Šta je novo?

Windows ili Linux ? - jedna preporuka

U parvu si, neću više da smaram ovu temu, našao sam odgovarajuće na ovom podforumu. Hvala na asistenciji! Sledeći... cheers
 
grubo poredjenje i par informacija za "obicne" korisnike (koji dolaze sa Windows-a)

Ubuntu prednosti:
-open source
-preinstalirani programi
-bezbednost (opcija ima dovoljno ali na kraju sve zavisi od korisnika)
-filesystem (ext4)
-laksa administracija (ako OS korisiti vise osoba)
-odrzavanje (skoro svi programi se update-uju preko jedne aplikacije)

mane:
-manja softvarska i hardverska podrska
-administracija (za neke stvari fali GUI)
-Canonical politika (Unity Amazon Lens, Mir display server)
-bagovi (linux nije ispoliran kao windows, ali ne utice previse na rad)

performanse su slicne... (Xubuntu je dosta brzi ali nema iste programe kao Ubuntu)
 
Lose poredjenje.

Nemerljivo bolja hardverska podrska i nemerljivo bolja administracija (to sto tebi za neke stvari "fali GUI" nije mana).
Definisi "Performanse" ? Xubuntu ili nedaj boze Lubuntu zauzimaju reda velicine manje memorije od windows sistema. Recimo.

Jedina prednost Windows sistema je u kolicini profesionalnih aplikacija i igrama.
Igre polako pocinju da se prave za Linux pa uskoro ni to nece biti problem.
 
Lose poredjenje.

Nemerljivo bolja hardverska podrska i nemerljivo bolja administracija (to sto tebi za neke stvari "fali GUI" nije mana).
Definisi "Performanse" ? Xubuntu ili nedaj boze Lubuntu zauzimaju reda velicine manje memorije od windows sistema. Recimo.

Jedina prednost Windows sistema je u kolicini profesionalnih aplikacija i igrama.
Igre polako pocinju da se prave za Linux pa uskoro ni to nece biti problem.

pricam o desktopu, znaci hardver i softver koji tvoj komsija koristi i administrira, ne yahoo!

ubuntu 14.04 nema obican screensaver za CRT monitor, ne znam o cemu dalje da govorim...

administracija i GUI - mrzi me da trazim stranicu na njihovom sajtu, u sustini infrastruktura u vezi AppArmor-a nije gotova i nema GUI (zato sam i sj*bo tako lako komp pre neki dan, i bilo je lakse instalirati novi OS nego vratiti AppArmor na default)

ovako izgleda centOS firewall GUI
rhel-centos-gui-firewall-configuration-tool.png


ovako izgleda Ubuntu firewall
670px-Open-a-Terminal-Window-in-Ubuntu-Step-3Bullet1.jpg
 
Poslednja izmena:
@klesk123

Svako ko odabere linux za rad u administraciji, mora iza sebe imati mnogo iskustva. Generalno, probleme koji ti navododis iskusniji korisnici su odavno savladali.
Pokusaj da savladas neku drugu distribuciju i iskustvo o linuxu ces promeniti.
Ubuntu vec godinama radi samo na karoseriji, a motor im se gasi na prvoj uzbrdici.
 
Imas http://gufw.org/

Samo nemoj da kukas ako ti fali neka opcija, zato sto je za administraciju CLI keva. Ako radis nesto ozbiljno nema te operacije koju ces da brze zavrsis preko GUI-ja nego li sa CLI. To sto na Linux dolaze Windows nazovi administratori sa vrlo malo znanja o samoj materiji ne znaci da je ono na sta su navikli najbolje. Za nekoliko godina niko ozbiljan nece ni drzati servere na windowsu. Bolje kreni da ucis CLI i kako radi Linux ako zelis da ostanes u poslu.
 
Sto se tice zapocete price o tome sta fali Linuxu, ne fali mu puno toga. Linux kao kernel sto i jeste, je super. Linux u obicnom govoru, kao OS je bezveze. Bezveze je zbog onog GNU dela (koji namerno izostavljam da bi nervirao FSF zgadiju). GNU kao projekat je izrazito ambiciozan i sa najboljim namerama poplocan, ali je totalni promasaj kao i komunizam (politicka idelogija sa slicnim idejama vodiljama). Sve sto ne valja u Linuxu mozete zahvaliti GNU filozofiji. Sve sto valja u Linuxu mozete zahvaliti Unix filozofiji.

Ceo sistem distribucija je bezveze i nepraktican. Zato sto su se distribucije u zacetku kreirale bukvalno od nule, tako da se danas razlikuju u nekim stvarima u kojim NE BI SMELE DA SE RAZLIKUJU. Prvenstveno mislim na paket menadzere i ceo sistem pakovanja na razlicitim distribucijama. To mora biti isto na svim distribucijama i mora biti rezultat koncenzusa i mora biti odradjeno mnogo bolje nego sto je danas uradjeno na bilo kojoj od popularnih distribucija. Ne valja ni .deb, ne valja ni .rpm. ne valja ni ports (valja ali ne za obicne korisnike), ne valja ni AUR, ne valja ni arhaicni tar.gz sistem pakovanja. Linuxu u 2014. treba nesto bolje, nesto elegantnije, nesto jednostavnije, nesto sigurnije. Treba da bude jednako jednostavno za koriscenje putem CLI, kao i da postoji gomila efikansih GUI resenja. Da to vazi za SVAKI Linux. Neke stvari se moraju standardizovati. Paket menadzment je prva od tih.

Drugo, treba se drzat KISS principa i principa modularnosti i distributivnosti u izradi sistemskog kao i aplikativnog softvera, pa i po cenu performansi. Nazalost, cela stvar ide u potpuno pogresnom smeru. Iako sam kernel ide ka tranziciji od monolitnog ka hibridnom, sve ostalo ne ide u tom smeru. Na primer stvari kao systemd i networkd. Bice puno glavobolja kada se postanu standard, jer potencijalno nose puno bagova jer rade sto stvari i imaju ogromnu code bazu. Tu bagova ne sme biti, tako da ce biti zurka u narednim godinama.

Tu je jos problem monetarizacije Linuxa, gde nema nevinih. Canonical je na udaru, iako zasluzeno, oni su ipak sitna riba koja ce po svemu sudeci uskoro pod led. Sa druge strane je jedan Red Hat koji se ne razlikuje bitno od Microsofta, samo sto to mnogi ne vide. U pitanju je korporacija koja ima svoje interese i kojih se drze po svaku cenu. Oni fakticki zatvaraju Linux na polju servera i superkompjutera. Da bi radio na njihovom Linuxu adminstraciju treba ti njihov sertifikat, koristis njima specifican softver (kao taj firewall GUI koji je par postova iznad linkovan). Sve to ima i kod cike Bila za slicne pare. Zato kazem uci CLI, jer iptables onda mozes da koristis i na serveru koji pogoni RedHat/Centos, ali i na onom serveru koji pogoni ArchLinux, koji pogoni Debian/Ubuntu itd. Ovako naucis GUI i dodjes na Debian pa onda provedes vreme trazeci isti taj GUI, ili uceci drugi.

Onda sto me kao krajnjeg korisnika ipak najvise nervira izlazi iz okriva ove price ali ima i veze sa njom. To su takozvane app prodavnice. Ideja je u nacelu dobra ali zatvorena priroda pravi veliku stetu. Kada kupis na app na google play ti nju ne mozes koristiti na amazon store ili apple store ili na onoj prodavnici koja je tema ovog mod uvoda, Canonical Software Centar. Drago mi je da retko ko kupuje tamo.

Zato treba da postoji open standardizovana prodavnica kojoj mozes pristupiti iz svakog Linuxa. Neka traze nacin da monetizuju Linux negde drugde. Ma koliko cudno zvucalo, nista gore od F2P filozofije. Ona ce nas sahraniti jer ti prodaju pricu da je nesto free a posle ti naplate mnogo vise nego sto bi mogli da placas parama. Da li je ta cena privatnost ili zatvor u koji te smeste kao korisnika, nije bitno, uvek je cena veca od neke sume koju bi platio u novcu. To je nesto o cemu treba povesti racuna, ali kako taj problem objasniti FSF ekipi i Stallmanu kada u njihovom idealnom svetu novac ne postoji...

Gnome autisticnu ekipicu i njihov Vala programski jezik da ne pominjem...
 
Poslednja izmena:
G@W svaka Ti dala, sve je 100% tačno.
Ja koristim OpenSuse i njihov YAST , ali ako hoćeš nešto brzo i detaljno da podesiš tu je CLI zakon.
 
Jedna preporuka za usb linux. Posto sam isprobao vise razlicitih "usb" distribucija na dva laptopa, za oko mi je zapala jedna-Porteus. Naime gotovo sve mini distribucije su pravile neki "problem", a hteo sam Linux koji ce posle instalacije zahtevati sto manje podesavanja, tj. da bude lakse pocetnicima. I Puppy i Slax i masa drugih su imali vise razlicitih podesavanja koja su za obicne korisnike "komplikovana". Za razliku od njih Porteus dolazi spreman. Rec je o distribuciji baziranoj na Slax-u. Posle instalacije, potrebno je uraditi samo jedan manji mod, neophodan za normalno funkcionisanje sistema. Obzirom da je na oficijalnom sajtu sve detaljno opisano i jasno, postupak je lagan i za pocetnike. Kome treba mali linux na usb-u za osnovne potrebe: internet, multimedija i office ovo je savrsen izbor.
 
Citajuci ovu temu zazelih se da ponovo posle nekoliko godina(Ubuntu) probam neku Linux distribuciju. Koju bi ste proporucili za kucno koriscenje?
 
Mint, elementaryOS, openSUSE, Xubuntu. Sve samo ne Fedoru.
 
Hvala G@W.

Pošto ću taj računar koristiti u kućnoj mreži preko TP-Link usb WiFi adaptera, da li postoje drajveri za njega za te Linux distribucije?
 
Mislim da sam imao problem sa driverima kod Knoppixa (wireless). Kod Porteusa sve odmah radi, a isproban je na novijem laptopu i jednom starom 5 godina. Neophodno je samo promeniti deo koda u jednom fajlu (to je taj mod) kako bi se sesija sacuvala (save session umesto always fresh boot-a). Jos jedna dobra stvar je da mozete izabrati browser (Chrome, Opera ili Firefox), office, i skype kao i video card driver, pa onda napraviti iso fajl za instalaciju. Ovo je sjajno za pocetnike. Da ne bih smarao vise evo probajte: http://build.porteus.org/
 
Hvala Danijel,

Čitao sam to upustvo i ako sam dobro shvatio, to je za instalaciju na računar sa kojeg se skida Porteus. Meni treba za drugi računar na kojem nema OS-a.

Vidim da se ovim upustvom pravi *iso fajl koji može da se nareže na CD/DVD ili kopira na usb disk. Nije mi jasna stavka "select your desktop"? Da li su to različite distribucije Porteusa?
 
Poslednja izmena:
Ne znam kakav je za racunar bez OS-a, jer ga nisam probao instalirati na hard disk. Ali i na racunar bez OS-a mozes pokrenutu OS sa usb-a. Tako da napravi na usb-u. Valjalo bi da bude usb od minimum 1gb. To su samo razlicita graficka okruzenja, sistem je isti. Moja preporuka je LXDE. Isprobao sam ostale ovo je najbolje.
 
Napravio sam butabilni usb sa Ubuntu 14.0.4 i nije hteo da se butuje. Proverio sam sa Win 7 koji je na drugom butabilnom usb-u i koji provereno radi, ali ni on nije hteo da se butuje na tom racunaru. Ipak sam uspeo instalirati sa DVD-a Mint 11. Sad idem u potragu za drajverom za TP-Link WiFi usb sa linka koji je G@W postavio.
 
Драјвери су највероватније већ инсталирани. Ја имам TPLink tl-wn722n са Atheros чипом, ради одмах без инсталирања било чега. Убунту 14.04, кернел 3.13.
 
Ipak sam instalirao Ubuntu 14.0.4. Da, već su instalirani drajveri za TP-Link WN 722NC koji koristim. Samo sam stavio usb adapter u usb port i odmah je našao mrežu. I kao što administracija može da vidi, ovo pišem sa Ubuntu OS-a. :) Hvala svima na pomoći.
 
Nazad
Vrh Dno