Šta je novo?

Ubuntu 14.04 LTS

Jeste , rešeno je. Imao si možda otvoren drugi prozor terminala ili tako neki program , koji ti nije dozvoljavao sudo komandu , zato je zabrljao.

Opet kažem, trebao si 14.04 .

Kako se snalaziš? Ako ti treba neka preporuka za program ili tako nešto pitaj.
Pa hteo sam 14.04 i narezao na CD, ali eto, nisam hteo prvi put da instaliram pa odmah beta :D
trebaju mi preporuke za sveeee programe :)
dodaj ppa za skype prema upustvu sa linka koji sam okacio. pojavice se posle i u synapticu i u softver centru. ako pozivi kod tebe nedelju dana, od 17. aprila ili koji dan posle pusti update sistema na 14.04 lts.

Hvala, pogledaću to sutra, sad moram spavati :)
 
Ne moraš da režeš disk. Najbolje je preko usb-a. Ova verzija je lts tako da krajem meseca vredi da je ubaciš.

Vlc i smplayer su definitivno najbolji za filmove.
Za muziku ako ti treba neki light program onda audacious.
Vidim instalirao si clementine, on jedan od boljih , dobar je za velike kolekcije. Ja koristim musique, svidja mi se izgled. Mada uvek možeš vlc da koristiš za sve formate, odličan je.

Web klasika, chrome, Firefox...
Imaš već instalirane za pdf, file datoteke i druge osnovne stvari.
Instaliraj 7zip.

Za torent qbittorrent.

Instaliraj i ubuntu restricted extras ako već nisi

U principu imaš dosta potrebnog već instalirano.

Libre office već imaš.

Ti pitaj ako ti zafali neki određeni program za nešto.
 
Ма верзија није битна, чим изађе 14.04, одмах ће да ти понуди апгрејд система. Јесте да ће да потраје мало дуже али није страшно. Мада сам ја 14.04 у некој дневној верзији инсталирао још почетком јануара и нема никаквих проблема.

То што си куцао sudo apt-get update не значи да си нешто корисно и урадио. Том командом само освежаваш информације о свему а да би од тога имао неке користи, следећа команда је sudo apt-get upgrade којом ћеш да апгрејдујеш све што је потребно. Пошто је та верзија 13.10 стара пола године, имаће ту баш доста да се уради. После тога остаје и sudo apt-get dist-upgrade да завршиш комплет сређивање.

Инсталирање програма можеш да одрадиш на неколико начина. Један је софтвер центар који је већ ту мада ја прво набацим Synaptic који ради то исто а некако ми се више свиђа. Раде углавном исти посао. Уместо њих можеш да куцаш sudo apt-get install imeprograma па ако постоји у бази, инсталираће, ако не постоји онда иде неки од следећих начина.

За пар програма користим додавање РРА у систем. За тако нешто мораш да потражиш конкретне параметре. Ево за пример како инсталирам jdownloader:

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:jd-team/jdownloader
sudo apt-get update
sudo apt-get install jdownloader
Ова три реда у терминалу завршавају посао.

Следећи начин је да нађеш и довучеш одговарајући .deb фајл који је практично исто што и инсталациони фајл неког windows програма. Њих ће већ да инсталира сам линух.


А онда сам пробао како ради Arch и пронашао AUR. Пошто ми је Arch мало брљав, прешао сам на Мањара који је то исто али мало више обучено у gui и сада су инсталације много лакше. Довољно је једно yaourt -S imeprograma и ако постоји у бази, инсталираће га, ако не постоји, онда ће да га препакује па опет инсталира. Осим пар специфичних програма који су за друге типове линуха, ниједан од програма на које сам навикао није омашио.
 
Evo uz kaficu da ti dam još neki zgotan savet za početak.

Šta je razlog da pređeš na ubuntu, tj linux?

Da bi mogao da skineš noviju verziju programa, koja se ne nalazi u softver centru, dodaješ ppa. Na većini sajtova imaš lepo objašnjeno, sve možeš preko copy-paste u terminal.

Uvek ti je naglašeno za koju verziju je ppa.

Ova 3 sajta su must have za početnika, dosta saveta kako podesiti i instalirati uz dosta vesti iz ubuntu sveta.

http://www.noobslab.com/ http://www.webupd8.org/ http://www.omgubuntu.co.uk/

Evo ovde lista korisnih indikatora , oni se nalaze gore u desnom uglu.

http://www.noobslab.com/2013/12/best-useful-indicators-collection-for.html

Od ovih preporučujem psensor za temperaturu procesora , Multi-Load Indicator - za praćenje procesora i rama , može i sto i System Monitor Indicator , Classic Menu Indicator - za lakše snalaženje sa programima.

Za podešavanje sistema imaš Unity tweak tool i ubuntu tweak aplikacije .

Za rezanje diskova već postoji Brasero aplikacija , mada se meni bolje pokazao K3b .

Po meni takođe jedan od bitnih programa Synaptic Package Manager- preko njega pretražuješ sve aplikacije koje si ubacio preko riznica, ili kako se već može prevesti reč repository(ppa) .

GDebi Package Installer je za deb datotek koje skineš sa neta, nešto kao kod wina instalacija.

Na kraju , evo još par ozbiljnijih programa, kdosta od njih se može koristiti i profesionalno .

Audacity- za obradu zvuka , snimanje i editovanje traka...

GIMP je alternativa za photoshop, naravno ne tog kvaliteta ali odličan program.

Inkscape-Adobe Illustrator

Blender je alat za 3d, animacije, modeliranje...

Filezilla je ftp client, ima ga i na winu. Ne mogu sada trenutno da se setim još nekog bitnijeg programa ;)


Eto , pa polako prouči, valjda pomogne nešto od ovoga.
 
Poslednja izmena:
Најбоље да идемо редом, питаш за неки програм па добијеш препоруке. Иначе што се тиче неких алт програма за које се каже (а то и важи) да нису баш на нивоу windows верзија ... тачно је али је тачно и то да огромна већина нас не користи више од 5-10% могућности неког програма и онда све поменуто пада у воду. Можда Гимп не ради 100% што и Фотошоп али је питање колико је од тога нама потребно.
Ја сам годинама испробавао разне програме и изабрао неке па ћу да их поменем када будеш тражио нешто слично.
 
Гибо, прво отвори Деш и отвори software & updates, и пребаци сервер за скидање са српског на главни.
После тога погледај ово
 
1. Прекопираш ону команду (за твоју верзију; 13.10) без оног долара на почетку у терминал, стиснеш Ентер, укуцаш шифру...
2. Прекопираш команде, једну по једну. Опет без долара, на почетку.
3. Отвориш деш, кликом на иконицу скроз лево у врху или кликом на Супер (Виндоус) дугме. Куцаш Скајп и покренеш га.

Ван контекста. Кад отвориш Деш имаш скроз доле иконице Кућа - почетна страна, Слово А - апликације, итд. Кад кликеш на то слово А, отворићети се листа са апликацијама, прво недавно коришћене, па инсталиране, и на крају предложене за инсталацију. Можеш да кликнеш на Installed да видиш све инсталиране. А са десне стране имаш Filter results, ту можеш категорију да изабереш.
Или за почетнике, који се не сналазе са Дешом, Гноме2 решење:
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:diesch/testing

sudo apt-get update

sudo apt-get install classicmenu-indicator
Индикатор ће да ти се појави поред осталих индикатора, и имаћеш мени као у Гном2.
 
Poslednja izmena:
Šta ti nije jasno.

Samo iskopiraj sudo sh -c "echo 'deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ saucy partner' >> /etc/apt/sources.list.d/skpye.list" udari enter ukucaj šifru tvoju pa onda

sudo apt-get update i sudo apt-get install skype , posle ga pronađeš u dashu i podesiš

Edit: Objašnjeno već.

Mada je mogao lagano da skine deb file sa skype sajta i radilo bi .

INstaliraj GDebi Package Installer sa sofver centra i onda kada skineš deb ekstenziju sa nekog sajta , on je pokrene i sam instalira kao exe file otprilike.
 
Poslednja izmena:
Ahaha ja sam mislio da treba i onaj znak dolara :d
Sve je ok, hvala momci :)

Edit:
Uuuuuu kako je ružan Skype ovde :D
Ali nema veze, bitno je da radi! :)

PS:
Ono što ste me pitali za programe i zašto sam uopšte hteo linux/ubuntu ću sve odgovoriti večeras, sad imam nekih obaveza ;)
 
Poslednja izmena:
INstaliraj GDebi Package Installer sa sofver centra i onda kada skineš deb ekstenziju sa nekog sajta , on je pokrene i sam instalira kao exe file otprilike.

Instalirao sam to :D

Samo da pitam, koje sve programe koji dođu sa sistemom smem da obrišem, a da ne skršim nešto :p ?
Konkretno mislim na ubuntu one...
 
Ubuntu one servis se gasi, nemoj da ga diraš. Kad instaliraš 14.04 :D neće ti se više pojavljivati. Sam će se izbrisati posle nekog vremena.

Ma nemaš potrebe da brišeš, ne smeta ti to ništa.

Nema tu nekog velikog bloata kao kod androida.

Retko gde imaš dupliranih aplikacija, jedino muzika fil, i tako nešto.

Ako ne koristiš možeš da obrišeš shotwell , to je za pregledavanje slika, ako ti se ne dopada, pošto imaš default već za pregledavanje.

Totem, odnosno videos, nemoj, mislim da se koristi za gledanje nečeg online.

Ti možeš da skloniš te programe sa leve strane što ti se nalaze u lančeru na desni klik pa unlock from launcher, stavi samo one koje koristiš.

Rhythmbox možeš da izbrišeš, ma nema mnogo toga za brisanje, veruj mi. Samo izabereš da ti bude default ta nova koju instaliraš. Možeš da izbrišeš i transmisssion za torent , ako instaliraš neki drugi klient kao qbittorrent
 
Poslednja izmena:
E hvala.

A mogu li da namestim (ako može-kako) da se launcher skloni kada postavim npr browser na full-screen, a da se stalno vidi na desktopu?
 
Panel gore i na desnoj strani imaš onu ikonicu zupčanik. Možeš i desni klik pa change desktop i tako namestiš, čisto da znaš.

system settings Appearance - behavior i tu namestiš

Pa to , autohide. Ovo sam mislio kako da dođeš do tamo. Namestiš autohide i to je to .
 
Poslednja izmena:
Ja ne vidim tu opciju...
Imam samo auto-hide...
 
Fullscreen, мислиш на F11 или само кад увећаш преко целог екрана - максимизираш?
 
Ma kad maksimiziram :d
Na F11 nestane naravno.
Znači, kad sam na desktopu hoću da se vidi launcher, a kad maksimiziram programčiće da se skloni :d
More li se to izvesti? :)
 
Znači, kad sam na desktopu hoću da se vidi launcher, a kad maksimiziram programčiće da se skloni :d
More li se to izvesti? :)


Ne može više, sklonili su tu opciju pre nekog vremena.





Ovako , kao na snimku, na 50 sekundi snimka ?


Autohide je isto ok, kad hoćeš da vidiš samo mrdneš miša na levu stranu ili gornji ugao i on se otkrije.
 
Poslednja izmena:
Eeee šteta :(
 
zasto ste totalno istrolovali temu? Gibo, jel bio problem da otvoris novu temu za svoja pocetnicka pitanja za ubuntu 13.10?! sta modovi rade :(
 
Pa i nije :)
Ma ja sam mislo da ću se odmah snaći pa reko šta da otvaram temu za jedno pitanje (ono prvo što je bilo) :D

Kad smislim još neka pitanja otvoriću temu.
 
Bogdane mani se Ubuntu-a stvaras ljudima probleme :d :d
Otvori temu posto imas gomilu pitanja a ne koristis google :D
 
Bogdane mani se Ubuntu-a stvaras ljudima probleme :d :d

Ahaha, ja sam se istripovao da pošto se kao nešto razumem u Android da ću odmah skontao i Ubuntu, ali trt, moraće mnooogo da se uči :d
 
Ma sve sto ti treba imas vecinom na google. Samo ga pitaj, nemoj da se stidis :D
Nisi ni prvi ni poslednji koji se prvi put srece sa Ubuntuom
 
Kuj mu znači ovo pod 3?

screen-shot-2014-04-18-a.png
 
In Ubuntu 10.10, we changed the normal amd64 CD images to dual-boot on either BIOS or UEFI systems (UEFI, "Unified Extensible Firmware Interface", is a different kind of firmware found on many newer systems). This was done using a technique known as a "multi-catalog" CD - it contains two boot images, and the specification says that the firmware is supposed to pick the one it can best use.

Unfortunately, even though Macs use a variant of EFI (an earlier version of what's now called UEFI), they apparently can't cope with multi-catalog CDs, and simply refuse to boot them. This left us in rather a quandary: we needed to support UEFI systems, but we didn't want to drop support for Macs either. I therefore created the amd64+mac CD images, which are exactly the same as the amd64 images except that they only support BIOS booting. Macs are happy to boot these in their BIOS emulation mode.

(In fact, the name amd64+mac is a slight misnomer, because it later turned out that some systems other than Macs suffer from a similar problem - but I felt that a more technically accurate naming such as amd64+nouefi would be more likely to confuse than enlighten.)

While I would love to return to shipping just amd64 images rather than both amd64 and amd64+mac, at the moment there is no prospect of reunifying them unless somebody figures out how to make a multi-catalog CD image that Macs can boot. If you're an expert on this, please do contact me by e-mail.

http://askubuntu.com/questions/37999/what-is-different-about-the-mac-iso-image
 
Ubuntu gnome-shell poludeo kad ga startujem sa dva monitora, puca ne dobijam ni login ekran. Ni Unity se nije nesto pokazao ali sam ga nekako podigao i prebacio izlaz na monitor. Jedino Kubuntu normalno radi sa dva monitora LCD monitor i HDMI TV.
 
Nazad
Vrh Dno