Šta je novo?

Xiaomi 14

Nije zaštita nikad ni prekrivala kameru.
 
Pa mozda milimetar je izbačenije od kamera. Fabrička, da.

Fino. Javljaj utiske.
Iskreno ja mogu samo da poredim sa S22 i ženinim s23 ultra.

Za sada sam oduševljen baterijom, kamerom i odazivom tj brzinom.

HyperOS mi je malo traumatican posle OneUI ali kontam da je stvar navike.

Bez diskusije jako dobar telefon. Iako je mene izašao malo manje nego što bi s24, defitnivno mislim da vredi više. Tj pruža solidno više.

Ja ne želim da nosim veliki telefon a ni iPhone tako da je 14ica bila jedina opcija pored s24, koji nekako vise i nije s serija. U suštini ovo je bas neki maksimum veličine. Nije neka razlika, sem u težini i to mi jedino za sada smeta.
 
Fino, deluje bas kvalitetna maska a ne providna ona sto pozuti posle 2 nedelje, ipak je premium uredjaj, kinezi do maksimuma ispostovali tu.
Ovo je svakako interesantan telefon i mimo ergonimije - IR Blaster, 12bit displej, fina baterija skroz, punjenje koje je 'wow faktor' kao na P30 seriji nekada. Leica kamere (takodje nekad zastitni znak P20 P30 serija) navodno odlicne takodje, korak iznad onoga sto su imali prethodnih godina kad su tek poceli saradnju.

GSMArena kaze da ima throttling, pa ako ti nije cimanje a igras neke igre, javi da li se oseca usporavanje.

Jedino je softver i koliko su realni sa tih 4 godina apdejtova (tj obecanjem istih) onako.. znak pitanja..ali po meni bolja kupovina i daleko lepsi uredjaj od S23/S24 serije.

Ovo mi bas deluje kao zaokruzen uredjaj.
 
Pa mozda milimetar je izbačenije od kamera. Fabrička, da.


Iskreno ja mogu samo da poredim sa S22 i ženinim s23 ultra.

Za sada sam oduševljen baterijom, kamerom i odazivom tj brzinom.

HyperOS mi je malo traumatican posle OneUI ali kontam da je stvar navike.

Bez diskusije jako dobar telefon. Iako je mene izašao malo manje nego što bi s24, defitnivno mislim da vredi više. Tj pruža solidno više.

Ja ne želim da nosim veliki telefon a ni iPhone tako da je 14ica bila jedina opcija pored s24, koji nekako vise i nije s serija. U suštini ovo je bas neki maksimum veličine. Nije neka razlika, sem u težini i to mi jedino za sada smeta.
7 godina nisam na samsungu i dalje mislim da je njihov UI najbolji...
 
Ako cemo iskreno, i s20U, i S23u i s22 i s21fe koje koristimo u toku zadnjih par godina, su imali ozbiljne OS probleme kad su izasli, npr moj s22 je krenuo da radi bug-free tek posle 4-5 meseci zakrpa. S21fe i dalje ume da zakuca, upali gresku itd.

Ovaj za sada bez i jednog stucanja radi savrseno.

HyperOS ilti MIUI je meni jako cudan po principu kao kad sa windowsa sednem za mac os, sve mi je na pogresnom mestu. Plus mislim da su neke stvari komplikovane bez razloga.

Kamera je ozbiljno brza nego S23U, i sto se tice samog softvera a i sto se tice samih podesavanja shuttera i iso, mnogo vise potseca na iphone nego na samsung kameru po tome.

O delu gde se dobije maska, zastita za ekran i punjac u standardnom pakovanju, necemo ni da pricamo. S22 i S23U sam dobio gole kao od majke rodjene.
 
Nema šta dobar HW, šteta što je MIUI kopija iOS-a. Bukvalno da imaju nešto blizu OnePlus sw ovaj telefon bi možda bio i telefon godine i pored ogromne početne cene.
 
Meni to i nije bila šteta već prednost, pogotovo xeu rom. Izgleda kao kopija iOS samo što ima sve opcije od Androida i mnoge su bolje rešene nego na iOS-u.

Koristio sam OneUI i nisam video neku prednost u odnosu na MIUI (xeu rom). Čak je i MIUI imao neke stvari bolje rešene i više prilagođene radnom jednom rukom.
 
Sigurno pri zdravoj svesti neću dati 1100e za telefon da bih posle toga stavljao neki Indus custom ROM na njega (xeu rom).
Dok ne promene miui i približe ga zapadnom društvu nikada ništa neće uraditi
I call record da ima stock, ili barem da moze CSC se menja (mada mislim da Xiaomi telefoni to nemaju), ili apk ko na Huawei.
 
Sigurno pri zdravoj svesti neću dati 1100e za telefon da bih posle toga stavljao neki Indus custom ROM na njega (xeu rom).
Dok ne promene miui i približe ga zapadnom društvu nikada ništa neće uraditi
To sam radio na Mi 8 i 10. Sad ne bih kupio ni Xiaomi ni Samsung, kamoli budžio rom. 😅
 
Poslednja izmena:
Dobro, Samsung praktično uvek ima najbolji displej u Android klasi. A One UI vs MIUI (Hyper).. diskutabilno, mada mnogima manje smeta One UI.
Meni je ovaj model gotivan pre svega zbog dimenzija i kompaktnosti. Bukvalno je za nijansu manji od telefona koji trenutno koristim, a ima za 14cm2 veću površinu ekrana, mnogo veću bateriju, generalno flagship hardver spakovan u kompaktno kućište. Plus nema zakrivljen ekran kao mnogo veći Honor Magic6 Pro. Odbija me to što ne volim Xiaomi telefone, jednostavno su mi skoro svi bili odbojni do sada, a sa nekim sam se i smarao zbog bagovanja, podešavanja itd. I pored svega, mislim da bih pre kupio 14 nego S24, taj Samsung mi je baš bezličan, neubedljiv.





 
Poslednja izmena:
Malo sam ih sada razgledao u Delti.. crni mnogo brutalniji od belog. Oba rade lepo. Ogromna šteta što nemaju neki drugi skin.
 
Dobro, Samsung praktično uvek ima najbolji displej u Android klasi. A One UI vs MIUI (Hyper).. diskutabilno, mada mnogima manje smeta One UI.
Meni je ovaj model gotivan pre svega zbog dimenzija i kompaktnosti. Bukvalno je za nijansu manji od telefona koji trenutno koristim, a ima za 14cm2 veću površinu ekrana, mnogo veću bateriju, generalno flagship hardver spakovan u kompaktno kućište. Plus nema zakrivljen ekran kao mnogo veći Honor Magic6 Pro. Odbija me to što ne volim Xiaomi telefone, jednostavno su mi skoro svi bili odbojni do sada, a sa nekim sam se i smarao zbog bagovanja, podešavanja itd. I pored svega, mislim da bih pre kupio 14 nego S24, taj Samsung mi je baš bezličan, neubedljiv.






Slažem se sa konstatacijom, ali vidi ti si pre Xiaomi flagship dobijao za 400-500eur max. Jednostavno ne daje mi se 850eur za Xiaomi. A i mislim da kao brend ne drži cenu kao Samsung S serija.
 
Pa ovo se ne kupuje sad. Nego kad bude 550e na oglasima.
 
Slažem se sa konstatacijom, ali vidi ti si pre Xiaomi flagship dobijao za 400-500eur max. Jednostavno ne daje mi se 850eur za Xiaomi. A i mislim da kao brend ne drži cenu kao Samsung S serija.
E sad. to ''pre'' je veoma diskutabilno, posebno kada se zna koliko se sve promenilo (poskupelo) u poslednje 4, odnosno 2 godine.
Ali se slažem da su se Kinezi zaleteli sa ovim početnim cenama za 14 model(e). Meni je neka gornja granica koju bih dao za ovaj telefon 90k din, po sistemu uđem u GT/neku sličnu prodavnicu i kupim. Nikada i nisam voleo kupovinu iz oglasa, na KP, u poslednjih 15 godina sam kupovao telefone ili kod operatera ili od nekog proverenog člana bench-a.

Mislim da će domaće prodavnice morati da prave akcije na svaka 3-4 meseca otprilike, da bi malo pokrenule prodaju telefona kao što su 14, Honor Magic6 Pro i slični. Jer se zna da preko 100k din. ''prolaz'' imaju isključivo iP, Samsung, i možda neki ekskluzivni savitljivi modeli.



 
Postprocessing na slikama je fenomenalan. Nebo i zemlja razlika u odnosu na 13. Kada bi se mogla ubaciti kako kamera sa 14 na 13, ostavio bi zelefon duze kod sebe. Ocito su kritike na prejak HDR i leica filter imale uticaj.
 
Slažem se sa konstatacijom, ali vidi ti si pre Xiaomi flagship dobijao za 400-500eur max. Jednostavno ne daje mi se 850eur za Xiaomi. A i mislim da kao brend ne drži cenu kao Samsung S serija.
Ne drži ni Samsung S serija cenu nešto drastično bolje u odnosu na Xiaomi. Jedino se malo lakše prodaje.

Ako ti držanje cene igra ulogu onda samo Apple dolazi u obzir.
 
Jedino što se lakše prodaje :) "jedino" to :)

Šalu na stranu ovaj telefon je čak u Indiji oko 770e ( u Kini oko 600e) tako da je cena u EU baš naduvana. Ali donekle ih i kapiram, treba platiti silne bilborde po BG
 
Poslednja izmena:
600e + troskovi prevoza + carina i pdv i to ti je 800e otprilike.Toliko ce kostati za par mjeseci...
Ja ne znam zasto ljudi navode preprodajne cijene,kao da niko ne trazi telefon da ga koristi i da mu sluzi nekoliko godina nego da ga preproda...
Ja bih ga kupio kad bi mu cijena bila kao s23,progutao bih losiji softver u zamjenu za bolju bateriju i brze punjenje.I koristio sigurno 2++ godina,preprodajna cijena me ali uopste ne interesuje.
 
Postprocessing na slikama je fenomenalan. Nebo i zemlja razlika u odnosu na 13. Kada bi se mogla ubaciti kako kamera sa 14 na 13, ostavio bi zelefon duze kod sebe. Ocito su kritike na prejak HDR i leica filter imale uticaj.
Ne bih baš rekao da je fenomenalan, jasno se vidi da fali malo oštrine i detalja, ali je svakako najbolji postprocessing/kamera sistem na nekom Xiaomi-u do sada (mislim na obične modele, Ultra serija je nešto drugo).
Boje su veoma dobre, rekao bih tačnije i uniformnije nego na Honor Magic6 Pro kamerama. Sa druge strane, Honor kamera je ipak malo oštrija i detaljnija, mislim na standardnu wide kameru i telephoto, nijanse su u pitanju ali postoje.
Zvuk iznenađujuće dobar za Xiaomi, a zanimljivo je i da hvale burst mogućnosti kamere i odsustvo shutter lag-a.

Sve u svemu zanimljiv uređaj u kompakt pakovanju, što mu je najveća prednost. Praktično niko više ne želi da koristi male ekrane kao iP SE ili 13 mini, a ovaj telefon nudi skoro 98cm2 displeja u kućištu koje je i dalje kompaktno. Još da nema rupu u displeju, bilo bi sjajno.
Jedino ne znam kakav je kvalitet izrade. Mislim alu okvir, GG/staklo sa obe strane, sve je to poznato, ali neki se žale da su bočni tasteri nekako labavi i da im taktilnost nije izražena. Da li je neko probao/obratio pažnju na ovaj detalj?



 
Ja sam baš daleko od Xiaomi fana, i generalno nijedan njihov telefon me nije oduševio do sada, a sa brojnim koje sam preporučio i podešavao je bilo raznih problema/bagova pa mi je na neki način muka od njih.

Ali ne vredi, jednostavno za sada ne vidim bolji kompakt telefon od 14. Ne sećam se da sam ikada video da (YT-eri i test redakcije koje pratim) ovoliko hvale neki Xiaomi model.
Još nisam odlučio ali mislim da se ove godine neće pojaviti bolji telefon tih dimenzija, pa će ovaj 14 biti prvi na listi za kupovinu, iako sam baš skeptičan što se tiče softverskog iskustva (dugoročno).
Da se ne lažemo, mnogo bi mi lakše bilo da se odlučim za kupovinu da je npr. OnePlus napravio telefon ovih karakteristika i dimenzija (i da može da se kupi u domaćim prodavnicama).

https://www.notebookcheck.net/Xiaom...test-compact-Android-smartphone.797218.0.html
The display backlight flickers at 429 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .
The frequency of 429 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering. However, there are reports that some users are still sensitive to PWM at 500 Hz and above, so be aware.

Tu je i kraće poređenje kamera sa iP15 Pro Max i Pixel 8 Pro:
Xiaomi 14
iP 15 Pro Max
Pixel 8 Pro





2 random testa, ne pratim ove YT-ere, niti znam koliko su pouzdan izvor informacija.
 
Poslednja izmena:
Tema nije Xiaomi vs ostatak svijeta, već Xiaomi 14 serija. Držite se iste, za svaki sledeći off idu poeni.
 
Još nisam odlučio ali mislim da se ove godine neće pojaviti bolji telefon tih dimenzija, pa će ovaj 14 biti prvi na listi za kupovinu, iako sam baš skeptičan što se tiče softverskog iskustva (dugoročno).
Tako sam i ja zbog žvrljotina koje se mogu pročitati na forumu bio skeptičan prilikom odluke da li da kupim Mi8 ili ne. Da li će biti brz i pouzdan kao Sony...
Onda se pojavila varijanta da mi donesu iz kine za solidno ispod cene kod nas i bio sam u fazonu daj da probam, ako mi ne odgovara još ću i zaraditi.
I eto uskoro će pet i po godina kako koristim telefon, cirka četiri i po godine nisam menjao ROM, naravno u pitanju je xeu.
U početku je bilo nekih sitnih grešaka ali ništa što se ne viđa kod drugih. Zamena baterije u ovlašćenom servisu je bila dve hiljade dinara.
U prethodnoj godini mi se desilo par puta da upadne u boot loop i zato tražim naslednika.

Moje iskustvo dugoročno gledano je odlično i mislim da ću za rođendan da se počastim sa 14icom, telefon je po svemu sudeći pun pogodak.
 
Problem je sto je MIUI iskustvo turbulentno zvali ga oni uber OS ili Hyper OS. Najbolje iskustvo sa xiaomi 13 mi je bilo prvih par dana od kupovine i evo sada nakon par updatea na Hyper OS. Kamera je bila najbolja na samom pocetku. I sada me izludjuje sto se ne moze ugasiti aktivacija lock-screen customizacija jer se pali samo zato sto uzmem zakljucan telefon u ruku. I dalje me izludjuje sakrivanje komand kada je fullscreen slika pa swipe ne radi svaki put. Doslovo forsiraju gestures koje rade samo na njihovom mizernom lanceru koje su kopija iOS-a pa je back tipka idiotski na vrhu ekrana. Izludjuje me sto je "hold back" force to close. Ali ako koristiš šajom aplikacije, onda je nekad close nekad back. Itd..

Da im je OS konzistentan, nije. Ako ti neko kaze da X telefon nije valjao, sve zavisi koja je verzija softwarea bila.

..i zato se ljudi zale na šajomi interfejs. Isto mi je iskustvo bilo i sa 12t, 11t, Note 10 lite itd. 11t sam poklonio i sad kada ga uzmeme u ruke, nije to taj telefon vise koliko lose radi. Kamera je degradinana drasticno.
 
@Kimins
Nije (samo) zbog žvrljotina sa neta, u porodici i bližem krugu prijatelja imam primere dvocifrenog broja Xiaomi-a, i ispostavilo se da su svi bagoviti, neki umereno, neki veoma bagoviti i nepouzdani (ali to su uglavnom malo stariji i jeftiniji modeli).
Ali računam da je ovo ipak telefon visoke klase, i da su se opametili malo. Svejedno ne bih dao ovoliko novca za Xiaomi, tako da ću čekati akcije na leto, ili u drugoj polovini godine, taman dok se 14 i HyperOS dokažu u praksi. Pored 14 modela, od svih Xiaomi-a jedino su mi još 13 Ultra i 14 Ultra zanimljivi, ali su ipak ''na granici'' po dimenzijama, ne mogu tako lako da se nabave itd.
 
@Glenn
To je to. Nikada više Xiaomi dok ne srede SW.
Imao sam previše ličnog iskustva sa njihovim telefonima da sada ne padnem na ovaj njihov novi PR spin zvani Hyper OS ( koliko gl_p naziv)
Već sam pisao, ovaj telefon sa npr OnePlus sw 🥰
 
Nazad
Vrh Dno