Šta je novo?

Windows 11

Ајде да кажем да је ок ако је за то, али за сам система било би баш безобразно па макар и препоручено.
 
Ајде да кажем да је ок ако је за то, али за сам система било би баш безобразно па макар и препоручено.

Microsoft nigdje nije ni naveo da za Windowss 11 preporučuje 16GiB RAMa.
 
Знам да није али видим повеле се прича да ће тражити/препоручити 16. Па ме заитересовало.
 
Није проблем за оне који раде озбиљније ствари па имају јаче рачуанре, али многима не треба баш јак рачунара за њихове потребе њима би био проблем да са минималних 4 буде минималних 16.
 
Onima koji ne treba bas jak racunar njima ne treba onda ni windows 11, ti isti mogu da koriste windows 7 ili windows 10.
 
Ta glupost je prica prvo bila za Win12 kako ce biti potrebno minimum 16GB rama i to je obicna laz zbog klikova samo, niko ziv ne zna sta je potrebno za win12 niti MS negde to objavio. A sto se tice AI to nije nikakva "glupost"... dobro ovaj MS copilot sto nama servijaju trenutno uz OS je bas glupost ali generalno Ai je nesto sto toliko prednosti donosi da vredi svakog utrosenog GB rama, mada... ne vidim sta ce toliko rama ako se ne hostuje na lokalu ali ajde, mada i da se hostuje na lokalu uz RAm ti treba i jak CPU ili da sve to gurnes na GPU... tako da ta prica nikako ne pije vodu.
 
16GB RAM-a košta 5000 dinara. Hajde da prestanemo da doživljavamo frasove i moždane kapi kod svake promene na bolje.

Ne volim baš da pišem, ali računari stari sedam, osam i više godina, Windows 7 i ostale kerefeke su mi baš okidač. Ej, zamisli, trebaće 16GB RAM. Ok, ko danas nema 16GB RAM i zašto?
 
Pa, nemaju novi Mac Book-ovi. Apple kaze dovoljno je 8 GB, ako hoces duplo, moraces da doplatis.
 
Naravno, kod njih za sve moras da doplatis, sa 8GB rama mozes se slikati za Instagram kako imas novi MacBook, a da bi nesto i radio na tom cudu zvanom MacBook moras da doplatis jos 5x skuplje nego sam ram.
 
Pa, nemaju novi Mac Book-ovi. Apple kaze dovoljno je 8 GB, ako hoces duplo, moraces da doplatis.
Koga briga za MacBook. Sta oni rade me savrseno ne zanima niti je bitno za ovu temu.

Da se Apple pita oni bi jos uvek terali na svojim telefonima lightning port. Sve sto je za kompaniju suvise ili dobro znajte da ce te to sutra da doplacujete. Ko je prvi izbacio punjac iz pakovanja pa se Samsung smejao kao evo mi dajemo uz nase telefone punjace a sta je kasnije bilo izbacili i oni punjace iz pakovanja i ako nemas punjac moras da ga kupis. Svaka kompanija radi u svom interesu i nista ne rade napamet nego sve promisljeno.

Za kraj cak i da se ostvari ova prica da treba 16 gb rama ne vidim poentu ali ok, ako mozes prilagodis se ako ne ides stepenik dole na win 10 mada ako win 11 bude trazio 16 gb rama budite uvereni da istu sudbinu ceka i win 10 iako je end of life.
 
Opet imam pitanje za forum za aktivaciju Windows 11 :)

Posle testiranja Tiny 11 odlucio sam da testiram Windows 11 Entreprise, imam vec digitalnu aktivaciju ili kljuc za Windows 11 Pro na serveru pa me interesuje dali je to isto ili treba kupiti novu licencu?

Jos jednom hvala za vas savet!
 
Opet imam pitanje za forum za aktivaciju Windows 11 :)

Posle testiranja Tiny 11 odlucio sam da testiram Windows 11 Entreprise, imam vec digitalnu aktivaciju ili kljuc za Windows 11 Pro na serveru pa me interesuje dali je to isto ili treba kupiti novu licencu?

Jos jednom hvala za vas savet!

Licenca za Pro ti neće raditi na Enterprise, a Enterprise ključ ne možeš kupiti od Microsofta kao fizičko lice pa ćeš se morati ganjati sa Ebay preprodavcima ili sa narodnim KMS serverom.
 
Licenca za Pro ti neće raditi na Enterprise, a Enterprise ključ ne možeš kupiti od Microsofta kao fizičko lice pa ćeš se morati ganjati sa Ebay preprodavcima ili sa narodnim KMS serverom.
Nesto mi nije jasno :unsure:
Sad sam instalirao ovu verziju i kad pogledam u servis za aktiviranje tu delije da je uredu (slika 1) kad gledam u desni donji ugao (slika 2) tu mi kaze da licenca vazi 90 dana.
Ja se ponadao da je moja licenca od verzije PRO aktivirala :(
Moracu da kupim nije veliki problem, sad sam gledao moze za 5€:
E sad ako na istu maticnu plocu imam 2 licence, dosadasnju verziju PRO i novu Enterprise dali to znaci da ce bilo koja od ove dve verzije uvek biti aktivirana ako odlucim da ponovo vratm verziju PRO?
Hvala sto ste odgovorili!
 

Prilozi

  • 2.png
    2.png
    419.4 KB · Pregleda: 67
  • 1.png
    1.png
    1.3 MB · Pregleda: 68
massgrave i resen problem
Nakraju sam shvatio o cemu se radi i pokusao da aktiviram :
Nisam uspeo jer je verzija Evolutivna i vazi 90 dana, verovatno zbog toga nemoze da aktivira.
Preporuka je da skinem Iso sa njihovog sajta i reinstaliram, tako sam uardio ali nerazumem sta znaci Windows 11 IoT Enterprise 23H2 i Not LTSC i samo je na engleskom?
Mozda imate neki link za Iso Entreprise 11 sa mogucnoscu izbora jezika?

Hvala!
 
Nakraju sam shvatio o cemu se radi i pokusao da aktiviram :
Nisam uspeo jer je verzija Evolutivna i vazi 90 dana, verovatno zbog toga nemoze da aktivira.
Preporuka je da skinem Iso sa njihovog sajta i reinstaliram, tako sam uardio ali nerazumem sta znaci Windows 11 IoT Enterprise 23H2 i Not LTSC i samo je na engleskom?
Mozda imate neki link za Iso Entreprise 11 sa mogucnoscu izbora jezika?

Hvala!
en-us_windows_11_business_editions_version_23h2_updated_jan_2024_x64_dvd_12855bc9.iso
SHA256: 00c8c15a338a05503497143a28c914094dfb15ddf54a741e4d0ffbb8bad48c9a

EDIT: IoT izdanje za bankomate, i slično
Not LTSC: Nije LTSC. W11 još nema Enterprise LTSC, samo W10
 
A ako smem da pitam cemu bi tebi vise zavrsavao posao Enterprise odnosu na Pro ?
 
Kažu da je server bolji, manje džanka.
 
Mislis na ove aplikacije koje dolaze uz Pro verziju koje se mogu deinstalirati ili mislis na nesto drugo? Sta je sa background procesima na Enterprise verziji ?
 
Mislis na ove aplikacije koje dolaze uz Pro verziju koje se mogu deinstalirati ili mislis na nesto drugo? Sta je sa background procesima na Enterprise verziji ?

Za početak, telemetriju potpuno onemogućim u nekoliko klikova. Ako sam već "prisiljen" da koristim Windows i platim isti, onda bih bez problema mogao tu "funkcionalnost" onemogućiti i na Pro, je l'te?
Takođe, manje aplikacija se šlepuje nakon instalacije te nema uljeza kasnije, a i kad jednom podesim sve potrebne grupne polise, nema ni reklama. Od procesa, samo Edge, ali i to se jednostavno onemogući. A i imaš i grupnu polisu da nijedan UWP app ne može raditi u pozadini. Prije je ova opcija u prilogu radila samo na Enterprise i glavni razlog zašto sam koristio Enterprise. Po defaultu kad je ekran zaključan, imaš custom pozadinu čija se slika mijenja sa sve gomilom nepotrebnih imnformacija i sl. koje bespotrebno troše CPU cikluse i neophopdan je dodatni pritisak bilo kog tastera da skloniš taj screen i da ti se prikaže login screen gdje se unosi lozinka.
 

Prilozi

  • 1706641949145.png
    1706641949145.png
    42.1 KB · Pregleda: 54
U Enterprise verziju priznajem "GPE Telemetry" sve ovo ostalo sto nabrojao imas i na pro verziji cini mi se.

1706643675408.png
 
massgrave i resen problem
Malo sam pratio vase savete sa foruma a malo sam i sam gledao na sajt massgrave github, na kraju sam se nekako snasao i skinuo verziju business i u njoj ima verzija enterprise
Sa ovom verzijom sa njihovog sajta sam uspeo iz prve da aktiviram, izabrao sam opciju 1 (mislim to je hwid) sve je uspelo i azuriranje sve kako treba.
Zatim sam uradio test i formatirao (izbrisao neznam kako se to kod nas kaze) hard disk i ponovo uradio cistu instalaciju da vidim dali je aktiviran kao kod legalne licence, i nazalost nije, mora ponovo da se aktivira ali nista strasno.
Mozda ja nisam nesto uradio kako treba, takodje neznam dali je uradio hwid ili kms, kako mogu da proverim?

Hvala!
 
Hoce li se defender apdejtovati ukoliko iskljucim windows apdejt?
 
Vrh Dno