Šta je novo?

Zašto mi PC konstantno prikazuje BSOD sa AM5 konfiguracijom?

Marinovic

Poštovan
Učlanjen(a)
17.01.2023
Poruke
62
Poena
70
Pozdrav svima,

Imam veliki problem sa konfiguracijom već skoro mesec dana, i nikako da ga rešim. U pitanju je:

  • Asus TUF B650 Plus WiFi
  • Ryzen 5 7600X
  • 16GB DDR5 5200Hz Kingston Fury
  • Raidmax napajanje od 850W
  • RX 560 4GB (jeste stara i slaba, ali nije problem u njoj)
Prvo sam imao problem sa Gigatronom gde su mi poslali neispravnu matičnu, nakon dosta cimanja kod servisera poslao sam im na reklamaciju i to i RAM. Oni su mi zamenili matičnu za drugu, a RAM odbili jer je ispravan. Nakon toga opet nije radilo kako treba. Ja sam prvenstveno uzeo kompjuter za CS:GO, za koji mi je dosta bitniji procesor od grafičke, međutim CS:GO mi je radio na 10 fps sa ovim komponentama što je bilo nerealno. Nakon dosta cimanja skontao sam da je SSD, i to sam zamenio i konacno je radilo. Imao sam 500 fps, sve super, ali onda je samo krenulo da kresa igrica, prvo na svakih 20 minuta pa sve manje da bi sad kresala na svakih 2 minuta, nakon toga su krenuli BSOD da se redjaju da ne mogu da koristim kompjuter skoro uopšte (BSOD se pojavljuju i kada mi nije upaljen counter).

Pojavilo mi se pregršt BSOD, ovo su kodovi redom od onih koji su se dogodili u zadnja 3 sata (win32kbase.sys, REFERENCE_BY_POINTER, dxgkrnl.sys, KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE, MULTIPLE_IRP_COMPLETE REQUESTS, ntoskrnl.exe, FLTMGR.SYS). Ono što sam ja radio jeste nakon svakog BSOD guglao u čemu je stvar te i probao da to popravim, međutim, to nije radilo vec bi se samo pojavio novi kres sa novim kodom. Svaki kod je vezan za nekompatibilnost drajvera, pa sam instalirao i nove drajvere za grafičku, nije radilo, pa sam ih vraćao na stare, nije radilo, instalirao sam drajvere za čipset, za SSD, čovek iz Gigatrona mi je čak i BIOS flešovao na najnoviji, Windows je up-to-date, ali ništa, i dalje isto.

RAM sam testirao više puta preko DRAM calculatora i sa Windows RAM diagnostic tool-om, a na kraju krajeva i na reklamaciji je prošao kao ispravan. Procesor na Cinebench-u uvek postiže oko 15k, a na Userbenchmark-u takođe nije pravio problem. Grafička, koliko god stara i loša, radi perfektno na starom kompu, koji trenutno koristim da pišem ovo, nikakav problem ni sa njom, tera i ona CS:GO na starom kompu bez problema, SSD sam menjao, probao sam dva, ali isto. Ja stvarno ne znam šta više da radim, da li neko ima neku ideju? Zarobljen sam već mesec dana, svaku nadu sam izgubio, sve sam probao, u Command Prompt-u sam isto i chkdsk i skenirao više puta, kao i dsim komande, ali ništa. Po mom istraživanju piše da je neka nekompatibilnost drajvera, ali ja se u to ne razumem, kod grafike sam prvo obrisao sa AMD Cleanup Utility-jem, pa tek onda instalirao, ali opet ništa. Ako imate neko pitanje, slobodno pitajte, rado ću odgovoriti. Stvarno ne znam šta više da radim, unapred hvala.
 
Rešenje
Napisao sam ranije da nisam 100% siguran da nije problem u napajanju i sada ću objasniti zašto. Prethodno napajanje koje sam testirao ima 6 pinova za matičnu ploču, a meni je potrebno sa 8 pinova. Ponavljam, ne razumem se najbolje, ali u uputstvu piše da može sa 6 ili 8 pinova. Napajanje sa 6 pinova pravilo je iste probleme kao i ono sa 8, tako da ne znam (oba napajanja su testirana pre reklamacije matične ploče gde je ona bila totalno brikovana, zato nisam siguran). Nisam 100% siguran, ne znam kakvo je prethodno napajanje koje sam testirao (ono sa 6 pinova), jer mi trenutno nije dostupno, ali verovatno nije neka kvalitetna marka. Svestan sam da ovo napajanje koje trenutno imam nije najkvalitetnije, plus se čuje malo jače, pa bih ga...
Da li si probao clean install sistema? Da li si pratio temperature i da li je sve ok?
Da li si overclockovao nesto od komponenti, ucitao XMP za ram ili sam stavljao tajminge? cl_fpsmax 0 pretpostavljam ako kazes da si imao 500 FPS. Vrlo je moguce da se pregreva grafika mada moze da bude milion stvari.
 
Nisi naveo koji je SSD. Drugo, koji Windows, odakle skinut i kako instaliran? Ako nisi stavio Win 11 skinut sa zvaničnog Microsoft sajta onda prvo to uradi.
 
Čistu instalaciju vršim kada formatiram particije, ili? Ako jeste, to sam više puta učinio. Temperature su odlične, pokrenuo sam Aida 64 oko 15 minuta i procesor je dostigao 85 stepeni, dok se grafička kartica ne pregrijava, pa sumnjam da je to uzrok. Ništa nisam overclockovao, pokušao sam sa DOCP-om na RAM-u, ali sam ga nakon toga uklonio i pokušao ponovo, ali nije pomoglo. Danas, na primer, igrao sam CS:GO bez svojih config datoteka i dobio sam 300 FPS-a, onako raw, bez tvikovanja CS:GO, ali računar i dalje puca. To se ne dešava samo u CS:GO-u, već se javljaju i BSOD-ovi kada gledam YouTube, iako mnogo ređe nego kada igram CS. Prvi SSD koji imam je Gigabyte-ov, ali iskreno ne znam tačno koji model. Sada koristim ADATA 240GB, koji sam pozajmio od druga. Na njegovom računaru sve radi savršeno, ali ne i na mom. Da li je moguće da je problem u procesoru? Ako dobijem 15k na Cinebench testu, da li to znači da je 100% ispravan ili to ne mora da znači? Nisam baš iskusan sa računarima, ali mi se čini da je u pitanju procesor, iako možda grešim.
 
Moguce je i da je procesor, to sto prolazi Cinebench 23 nije nikakva indikacija stabilnosti. Bilo bi dobro da skines HWInfo, pokrenes Sensors only, rasiris preko strelica <> dole da bude u tri vertikale ocitavanja i okacis vrednosti nakon odigrane partije CSGO npr.

Po mom iskustvu, ako se desavaju random BSOD kodovi, velika verovatnoca je da je CPU.

Navescu ti par alata kojim mozes detaljnije da testiras CPU, RAM i GPU.

-Za CPU:
OCCT: https://www.ocbase.com/download Pokreni CPU test sa AVX2 podesavanjem za Instruction set. Ostavi da radi bar 1h

yCruncher: http://numberworld.org/y-cruncher/ Prilikom pokretanja odaberi 1-7-0 opcije kad te pita sta hoces da odaberes. Test je dobar za testiranje CPU-Mem kontroler-RAM. Isto ostavi bar 1h

CoreCycler: https://github.com/sp00n/corecycler/releases Dobar za testiranje single threaded opterecenja, poput onih u igrama. Mozes ostaviti default podesavanja. Ostavi bar 10 ciklusa.

-Za RAM:
TestMem5 (okacen u attach). Pokreni ga, odaberi Load Config and exit, selektuj 1usmus config u bin folderu i ponovo pokreni program kao administrator. Podeseno je da radi 25 ciklusa, trebalo bi za 1.5h da bude gotovo.

-Za GPU:
Unigine Heaven https://benchmark.unigine.com/heaven 1080P, max detalji, bar 1h ostavi na loop.

memtest_vulkan: https://github.com/GpuZelenograd/memtest_vulkan Odlican test za VRAM na GPU. Bar 30 min ostavi da testira.

Tokom svih testiranja prati temperature i napone.

Ako ni u jednom testu ne bude pokazao nestabilnost razmisli o eksorcizmu.
 

Prilozi

  • TestMem5 v0.12 (best configs).zip
    33.8 KB · Pregleda: 5
Malo drugačiji pogled na situaciju:
  • Uđeš u BIOS i uradiš "Load optimized defaults"
  • Ako imaš postavku "PCIe Advancer Error Reporting (AER)" (ili "Enable AER cap"), uključiš je
  • Sačuvaš BIOS podešavanja, vratiš se u Windows i čekaš sledeći BSOD
  • Kad se BSOD dogodi, odeš u Windows WHEA i gledaš logove (kao ovde youtube.com/watch?v=kMqZp7OEoAo)
Jedna od češćih WHEA greški je "cache hierarchy error". Imaš na Redditu dosta ljudi koji se žale. Jedan uzrok toga je da je napon koji dobijaš vrlo nestabilan/varijabilan, a mislim da je AM5 serija je krajnje osetljiva na to. Dakle, može biti i napajanje, ali i ne mora. A možda je i procesor, ipak.
 
Da dodam jos nesto sto mozes da probas. Mozda produzni kabl / uticnica nisu kako treba pa prave problem, slab napon. Probaj drugu uticnicu, i bez produznog cisto radi provere.
 
Hvala svima na odgovoru i izvinjavam se zbog kasnog odgovora. Ono što sam uradio jeste isključio xmp, i radilo je. Ceo dan mi nije kresalo, mislio sam da sam rešio problem, ali juče se isti problem vratio kao da ništa nisam uradio. Danas sam odradio dosta testova, pa evo vam rezultati. Prvo, Passmark - evo rezultata: https://prnt.sc/c9JiudiUL3QI. Očekivano je da je grafička dosta lošija, međutim disk me iznenadio. On je dosta star, u pitanju je Adata SU630, ali da li je ovo zato što je pokvaren ili samo zato što je star i loš, ionako je kupljen pre otprilike 2 godine i sve je normalno radilo na njemu u starom računaru. Kada idem chkdsk, nema mrtvih sektora, a takođe sam i runovao par programa da testiram sam SSD u prošlosti (pre 5-6 dana), takođe bez mrtvih sektora. Onda sam pokrenuo na predlog @danilo989 OCCT i stavio ga tačno 1h da radi, sve je normalno radilo, nije kresovao, temperature su ok, evo i rezultata - https://prnt.sc/90ui3V1Ibc3n. Nakon toga sam pokrenuo HWInfo, odigrao jedan short mec u csgo, oko 15-20 minuta, evo i rezultata - https://prnt.sc/wUiw8rARo3Wr. Zanimljivo je da nakon što sam završio mec i alt tabao da vidim rezultate, csgo mi je totalno freezovao i nisam mogao da udjem u njega. Sa računarom mi je sve bilo u redu, ali nisam mogao da kliknem na csgo ikonicu na task baru, jer kad bih kliknuo, samo bi mi desktop usao u rezoluciju u kojoj igram csgo, ali sama igrica mi se ne bi pojavila, iako čujem zvuk. Jel ima ovo nekakve veze? Nakon toga sam pokrenuo CoreCycler i oko sat - sat ipo vremena je bio uključen. Javila mi se tu jedna greška, a to je:

(18:00:21 - Set to Core 1 (CPU 2) Running for 6 minutes... ERROR: 18:01:09 ERROR: Prime95 seems to have stopped with an error! ERROR: At Core 1 (CPU 2) ERROR MESSAGE: FATAL ERROR: Resulting sum was 154641896242825.5, expected: 170787782113091.3 ERROR: The error happened at FFT size 22400K 18:01:09 - Trying to restart Prime95)

Greška se javila na prvom ciklusu, dok je ostalih 4-5 ciklusa odradio bez greške. Onda sam pokrenuo TestMem5, ostavio ga da radi dok sam ja bio van kuće, međutim, nakon nekih sat vremena, dočekao me je kompjuter koji je slipovao (ekran mi je bio na onom kad se pali računar, kad unosimo šifru i to, iako mi je sleep mode isključen, pa se verovatno restartovao zbog nekog razloga). Ali izaslo mi je ovo - https://prnt.sc/vN54JSuayMTh. Nisam ga ponovno uključio (recite mi da li trebam ispocetka), već sam pokrenuo mem test, koji je trajao oko nekih 2h, ali sve je bilo u redu, evo i slika - https://prnt.sc/AmR6mmXlqiOT i https://prnt.sc/qaRP1GWUXLDx. GPU nisam testirao jer mi nikad nije pravio probleme u starom računaru, a i na Passmarku je prošao sasvim odlično. Recite mi da li trebam i to za svaki slučaj da proverim. Ovo za BIOS, što je predložio @golosdobra , nisam još probao, ali probaću ili večeras ili sutra pa javljam. Što se tiče strujnog dovoda, što je predložio @uroshnish , računar sam probao na 2-3 mesta, moja soba, spavaća soba i servis, tako da ne verujem da je do toga, jer je svuda bilo isto. Jel ima neko ideju šta se dešava i do čega je? Ja se najiskrenije i ne razumem nešto, pa bi mi pomoć došla. Ako trebam još nešto da testiram, javite. Ako neko ima neki predlog ili pitanje, tu sam.
I takođe da dodam, nakon isključivanja XMP-a, javili su se novi BSOD kodovi, a to su ATTEMPTED_WRITE_TO_READONLY_MEMORY i NO_MORE_IRP_STACK_LOCATIONS, i još 2-3, ali nisam uspeo da ih slikam odnosno zapamtim.
 
Da li si probao beta verziju od 28. aprila? Dve verzije u istom danu, nova verzija svake nedelje, tako sigurno ima puno problema sa biosom.

Ovako po testu memorije izgleda ili je otišla memorija ili ima problema sa kompatibilnošću memorijem.
 
Poslednja izmena:
Proveri taj gpu kad već imaš occt,sekcija vram...možeš i furmark u isto vreme čisto da vidiš dal ima nekih problema.
Zna da se desi sličan scenario ako je problematika u vramu kao kod tebe"pukne slika,crn ekran ,a u pozadini se čuje zvuk"...
Mada nije baš isto kao tvoj opis.
Takodje proveri drajvere grafike(ako već jesi zanemari)..
Takodje probaj sa drugim napajanjem,nije isključeno da i ono pravi problem.
 
Nisam instalirao beta verziju BIOS-a, već preporučenu verziju. Kako mogu da testiram grafičku karticu sa OCCT? Možes li mi objasniti ukratko? Probao sam sa instalacijom drajvera, ali nisam testirao napajanje. Postoji li neki program koji može da testira ispravnost napajanja?
 
Po vome sto vidim, CoreCycler pokazuje gresku vezano za CPU- vrlo verovatno ne dobija dovoljno napona za boost klokove. Da li maticna ne daje dovoljno napona ili je CPU falican pa ne radi na fabrickom naponu: verovatno je CPU problem.

TestMem5: ako sam dobro razumeo ovaj test si radio sa iskljucenim XMP/EXPO? Ako je tako, CPU nestabilnosti mogu dovesti do pojavljivanja tih gresaka iako je test za memoriju.

Slobodno azuriraj BIOS na beta verziju 1414 pa provveri ponovo. Ako i dalje bude problema ja bih rekao da je 95% CPU falican.

Mogao bi probati da manuelno podesis manji CPU mnozilac (multiplier), na primer na 48 ili 49 (efektivno 4.8GHz) pa da vidis da li to pomaze, posto CPU po standardnim podesavanjima boostuje do 5.4+GHz gde se verovatno desavaju nestabilnosti.
 
Nisam instalirao beta verziju BIOS-a, već preporučenu verziju. Kako mogu da testiram grafičku karticu sa OCCT? Možes li mi objasniti ukratko? Probao sam sa instalacijom drajvera, ali nisam testirao napajanje. Postoji li neki program koji može da testira ispravnost napajanja?
Occt,samo upali gde piše vram,i vidi dal izbacuje greške neke,10,15min..
Napajanje ne možes preko programa da proveriš ispravnost,samo zamenom drugog.
 
Dakle, ukratko, moguće je da bilo koja komponenta računara, uključujući procesor, RAM memoriju, napajanje ili grafičku karticu, bude uzrok problema? Sutra cu probati ovo za graficku, i ovo za BIOS. Kako se podesava manuelno CPU?
 
95% je CPU problem. Za manuelno podesavanje CPU udjes u BIOS i nadjes CPU core ratio/multiplier i podesis sa Auto na 48.

Dole ces imati Advanced options u BIOSu, selektuj to pa onda na kartici Ai Tweaker ces imati CPU Core ratio
 
Da, tako je. Mozes samo da normalno koristis komp, ionako ti je cesto BSODovao pa ces ubrzo saznati jel ima sad problema ili ne.

Sad sve zavisi koliko je CPU falican, mozda ce ovo ogranicavanje na 4.8GHz stabilizovati stvari a mozda i nece. Vredi probati svakako.
 
Ja bi uradio Memtest86, ako javlja greške, ponovo na reklamaciju sa izveštajem.
Vec jeste, bez gresaka.

Pustite coveka da menjamo jednu po jednu stvar, ovako ce se samo zbuniti bez potrebe.
 
Kako znaš kada nije uradio Memtest86, koji je najpouzdaniji i jedini merodavan?

I nije 95% procesor, već 100% memorija (nekompatibilna ili pokvarena) koja sumljiva od početka, a to što su je vratili sa reklamacije, jer je nisu ni testirali, već samo probali.
 
Nisam ga ponovno uključio (recite mi da li trebam ispocetka), već sam pokrenuo mem test, koji je trajao oko nekih 2h, ali sve je bilo u redu, evo i slika - https://prnt.sc/AmR6mmXlqiOT i https://prnt.sc/qaRP1GWUXLDx.

Kako znaš kada nije uradio Memtest86, koji je najpouzdaniji i jedini merodavan?

I nije 95% procesor, već 100% memorija (nekompatibilna ili pokvarena) koja sumljiva od početka, a to što su je vratili sa reklamacije, jer je nisu ni testirali, već samo probali.
Citirao sam ti deo gde je okacio rezultate Memtesta

Zasto mu onda CoreCycler puca na prvom ciklusu ako nije CPU?
 
Da javim, računar mi je radio normalno čitav dan juče i danas isto bez problema. Da li ovo znači da je problem bio u procesoru? Ako jeste, koliko procenata jačine procesora sam izgubio u odnosu na njegovu prvobitnu snagu, i da li mog da pokušam da vratim docp ili?
 
Da javim, računar mi je radio normalno čitav dan juče i danas isto bez problema. Da li ovo znači da je problem bio u procesoru? Ako jeste, koliko procenata jačine procesora sam izgubio u odnosu na njegovu prvobitnu snagu, i da li mog da pokušam da vratim docp ili?
Reklamiraj procesor posto ne radi na fabrickim podesavanjima. Kad budes reklamirao napomeni da si morao drasticno da smanjis frekvenciju od fabricke da bi bio stabilan.

Za svaki slucaj kad budes vadio procesor, pogledaj i soket maticne da li su iglice mozda pokrivljene, da li je nagorelo nesto ili sl.
 
Vrh Dno