Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Meni od update na 1709 ponekada zakuca mašinu, samo nasilni restart pomaže. U E. Viewer-u se pojavljuje greška DISTRIBUTEDCOM ID 1016, ali ne mogu da skontam da li je to uzrok zakicavanja.
 
U poslednje vreme sam retko pratio temu, ali do 1709 update-a nisam imao problema. Pa malo sam gledao i nisam nasao da neko ima slican problem.

Ono sto se meni desava u >50% slucajeva je nakon ukljucivanja kompa i podizanja sistema jednostavno nema interneta. To nikako nisam uspeo da dokucim, probao troubleshoot za ethernet display (u pitanju je desktop). I onda kao sto ziggy_024 rece za njegov problem, u mom slucaju regularni restart (ne nasilni) sredi sve, i kao da nista nije bilo. Odmah ima pristup netu.

Da li se ovo slicno jos nekom desavalo? Mora da je do nove verzije, jer od prve 1511 verzije ovako mi se nije desavalo.
 
Obriši drajver za mrežu i stavi novi, možda ti neki FW drajver ili VPN pravi problem itd...
 
Ja mislim da od prve instalacije Win10 imam čudan problem - ograničeno vreme do kada moram da pokrenem Windows Explorer (WE). Ne mislim na proces koji se automatski pokrene, zarad desktopa, nego baš kao program za rad sa fajlovima. Ne znam tačno, ali desetak minuta je svakako limit (verovatno i manje). Svaki pokušaj pokretanja WE posle toga dovodi do blokiranja svih WE procesa i jedino rešenje je restart kompa. Što je još zanimljivije, izgleda da je problem u "This PC" na kom se WE pokreće, jer ako iz nekog programa idem na Open File, mogu normalno da vidim sve fajlove na svim diskovima, ali ako i tu izaberem "This PC" opet se blokira. Nikad se nisam ni primakao uzroku ili rešenju problema, ali ga nijedan update nije rešio.
 
U poslednje vreme sam retko pratio temu, ali do 1709 update-a nisam imao problema. Pa malo sam gledao i nisam nasao da neko ima slican problem.

Ono sto se meni desava u >50% slucajeva je nakon ukljucivanja kompa i podizanja sistema jednostavno nema interneta. To nikako nisam uspeo da dokucim, probao troubleshoot za ethernet display (u pitanju je desktop). I onda kao sto ziggy_024 rece za njegov problem, u mom slucaju regularni restart (ne nasilni) sredi sve, i kao da nista nije bilo. Odmah ima pristup netu.

Da li se ovo slicno jos nekom desavalo? Mora da je do nove verzije, jer od prve 1511 verzije ovako mi se nije desavalo.

Meni isto, iz čista mira isključi net, pre ovog apdejta se apsolutno nikad nije dogadjalo tako nešto
 
Ja sam jutros odmah posle palenja imao ovaj problem, proradio sam od sebe posle minut ali je bilo cudno, ne bi bilo to to da sve radi kako treba

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Obriši drajver za mrežu i stavi novi, možda ti neki FW drajver ili VPN pravi problem itd...

Nikad ja do sada na Win 10 nisam nista cackao, niti sam instalirao drajvere itd. Koristim Comodo FW free, i to je to. Probacu da vidim sa drajverima kako to ide, tj mogu li da odradim.

Hvala
 
Comodo instalira drajver za firewall, tako da ti je on verovatno uzrok problema.
 
Comodo instalira drajver za firewall, tako da ti je on verovatno uzrok problema.

Druze (a i ostali koji bolje znaju od mene),

Kad rece Comodo, iskren da budem, toliko me smara kad god nesto hocu da instaliram, moram 5x da klikcem da dozvoljavam kao "installer ili updater" ili tako nesto. Prosto mi dodje da ga skinem. Ja nisam rizican korisnik koji se zavlaci na svakakve sajtove, pa se pitam da li mi je potreban uopste. Nemam ni AV vec neko vreme i uzdam se u Windows defender. Povremeno procesljam s Malwarebytes i to je to.

Posto nisam pratio temu neko vreme zbog obaveza, jel moze u par recenica bilo ko= da li je pozeljno instalirati neki FW, AV za prosecne korisnike koji ne skidaju krekove i slicne stvari.

Hvala unapred.
 
Naravno da nije.
 
Druze (a i ostali koji bolje znaju od mene),

Kad rece Comodo, iskren da budem, toliko me smara kad god nesto hocu da instaliram, moram 5x da klikcem da dozvoljavam kao "installer ili updater" ili tako nesto. Prosto mi dodje da ga skinem. Ja nisam rizican korisnik koji se zavlaci na svakakve sajtove, pa se pitam da li mi je potreban uopste. Nemam ni AV vec neko vreme i uzdam se u Windows defender. Povremeno procesljam s Malwarebytes i to je to.

Posto nisam pratio temu neko vreme zbog obaveza, jel moze u par recenica bilo ko= da li je pozeljno instalirati neki FW, AV za prosecne korisnike koji ne skidaju krekove i slicne stvari.

Hvala unapred.

Ako nemaš potrebu da nekim programima blokiraš pristup Internetu nije ti potreban 3rd party firewall. Što se antivirusa tiče KFA, Avast Free ili Avira Free obavljaju dosta bolji posao od raspalog Windows Defendera.
 
ima fina stvarcica koja se zove GlassWire, samo se placa, nesto kao Little Snitch.
 
Jesu li oni retardirani? Nemoguće da je tačno...
 
retardirani jesu a videcemo da li je tacno :)
 
Pa HEVC ne radi, ide zvuk, slike nema. Ne vidim rešenje na netu, ima ekstenzija na Store koja je besplatna, ali ne radi i dalje...
 
Poslednja izmena:
Ima li opcija da se srpska tastature postavi kao default, a da "jezik operativnog sistema" ostane engleski?!?

Win10 je u pitanju.

Jbt. ja kliknuo da srpski bude default, misleći na tastaturu, kad ono, ceo Win prešao na srpski (gde se jako loše snalazim).
Uopšte ne nalazim da jezik operativnog sistema mogu da razdvojim od izbora default tastature.
Jal ja negde grešim, ili je to MS napravio da tako bude?
 
Naravno da tastatura može zasebno, a nije ni trebalo da instaliraš language pack za srpski. :)
Probaj ovde da razdvojiš (copy-paste u windows explorer adresu):
Control Panel\All Control Panel Items\Language\Advanced settings

EDIT: Ja nisam inalirao language pack, pa i kada sam preko Settings - Time & Language - Region & language postavio srpsku latinicu za default samo mi je tako postavio tastaturu, jezik operativnog sistema je ostao engleski (nekako i logično, ako nemaš pack).

EDIT 2: Ovde može i da se promeni redosled tastatura koje si instalirao (jezika za kucanje) sa Move Up i Move Down:
Control Panel\All Control Panel Items\Language
 
Poslednja izmena:
^^ Uf, hvala, nađoh, jedva...

Inače, ovaj Edit 2 ti ne vredi, ako imaš instalisan language pack. Postavljanjem srpske tastature kao prve, ceo Win opet prelazi na srpski.

Moraš u Control Panel\Clock, Language and Region\Language\Advanced settings, ima opcija da se uradi "override for windows display language".
Inače, to uopšte nema pod Windows, Settings, Region & Language, gde sam ja nekako kopao.
 
Poslednja izmena:
Inače, ovaj Edit 2 ti ne vredi, ako imaš instalisan language pack. Postavljanjem srpske tastature kao prve, ceo Win opet prelazi na srpski.

Vredi za ono za šta sam ga naveo ;) - da se odredi redosled tastatura kada ih menjaš. Ako su samo dve nije važno, ali ako imaš npr engleski, latinicu, nemački i ćirilicu, možda ti je zgodnije da su ti latinica i ćirilica uzastopne. Inače, mislim da na svakom ekranu sa izborom jezika lepo i piše da će i jezik za Windows i programe (ukoliko podržavaju) biti postavljen automatski na izabrani jezik tastature, odnosno na onu koja je prva u listi. Ima logike, jer je pretpostavka da će svako još prilikom instalacije da postavi jezik na svoj.
 
Meni komp služi da prelistam oglase, sačuvam slike iz svih telefoba u kući i eventualno klinac pogleda yt.... mašina intel 2core 6300 4gb rama, 10-ka radila ko tenk u rikverc, najosnovniju operaciju pokreće 3x duže od sedmice a hdd melje u pozadini bez prestanka.... vratio se na 7-icu.... i radi ko sat.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
10-ka radila ko tenk u rikverc, najosnovniju operaciju pokreće 3x duže od sedmice a hdd melje u pozadini bez prestanka.... vratio se na 7-icu.... i radi ko sat.

Možda je bilo indeksiranje za Windows Search ili defragmentacija diskova. I jedno i drugo može da potraje, diskovi drljaju i sve se usporava dok se ne završi, a korisnik ne dobija nikakvo obaveštenje. Jedino da otvoriš Task Manager i vidiš da li je neki proces uzeo puno procesora. Problem je izraženiji ako se radi upgrdae sa stare verzije i ako ima puno diskova/fajlova, posebno eksternih. Mogli su to bolje da smisle, ali cilj jeste da mašina radi bolje. Ima i sedmica defragmentaciju, ali mislim da nije bila postavljena kao task da se pokreće redovno. Ja sam posle instalacije W10 odmah pregledao taskove i poisključivao gomilu stvari koje smatram nepotrebnim ili ne želim da Windows o tome odlučuje, ali većina verovatno ne želi time da se bavi, a ne dobija kvalitetnu informaciju o tome šta se dešava. Treća mogućnost je da je radio skeniranje virusa prvi put. Bilo Windows Defender bilo neki antivirus koji si instalirao. Što je najgore, može da se desi da te Windows nešto i pitao, ali da nisi primetio i da si slučajno aktivirao nešto. Mene to najviše nervira - imam firewall koji pita za sve, ali mi vrlo često njegov prozor iskoči u sred kucanja recimo, e-mail poruke i onda prozor koji iskoči pokupi moje kucanje i aktivira ko zna kakve opcije, a da ja jedva i primetim.

Elem, kada novi sistem/program deluje kao da baš ne valja, može da se desi da su stvarno upropastili, ali može da postoji i vrlo jasan razlog.
Ako budeš pokušao ponovo sa desetkom i naletiš na iste probleme, pitaj ovde, jer možda je nešto trivijalno. Pogotovo prema tvom opisu korišćenja ne mogu da zamislim da na bilo kom operativnom sistemu (bar u poslednjih 10 godina) primetiš ikakvu razliku da kažeš da je bolji ili lošiji.
 
Zna li neko kako da onemogućim da mi nudi realtek audio driver? Stalno mi izbaca u update, iako sam ga uninstallenzi..

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
@NShappy haha hvala video sam da ima i ta tema, trebao sam tamo da ovo napišem.
@canejr pa uradio sam upgrade prvo sa 7ice ali je odradilo na 32-bitnu 10ku, pa sam zatim uradio clean install na 64-bitnu.... gledao sam task manager, npr 0% procesor i startujem operu krene da drlja bar 3x duže nego sad na 7ici. Znači čista 10ka i instaliran samo mozila firefox i opera. Kad ne radim ništa sve mirno čim startujem bilo koji pretraživač treba mu baš dosta da ga pokrene. Proveravao sve drajvere sve ok, otvarao sam task menadžer deluje mi normalno.
Trebao mi je komp sada dan-dva posle toga ću opet da ubacim 64-bitnu desetku da detaljnije vidim šta bi moglo da bude.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
17.11.1 je takođe WHQL, nisam doduše radio clean sa predhodnog WHQL, ali se desilo da se zamrzne.
I sad, dok je u predhodnim verzijama rešavalo da restartuješ explorer process, sada u 1709 to ne pomaže, tako da jedino restart...
 
Nazad
Vrh Dno