Šta je novo?

Xiaomi 14

Frank ih ne obrađuje sigurno, samo se često igra sa pro i fastshot modom, ali u većini slučajeva samo smanji ekspoziciju jer je u originalu previše svetla fotografija tako da je to sve iz stock-a.

A Devinarde mislim da čak ni to ne radi jer su mu fotke uglavnom overekspozovane 😂

Ma slike su brutalne.
Mislim, ko ne voli Xiaomi ili android naćiće manu.
I ja na mom fotoaparatu Nikon D7500 kada fotkam nešto pa mi nekada slike ne budu baš onakve kakave sam ja zamislio ( pričam na manuelnom podešavanju ),a ne na telefonu. :)
Svakako meni su slike koje postavio Frank brtalne za jedan telefon, ali ipak presuđuje mi X14 običan zbog ravnog ekrana.
Da mogu da nabavim X14 Pro odmah bihnjega uzeo, samo zato što je veći ekran.
 
 
 

kamo sreće da mi toliko traje baterija. meni je 7 sati uz telegram i hrom, ne igrice i benčmarke 🤣
možda je on baždaren da traje 7 kako god ga koristio 🤣

nešto je generalno zeznuto kod 14u u softveru što se vidi i kod obične četrnaestice, koliko se bolje ponaša uz manju bateriju i slabije hlađenje, ice loop vs dual ice loop na 14u.
ali 14 i 14 pro imaju par meseci zreliji softver tako da bi to trebalo da dođe na svoje.


a šteta što nije pokazivao i rezultate testova jer Xiaomi i ako se greje, ne trotluje dok svi ostali smanjuju temperature i rezultate.
što je i 99% slučaj veće temperature i slabije baterije jer rokaju CPU na max.
 
Nisam pisao neko izvesno vreme.

Što se tiče Xiaomi 14 Ultra (poredim sa Samsungom S23 Ultra, koji, elem, još nisam prodao, a Xiaomi imam gotovo mesec dana) - vrhunska kamera, kako fotkanje, tako i snimanje, ali ipak sa akcentom na fotke. Samsung se jedino ističe zoom opcijom gde je dosta bolji, ali to je sve. U ostalim stvarima Xiaomi ubedljiviji.

Ekran (iako je neki kineski proizvođač) zaista odličan, ne pronalazim zamerku, lepe boje (ima više režima naravno), dovoljna osvetljenost i na suncu, negde u rangu sa S23U, možda nijansu slabiji, ali opet dovoljno i za jače Sunce sasvim.

Jedina dva problema su to grejanje i baterija. Grejanje i nije toliko problem, jer kao što reče @psychofedex nema nekog značajnog throttling-a, eventualno ako malko duže snimate tu temperatura baš ume da ode u nebesa i oseti se usporavanje telefona (moje iskustvo je takvo). Možda može i kafa da se skuva na njemu 😂, nisam testirao. Međutim za daily korišćenje (mreže, net, pozivi, fotkanje) nema značajnog zagrevanja i ono ne produkuje baš nikakve probleme.

Baterija je stvarno loša, nisam zadovoljan, i to je to. Screen on time je 6 do 7 sati u proseku (preko 7h nisam ni uspeo još da postignem 😂), a ukoliko se kamera intenzivnije koristi, itekako može da vam se desi da ne možete da promašite više od 5 i po sati SoT-a.

U principu, mislim da i oko grejanja (manji problem) i oko baterije određena poboljšanja mogu da se postignu softverski, i nadam se tome u naredna 2-3 meseca.

Brzo punjenje zaista ume da nadomesti (kompenzuje) kraće trajanje baterije. Kod mene je isključeno 90W punjenje, 15-100% za nekih 45 minuta, a da je uključeno to bi bilo za maksimalno 30 minuta. Ako negde žurite, uključite to za 5 sekundi, i milina.
 
Iskreno, 6-7h SOTa na ultra flagshipu je sve osim "lošeg trajanja baterije". Deluje da nas je sve razmazio 8 Gen 2, setite se 888 i 8 Gen 1, tu je bilo max 5h. Znalo se da 8 Gen 3 vuče struje. Pa Xiaomi 11 Ultra je imao 3-3.5h ako koristiš kameru? A sad vidim kukanje na 6-7h.
 
Pa meni je 6,5 sot na malom S23 (3900 mah), teško da se na Ultra telefonu (5000 mah) taj isti sot može smatrati dobrim
 
Iskreno, 6-7h SOTa na ultra flagshipu je sve osim "lošeg trajanja baterije". Deluje da nas je sve razmazio 8 Gen 2, setite se 888 i 8 Gen 1, tu je bilo max 5h. Znalo se da 8 Gen 3 vuče struje. Pa Xiaomi 11 Ultra je imao 3-3.5h ako koristiš kameru? A sad vidim kukanje na 6-7h.
Zašto bismo se sećali loših SoC?
Gen 2 nije nikoga razmazio nego se očekuje napredak, a ne da jedan bitan segment nazaduje. Čemu novi SoC ako je lošiji od prethodnog?
 
Ja sam malo iznenadjen tim rezultatima baterije na ultri. Mi na obicnoj 14ici smo skroz zadovoljni, a razlika bi trebala biti ekran i kamera (kljucna za bateriju, ne i jedina). Dal mi ne koristimo toliko kameru jer nije ultra level, ili pa veci ekran toliku razliku pravi. Gen 3 bi trebao da bude stedljiviji za neke sitne stvari i 90% koriscenja telefona, ali kad se upregne vuce vise struje od Gen2 (mozda gresim, ali tako nesto procitah).
Moze neko da proba celodnevno koriscenje sa recimo 10 slika dnevno (retko kad i toliko opalim)? Cisto mene licno zanima, ne kazem da tako treba, jer to sto pricate je stvarno lose i deluje mi nekako da software/optimizacija kaska za obicnim 14 za sad...
 
Nisam pisao neko izvesno vreme.

Što se tiče Xiaomi 14 Ultra (poredim sa Samsungom S23 Ultra, koji, elem, još nisam prodao, a Xiaomi imam gotovo mesec dana) - vrhunska kamera, kako fotkanje, tako i snimanje, ali ipak sa akcentom na fotke. Samsung se jedino ističe zoom opcijom gde je dosta bolji, ali to je sve. U ostalim stvarima Xiaomi ubedljiviji.

Ekran (iako je neki kineski proizvođač) zaista odličan, ne pronalazim zamerku, lepe boje (ima više režima naravno), dovoljna osvetljenost i na suncu, negde u rangu sa S23U, možda nijansu slabiji, ali opet dovoljno i za jače Sunce sasvim.

Jedina dva problema su to grejanje i baterija. Grejanje i nije toliko problem, jer kao što reče @psychofedex nema nekog značajnog throttling-a, eventualno ako malko duže snimate tu temperatura baš ume da ode u nebesa i oseti se usporavanje telefona (moje iskustvo je takvo). Možda može i kafa da se skuva na njemu 😂, nisam testirao. Međutim za daily korišćenje (mreže, net, pozivi, fotkanje) nema značajnog zagrevanja i ono ne produkuje baš nikakve probleme.

Baterija je stvarno loša, nisam zadovoljan, i to je to. Screen on time je 6 do 7 sati u proseku (preko 7h nisam ni uspeo još da postignem 😂), a ukoliko se kamera intenzivnije koristi, itekako može da vam se desi da ne možete da promašite više od 5 i po sati SoT-a.

U principu, mislim da i oko grejanja (manji problem) i oko baterije određena poboljšanja mogu da se postignu softverski, i nadam se tome u naredna 2-3 meseca.

Brzo punjenje zaista ume da nadomesti (kompenzuje) kraće trajanje baterije. Kod mene je isključeno 90W punjenje, 15-100% za nekih 45 minuta, a da je uključeno to bi bilo za maksimalno 30 minuta. Ako negde žurite, uključite to za 5 sekundi, i milina.
Molim te postavi slike gde se vidi razlika u zoomu izmedju s23u i 14 ultra.
 
Pa meni je 6,5 sot na malom S23 (3900 mah), teško da se na Ultra telefonu (5000 mah) taj isti sot može smatrati dobrim
Veći ekran, veći senzori, veći zahtevi, prohtevi, plus S Pen.. Jeste, ima veći "rezervoar", ali veću i potrošnju.
Zašto bismo se sećali loših SoC?
Gen 2 nije nikoga razmazio nego se očekuje napredak, a ne da jedan bitan segment nazaduje. Čemu novi SoC ako je lošiji od prethodnog?
Pa zato što je možda lošiji u jednom segmentu, ali je bolji u drugom. Performanse su ono što definiše SoC a ne potrošnja baterije.

Šta bi radili sa novom generacijom gde je baterija 20% bolja ali performanse 10% lošije?
 
Nema S pen, pisao sam o Xiaomi Ultri. Kakvi zahtevi, prohtevi i veći senzori? Softver
 
Btw dodao sam eSIM podrsku na Ultri :) (kao)

Uglavnom kupio sam 5ber eSIM - fizicka kartica koja uz svoju aplikaciju moze da registruje bilo koji eSIM koji imate. S obzirom da ne koristim drugi slot za sim, ova 5ber kartica je dosla tu. Jos uvek nisam konkretno isprobao jer eSIM uzimam kad putujem negde ali deluje da ce biti okej. Cisto da znate, mozda nekom bude od pomoci.
 
Btw dodao sam eSIM podrsku na Ultri :) (kao)

Uglavnom kupio sam 5ber eSIM - fizicka kartica koja uz svoju aplikaciju moze da registruje bilo koji eSIM koji imate. S obzirom da ne koristim drugi slot za sim, ova 5ber kartica je dosla tu. Jos uvek nisam konkretno isprobao jer eSIM uzimam kad putujem negde ali deluje da ce biti okej. Cisto da znate, mozda nekom bude od pomoci.

Deder pojasni malo, cena, i sta se dobija u inostranstvu, koja povoljnost ?
 
Deder pojasni malo, cena, i sta se dobija u inostranstvu, koja povoljnost ?
Cena je 12 USD ili 25 USD razlika je samo u tome sto ti ovaj jeftiniji daje limit da imas 2 esima dodata a skuplji je neogranicen.

Povoljnosti u inostranstvu? Nema?

Poenta ove kartice je da doda eSIM funkcionalnost telefonu koji to ne podrzava kao sto je Xiaomi 14 Ultra.

Znaci dobijas mogucnost da dodas eSIM koji god zelis. Ukoliko nemas esim trenutno dodat (kao ja) u tom slucaju kartica ne radi nista, nije povezana na mrezu i to je to.
 
Btw dodao sam eSIM podrsku na Ultri :) (kao)

Uglavnom kupio sam 5ber eSIM - fizicka kartica koja uz svoju aplikaciju moze da registruje bilo koji eSIM koji imate. S obzirom da ne koristim drugi slot za sim, ova 5ber kartica je dosla tu. Jos uvek nisam konkretno isprobao jer eSIM uzimam kad putujem negde ali deluje da ce biti okej. Cisto da znate, mozda nekom bude od pomoci.
Kako ti stigne fizička sim kartica ovde u Srbiji?
 
Uhh baš mnogo vremena, ali ako radi, a vidim da radi po komentarima na redditu, onda je to idealno rešenje za ovu, po meni jako bitnu stavku.
 
Cena je 12 USD ili 25 USD razlika je samo u tome sto ti ovaj jeftiniji daje limit da imas 2 esima dodata a skuplji je neogranicen.

Ako možeš da pojasniš, šta znači da možeš da koristiš 2 eSIM-a ?
Da istovremeno možeš da koristiš dva " naloga", ili nešto drugo?
 
Ako možeš da pojasniš, šta znači da možeš da koristiš 2 eSIM-a ?
Da istovremeno možeš da koristiš dva " naloga", ili nešto drugo?
Misli se na samo dodavanje 2 eSIMa, sad kapiram da mozes da obrises i dodajes nove ali ne mozes imati 2+ dodata istovremeno. Iskreno nisam siguran ni da cu isprobati to ikada ja eSIM koristim kad odem negde van zemlje i posle toga ga obrisem :D
 
Hvala na odgovoru. Sad sam čitao na njihovom sajtu, i na redditu, i mislim da je tako. Vredi probati.
 
Dobro veče svima,
Kratko vreme sam koristio Honor Magic6 Pro, od sutra sam na 14U. Omam jedno pitanje, da ne listam sad temu ispočetka. Može li se otključati bootloader? Naravno interesuje me zbog XEU TOM-a.
Imam velika očekivanja od kamera ovog telefona. Honor me je pomalo razočarao po tom pitanju. S druge strane, Vivo X100 Pro (Kina) kog sam koristio pre Honora je, što se kamera tiče, lestvicu podigao prilično visoko.
Honor ima izuzetnu bateriju! 9 sati SOT-a izvuče bez ikakvih problema. Takvu bateriju neću skoro imati.
Planirao sam da od dvog doba ljača poručim Viva X100 Ultra iz Kone ali sam odustao zbog visoke cene (bez garancije). Za isti novac sutra stiže Xiaomi sa validnom garancijom od dve godine.
 
Dobro veče svima,
Kratko vreme sam koristio Honor Magic6 Pro, od sutra sam na 14U. Omam jedno pitanje, da ne listam sad temu ispočetka. Može li se otključati bootloader? Naravno interesuje me zbog XEU TOM-a.
Imam velika očekivanja od kamera ovog telefona. Honor me je pomalo razočarao po tom pitanju. S druge strane, Vivo X100 Pro (Kina) kog sam koristio pre Honora je, što se kamera tiče, lestvicu podigao prilično visoko.
Honor ima izuzetnu bateriju! 9 sati SOT-a izvuče bez ikakvih problema. Takvu bateriju neću skoro imati.
Planirao sam da od dvog doba ljača poručim Viva X100 Ultra iz Kone ali sam odustao zbog visoke cene (bez garancije). Za isti novac sutra stiže Xiaomi sa validnom garancijom od dve godine.
na kineskom ne može da se otključa, na globalnom može.
pretpostavljam da ćeš uzeti global tako da je bitno da ti je Xiaomi community nalog stariji od 30 dana, to je jedini uslov.

što se baterije tiče, mogu samo da se smejem i plačem istovremeno 🤣
6 sati max, uz malo kamere ide na 5 i ispod.
da li će biti popravljeno, ko zna. ja sam nešto izgubio nadu.

kamera vrhunska, trenutno najbolji hardver, čak će i od dolazećeg x100 ultra imati bolji hardver ali je realno reći da Vivo kida sa optimizacijom i da Xiaomi trenutno ne može da im priđe.

Xiaomi, Vivo i Oppo imaju 3 klase bolje kamere od "regularnih" proizvođača (čitaj Apple, Samsung, Gugl).
sva tri telefona su dosta univerzalna, Xiaomi zbog optike, Vivo zbog softvera i te magije sa zum kamerama, ne znam kako uspevaju to što uspevaju. Oppo relativno dobar softver, u nekim situacijama i bolji od Xiaomija ali ih 6x ubija, jako loš senzor tako da je u dosta slučajeva neupotrebljiv .

zaključak , 14u hardver kamere kida, softverski su malo underdeliver-ovali*.
Asteriks zato što je to sve softver koji jednim ažuriranjem mogu da poboljšaju 20 puta.
a da li će to uraditi kao Oppo i Vivo što rade ili ići putem Samsunga gde će biti u fazonu
"kupite 24u, ima iste kamere ali bolje optimizovane", ne zna se.
 
Dobro veče svima,
Kratko vreme sam koristio Honor Magic6 Pro, od sutra sam na 14U. Omam jedno pitanje, da ne listam sad temu ispočetka. Može li se otključati bootloader? Naravno interesuje me zbog XEU TOM-a.
Imam velika očekivanja od kamera ovog telefona. Honor me je pomalo razočarao po tom pitanju. S druge strane, Vivo X100 Pro (Kina) kog sam koristio pre Honora je, što se kamera tiče, lestvicu podigao prilično visoko.
Honor ima izuzetnu bateriju! 9 sati SOT-a izvuče bez ikakvih problema. Takvu bateriju neću skoro imati.
Planirao sam da od dvog doba ljača poručim Viva X100 Ultra iz Kone ali sam odustao zbog visoke cene (bez garancije). Za isti novac sutra stiže Xiaomi sa validnom garancijom od dve godine.
Taj Vivo X100 Pro, si kupio ili uzajmio, ili si recezent? Kako si ga nabavio?
 
Vrh Dno