Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Ti njima verujes?!
Ja zivim u centru grada od 15.000 stanovnika i jos nema optike.
 
Pozdrav, imam trenutno box 3(fiksna,net 50 i tv) i to mi istice sledece nedelje. Hteo bih da predjem na box 2(fiksna i net 100) pa me zanima da li ce moci net 100 sa ovim parametrima?

Screenshot 2023-05-07 100803.png
 
Neće.
 
@Voltekka Ne može, maksimalno što može linija da podrži ti piše pod ovom četvrtom stavkom 85768 kb ili ti oko 83 mb ti je maksimum.
 
Maximum realni je to što već ima jer je SNR margina već na 6db i output power na maximumu za 17a profil.
 
Koliko se u proseku ceka na odgovor za molbu poslatu preko email-a , da nije zapelo u centrali povodom ovih desavanja u drustvu nasem ...
Cenim da neko ko cita te molbe nije bas neko na nivou onih operatera za informacije ...
 
Zanima me da li je moguce da mi se ping povecao zato sto su mi od skoro pustili iptv do sad sam imao samo internet i fiksni u paketu. I ping je bio izmedju 5-10, a sada ne silazi ispod 20.
 
@DusanRa Verovatno si sa Fast prebačen na Interleave path, jer po default na parice sa IPTV uslugom stavljaju profile sa interleave što rezultuje većim ping-om.

Vidi DSL parametre na konfiguracionoj stranici rutera ( http://192.168.1.1 verovatno) pa tamo to proveri / potvrdi.
 
@DusanRa Verovatno si sa Fast prebačen na Interleave path, jer po default na parice sa IPTV uslugom stavljaju profile sa interleave što rezultuje većim ping-om.

Vidi DSL parametre na konfiguracionoj stranici rutera ( http://192.168.1.1 verovatno) pa tamo to proveri / potvrdi.
Do toga je onda zapravo, da li oni mogu da promene to na Fast? Ili ne moze zbog IPTV-a
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-05-13-09-43-23-774_com.brave.browser.png
    Screenshot_2023-05-13-09-43-23-774_com.brave.browser.png
    140.1 KB · Pregleda: 131
Jeste do toga, eto lepo u tabeli imaš "Data Path (Up/Down) : Interleaved / Interleaved" i "Interleave Delay".

Mogu da promene ako hoće da promene ali to ti moraš da iniciraš tj da tražiš od njih i budeš precizan šta tačno tražiš. Zbog toga ti je verovatno pametnije da im pišeš mail nego da zoveš call centar i tamo objašnjavaš neupućenima šta ti treba.
 
Poslednja izmena:
Jeste do toga, eto lepo u tabeli imaš "Data Path (Up/Down) : Interleaved / Interleaved" i "Interleave Delay".
Mogu da promene ako hoće da promene ali to ti moraš da iniciraš tj da tražiš od njih i budeš precizan šta tačno tražiš. Zbog toga ti je verovatno pametnije da im pišeš mail nego da zoveš call centar i tamo objašnjavaš neupućenima šta ti treba.
Vazi hvala vam puno na odgovorima.
 
U čemu ovde može da bude problem? Juče sam zatražio da me prebace sa ADSL na VDSL da bi pustili HD stream na televiziji (nemam internet preko mts-a) za 2 STB-a i otkad su pustili VDSL, na tv-u dobijam upozorenje da STB nije povezan sa internetom i da ne dobija signal sa modema - pre nego što su prebacili na vdsl, na adsl-u je televizija radila normalno. Probao sam da ga povežem preko Wi-Fija, nije vredelo. Na modemu sve lampice svetle, Internet, DSL, LAN2, LAN 3. Ovo su parametri sa ADSL-a i kasnije sa VDSL-a.

Kontaktirao sam ih pre više od 24 sata, i dalje nisu rešili problem.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    92 KB · Pregleda: 74
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    144.2 KB · Pregleda: 63
  • VDSL.jpg
    VDSL.jpg
    99.3 KB · Pregleda: 67
Samo ugasi/upali STB na ono dugme nazad. Naravno, mrežni da bude uboden u STB i modem portove 2 ili 3.
 
Uradio sam to naravno, više puta i ne pomaže. Da, oba stb-a su priključena na portove 2 i 3. Kao što sam rekao, televizija je radila normalno na ADSL-u, kada su prebacili na VDSL, slika se zamrzla, STB sam restartovao i od tada stoji ovo upozorenje.
 
Mozes li screenshot parametara konekcije od ispod imas IPTV, IPTV_AD
 
Nemam ideju, meni se to pojavi ako se izvadi mrežni kabl. Samo restartujem STB.
Jedino da ti još nisu pustili uslugu kod prebacivanja na vdsl. Parametri su dobri ali mnogo grešaka za tih sat vremena, proveri kablove od telefona, splitera...
Mada ne mogu da se setim da sam imao sekund prekida pri prebacivanjima ADSL/VDSL/Optika.
 
Nisi okačio šta ti je traženo.
Na toj Status stranici klikni na "DSL Connection Status" da prikaže celu tu sekciju, i tu imaš statuse za 8 WAN konekciju (4 "usluge" pa svaka u ADSL j VDSL varijanti) i odatle ti treba IPTV_VD tabela.
Ti si odatle screenshot-ovao internet WAN (High Speed Internet_VD) i TR-069/ Remote Device Management WAN. Preostale su ti VOICE i IPTV konekcije. Preskoči sve čemu se naziv završava sa "_AD", tebe zanimaju "_VD" varijante jer sad si na VDSL signalu.

Poenta je da vidimo da li je ruter uopšte uspešno uspostavio konekciju neophodnu za rad IPTV usluge.
 
Pozdrav,
imam jedo tehnicko pitanje u vezi CGNAT'a:
Hteo sam da koristim sopstveni ruter/firewall (mini-computer na kome je instaliran OPNSense) iz raznih razloga, ali primarno iz razloga da napravim wireguard-vpn-tunel preko kojega mogu da pristupim LAN-mrezi u kojoj se nalazi video-nadzor.
Iz tok razloga sam nazvao telekom-suport, sa zeljom da mi prebace njihov ruter na bridge-mode. Oni su mi rekli nesto u vezi da to nije moguce, jer nesmiju da izdaju pppoe podaci.

Trazeci po internetu sam nasao ovu stranicu (hvala puno svima za super sajt i informacijama) i uspeo da pronadjem pppoe-podaci i da namestim moj ruter. Telekom-ruter sam prebacio na bridge i izkljucio WIFI i DHCP. Ocekivao sam da smanjim struktura od triple-NATa
(javna ip telekom adresa x.x.x.x --- telekom cgnat router 100.x.x.x --- telekom router 192.168.x.x --- moj ruter 10.x.x.x)
na dupli-NAT
(javna ip telekom adresa x.x.x.x --- telekom cgnat router 100.x.x.x --- moj ruter 10.x.x.x)
i da dalje dobijam privatnu ip-adresu sa strane telekoma.

Kad pogledam na dashboard od mod ruter (OPNsense) vidim ovo:
Gateways:
WAN_DHCP6 (fe80:.....) online
WAN_PPPOE (17x.x.x.x) online (adresa izgleda da je javna ip)
Interfaces:
LAN 10.x.x.x
WAN 17x.x.y.z dhcp6

Zasto ne dobijam sada vise privatnu ip adresu (cgnat)? Da li dhcp6 znaci da dobijam ipv6 adresu? Kad prebacim WAN-interface na WAN_PPPOE opet mi na wan pokazuje adresu, koja neizgleda da je privatna.

Da li ima neko objasnjene za ovo? :)

PS: Moj wireguard tunel sada funktionise (bez port-forwanding na mom NATu, samo sam naveo firewall-rule za WAN i neko visoki port za wireguard) perfektno.

Ako ovo pase bolje u sopstvenu temu samo recite, izbrisacu komentar i otvoriti novu temu :)

Poz
 
Koji je moj max za VDSL jer za optiku nemam uslova jer nisam u zgradama vec u kuci a isturenih stepena nema?Hvala
 

Prilozi

  • IMG_20230518_152124_resized_20230518_032447671rr.jpg
    IMG_20230518_152124_resized_20230518_032447671rr.jpg
    440.2 KB · Pregleda: 104
Pozdrav narode. Ako moze pomoc i tumacenje podataka? Do sada Box 4 i namera da posto mi je ugovor istekao izbacim Iris TV i ostanem na box2/3 (fiksna,net/mob) i pokusam dobiti 50Mb paket? Ovo je stanje sa spliterom na tavanu koji vodi do modema i fiksnog koji bih izbacio i telefonski dzek bih ubacio direktno u ruter (ZTHN H168N) i da se nadam da cu malo popraviti stanje (saljem podatke posle te probe). Uz to bi im platio staticku ip i postavio svoj Asus DSL-AC68U modem da pokusam izvuci neki maksimum iz parice.Plus iz interleaved na fast da trazim. Pera Kojot ima strasnu ideju ali da li je izvodljivo sta mislite? :)
 

Prilozi

  • vdsl2data295.jpg
    vdsl2data295.jpg
    89.4 KB · Pregleda: 112
Stanje sigurno nečeš popraviti ako izbaciš telefon. Sprovedi onaj bakarni kabl (dve žice) sve do sobe, a telefonski da bude što kraći, meni su tako savetovali.
 
Stanje sigurno nečeš popraviti ako izbaciš telefon. Sprovedi onaj bakarni kabl (dve žice) sve do sobe, a telefonski da bude što kraći, meni su tako savetovali.
Hvala na odgovoru. Zavrsavam ovo na drugi nacin. Bila mi ekipa iz Supernove pa cu uzeti jos jedan net (200Mb optika do kutije i koaksijalno 50m do mene),a VDSL ostaviti u rezervni kakav takav. Rekose da i SNova nije neka sreca ali opet 10x vise za slicne novce mi je premija. Nema bolje i monopol je zeznuta stvar...
 
Pozdrav, mene zanima da li me je mts zajebao? Istekao mi ugovor za net 50 i reko ajde da pitam da li mogu 100ku da uzmem, rekli su mi da imam tehnickih mogucnosti i ja budala potpisem ugovor. Max brzina mi i dalje 50mbps sada kako sam malo iscitala temu kontam da cu bezveze placati vise nesto sto ne mogu da dobijem. "Problem" sam prijavila, ko zna kada ce doci njihovi monteri da pogledaju....
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-07-29 012415.png
    Screenshot 2023-07-29 012415.png
    32.6 KB · Pregleda: 70
Ne može 100. Piše ti da je Attainable rate down 72252 kbps. Znači oko 70 je maksimum. Nema šta monteri da gledaju, daleko je ta linija od 100. Meni nisu dali 100 a bilo je nekih 120.000 At. down tada na VDSL-u.
Imaš valjda 14 dana za raskid bez ikakvog objašnjenja. Ili zovi i zahtevaj da vrate na 50, pripretii ratel-om, inspekcijom...
Čitaj malo temu, ima negde šta se radi i kako.
 
Nazad
Vrh Dno