovničara na Zelenom vencu koji ga je ocistio, podesio i zamenio mu ponovo bateriju za neku sitnu lovu (ne secam se tacno koliko).
Zato sat van garancije nosite pravom, starom, proverenom majstoru i izbegavajte "ovlaštene" servise, pogotovo one prodajnog lanca satova jer tamo ne rade dobri majstori koji poznaju svoj posao u dušu.
Inace saat je bio neki jeftiniji ali je imao posvetu koja je ocu znacila.
BPM-ovicima je popravka svog kvara koji nisu priznavali jer "oni ne kvare satove" je podrazumevala zamenu celog mehanizma (kad ocu toliko znaci posveta) a koji u servisu kosta skoro kao novi sat...
Znajte "ko ne plati na mostu platiće na ćupriji".
 
Poslednja izmena:
Pitanje za iskusnije korisnike automatik satova, sat koji ne nosim svakodnevno zaboravim da navijem ponekad pa se zaustavi. Da li je bolje izvući krunicu i zaustaviti sat ili ga ostaviti sam da stane do narednog nošenja? Svakako je najbolje nositi ga svaki dan ali to je nemoguće kada poseduješ više satova.
 
Rešenje je kutija koja navija satove. :D Rotira ih lepo i kao da ih nosiš. To ću pazariti.
 
Pitanje za iskusnije korisnike automatik satova, sat koji ne nosim svakodnevno zaboravim da navijem ponekad pa se zaustavi. Da li je bolje izvući krunicu i zaustaviti sat ili ga ostaviti sam da stane do narednog nošenja? Svakako je najbolje nositi ga svaki dan ali to je nemoguće kada poseduješ više satova.
Barem po onome sto sam ja citao, ne treba izvlaciti krunicu jer u pozadini mehanizam zapravo i dalje radi. Nije da sam ulazio u teoriju mehanizma vec samo postovi na internetu, izvinjavam se ekspertima ako nije istinito :)
Isto tako sam citao da je nepotrebno imati "winder" ili sto rece Gulftown, kutiju koja navija satove, vec da je sasvim u redu ostaviti da stoji "prazan"
 
Hvala svima na odgovorima, ma sat nosim barem jednom, dvaput nedeljno ali čisto sam hteo da proverim šta je najbolje za tu vrstu satova.
 
Ne šteti mu da stoji ako na to misliš
Kutije služe da je sat konstantno u funkciji, spreman za nošenje i da ne moraš svaki put da ga podešavaš :)
 
nista dodatno nemoj da radis, nikakvo izvlacenje krunice i slicno, neka stane. Ako je automatik sa mogucnoscu rucnog navijanja, nemoj ga navijati do kraja na krunicu, vec samo ako ne zelis da mases njim navij ga na malo na pocetku da krene i stavi na ruku
 
Onaj jedan automatik što imam (i vrlo retko nosim), stoji pa stoji. Kada ga uzmem, samo malo navijem ručno oprugu, dva tri kruga da odmah krene da radi, i dalje ga nosim normalno.
Mehanički sat se znatno manje "troši" ako ne radi (mada je to mizerno), i opruzi prija da stoji otpuštena (ali i to je mizerija).
Ako je to neki mehanički sat koji samo čuvamo i ne koristimo (imam dva takva), ok je povremeno ga malo koristiti da se "razmrda".

Kod kvarcnih satova sa baterijom, ima smisla izvlačenje krunice (ako to zaustavlja sat (neki se time ne zaustavljaju)), jer tako ne troši bateriju niti "raubuje" zupčanike i step motor.
Ali to ima smisla samo ako se sat odlaže na duže vreme, tipa par meseci. Raditi to zbog par dana nenošenja je besmisleno.

Kod baterijskih, bateriju treba odmah zameniti ili bar izvaditi čim se potroši. Istrošena baterija veoma brzo iscuri, a to je onda uglavnom i kraj celog sata.

Solari, obično mogu da se ubace u neki low-power mode. Idu oni tu sami ako su dugo u mraku i kada je baterija pri kraju, ali možemo ih i sami ubaciti u taj mod, piše to negde u manualima.
I te solare, treba odlagati negde gde ima svetla. Oni baš ne vole da se skroz-na-skroz isprazne. Uopšte nije zdravo strpati ih u fijoku i mesecima zaboraviti.
 
Sailboat je prava old school Amfibija i jako dobar početnički sat,
moduješ pepsi bezel, baciš očajnu metalnu fabričku narukvicu i imaš dobar jeftin letnji sat za peri deri situacije.
Ima na Meranomu dobrih mesh Vostok narukvica za 12 baksa, koje dobrim kvalitetom odudaraju od smeća od metalnih narukvica koji oni obično pordaju uz sat.

EDIT: @NShappy za mehanički sat je gore kad ne radi nego kad radi, pogotovo za automatske. Ne kupuju kolekcionari džabe automatske windere - kutije za satove.
 
EDIT: @NShappy za mehanički sat je gore kad ne radi nego kad radi, pogotovo za automatske. Ne kupuju kolekcionari džabe automatske windere - kutije za satove.

Ne znam zašto kupuju windere, valjda da satove što ipak povremeno nose ne moraju da nameštaju.

Ali nema nikave logike da se mehanički sat više troši kada ne radi nego kada radi. Zupčanici, ležaji, taru se jedni o druge plus što su napeti oprugom. Kada stoje, sve miruje bez ikakve potrošnje i habanja. Mehanički sat je gotov kada tolerancije ležaja i oblik zubaca izađu iz dozvoljenih vrednosti. A izađu kada se "potroše". Opruge takođe. Doduše, one se već lakše menjaju.

Mehanici manje smeta da ne radi nego da radi. Naravno, do neke granice. Ne govorimo od 20-40-50 godina ne pomeranja.

Za jedan automatski sat što sam nedavno servisirao ali u principu ga neću koristiti, sajdžija mi rekao da je dovoljno svakih par meseci da ga nosim 2-3 dana.
Ostatak vremena neka stoji u fijoci.

Za elektroniku i kvarcne satove je već druga priča.
 
Ne znam zašto kupuju windere, valjda da satove što ipak povremeno nose ne moraju da nameštaju.

Ali nema nikave logike da se mehanički sat više troši kada ne radi nego kada radi. Zupčanici, ležaji, taru se jedni o druge plus što su napeti oprugom. Kada stoje, sve miruje bez ikakve potrošnje i habanja. Mehanički sat je gotov kada tolerancije ležaja i oblik zubaca izađu iz dozvoljenih vrednosti. A izađu kada se "potroše". Opruge takođe. Doduše, one se već lakše menjaju.

Mehanici manje smeta da ne radi nego da radi. Naravno, do neke granice. Ne govorimo od 20-40-50 godina ne pomeranja.

Za jedan automatski sat što sam nedavno servisirao ali u principu ga neću koristiti, sajdžija mi rekao da je dovoljno svakih par meseci da ga nosim 2-3 dana.
Ostatak vremena neka stoji u fijoci.

Za elektroniku i kvarcne satove je već druga priča.
A ulje? Ulje brže gubi viskozitet i svojstva u stanju mirovanja nego kad se pokretni delovi kreći, što bi rekao naš narod "zapeče", pa stoga pre dođe vreme za servis mehaničkom satu koji se ne koristi, nego onom koji se koristi.

Pitaj kog god časovničara da hoćeš, mehaničke satove koje ne nosiš treba navijati bar jednom nedeljno, automatike i češće.
 
Sećam se da sam čitao još pre 40-45 godina da se leti automatik satovi više kvare jer ih vlasnici ne nose kada su na odmoru. Satovi na navijanje mogu i da stanu ako se ne navijaju redovno što u principu neće dovesti do nekog većeg kvara ali neće više biti tačni...
 
Pa meni sajdzija rek'o, 3-4x godišnje, nosi ga par dana.

Ne koristi se danas zejtin za podmazivanje mehanike, već sintetička ulja.
 
Vrh Dno