Šta je novo?

Zašto mi PC konstantno prikazuje BSOD sa AM5 konfiguracijom?

Marinovic

Poštovan
Učlanjen(a)
17.01.2023
Poruke
62
Poena
70
Pozdrav svima,

Imam veliki problem sa konfiguracijom već skoro mesec dana, i nikako da ga rešim. U pitanju je:

  • Asus TUF B650 Plus WiFi
  • Ryzen 5 7600X
  • 16GB DDR5 5200Hz Kingston Fury
  • Raidmax napajanje od 850W
  • RX 560 4GB (jeste stara i slaba, ali nije problem u njoj)
Prvo sam imao problem sa Gigatronom gde su mi poslali neispravnu matičnu, nakon dosta cimanja kod servisera poslao sam im na reklamaciju i to i RAM. Oni su mi zamenili matičnu za drugu, a RAM odbili jer je ispravan. Nakon toga opet nije radilo kako treba. Ja sam prvenstveno uzeo kompjuter za CS:GO, za koji mi je dosta bitniji procesor od grafičke, međutim CS:GO mi je radio na 10 fps sa ovim komponentama što je bilo nerealno. Nakon dosta cimanja skontao sam da je SSD, i to sam zamenio i konacno je radilo. Imao sam 500 fps, sve super, ali onda je samo krenulo da kresa igrica, prvo na svakih 20 minuta pa sve manje da bi sad kresala na svakih 2 minuta, nakon toga su krenuli BSOD da se redjaju da ne mogu da koristim kompjuter skoro uopšte (BSOD se pojavljuju i kada mi nije upaljen counter).

Pojavilo mi se pregršt BSOD, ovo su kodovi redom od onih koji su se dogodili u zadnja 3 sata (win32kbase.sys, REFERENCE_BY_POINTER, dxgkrnl.sys, KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE, MULTIPLE_IRP_COMPLETE REQUESTS, ntoskrnl.exe, FLTMGR.SYS). Ono što sam ja radio jeste nakon svakog BSOD guglao u čemu je stvar te i probao da to popravim, međutim, to nije radilo vec bi se samo pojavio novi kres sa novim kodom. Svaki kod je vezan za nekompatibilnost drajvera, pa sam instalirao i nove drajvere za grafičku, nije radilo, pa sam ih vraćao na stare, nije radilo, instalirao sam drajvere za čipset, za SSD, čovek iz Gigatrona mi je čak i BIOS flešovao na najnoviji, Windows je up-to-date, ali ništa, i dalje isto.

RAM sam testirao više puta preko DRAM calculatora i sa Windows RAM diagnostic tool-om, a na kraju krajeva i na reklamaciji je prošao kao ispravan. Procesor na Cinebench-u uvek postiže oko 15k, a na Userbenchmark-u takođe nije pravio problem. Grafička, koliko god stara i loša, radi perfektno na starom kompu, koji trenutno koristim da pišem ovo, nikakav problem ni sa njom, tera i ona CS:GO na starom kompu bez problema, SSD sam menjao, probao sam dva, ali isto. Ja stvarno ne znam šta više da radim, da li neko ima neku ideju? Zarobljen sam već mesec dana, svaku nadu sam izgubio, sve sam probao, u Command Prompt-u sam isto i chkdsk i skenirao više puta, kao i dsim komande, ali ništa. Po mom istraživanju piše da je neka nekompatibilnost drajvera, ali ja se u to ne razumem, kod grafike sam prvo obrisao sa AMD Cleanup Utility-jem, pa tek onda instalirao, ali opet ništa. Ako imate neko pitanje, slobodno pitajte, rado ću odgovoriti. Stvarno ne znam šta više da radim, unapred hvala.
 
Rešenje
Napisao sam ranije da nisam 100% siguran da nije problem u napajanju i sada ću objasniti zašto. Prethodno napajanje koje sam testirao ima 6 pinova za matičnu ploču, a meni je potrebno sa 8 pinova. Ponavljam, ne razumem se najbolje, ali u uputstvu piše da može sa 6 ili 8 pinova. Napajanje sa 6 pinova pravilo je iste probleme kao i ono sa 8, tako da ne znam (oba napajanja su testirana pre reklamacije matične ploče gde je ona bila totalno brikovana, zato nisam siguran). Nisam 100% siguran, ne znam kakvo je prethodno napajanje koje sam testirao (ono sa 6 pinova), jer mi trenutno nije dostupno, ali verovatno nije neka kvalitetna marka. Svestan sam da ovo napajanje koje trenutno imam nije najkvalitetnije, plus se čuje malo jače, pa bih ga...
Moja matična ima 4+4, ja sam priključio 4+2.
Za matičnu ploču ne postoji 6-opinski konektor za napajanje. On je ili 4-opinski ili 8-opinski (tj. 4+4).
Novije ploče top klase mogu da zahtevaju 8+4 ili čak 8+8, ali 6-opinski ne zahteva nijedna.
6-opinski je za grafičke karte, kao i 8-opinski, koji je zapravo 6+2 (da bi se lakše razlikovao od 8-opinca za matičnu - 4+4, a i raspored pinova nije isti)
 
Koje to, leba ti, napajanje ima 4+2?
 
Pa ako si ugurao PCIe napajanje u CPU power onda je bitno, jer bi ostetio i plocu a potencijalno i procesor.
 
Takođe napisao mi je čovek za reklamaciju da napišem na engleskom šta se tačno dešava sa procesorom i u čemu je problem, jel mi može tu neko pomoći pošto ja iskreno ne znam šta je tačno. @danilo989
 
Pa ako si to staro napajanje povezivao na novu ploču, nije ni čudo što ti novi komp nije radio. I to što si povezao 4+2 (a ja se nešto ne sećam da sam za 22 godine koliko se bakćem kompjuterima video napajanje sa 4+2 konektorom za +12V za procesor) je najverovatnije uzrok svih problema.
 
Ko bi ga znao šta on radi,i gde mu stoje kablovi,sad i pre.
Možda je i na 4pincu pa nema dovoljno snage,valjda je uboo 8pinac za cpu.
Ako nije,a stoji 4pinac,pa eto smanjenjem napona rešio problem...Mislim da i sad sam lupetam jer se tek sad nezna ništa.
 
Takođe napisao mi je čovek za reklamaciju da napišem na engleskom šta se tačno dešava sa procesorom i u čemu je problem, jel mi može tu neko pomoći pošto ja iskreno ne znam šta je tačno. @danilo989
Napises mu ovako:
The CPU is unstable (frequent BSOD) at the manufacturer defined boost clocks. I need to decrease the clocks/frequency of the CPU significantly in order to have a stable PC that doesn't BSOD when playing simple games like CSGO
 
Izvinjavam se svima, ja sam napravio grešku, permutovao sam nešto. Evo su pinovi od matične (https://prnt.sc/yWwaX_UYZIeD) 4+2, a ja sam priključio 2+2 (https://prnt.sc/Z0rimTg5WvKk).
Inače u pitanju je Falcon 600L. Izvinjavam se ponovo, moja greška.
Napises mu ovako:
The CPU is unstable (frequent BSOD) at the manufacturer defined boost clocks. I need to decrease the clocks/frequency of the CPU significantly in order to have a stable PC that doesn't BSOD when playing simple games like CSGO
Da napomenem ono da pukne u prvom ciklusu na Core Cycle, ili samo ovo?
 
Falcon 600L?

E sad pod hitno menjaš i napajanje i kuler i ne pališ računar dok ne kupiš nove. 288W 12V grana kombinovano, realno nekih 75% toga, dve grane od 120W! 75% Efikasnost!

@Rick Bitno da ti znas bolje od AMDa koje temperature su ok
Ne, ja znam bolje koji je kuler loš, a taj Antec je loš.

Na sajtu: Default TDP 105W, taj Antec to teško može da ohladi iako stoji TDP 125W

Max. Operating Temperature (Tjmax) 95°C, zna i AMD-e


Kao što kažem, ne mora da menja kuler ni napajanje, neka ga skroz sprži, pa mu neće ni uvažiti reklamaciju.
To napajanje je spržilo sve, nadam se da nije procesor, ali...
 
Poslednja izmena:
Ko bi ga znao šta on radi,i gde mu stoje kablovi,sad i pre.
Možda je i na 4pincu pa nema dovoljno snage,valjda je uboo 8pinac za cpu.
Ako nije,a stoji 4pinac,pa eto smanjenjem napona rešio problem...Mislim da i sad sam lupetam jer se tek sad nezna ništa.
Koliko god se ja ne razumem, znam da sklopim računar. Prvi put sam ga ja sklopio, još pre mesec ipo dana, pa su ga u servisu rasklopili i ponovo sklopili identično gde su rekli da sigurno nije problem u tome već da je nešto interno. Nisam debil, znam da sklopim računar i da pratim upustva..... :)
 
Proveri i pinove na ploci za svaki slucaj kad budes vadio procesor.
 
Imao sam isti problem i pratim ovaj post nekoliko dana. Ja sam uradio Curve optimisation u Ryzen masteru za sva jezgra. Restartovao se nekoliko puta u toku procesa. Sad radi sve kako treba. Probaj možda pomogne.
 
E, pozdrav! Evo mene. Dobio sam odgovor sa servisa, pa me zanima šta vi mislite o ovome.

https://prnt.sc/itHJaUj9bBaa

Iako sam siguran da sam lepo stavio pastu i očistio nakon toga, preuzimam potpunu krivicu. Molim vas da me ne podjebavate zbog toga što sam ja kriv. Moje pitanje je da li ovo zaista može da bude problem ili pokušavaju da izvuku dodatni novac? Hvala.
 
Uslikaj nam soket ako možeš. Teško da je pasta došla u soket/donji deo procesora. To je klasični izgovor da se izvuku od rešavanja reklamacije
Nemoj ništa da plaćaš
 
Nema ovde nikakvog oštećenja niti termalne paste.
Napiši im odgovor:
I have pictures proving there was no thermal paste under the CPU/in the socket before sending the CPU for warranty. I will not pay for cleaning of the CPU. Please provide pictures where there's thermal paste under the CPU.

Možeš im poslati te slike kao dokaz, i tražiti da ti uslikaju gde su videli termalnu pastu, al ovo je čista navlakuša i izbegavanje odgovornosti
 
Poslednja izmena:
Da, al svakako bice jasnije kad slikaju. Kako ocekuju da pasta ne dodje na taj deo CPUa, kad je AMD tako dizajnirao IHS?
 
Te zlatne granule su od pozlate pinova, a retko koja pasta provodi struju, a uptljao si ga verovatno kada si ga vadio. Još hoće da naplate 5000HUF da ga malo prebrišu.
 
A koju pastu si stavio?
 
Da sad mi je jasno, pasta je ušla uspeod IHS-a, koji debil je dizajnirao ovu seriju?! Pasta tamo neće ući jedino ako je nestavljaš uopšte ili koristiš termalne pad-eove

But the problem with this shape is that it is very easy to end up with thermal paste getting stuck in the grooves,
 
Da sad mi je jasno, pasta je ušla uspeod IHS-a, koji debil je dizajnirao ovu seriju?!
Ko ce da koristi tecni metal i slicne elektroprovodljive TIMove na stock procesoru? To se radi samo ako se deliduje i tad vec svakako moraju de se zastite SMDovi.
 
Vrh Dno