Šta je novo?

Zašto mi PC konstantno prikazuje BSOD sa AM5 konfiguracijom?

Marinovic

Poštovan
Učlanjen(a)
17.01.2023
Poruke
62
Poena
70
Pozdrav svima,

Imam veliki problem sa konfiguracijom već skoro mesec dana, i nikako da ga rešim. U pitanju je:

  • Asus TUF B650 Plus WiFi
  • Ryzen 5 7600X
  • 16GB DDR5 5200Hz Kingston Fury
  • Raidmax napajanje od 850W
  • RX 560 4GB (jeste stara i slaba, ali nije problem u njoj)
Prvo sam imao problem sa Gigatronom gde su mi poslali neispravnu matičnu, nakon dosta cimanja kod servisera poslao sam im na reklamaciju i to i RAM. Oni su mi zamenili matičnu za drugu, a RAM odbili jer je ispravan. Nakon toga opet nije radilo kako treba. Ja sam prvenstveno uzeo kompjuter za CS:GO, za koji mi je dosta bitniji procesor od grafičke, međutim CS:GO mi je radio na 10 fps sa ovim komponentama što je bilo nerealno. Nakon dosta cimanja skontao sam da je SSD, i to sam zamenio i konacno je radilo. Imao sam 500 fps, sve super, ali onda je samo krenulo da kresa igrica, prvo na svakih 20 minuta pa sve manje da bi sad kresala na svakih 2 minuta, nakon toga su krenuli BSOD da se redjaju da ne mogu da koristim kompjuter skoro uopšte (BSOD se pojavljuju i kada mi nije upaljen counter).

Pojavilo mi se pregršt BSOD, ovo su kodovi redom od onih koji su se dogodili u zadnja 3 sata (win32kbase.sys, REFERENCE_BY_POINTER, dxgkrnl.sys, KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE, MULTIPLE_IRP_COMPLETE REQUESTS, ntoskrnl.exe, FLTMGR.SYS). Ono što sam ja radio jeste nakon svakog BSOD guglao u čemu je stvar te i probao da to popravim, međutim, to nije radilo vec bi se samo pojavio novi kres sa novim kodom. Svaki kod je vezan za nekompatibilnost drajvera, pa sam instalirao i nove drajvere za grafičku, nije radilo, pa sam ih vraćao na stare, nije radilo, instalirao sam drajvere za čipset, za SSD, čovek iz Gigatrona mi je čak i BIOS flešovao na najnoviji, Windows je up-to-date, ali ništa, i dalje isto.

RAM sam testirao više puta preko DRAM calculatora i sa Windows RAM diagnostic tool-om, a na kraju krajeva i na reklamaciji je prošao kao ispravan. Procesor na Cinebench-u uvek postiže oko 15k, a na Userbenchmark-u takođe nije pravio problem. Grafička, koliko god stara i loša, radi perfektno na starom kompu, koji trenutno koristim da pišem ovo, nikakav problem ni sa njom, tera i ona CS:GO na starom kompu bez problema, SSD sam menjao, probao sam dva, ali isto. Ja stvarno ne znam šta više da radim, da li neko ima neku ideju? Zarobljen sam već mesec dana, svaku nadu sam izgubio, sve sam probao, u Command Prompt-u sam isto i chkdsk i skenirao više puta, kao i dsim komande, ali ništa. Po mom istraživanju piše da je neka nekompatibilnost drajvera, ali ja se u to ne razumem, kod grafike sam prvo obrisao sa AMD Cleanup Utility-jem, pa tek onda instalirao, ali opet ništa. Ako imate neko pitanje, slobodno pitajte, rado ću odgovoriti. Stvarno ne znam šta više da radim, unapred hvala.
 
Rešenje
Napisao sam ranije da nisam 100% siguran da nije problem u napajanju i sada ću objasniti zašto. Prethodno napajanje koje sam testirao ima 6 pinova za matičnu ploču, a meni je potrebno sa 8 pinova. Ponavljam, ne razumem se najbolje, ali u uputstvu piše da može sa 6 ili 8 pinova. Napajanje sa 6 pinova pravilo je iste probleme kao i ono sa 8, tako da ne znam (oba napajanja su testirana pre reklamacije matične ploče gde je ona bila totalno brikovana, zato nisam siguran). Nisam 100% siguran, ne znam kakvo je prethodno napajanje koje sam testirao (ono sa 6 pinova), jer mi trenutno nije dostupno, ali verovatno nije neka kvalitetna marka. Svestan sam da ovo napajanje koje trenutno imam nije najkvalitetnije, plus se čuje malo jače, pa bih ga...
Niko ne spominje tečni metal, ući će obična pasta, a debili iz AMD servisa će ti reći: "Garancija odbijena, jer je cpu uprljan i ne može se očistiti". I te "gold" i "silver" paste kako vidim su po specifikacijama "Electrically Non-Conductive", a ne verujem da je OP koristio tečni metal?
 
Ja ne znam da li je covek resio ove plave ekrane, danas sam ceo dan kod druga proveo dok nisam ukapirao da glavni problem lezi u biosu.... memory contex restore i power down moraju biti na "enabled" u svakom drugom slucaju ili je presporo podizanje ili prilikom rada zakoci i plavoo
 
Ja ne znam da li je covek resio ove plave ekrane, danas sam ceo dan kod druga proveo dok nisam ukapirao da glavni problem lezi u biosu.... memory contex restore i power down moraju biti na "enabled" u svakom drugom slucaju ili je presporo podizanje ili prilikom rada zakoci i plavoo
"Resio" je problem kada je downclockovao CPU, RAM je bio ok
 
Ja ne znam da li je covek resio ove plave ekrane, danas sam ceo dan kod druga proveo dok nisam ukapirao da glavni problem lezi u biosu.... memory contex restore i power down moraju biti na "enabled" u svakom drugom slucaju ili je presporo podizanje ili prilikom rada zakoci i plavoo

Mogu biti i obe opcije na disabled rock stable ali istina je da onda post traje neugodno dugo svaki put.
Gigabyte je u pitanju.
Ja sam do toga dosao kada sam pokusavao da izvucem minimalnu latenciju iz memorije (56 ns na 6000)
Ovo trebe da bude u nekoj temi o DDR5 za AM5 pa mozda nekome bude korisno.
 
Znaci uvazili su reklamaciju na kraju?
 
Tako je, nisam ni ja shvatio šta se tu desilo. Uglavnom, lik sa KP mi je samo random rekao da ću dobiti novi.

Čekao sam 2-3 nedelje i stigao je. Kupio sam Asus Tuf napajanje od 750W, Bronze sertifikat. Nije ni najbolje, ali mislim da je solidno.

Takođe, uzeo sam Cooler Master MasterLiquid 240L ARGB. Off topic malo, imam problem gde ne mogu da menjam boje pomoću softwera. Ceo komp mi je svetlo plavi, a jedino ovo crveno me ubija. Mogu samo manuelno pomoću kontrolera koji je išao uz hladnjak. Ovo je tačan model: https://www.coolermaster.com/catalog/coolers/rgb-accessories/mini-addressable-rgb-led-controller/

Na Redditu sam čitao da trebam da ga povežem direktno na matičnu ploču. Međutim, samo mi je ovaj dvopinac na kontroleru ostao nepopunjen. Koji kabl je tu potreban?

Ali, da, uglavnom, sve radi sem toga. Testirao sam DOCP i neke osnovne tweakove za procesor. Bez problema sve, konačno...
 
Meni je na novom buildu crkao verovatno grafički deo na cpu ili procesoru neki pin.

Windows radi sve normalno kad ne instaliram amd display drajvere, čim instaliram eto zamrzavanja (posle 10 sekundi od dizanja Windowsa) greške (u prilogu).

Odradio sve one testove koje je Danilo okačio i sve prolazi kad ne instaliram display driver ( dal od win update-a ili skinuti sa amd sajta), mada realno ne treba mi da uopšte poteram testove kad posle instalacije drajvera počne da se dešava zamrzavanje.

5600g
A520M-K
Kit 2x8 Kingston fury
Cx550 corsair
 
@Djilkosh_Ns Jel mozes da okacis screenshot od ZenTiming, bez instaliranih GPU drajvera: https://zentimings.protonrom.com/

Jedino sto mi pada na pamet da probas, proveri da li je RAM ispravno legao u slot, da li radi normalno bez XMPa, ili sa samo jednim stikom RAMa.
 
@Djilkosh_Ns Jel mozes da okacis screenshot od ZenTiming, bez instaliranih GPU drajvera: https://zentimings.protonrom.com/

Jedino sto mi pada na pamet da probas, proveri da li je RAM ispravno legao u slot, da li radi normalno bez XMPa, ili sa samo jednim stikom RAMa.
Menjao mesta RAM-u, probao i sa jednim stikom isto je. U firmi mi je komp, pa kad odem po njega i dodjem kuci instaliracu zentimings i okaciti screenshot
Izvadi cpu iz ležišta pa vrni,ništa ne gubiš...
Uradio, nista. Cak sam sve izvadio napolje i konektore i ponovo sklopio. Stavio i novi BIOS, cisto da ne bude da je do toga, ali dzabe.


Edit: Sad tek vidim da nisam okačio greške.
 

Prilozi

  • IMG_6109.png
    IMG_6109.png
    482.5 KB · Pregleda: 65
  • IMG_6106.png
    IMG_6106.png
    339.2 KB · Pregleda: 39
  • IMG_6104.jpeg
    IMG_6104.jpeg
    168.7 KB · Pregleda: 65

Prilozi

  • IMG_6123.jpeg
    IMG_6123.jpeg
    341.9 KB · Pregleda: 44
Obozavam sto ASUS ne dozvoljava iscitavanje svih parametara za RAM preko ZenTimings. Pretpostavljam da je trenutno iskljucen XMP? Udji u BIOS, ukljuci XMP i podesi sledece napone ovako ako vec nisu po default:
VSOC: 1.15v
CLDO VDDP: 0.9v
VDDG CCD: 1.0v
VDDG IOD: 1.0v
Takodje, podesi tj proveri da li je podeseno FCLK=MCLK=UCLK (tj. da je frekvencija RAMa ista kao frekvencija Infinity Fabric-a). Kad to odradis, pokreni ovaj TestMem5, podeseno je vec sve, samo dvoklik na .exe treba da se uradi.
 

Prilozi

  • TM5_0.12.3_1usmus25-CoolCMD.zip
    25 KB · Pregleda: 1
Nisam se javljao,jer nisam bio u zemlji, a i mrzelo me kasnije vise da se danima cimam sa racunarom. Otislo na reklamaciju u zvanican servis, zamenili plocu, kazu sad radi. Iako mislim da je problem bio 101% CPU, kazu ploca je.
 
Vrh Dno