Šta je novo?

Windows ili Linux ? - jedna preporuka

voki52

Poštovan
Učlanjen(a)
19.04.2014
Poruke
23
Poena
54
Linux-vs-Windows1.jpg

Na mnogim forumima sretao sam se sa pitanjima linux ili windows. Pa evo resih da iznesem neka svojan iskustva obzirom da koristim i jedan i drugi OS.

Ako razmisljate i u nedoumici ste koji operativni sistem da instalirate, pokusacu da vam predocim neke od razlika.
Postoji puno polemike i rasprava koji sistem je bolji, a obzirom da koristim oba sistema moj izbor bi bio Linux, a na vama je da sami procenite.
Prvo, sve sto mozete da uradite u Windowsu, to isto mozete i u Linuxu, a sto se tice brzine i stabilnosti Linux je daleko ispred Windowsa.
Kada predjete na Linux operativni sistem siguronosni problemi nestaju jer u njemu nema zlonamernih virusa,malware,spyware,adware a koji znate i sami da predstavljaju jako puno problema u Windowsu
Sam program je besplatan, ne trebaju kljucevi i razni aktivatori kao kod Windowsa.
Operativni sistem Linux mozete downloadovati sa njihove zvanicne stranice i instalirati te posle instalacije odmah i koristiti ga naravno sve besplatno sto nije slucaj sa Windows operativnim sistemom za koji morate izdvojiti odredjenu kolicinu novca ili pokusati da pronadjete serijal,aktivator ili tome slicno sto vec spada u domen piraterije .
Sto se tice stabilnosti,u Linuxu nema dobro poznatog plavog ekrana smrti kao u Windowsu,nema defragmentacije diska sto je vrlo bitna stvar niti ima potrebe za tim, kao kod operativnog sistema Windows.U windowsu ako ne radite defragmentaciju racunar ce vam biti,lenj,spor sto nije slucaj i sa Linuxom koji je inace daleko brzi operativni sistem od windowsa pocev od samog starta i podizanja operativnog sistema pa do samog rada u njemu u svim segmentima linux je daleko nadmocniji ,brzi i superiorniji..
U operativnom sistemu Linux instalacija programa je jednostavnaLinux programi su besplatni te prilikom instalacija programa u linuxu netrebaju vam serijski brojevi,krekovi,aktivatori,patchevi kao kod operativnog sistema Windows a za koje znamo da se tesko nabavljaju i obicno imaju viruse u sebi.Nekada za operativni sistem Linux nije bilo dovoljno programa a sada to nije slucaj te postoje na desetine hiljada Linux aplikacija koje uspesno zamenjuju gotovo sve Windows alate a takodje mnoge softwerske firme uporedo prave programe za oba operativna sistema.
Vecinu programa koje koristite u windowsu, mozete koristiti i u Linuxu sto nije slucaj i kod windowsa.Linux nema ugovore sa nekom velikom softverskom kucom koja zeli da vam utrapi svoje softvere u okviru operativnog sistema ,te u njemu mozete koristiti programe koje zapravo vi i zelite.
Ako imate problema sa Linux operativnim sistemom postoji Linux zajednica sa obilje dokumentacije i podrske te besplatnom izlazenju u susret svakom korisniku sto bas nije slucaj i sa Macrosoftom i Windowsom koji traze novac za svoje usluge ili pak legalnost operativnog sistema.
Jedna od najpopularnijih verzija za servere i stone racunare je svakako Linux Ubuntu koji ima obilje materijala na internetu i veliku podrsku u Linux zajednici te ako se opredelite za njega svakako necete pogresiti....Sto se tice efekata koji se mogu izvesti u Linuxu ,u operativnom sistemu Windows ne samo da se nemogu izvesti vec je smesno i uporedjivati te segmente gde je Linux daleko odmako.Na stvaranju linuxa rade par hiljada programera iz celog sveta iznoseci neka nova i naprednija resenja i to sasvim besplatno dok sa Microsoftovim Windowsom to nije slucaj..
Na kraju da zakljucim.
Windows kosta i ima skupu podrsku - Linux ne,Windows nam uvaljuje neke svoje alate poput IE koji nisu ekstra kvaliteta - Linux ne ,Windows je osetljiv na zlonamerne napade -Linux ne......i jos mnogo toga ....

Na vama je da odlucite.

A i evo male slikovne pomoci.

linux.png
 
NHF, ali ovakav advocacy, kao da je iz doba Win98. I mada ja ako ikako mogu izbegavam Microsoft rešenja, mislim da ovako sročen savet više šteti promovisanju Linuxa nego što koristi.

Windows NIJE nestabilan, ako se zna podesiti i ako se koristi na ispravnom hardveru. Defragmentacija odavno NE UTIČE toliko na performanse, Linux NE MOŽE sve što i Windows. Itd, itd ... Svi ti navodi lako mogu da se obore. A onda u očima nekog ko ne zna šta sve Linux može, sve pada u vodu, neće ga ni uzeti u razmatranje.
 
nisam imao nameru da promovisem linux, samo sam preneo svoja iskustva, a mislim da nisam nista netacno izneo. to su ipak moja iskustva koja se ne baziraju na zagovaranju linuxa.
uostalom ovih dana postavicu neke stvari koje se mogu izvesti u linuxu, ali ne i u windowsu i obrnuto.
 
Prvo, sve sto mozete da uradite u Windowsu, to isto mozete i u Linuxu, a sto se tice brzine i stabilnosti Linux je daleko ispred Windowsa.

Hocu da uradim u nekom Linux-olikom programu 3D model kompatibilan sa dwg formatom.
Hocu da uradim project file u nekom Linuxolikom programu koji je kompatibilan sa mpp formatom.
 
Kerkythea je samostalan 3D alat koji podrzava metode trasiranja i trenutno, program se moze integrisati sa bilo kojim softverom koji moze izvesti datoteke u OBJ i 3DS formatu, ukljucujuci i 3DS Max, Blender, SketchUp, Wings3D. Razliciti dodaci su dostupni, omogucavajuci drugi softver za izvoz modele u Kerkythea formatu. Zapanjujuce rezultate daje u kombinaciji sa Google SketchUp modelima.

jGvxj.png
 
inace kao sto sam vec rekao. Nisam zagrizeni zagovornik linuxa u odnosu na windows, cak mislim da ga i ja vise koristim windows, ali ne mogu da odolim da napomenem jos neku linuxovu osobinu.

U operativnom sistemu Linux mogu se postici efekti koji nemogu ni priblizno da se vide u bilo kom operativnom sistemu.Svi ostali operativni sistemi bar sto se tice ovog segmenta su smesni u odnosu na Linux,a ave to se vrlo jednostavno postize alatom CompizConfig Settings Manager.Inace ovo je omiljeni alat gotovo svih korisnika Linuxa.
Pogledajte.

7Ewos.jpg

ylDUg.jpg
 
Mislim da si napamet odgovorio, DWG kompatibilan.

izvini ovoga puta ipak jesam napamet odgovorio, jer nisam bas neki veliki strucnjak za 3d, poznajem osnove ali .... ne radim ga ni u windowsu.
ipak ako nista drugo bar je pokrenuta diskusija iz koje bi moglo nesto i da se nauci, sto mislim da je i cilj ovakvog foruma.
 
inace kao sto sam vec rekao. Nisam zagrizeni zagovornik linuxa u odnosu na windows, cak mislim da ga i ja vise koristim windows, ali ne mogu da odolim da napomenem jos neku linuxovu osobinu.

U operativnom sistemu Linux mogu se postici efekti koji nemogu ni priblizno da se vide u bilo kom operativnom sistemu.Svi ostali operativni sistemi bar sto se tice ovog segmenta su smesni u odnosu na Linux,a ave to se vrlo jednostavno postize alatom CompizConfig Settings Manager.Inace ovo je omiljeni alat gotovo svih korisnika Linuxa.
Pogledajte.

Pogledajte prilog 140420

Pogledajte prilog 140421

To sto si dao ove slike je jedam lilihip za naivce, Plymouth takodjer, cemu to sluzi osim da lozis klince. Pitam se samo kako si uspeo o da izvedes jer je razvoj Compiza odavno stao a i iz iskustva sa tim zezalicama to je ruslio Unity ko ludo. *Ubuntu pogotovo najnoviji 14.04 LTS ne moze da zguta Catalyst drajvere, svi ti napisani drajveri ne mogu da prismrde Catalyst drajverima, smesno je imati mocnu karticu a terati je sa drajverima koji iz nje mogu da izvuk 50% i plus kartica greje ko furuna. Koliko se secam do neke verzije Mint Mate je dobro vrteo compiz, posle toga pomor, za Unity znam da je pucao ko pi*ka.
 
Poslednja izmena od urednika:
Sve je to lepo i ok sto kaze Voki52. Ali kod windowsa nije problem oko verzije i distribucije ili ce neko koristiti windows 7 ili 8. Kod linuxa je to mnogo komplikovanije ima gomila distribucija a plus za svaku distribuciju imai gomila desktop enviroment-a pa treba jaaaaako puno vremena nesto odabrati i to gurati posle.

Ja imam win7 i pored toga arch linux, mint 16 i manjaro i za sve to po nekoliko DE. A najvise sam se zadrzao na manjaro linuxu nekako mi najlepse radi. Mada je i arch ok.
Tacno je da ATI kartice rade lose ppod linuxom ali zato NVIDIA meni extra radi.
 
Poslednja izmena:
Zasto svi spomenete prvo Ubuntu, kada se radi o linuxu ?
Ubuntu se nikad ne moze meriti sa OpenSUSE-om, Debianom, pa cak i Manjarom koji je u naglom usponu.
Ja sam Ubuntu koristio do verzije 10.04. Posle izlaska unity-a, sve dalje mi vise nema logike.
Linux je komplikovaniji i trazi dosta strpljenja i vremena.
Pun je internet ludaka, koji instaliraju linux i kada ne znaju da se snadju, pljuju linux na sav glas i vrate se na windows.
Windows koristi vise ljudi, iz jednostavnog razloga - laksi je i prilagodljiviji pocetnicima ili starijim ljudima, kao i firmama.
 
Није ово добар начин да се хвали или куди неки ОС. Колико год имао предности или мане, важније је за шта се користи и да ли постоје неки предуслови. Пошто је windows распрострањенији а на прсте могу да се наброје веће и озбиљније фирме које користе линух, онда ће то да значи и за онога ко сарађује са таквим фирмама. Ако неко мора да прави 3D модел компатибилан са dwg форматом, можда ће да има проблема (не користим ово и нисам у току) јер резултат мора да буде тај. Ако би нека фирма користила линух облик који вероватно постоји, онда они који имају windows не би могли да одраде ... па пошто су већина, онда се све враћа на другу страну.

Бољи начин је да се каже да некоме линух одрађује све што је њему потребно и да тако предлаже и другима. Помињао сам другара који је баш обичан корисник који не зна ништа о овоме и у једном тренутку сам му предложио линух, било је потребно неколико дана да пронађемо алтернативе програмима које је користио и ево бар годину дана не пали windows.

Ако неко мора али мора да користи формат који не може на линух, прича је готова. Ако може да бира, онда има много више могућности. Једино што је линух мало тањи са играма и млатимудијом а и разни хардвери су слабо подржани. Слично као и неки уређаји који једноставно немају линух подршку али је то све далеко од кућног коришћења.

То што један ОС не може да направи/користи неки формат није баш предност и знак да је бољи. Ни windows неће најбоље да се снађе са ext4 форматом а тек неће да успе да отвори фајл по имену Neki fajl pravljen u 9:46.dwg.

Некад давно, док је Corel тек био у повоју и када сам га проучавао (негде у време верзије 2, 3 или 4) наишао сам на сличан програм по имену Micrografx Designer. На први поглед 10х више могућности него Corel , неки такорећи 3D објекти, свашта ... али су формати били тотално некомпатибилни. Вероватно и намерно. Оно што један сними, други не може да отвори. Свеједно сам хтео да се пребацим на њега али нико није могао да види то што направим на њему а ја сам морао да имам и Corel кад нешто стигне ... на крају сам га баталио.

Тако је и овде, рецимо да мора да се користи dwg и ту је крај приче. Ако морамо да се прилагодимо околини, онда морамо да користимо оно што она намеће. Ако радимо за себе, можемо и нешто друго.

Ја неколико година користим линух и тешко да бих пристао да се вратим пенџерима. Ту су и даље али скоро да их и не користим. Ако би наишло нешто што морам да одрадим тако, онда могу да рестартујем систем али за свакодневни необавезан рад ми је у сваком случају линух бољи.

Јесте проблем што има 700+ разних линуха и што се већина мења пар пута годишње што збуњује оне који нису ни почели. Ако то успеју да смање, можда буду убедљивији.

Е да, ако некоме windows пуца и заглављује се, тај вероватно не би знао да користи а можда ни да инсталира линух. Од како сам почео да користим windows, а то је негде од верзије 2.0 па активно све до Седмице, никада нисам имао проблем са успоравањем, пуцањем па ни фрагментирањем које у принципу не прави проблеме на ntfs.
 
ja koristim Debian testing vec godinama, i iako ima dosta mana, ne bih se vracao na windows.
kad mi nesto bas zatreba, tu je wine ili vbox i slicno.
 
Da nema nekih programa koje trebaju bratu za fakultet a on kaže da ne postoje alternative ( ja nisam ni tražio niti znam koji su programi) oba računara bi mi bili na linuxu.
Ja sam inače poluprosvjećeni korisnik.
Nemam ove fancy desktop džidža bidže, imam ono osnovno što dolazi sa OS-om.
Osnovna upotreba office/net/skype/filmovi/muzika sve to linux može da zadovolji.
Drugi komp mi je na linux mint14.
Radi kao zmaj, ništa mu nisam mjenjao, to je ova druga mašina AMD u potpisu.

Brže startuje nego INtel mašina iz potpisa.

Nisam imao problema sa drajverima a i ako bi bilo problema sa nečim ja bih pristao i da se rješim toga što ne može da radi a uzmem periferiju za koju znam da sigurno radi na linuxu.

Windows kao windows nije loš, moja zamjerka su virusi i gubljenje vremena kod reinstalacije.
Valjani AV program sa update-om traje mjesec dana ako nećeš da ga platiš.
Ove besplatne varijante kao krekovane bez update-a baze virusa to je šuplje.
Probao, opekao se.
To me nervira, a kad bi bi se morao još platiti, ne bi se dvoumio ni za drugu mašinu da je prebacim na linux.

Da mana barem što se tiče sedmice čak i xp-a je što neki browseri tipa chorome bi mi zaglupili računar/pojeli bi ram preko noći, ladno svih 2gb.
Kod linuxa to nije slučaj, upotreba rama je 3-4 puta bolje optimalizovana.
Jedini resurs koji troši više je cpu, tu se zna malo zadihati ali je amd 7750be i dalje u mogućnosti da se sa tim nosi, a ni njegovi nasljednici nisu skupi, tj nisu poskupili kao ram zbog čijeg nedostatka sam i prešao sa xp-a na linux, izmedju ostalih razloga naravno.
 
Poslednja izmena:
Ja iskreno nisam isao preko Linuxa na sajtove sa virusima pa ne mogu da kazem kako se OS u tim trenucima ponasa, ali ako samo otvaranje sajta povlaci virus, Linux bez AV je ranjiv kao i Win.
 
Ja još nisam zakačio niti jedan virus a sistem je da kucnem u drvo stabilan kao prvog dana, bez ikakvog održavanja isl.
Samo instaliraš i vozi Miško :)
 
Ja iskreno nisam isao preko Linuxa na sajtove sa virusima pa ne mogu da kazem kako se OS u tim trenucima ponasa, ali ako samo otvaranje sajta povlaci virus, Linux bez AV je ranjiv kao i Win.

Jedina opasnost od virusa na linuxu je sto mogu zaraziti windows ako imas dual boot. Virusa za linux ima jako malo i benigni su.

Ince virusi nisu problem ni za jednog IT inzenjera. Ja nemam AV vec deset godina i nisam nikakvu napast zakacio. Moja mladja sestra je uprkos AV paketu uspela da napuni sistem virusima posle samo dve nedelje...
 
Poslednja izmena:
Ja iskreno nisam isao preko Linuxa na sajtove sa virusima pa ne mogu da kazem kako se OS u tim trenucima ponasa, ali ako samo otvaranje sajta povlaci virus, Linux bez AV je ranjiv kao i Win.

Virusi koji su namenjeni za windows, nikako ne mogu "zaraziti" linux.
Da li ti znas sta je osnova linuxa, sta je root ?
Anti virus na samom linuxu je nepotreban, u nekim situacijama dovodi do "pada" sistema.
Pisete gluposti, iako vecina vas ni ne zna vise od osnove.
 
Virusi za Linux ne postoje, Windows virusi mu ne mogu nista jer virus za komp nije isto sto i virus u osnovnom smislu te reci -zivo bice, vec program. Jednostavno, arhitektura Linux-a je takva da ne mozes napisati efikasan virus za njega.

Taj ko kaze da su Linux distribucije (pri tome mislim na poznate) slozenije ili nestabilnije od Windows-a nije nikada ni probao neku od njih. Mint, koji koristim vec godinama, radi podjednako dobro kao i Windows 7 (ne mislim da je Windows krs). Svaki ima neke mane i prednosti, ali Mint (kao i ostale Linux distribucije) ima jednu ogromnu prednost - besplatan je i otvorenog koda.
 
Poslednja izmena:
Zasto svi spomenete prvo Ubuntu, kada se radi o linuxu ?

Zato sto Ubuntu juri windows i a u zadnje vreme i apple. Ulaze u marketing ali jednog dana me ne bi cudilo da krene i da naplacuje svoje distribucije.

Kao sto je neko rekao ovde u prethodnim postovima Manjaro linux postaje sve ozbiljnija distribucija, koji iako je baziran na Arch linuxu mnogo je prilagodljiviji za manje iskusne korisnike od Arch-a, koji po meni zavredjuje jako veliku paznju. Oba koristim i prezadovoljan sam sa njima i stabilnoscu.
 
Манџаро је нормалан KDE Arch са лаганим инсталером. За разлику од неких сличних, он је озбиљно урађен и у сваком случају га препоручујем мада сам себи напаковао Арчија. :)
 
Tako je calexx, ali bitna razlika je i u update-ima. Kod Arch linuxa je to rolling release i svve je updateovano na poslednju verziju i tu zna da dodje do problema i povremeno zabaguje ali retko se desava, dok Manjaro koristi iste repozitorijume kao arch ali s' tim da sve prvo proveri pa onda puste zvanicni update. Ali sve u svemu dve jaaaako dobre distribucije.
I te dve aktivno koristim vec duze vreme
 
Poslednja izmena:
Virusi koji su namenjeni za windows, nikako ne mogu "zaraziti" linux.
Da li ti znas sta je osnova linuxa, sta je root ?
Anti virus na samom linuxu je nepotreban, u nekim situacijama dovodi do "pada" sistema.
Pisete gluposti, iako vecina vas ni ne zna vise od osnove.

Ko meni garantuje da tvorac virusa na tom sajtu nije napisao virus i za druge operativne sisteme?
 
Ko meni garantuje da tvorac virusa na tom sajtu nije napisao virus i za druge operativne sisteme?
Moras dosta vremena da ulozis u linux i odgovor ces sam pronaci.Naravno, ako imas volje.
Virusi za Linux ne postoje, Windows virusi mu ne mogu nista jer virus za komp nije isto sto i virus u osnovnom smislu te reci -zivo bice, vec program. Jednostavno, arhitektura Linux-a je takva da ne mozes napisati efikasan virus za njega.

Taj ko kaze da su Linux distribucije (pri tome mislim na poznate) slozenije ili nestabilnije od Windows-a nije nikada ni probao neku od njih. Mint, koji koristim vec godinama, radi podjednako dobro kao i Windows 7 (ne mislim da je Windows krs). Svaki ima neke mane i prednosti, ali Mint (kao i ostale Linux distribucije) ima jednu ogromnu prednost - besplatan je i otvorenog koda.

Virusi za linux postoje, nisi dobro upoznat.Krajem 2012 je bio jedan gadan trojanac, koji je bas povukao paznju.

98% linux distribucija je besplatno i otvorenog koda, tako da mint nije jedini(free and open source).
Mint jeste pogodan za pocetnike, cak je i mnogo bolji od ubuntu-a, ali kako se znanje o linuxu siri, tako se sve vise udaljavas od "jednostavnog" minta.
 
Gde pobeze @voki52, bas sam hteo da proverim taj njegov compiz, dobio sam u Unity 14.04 nebuloze, skrsenu kocku.
Ovo mi je vec ko zna koji put da ljudi pisu o jednom a potruraju drugo, to nije iz !4.04 ili je sa NVidia drajverima ako rade u 14.04,
AMD drajveri ne rade probao sam. !4.04 kod mene se ponasa totalno otkaceno, jednom se podigne normalno, drugi put, treci put nece
uopste.
Joj ljudi nemojte vise to o otvorenom kodu, poludim kad to procitam, za koga je taj kod otvoren, ne mogu svi biti programeri.
 
Virusi za linux postoje, nisi dobro upoznat.Krajem 2012 je bio jedan gadan trojanac, koji je bas povukao paznju.

98% linux distribucija je besplatno i otvorenog koda, tako da mint nije jedini(free and open source).
Mint jeste pogodan za pocetnike, cak je i mnogo bolji od ubuntu-a, ali kako se znanje o linuxu siri, tako se sve vise udaljavas od "jednostavnog" minta.

Koliko je meni poznato, trenutno (a i vec duze vreme) ne postoji ni jedan aktivan virus za Linux. Pojavljivali su se pokusaji s vremena na vreme jer rupa u sistemu uvek ima, ali se one i jako brzo srede.

Nigde nisam ni rekao da je samo Mint besplatan i otvorenog koda, samo napominjem da njega koristim dugo, koristio sam vecinu poznatijih distribucija. Prednost bilo kog OS-a je jednostavnost, poprilicno sam alergican kad neko krene da nipodastava Mint i Ubuntu jer su, jelte, previse jednostavni. :)

@lega99
AMD drajveri za Linux su smece, cak i ako uspes da ih instaliras. Mozda ovo sa SteamOS-om malo ubrza razvoj, ali za sada su smece.
Otvoreni kod znaci puno, cak i za one koji nisu programeri, to jeste velika prednost.
 
Tako je calexx, ali bitna razlika je i u update-ima. Kod Arch linuxa je to rolling release i svve je updateovano na poslednju verziju i tu zna da dodje do problema i povremeno zabaguje ali retko se desava, dok Manjaro koristi iste repozitorijume kao arch ali s' tim da sve prvo proveri pa onda puste zvanicni update.
Све је тако осим што нервозни корисници као што сам ја промене извор па и Манџаро ваљда добија све када и Арчи. ;) Поред тога, пре пар дана је Манџаро са својим стабилним изворима имао проблема са апдејтом, опасно се заглупио и цео дан није могло да прође, тек се касније оправило. То се није десило Арчију. Небитно.
 
Ko meni garantuje da tvorac virusa na tom sajtu nije napisao virus i za druge operativne sisteme?

Zato što je u linuxu nemoguće da jedna aplikacija izmeni bilo šta van korisničkog foldera. Ne postoji šansa da se ubaci u "sistem".
Sigurnosni mehanizmi su pravilno urađeni i zbog toga je postojanje virusa nemoguće.

Windows je od početka bio single user OS, pa su kasnije ubudžili multi user. Sistem privilegija i sigurnosni mehanizmi su veoma loše urađeni tako da danas imamo to što imamo. Situacija se malo popravila sa w7 i w8 ali je i dalje supalj.

Korisnik u windowsu može da menja fajlove u windows folderu, dok kod linuxa nije moguće promeniti nijedan file ako nemaš odgovarajuće privilegije za to.

Kod Androida su otišli korak dalje pa je particija na kojoj se nalazi OS postavljena na read-only tako da ni sam OS nema mogućnosti da menja bilo šta.
 
Nazad
Vrh Dno