Šta je novo?

Vodič: Kako poboljšati hlađenje u kućištu

Posle ova 2-3 dana prateci vrednosti situacija je sledeca
111111111111111111111.png
PC radi po ceo dan okvirno 08-22h pa mozda i duze vrednosti su konstantno te konkretno mislim na stock vent sa cpu stalno se vrti 3020-3050rpm, kakvo je stanje kada se ujutro upali nezanam nisam pored njega, ambientlana temp prostorije je oko 25 danas 28C. Jedno znam da koliko se secam da je rpm vent cpu bio najnize oko 2700rpm, da kazem da je recimo ta najniza vrednost, konf-a je iz potpisa i sve je stock. Kakva su vasa misljenja?
 
Evo sledecih rezultata
vent izduv 1.PNG - vent izduv od pozadi, vent uduv sa pednje strane kucista
vent uduv 2.PNG - vent uduv od pozadi , vent uduv sa prednje strane kucista
isk vent 3.PNG - oba venta iskljucena
Temp-1 AUX
Temp-2 MB
rezultai su sareni, meni cudni
kada su ventilatori iskljuceni neke temp su nize npr t-gpu je 2C niza, t-cpu 1C niza, temp-1(aux) 2C niza, t-MB 1C visa niza nego kada su ukljuceni. Kako vidite sve ovo, neki moj zakljucak je da ipak mozda ne najbolja ali nekako najizbalansiranije resenje kako sam i postavio prvo da zadnji vent radi izduv a prednji radi uduv, nekako mi se cini da ovaj vent pozadi (12") prema rezultatima a i ako se nekako upotrebi zdrava logika oduzima odredjenu kolicinu vazduha cpu-ventu i zato cpu vent vrti nesto vise oko 200-250rpm nego sto bi trebalo, zato je ipak pozadi manji vent idealno resenje za ovo kuciste, da li zadnji vent rementi i vent od napajanja ja to ne bih znao ne razumem se toliko u te stvari (mogli bi ste da mi date odgovor i na ovo pitanje?). Sta bi se desilo kada bih umesto stock cpu-venta ubacio neki propisni vent koji bi hladio cpu, kakav bi tu karambol bio od strujanja vazduha, kakava bi tu bila ruza protoka vazduha, da li bi ste imali predstavu-sta bi se desilo?
 
Poslednja izmena:
Nista ti ne znaci merenje kada CPU nije opterecen. Optereti ga necim pa onda izmeri.
 
Svi ventovi rade nonstop, zasto bih ga opterecivao a i cime?!
 
Pa ako hoces da vidis koja ti je najbolja kombinacija onda sve mora da bude testirano u istim uslovima. Tebi je na svakoj slici razlicit cpu usage. Pustis neki stress test jedno 15 minuta recimo, vidis u kom slucaju je najniza temperatura i tako postavi ventilatore.
 
Poslednja izmena:
Neznam da li iscitao mojih par postova unazad, aliukratko da ti iznesem,
crklo mi je napajanje pa sam staro zamenio novim i dosao na ideju posto imam staro kuciste ajde da iskoristim taj vent-12 i prosirio rupu na mestu na kom je bio manji vent na kucistu otpozadi a taj manji sam neznam koja je velicina ali je veci od stock-AMD-cpu i njega postavio sa prednje strane u dnu kucista da uduvava. Kada sam uradio kako sam uradio
PC se pali sa 2900rpm-cpu i odmah ide na 3000 i da radi 24h nece da mrdne izmedju 3020-3060rpm tu se konstantno vrti.
Dok je bilo staro napajanje (verujem da je ovo kvalitetnije LC600H od mog starog Codogen 400W) i manji vent kad se PC upali bilo je oko 2700rpm iz tog razloga verujem da ovaj veci vent tu malo pravi picvajz i da malo otima tu sto bi jare reka za starca Focu od 100-ljeta "i on je tu nesto muljao...." a ovaj vent sada mulja krastavac, nekako sam ubedjen u to, jer recimo kad se postavi da zadnja 12 da radi na uduv rastu temp gpu i MB za 10C, sto bih rekao da je bas mnogo a rate logicno je da ako stari vent zamisljen da radi kao izduv da i ovaj treba da bude na izduvu, po meni laiku za ove stvari ovo ne bi trebalo da diram.
Trecu varijantu koju sam probao je da sam iskljucio oba venta i nastupila je milina za usi ali krastavac i ovde se javlja starac Foco i mulja cpu-fan ide za 300rpm, sve se ostalo povecava za 2-3C sa ukljucenim browserom sa milion-tabova tj. koliko ram dozvoljava, ne bih se ja sa ovim zezao da nije crklo napajanje, imam jos jedan stari vent koji je isto mali kao i ovaj koji je bio otpozadi i on ima 3zice mozda bih njega mogao da probam da stavim negde da nesto radi, mesta za njega ima odozgo ispod kucista i ima mesta sa prednje strane kucista gde je ovaj mali postavljen da uduvava, da li bih njega mogao da postavim pored starog ako kablici dohvate do ploce-da li moze da se prikljuci na mestu pored cpu-fan stoji cha-fan, svestan sam da cu samo dobiti visak buke ali krastavac to mu je sto mu je.
 
Procitao sam ponovo. Kao sto si rekao, najbolje je da prednji ubacuje vazduh a zadnji da izbacuje. Tada su ti nize temperature za sve osim za cpu koji je malo topliji zbog tog starca Foce koji izbacuje, pa se zbog toga cpu vent vise vrti :D Ja bih ostavio tako kako jeste ili bih dodao taj jos jedan vent koji imas da ubacuje. Znaci da imas ta dva manja koja ce da ubacuju a ovaj veliki nazad da izbacuje i vent od napajanja da izbacuje. Recimo dole na kucistu ispod graficke, ili izmedju graficke i hardova, tu odozdo da stavis taj stari dodatni vent koji imas.
 
Ne znam kako mislis da ga ubudzim izmedju gpu i hdd, mislis da nekako visi da se postave neki dodatni drzaci?
mislim da kapiram na sta mislis, mislis da se ubaci malo brzi vazduh prema cpu koji ce verovatno jednim delom manjim da povuce cpu-fan a drugi deo verovatno veci da povuce ovaj drugi?
jedina dva mesta dodatna koja se nalaze na kucistu su
fan.jpg
mislis da uklucim taj vent sto imam na cha-fan
cpu fan.PNG
 
Nekako bih izbegao nove rupe iz razloga ulaska prasine, probacu prvo ove kombinacije regularne koje postoje pa cu onda razmisljati za dalje, PC ja trenutno ne koristim na laptopu sam, kako budem dosao do njega tako cu isprobavati kombinacije pa javljam sta sam uradio, mozda jos nekom bude od pomoci.
 
Svaka cast, mada logicno je bilo da se ne bezi od resenja koje je konstrukcijski predvidjeno, jedino nisam razmisljao o tome da ce da pravi problem cpu-ventu (ipak sam trebao da predpostavim) jedino sto se cpu-vent vrti za 300rpm vise.
Sta bi se desilo kada bi umesto cpu-venta i hladnjaka postavio propisni hladnjak sa vecim ventom tipa lc cc 120?
Sta bi trebalo da se uradi da bi se smanjio rpm venta i da li bi to mozda smanjilo otimanje vazduha izmedju cpu-venta i napajanja?
temp-AUX cega je to temp?
 
slobodno napravi rupu dole,samo navuces zensku carapu i nema prasine uopste...tako sam ja koristio na matorom kompu, probacu da nadjem slike negde....
i da,pozeljno bi bilo da produzis nogare nekako,da bude malo vise prostora (kao na modernijim kucistima) odozdo.
 
Da li je mozda pametno da umesto 8'' vent koji je stavljen sa prednje strane kucista na uduv da ubacim 12'' vent za uduv ili to nece biti dovoljno? Sta treba da oznacava tem AUX, trazio po netu ali sve je nekako neodredjeno da li to temp napajanja ili je to ambijentalna temp kucista ili sta vec i kako moze da se prati temp napajanja?
 
Ogromna je razlika izmedju 8 i 12 inca u pogledu CFM. T napajanja ne moze da se prati (a i zasto bi), AUX moze biti northbridge, southbridge ili temperatura memorije, to je oznaka koja se dodeljuje senzoru koji nije tacno oznacen. Ignorisi ga.
 
1 - Znaci AUX nikako ne moze da bude temp napajanja, da li je tako?
2 - Pitao bih jos nesto probao sam neki stari vent 8 koji sam imao i prikljucio ga na CHA-fan i vrti na 4700rpm, da li ovaj rpm posto je prikljucak na MB moze iz bios-a da se kontrolise tj da mu se obori rpm?
3 - Vent iz starog napajanja koji sam postavio na izduv ima samo 2 zice, pretpostavljam da ne moze da se kontrolise rpm kod njega, da li je tako?
4 - Da bih mogao da kontrolisem rpm vent-a u kucistu, sta mora? da li mora da imaju 4 zice i da budu povezani na MB ili mogu da budu povezani preko molex-a?
5 - Koja je najpovoljnija vent 12 a da vredi nesto i da moze da se kontrolise?
 
1. ne moze.
2. Vent ako ima 4 pin prikljucak ima pwm. (ako te zanima sta je pwm, mozes detaljno procitati ovde)
Novije asus ploce mogu da kontrolisu i 3 pin ventove, ali tesko da moze ta tvoja. Resenje je kupovina fan kontrolera.
3. Ne moze.
4. Preko molexa nemas nikakvu kontrolu. Procitaj pod 2. odgovorio sam i na ovo.
5. Arctic cooling F12 pwm.
 
Citajuci koliko vidim u clanku jasno mi je o cemu se radi, kod mene na ovoj MB ima samo 1 4pin konektor i to je taj za cpu, da kazem produzni koji su pravili na ***** je 4-pinski prikljucen na fan-CPU i na taj nacin kontrolisu sve ventove preko jednog prikljucka a ne svaki posebno, da li je tako?
CHA-fan koji je na mojoj MB ima 3-pina, sto znaci da ima samo ocitavanje.
Da bi ovo kod mene funkcionisalo trebao bi da upim 2x12 venta + hladnjak za cpu pa tako da ima smisla, skuplja dara nego mera, kad se sve izracuna jos malo pa novo kuciste koje u sebi ima dva vent-a. Da uzmem fan kontroler + 2x12 vent opet isto + jos malo i novo kuciste.
Da li sam u pravu?
Mozda samo da ubacim obicnu 12 umesto 8 i pojacace malo dotok vazduh uduvava preko 2xhdd plus ce to malo ohladi hdd-ove i to bi bilo to, sta je savet da li tako da uradim da se ne bi zezao sa busenjem kucista gde mi je savetovano ispod GPU?
Ako moze tako da li moze ova 12 4-pinska koja je predlozena da se nakaci na taj 3-pinski od CHA-fan?
 
Imam Fractal desing core 1000 kućište. Sa njim je stigao i njihov vent napred (3-pin) 12cm. U biosu stavio na silent,vrti se na 800,nečujem ga... Uzeo bih Arctic cooling F12 pwm da stavim na bočnu stranu..e sad se dvoumim,dal da ovaj spreda stavim na bočnu stranu (3pin),a ovaj novi pošto je pwm napred ? Neki savet ako može? :-S
 
Meni je taj Arctic F12 mnogo bučan. Sve osim minimuma (600 rpm za moj Sentry Mesh) mi smeta. Imam napred i Xilence Red Wing koji je isti takav. CM ventilatori koje sam dobio uz kućište su nečujni u odnosu na ova 2, a držim ih uglavnom na 800rpm
 
ako ti treba da hladis grafu,pre bih isao na potentniji vent na podu nego na bocni vent koji ubaca vazduh pod uglom i to direkt na grafu.titan kukri je idealan za ovaj posao venta na podu,kod mene je na 1100-1200 rpm,neprimetan je i gura mnogo vazduha.
 
Ja sam moje postavio ovako. Sa prednje strane ova 2 uvlače sasvim dovoljno vazduha da gpu i cpu kuleri odrade svoj posao. Kad stavim ruku na prednju stranicu osećam hladnoću :D
 

Prilozi

  • pc_02.JPG
    pc_02.JPG
    279.8 KB · Pregleda: 127
kod tebe taj na podu svakako i ne bi previse pomogao jer je kratka singl vent grafa a i gusili bi je toliki kablovi. :)
 
Samo u ledja raspali jedan vent ,da duva po VRM i grafa uvek hladna,pogotovo vazi za referente ...
 
Nazad
Vrh Dno