Šta je novo?

Ubuntu 14.04 LTS

Starija verzija LTS-a sada radi jako stabilno.
Ovo jeste sistem za "pocetnike",ali kome treba stabilnost i LTS,ubuntu je dobar izbor,ako zanemarimo opensuse,debian itd.
Inace ubuntu 14.04 sve vise vuce na MAC,ocigledno da su oni fascinirani apple-om.
 
Jel' zna neko kako da i launcher i panel budu transparentni u isto vreme? Tweak tool ima odvojena podesavanja i kad je za launcher podeseno "based on wallpaper" (za colour) i transparency na max, to je polu-providno, dok je panel potpuno providan. A kad se namesti custom colour (za launcher) i opet transparency na max, launcher je potpuno providan, ali su dash i panel neprovidni, iako je i za panel podeseno na max.
Izgleda je neki bug u pitanju ali kako to resiti (pomocu nekog drugog tool-a ili edit-ovanjem necega)?
 
Meni je ovako, izgleda kao semi transparent panel, mada meni i ne može veća transparentnost sa bilo kojom kombinacijom.

Isključen mi je blur za dash u searh -unity tweak tool , launcher based on wallpapers je na full transparent, tako i panel.

Izgleda ne može bolje od ovoga, ne znam kako je kod tebe, ako je ovaj gore panel isto ovako providan , onda je bag.

Gledao sam i u ccsm podešavanjima i igrao se sa panel opacity i isto...


Screenshot from 2014-05-06 23:37:08.jpg
 
Poslednja izmena:
ja sam od dash-a odustao i stavio failback. ocekivao sam bagove ali ih za sada ne primecujem. takodje sam izbacio default software center a instalirao synaptic, appgrid i y-ppa. dobar je i lubuntu ss kao zamena za tromi ubuntu ss.

dzabe sav trud oko optimizacije, dobro radi, mnogo bolje nego ranije, ali kompiz je to...
 
ja sam od dash-a odustao i stavio failback. ocekivao sam bagove ali ih za sada ne primecujem. takodje sam izbacio default software center a instalirao synaptic, appgrid i y-ppa. dobar je i lubuntu ss kao zamena za tromi ubuntu ss.

dzabe sav trud oko optimizacije, dobro radi, mnogo bolje nego ranije, ali kompiz je to...


Zato će i da leti u narednim verzijama :)

I ja koristim appgrid i onje munja u odnosu na usc koji i ne pokušavam više da otvaram.

Sve govori da će unity 8 na mir-u biti mnogo lakši , brži .Mada ne verujem da će pre 15.04 da krene, naravno ni tada neće biti default...
 
Poslednja izmena:
@tolero: Bas tako, samo sto zavisi od wallpaper-a kakva (koje boje) ce biti pozadina launcher-a. Npr. na tamnijim je plava ili tamno siva a isto tako semi-transparentno.
Kad se promeni u npr. crnu boju i odvrne transparency na max, dobije se 100% transparentni launcher ali se istovremeno potpuno ponisti transparentnost panela...
 
@tolero: Bas tako, samo sto zavisi od wallpaper-a kakva (koje boje) ce biti pozadina launcher-a. Npr. na tamnijim je plava ili tamno siva a isto tako semi-transparentno.
Kad se promeni u npr. crnu boju i odvrne transparency na max, dobije se 100% transparentni launcher ali se istovremeno potpuno ponisti transparentnost panela...



Mislim da sam provalio.


uđi u ccsm -ubuntu unity plugin-panel opaciti neka ti bude o, background color opacity stavi na 1 ili 2, trebalo bi 1 ali neće.


Screenshot from 2014-05-07 12:19:18.jpg



problem je samo što se svakim menjamjem u tweak tool resetuje podešavanje i u ccsm , tako da moraš opet manuelno vratiti ova gore podešavanja.

Što kaže G@W , kompiz je to...
 
Poslednja izmena:
:Klanjanje Alal vera majstore.

p.s. Jos ja sinoc nadjem neko uputstvo za transparency u launcher-u, panelu, title bar-u itd. ali pisalo da to (ccsm i valjda dconf) vise ne radi tako da nisam ni pokusavao
 
Sve govori da će unity 8 na mir-u biti mnogo lakši , brži .Mada ne verujem da će pre 15.04 da krene, naravno ni tada neće biti default...

Prva verzija je najavljena za 14.10 ali nece biti default. Ocekuje se da do oktobra urade aplikacije za desktop. Koliko sam shvatio Mir na desktopu funkcionise dobro ali nemaju izgradjeno okruzenje na njemu.

Edit: Ako je suditi po onom njihovom browseru sto se u njemu otvaraju webapps, nisam siguran koliko ce te aplikacije valjati. To je jos siromasnije od puta kojim je krenuo gnome 3.12, nigde opcija i podesavanja. Elementary OS tim za sada najbolje balansira izmedju opcija i prilagodjenosti tac interfejsu. Njihov Patheon Files je bolji od Ubuntu Files jer je zasnovan na Marlinu a ne na Nautilusu koji iz verzije u verziju gubi funkcionalnost. Doduse, najbolji izbor za power user za GTK je Nemo, sto je Mint ekipa prepoznala. Dolphin za KDE je iznad svih njih a Konqueror ipak posebna prica.

Nije mi jasno kako ne mogu da se dogovore da zajedno rade aplikacije na nekom novom zajednickom gui toolkitu koji ce omogucavati laku promenu interfejsa, otkrivanje i skrivanje opcija kako kome odgovara. Ovako je ceo fokus na dizajnu interfejsa a funkcionalnost su gurnili u cosak...
 
Poslednja izmena:
Prva verzija je najavljena za 14.10 ali nece biti default. Ocekuje se da do oktobra urade aplikacije za desktop. Koliko sam shvatio Mir na desktopu funkcionise dobro ali nemaju izgradjeno okruzenje na njemu.


Nije mi jasno kako ne mogu da se dogovore da zajedno rade aplikacije na nekom novom zajednickom gui toolkitu koji ce omogucavati laku promenu interfejsa, otkrivanje i skrivanje opcija kako kome odgovara. Ovako je ceo fokus na dizajnu interfejsa a funkcionalnost su gurnili u cosak...

Ovo si potpuno u pravu , lepo je to za oko ali baš ogoljeno do daske.

file-manager-ubuntu-touch.png

Dobro , možda neće biti original ovako kao na ubuntu touch ali to je ta smernica. Mislim da i sada radi ovakav file manager na desktop ubuntu .

Jeste web browser je praktično neupotrebljiv, doduše nije ni potreban pored chrome i firefox-a.

Mislim da je njima cilj da odrade ovih desetak core aplikacija, music, video,file manager,weather,time.. i bude default, da ne bi menjali u svakoj verziji kao što inače znaju. Naravno kome to ne leži uvek ima alternative, to je neko moje mišljenje.

Ne razumem se u ove alate za qml, qt i ne znam da li se može napraviti složenije od ovoga i funkcionalnije pre svega...

Mada i pored toga nekako isčekujem ove promene, šta ću, uvek volim promene neke ;)
 
Probao sam sestri na matori laptop (Intel P6100, 3GB RAM) da stavim linux. Poceo sa Trusty Tahr, u pocetku je radio okej ali ne najsjajnije. Vremenom je mnogo usporio, ne znam razlog. Temperature su show. Naravno, upoznat sam da greje najjace po podizanju ali mu je trebalo i do pola sata da se unormali. Vrti tu oko 40 stepeni za CPU. Ali zato kada se probudi iz hibernacije posle duzeg vremena radi bez greske par sati, jako brzo i hladan kao spricer. Nemam pojma sta su oni cackali ispod haube ali ovakvo ponasanje sistema je jako neobicno. Za laptop dusu dalo jer je posle hibernacije hladna masina ali ipak ima povremenih usporenja.

Sledeci je bio Elementary OS Luna. Radi odlicno, nezavisno od hibernacije. Ali ima jedan veliki problem. Pregreva se... nista ne pomaze, nijedan fix koji sam izbunario na netu. Bio je na 3.2 kernelu koji je navodno bagovit. To sam probao da resim ali bezuspesno. Pa sam onda odlucio da ga skrljam. Stavio trusty kernel na njega i pomolio se bogu. Za divno cudo sve je proradilo ali temperature su bile nize par minuta pa su opet otisle u nebesa...

Na kraju lubuntu. Sta reci, super brz, hladan kao spricer. Jedino taj LXDE... mnogo su bolji pantheon ili unity kada se podese hot corners. Kao mobilni OS da korisim, samo prste lete po tacpedu. U odnosu na to WinXP iskustvo koje nudi LXDE je bezveze. Ali sam ipak ostavio lubuntu, ipak je sestra windows user.

Ja licno cekam Isis sa nestrpljenjem. Mint bas i ne jer nisam imao dobra iskustva sa Cinnamonom a Mate je ipak gtk2, tako da je bolji lubuntu. Ubuntu sve dok se ponasa cudno i dok ne utegnu okruzenje da sve radi out of the box cu izbegavati. Trebalo mi je par minuta samo da ucinim dash pristojnim...
 
Da ne otvaram novu temu:

Hteo sam da podignem live 14.04 LTS.

Imam Mac OS X.

Skinem Unetbootin, izaberem ISO, namestim fleš, odradi instalaciju na fleš, restart, kažem mu da podigne sistem sa Verbatim fleša, ništa, preskoči kao da nema instalacije na flešu i uđe u Mavericks.

Do sada mi se nije ovako nešto dešavalo pa da pitam da li neko ima rešenje?
 

Prilozi

  • Screen Shot 2014-05-11 at 3.31.00 PM.png
    Screen Shot 2014-05-11 at 3.31.00 PM.png
    190.7 KB · Pregleda: 91
Idem da pokušam pa javljam ako nešto zabrljam...
 
Odradio sam, hvala!

Sada hocu da konektujem Apple tastaturu i trackpad (oba idu preko blututa).

Prikazuje mi u gornjem desnom uglu neki katanac kod blututa (ne znam sta to znaci) i kada postavim da trazi uredjaj on ga trazi beskonacno i nista ne nadje.

Ima li neka caka da ovo proradi?
 

Prilozi

  • Screenshot from 2014-05-11 15:55:49.png
    Screenshot from 2014-05-11 15:55:49.png
    57.1 KB · Pregleda: 110
  • Screenshot from 2014-05-11 15:56:27.png
    Screenshot from 2014-05-11 15:56:27.png
    33.4 KB · Pregleda: 106
Кад скидаш имаш посебну опцију за Мек, можда то треба?

Ne znam, odradio sam po linku kako je postavio G@W i radi 100%, za ovo sto ti kazes nisam pokusavao.
 
Odradio sam, hvala!

Sada hocu da konektujem Apple tastaturu i trackpad (oba idu preko blututa).

Prikazuje mi u gornjem desnom uglu neki katanac kod blututa (ne znam sta to znaci) i kada postavim da trazi uredjaj on ga trazi beskonacno i nista ne nadje.

Ima li neka caka da ovo proradi?

Koliko vidim na netu, u pitanju je bug... https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/pulseaudio/+bug/1283003. Ne znam kada ce ga resiti.

Edit: https://blog.sman.dk/?p=261

Procitaj upustvo sa linka prvo!

Kucaj ovo u terminalu (pokreces ga sa ctrl+alt+t):
Kod:
sudo apt-get install blueman
sudo blueman-assistant
 
Poslednja izmena:
Može li jedna mala pomoć?

Želeo sam da se 14.04 start-uje u non-GUI, odnosno konzoli, zbog jedne skripte koju sam dodao u /etc/rc.local. Što sam i ostvario ovako:
sudo gedit /etc/default/grub
Promena:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
u:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="text"
Potvrda:
sudo update-grub
Edit rc.local:
sudo gedit /etc/rc.local
Dodavanje startup skripte:
/home/korisničkoime/./blablabla.sh
Restart i naravno skripta radi lepo.

Problem je u sledećem:

Koliko razumem, desktop se start-uje u tty7. Kako je pokretanje desktop-a isključeno, skripta se vidi i radi u konzoli u tty7. Međutm, na kraju boot-a uvek dobijem sadržaj tty1 (ALT+F1):

Begin: Running /scripts/init-bottom ... done.
[ 7.342010] init: plymouth-upstart-bridge main process (174) terminated with
[ 7.342934] init: plymouth-upstart-bridge main process ended, respawning
i tome slično, završetak:
[ 12.671016] adding 6256636k swap on /dev/sda3. Priority:-1 extents:1 across:

i uvek moram da uradim:
kako bih dobio sadržaj tty7, dakle da vidim ono što skripta radi (pokrenuta je i radi).

Moje pitanje je, kako izbegnem ispisivanje sadržaja tty1, odnosno da ne moram svaki put da uradim ALT+F7? Hoću da se boot završi ispisom u tty7.
 
Нзм решење проблема, хоћу само да напоменем "грешку" овде
Kod:
/home/korisničkoime/./blablabla.sh
.
Та тачка па коса црте испред blablabla.sh ти не треба кад наводиш потпуну путању до скрипте|програма. Тачка, коса црта служи кад се налазиш у истом фолдеру где је и blablabla.sh, да каже шкољци да покрене blablabla.sh баш из тог фолдера а не из PATH-а.
Можда ради и са тим, али ипак би требло писати без тога.
 
Malo si ti tu zakomplikovao.

Kada hoćeš da se loguješ u virtuelni terminal Ubuntu te baca u tt1, ne znam da li to i kako može da se promeni. Ne znam šta tačno ta skripta treba da ti odradi, ali pretpostavljam da ti treba njen ispis, to možeš odraditi tako što ćeš na kraju komande dodati 2>&1>/dev/tty1. Sad, verovatno nećeš moći da vidiš ispis u tty1 pre nego što se uloguješ, a ako skriptu držiš u /etc/rc.local ona će biti izvršena kada Upstart podigne sve ostalo, a pre nego što se uloguješ. To bi mogao da rešiš tako što bi skriptu mogao da pomeriš u neku od inicijalnih skripti koje se pokreću kad se uloguješ, recimo ~/.bash_profile.

Ali sve ti je to cimanje veliko. Mnogo prostije bi ti bilo da ispis skripte preusmeriš u neki fajl, na primer ovako skripta >> ~/ispis 2>&1. Pa onda možeš na isti način da dodaš i ispis "date" komande i dobiješ fino log sa datumom i vremenom koji možeš da pogledaš kad ti zatreba.
 
Da li Ubuntu 14.04 moze da se instalira preko onog windows instalera WUBI da odradi sve i instalira ga pored W7 gde odradi sam dual boot i ako mi se ne svidja da ga unistaliram kao obicni program,treba mi za neki kurs i koliko GB da odvojim za njega.
 
Mislim da moze ali ne preporucujem jer taj softver nije apdejtovan od 12.04 verzije i moguci su svakakvi problemi. Za kurs instaliraj archlinux koristeci wiki, ako je ozbiljan Linux kurs. Mada ti verovatno treba samo bash i python.
 
Mislim da moze ali ne preporucujem jer taj softver nije apdejtovan od 12.04 verzije i moguci su svakakvi problemi. Za kurs instaliraj archlinux koristeci wiki, ako je ozbiljan Linux kurs. Mada ti verovatno treba samo bash i python.
Pocetni je kurs i traze Ubuntu,a da se ne bi zezao i pravio posebnu particiju wubi mi se cini koa najelegantnije resenje,jer sve sam uradi.Nego me buni sto ga vise nema na sajtu ubuntu.com vec sam ga skinuo sa sourceforge pa ne znam kad pokrenem instalaciju koju ce verziju Ubuntu da instalira
 
ne moze, wubi vise nije podrzan, ako i uspe operacija, bude raznih cudnih problema.
Odvoj lepo particiju od 20gb i vise nego dovoljno je i instaliraj ko covek. Operacija od cca 20min
 
Pa digni u VM kad ti vec ne treba nista spec.
 
Za ubuntu 14.04 koliko GB treba da ima particija na koju se instalira(ext4) a koliko GB da stavim za swap particiju.Ja sam mislio da 10GB za ext4 a 4GB za swap ili drugacije?
 
Ja na 8gb rama ni nemam swap i ne nedostaje mi.
10gb ti je dosta za sistem, samo ako krenes igre, download i slično, onda treba home patriciji izmestiti.
Ne slažem se za Wubi. Nije neka usteda ni u vremenu ni u jednostavnost u odnosu na full sistem a brlja.
 
Сада су хардови велики па ако није фрка, остави бар 20 гига за / а swap ... може 2 али се мени некад деси да не ради* и нема никаквих проблема.

*Када инсталирам још неки линух који поново прави swap па промени UUID и онда претходни не може да га користи.
 
Nazad
Vrh Dno