Šta je novo?
@ben roj kurs koji banka ima, da. Isto važi i za drugi primer. Tek kada je na frontu drugog primera, pod pretpostavkom da u Bugarskoj hoćeš da kupuješ u levovima, a imaš evre, onda će se primeniti kartičarski kurs.
 
Kaka je razlika ako sam u Madjarskoj i imam evre i kupujem karicom za forinte u odnosu na slucaj koji si naveo u Bigarskoj kada kupujem za leve isto karticom koja je vezana za evre.
 
U konkretnom slučaju nema razlike jer forinte ni levovi nisu na kursnoj listi Erste banke. Ako govorimo uopšteno na primeru drugih banaka, ovo ograničenje uglavnom ne postoji i evre konvertuje kartičarska kuća (Master ili Visa). Izuzeci su Visa kartice Komercijalne i UniCredit gde se sve što nije evro uvećava za 2%, a za Master ne, kao i provizije na inostranu potrošnju (Raiffeisen 1%, Eurobanka, ProCredit, Mobi Starter 1,5% Progresiv nema, itd).
 
Kada sam bio pre par meseci u Segedinu, koristio karticu visa intese i placao u forintama( aparat nudi da se bira forinte ili euro) . Ja birao forinte jer u tom trenutku bilo povoljnije. Kartica mi je vezana za dinarski racun . Sve delovalo ok do nekih sedam dana kasnije kada su mi sva tada rezervisana sredstva bila uvecana tipa ako mi je pri placanju skinuto 8000 din posle par dana je to postalo 8600 . Kada sam im pisao i zvao rekli kao pa to je tako kasnije smo uskladjivali promene kursa bla bla
 
Uji hvala na objasnjnju
Kako sam i tezi ostaje jednostavno pravilo da koristim euro visa vlasic debt kaericu.
 
  • Like
Reagovanja: uji
zvao sam unicredit i pitao da li menjaju funte, kaže menjaju samo osmu seriju, a to se odnosi na švajcarce
a ako pošalješ mejl piše da im je pun inboks

nemojte posle pljuvati samo državne firme, srbija je ovo, svi su isti :ROFLMAO:
 
Zdravo svima. Treba da otvorim račun u banci, a pošto se ne razumem u to ni najmanje dobro bi mi došla pomoć. U suštini račun mi treba da mi na njega leže plata, da mogu da plaćam preko interneta, da mobilna aplikacija radi bez problema i da ukoliko plaćam u inostranstvu karticom nemam neku proviziju (ako mora da bude provizija, onda da je sto manja naravno). To je to u suštini, pa ako bi neko mogao da preporuči koju banku izabrati. Hvala unapred!
 
Mislim da Komercijalna ima najviše klijenata i da je najstabilnija za to što ti treba. Eventualno Intesa ili Rajfajzen. Jedna od te tri.
 
Moj predlog je Start paket AIK banke od 250 dinara mesečno. Može se otvoriti i online video pozivom. Dinarskom Master karticom bi plaćao u inostranstvu po kursu MasterCard-a, a imao bi pravo i na otvaranje Flexi štednje u evrima (u ekspozituri) uz koju se Master kartica ne naplaćuje (u okviru klasičnog deviznog je 100 dinara mesečno). i sa strane devizne kartice je isto zgodno što ide MC kurs za korišćenje u dinarima. Tu je na oba fronta jedinstven slučaj.
Druga varijanta su dinarski i devizni iRačun Raiffeisen banke koji se otvaraju isključivo video razgovorom, bez mesečnog održavanja, ali sa provizijom od 1% za inostranu potrošnju. Zahtev za povezivanje Visa kartice dinarskog na devizni iRačun podnosiš u filijali.
Za oba računa nalozi za prenos su besplatni.
 
@aleksa225 Drugar nisi ništa konkretno naveo, kao recim da ti je bitan Google Pay ili Apple Pay, ili da nema mesečnog održavanja računa itd.. Ovako svaka banka ti nudi ovo što tebi treba, i svako će ti ovde preporučuti drugu banku.
 
@aleksa225 Drugar nisi ništa konkretno naveo, kao recim da ti je bitan Google Pay ili Apple Pay, ili da nema mesečnog održavanja računa itd.. Ovako svaka banka ti nudi ovo što tebi treba, i svako će ti ovde preporučuti drugu banku.
Pa ne znam iskreno sta bih posebno naveo, vidim da se inace vodi polemika oko toga koja banka daje koju karticu u kom paketu, sto se tice održavanja paketa sve do nekih 300 din mi je okej. Isto vidim da se ljudi generalno zale na mobilne aplikacije odredjenih banki, pa sam zato to i naveo kao jednu od stavki, da aplikacija radi bez problema.
Moj predlog je Start paket AIK banke od 250 dinara mesečno. Može se otvoriti i online video pozivom. Dinarskom Master karticom bi plaćao u inostranstvu po kursu MasterCard-a, a imao bi pravo i na otvaranje Flexi štednje u evrima (u ekspozituri) uz koju se Master kartica ne naplaćuje (u okviru klasičnog deviznog je 100 dinara mesečno). i sa strane devizne kartice je isto zgodno što ide MC kurs za korišćenje u dinarima. Tu je na oba fronta jedinstven slučaj.
Druga varijanta su dinarski i devizni iRačun Raiffeisen banke koji se otvaraju isključivo video razgovorom, bez mesečnog održavanja, ali sa provizijom od 1% za inostranu potrošnju. Zahtev za povezivanje Visa kartice dinarskog na devizni iRačun podnosiš u filijali.
Za oba računa nalozi za prenos su besplatni.
Posto ovaj deo oko otvaranja flexi stednje mi nije najjasniji😂 uzmem taj start paket i lepo placam dinarskom master karticom u inostranstvu bez problema?
 
@aleksa225 da. Stvar je u tome da ne vezuju dinarske kartice na deviznom, već svaka kartica ide ka zasebnom računu. Pošto uz start paket već ide devizni, službenici banke bi probali da te izlože dodatnom trošku. Međutim, kako za otvaranje Fleksi štednje je otvoren Start paket sada neophodan uslov, kartica uz nju bi bila bez mesečne doplate. To je opet situacija ako bi imao potrebu da na uplatnom bankomatu uplatiš evre i trošiš ih u inostranstvu, nije ti isključena ta mogućnost, samo malo zaobilaznim putem.
 
Pridružujem se preporukama za AIK. Plaćam paket 320 din i nemam apsolutno nikakav dodatni trošak a paketu imam i putno osiguranje. Mreža bankomata je odlična zato što sada imate na raspolaganju i bankomate bivše Sberbank a i Moneyget bankomate koji imaju solidnu mrežu. Ključne prednosti- online oročavanje štednje, uplatno/isplatni bankomati za evre i dinara i besplatna SMS notifikacija o svakoj promeni.

Na kraju bih istakao možda i najvažniju stvar- banka je domaća !
 
Mene malo nervira nova aik aplikacija, logovanje je sporije nego na staroj jer ima animacija koja nikom ne treba i maska za unos pina je otprilike 1cm vise od stare, taman da ne dohvatim sa palcem iz prve.
Takodje, mislim da mi master kartica vise ne prolazi na microsoft store?
 
imam jedan problem i ne znam kako da ga rešim?
Kada kupim nesto sa joma shopa, oni odma po kupovini rezervisu sredstva na kartici vezanoj za devizni racun, spakuju robu, puste na naplatu rezervisana sredstva i posalju, i to brzo stigne, u idealnom slucaju.
Problem je kad nemaju na lageru, onda ostave rezervaciju tih sredstava pa kad im dodje roba posle npr 10dana pokusaju ponovo (jos jednom duplo, jednom su i troduplo) da rezervisu sredstva na kartici) i na kraju zadnju rezervaciju naplate!?
Interesuje me ko je duzan da ponisti prethodne rezervacije sa kartice koje nisu realizovane, Jomashop, izdavalac karice, banka ili niko?
 
Najbolji savet je da za to u istom mailu pises prodavcu i svojoj banci.
 
najbolji savet je ne kupujte na jomashopu... , al nekako me zena uvek nagovori :) Evo zadnja dva puta su zaredjali, prethodni put trostruka rezervacija, a juce dvostruka u pokusaju, ne razumem kako uopšte smeju tako da posluju?
 
Mislim da to treba prijavljivati kartičarskim kućama, visa/master card. Valjda je njihov posao da dovode trgovce u red ili raskidaju saradnju sa njima 🤔
 
Karticarske kuce imaju samo komunikaciju sa bankama izdavaocima kartica, a ne i sa krajnjim korisnikom.
Konkretno master card u srbiji nije lako kontaktirati.
 
Negde sam pročitao da ako imaju par procenata negativnih prijava na neku trgovinu oni ih isključuju iz sistema. Ne znam koliko je to tačno i kako to uopšte funkcioniše.
 
Unicredit nudi nekakav "paket račun štednja" samo za štednju, bez kartica, sa mbankingom i ebankingom.
Da li neko zna, da li u toj kombinaciji e/mbanking može da se koristi sa svim funkcionalnostima (rsd transfer na račun u drugoj banci, oročenje/razoročenje, menjačnica itd)?

Naravno,planiram da ih pitam, ali mislim da ću ovde dobiti pouzdanije odgovore.
 
Mislim da nije predviđen platni promet, s obzirom na to da je po katalogu proizvoda i tarifama sadržaj paketa:
Račun štednje po viđenju
Račun oročenog depozita
Elektronsko i mobilno bankarstvo
Dakle, pošto ostali paketi predviđaju tekuće račune, a avista odn. depozitni računi to verovatno nisu, onda je moguće da ni menjačnica nije dostupna (vodeći se logikom da kupoprodaja deviza se tretira kao nalog za prenos).
Ovako nešto imaš u Eurobanci i ovo se u praksi najčešće kombinuje sa MasterCard Prepaid karticom od 300 dinara:
 
Unicredit nudi nekakav "paket račun štednja" samo za štednju, bez kartica, sa mbankingom i ebankingom.
Da li neko zna, da li u toj kombinaciji e/mbanking može da se koristi sa svim funkcionalnostima (rsd transfer na račun u drugoj banci, oročenje/razoročenje, menjačnica itd)?

Naravno,planiram da ih pitam, ali mislim da ću ovde dobiti pouzdanije odgovore.
Za Unicredit samo mogu da kažem da im onlajn menjačnica ima "radno vreme". 😂 Ne znam koja svrha toga, ali kao da neko sedi u poslovnici i proverava sve šta ti radiš preko mbankinga. 😂 Stvarno im izgleda teško da shvate glavni smisao onlajn bankinga... 😂
 
A najbolje je sto su bese i bili "banka godine" ... Kao moderna banka iz 21 veka :) A moderno je samo sto imaju poslovnice bez ljudi npr ... Da poslovnice, kao na Banovom Brdu.. Ogromna lokacija i svasta nesto mozes da uradis tu :) Ali ljudi nema :D
Vidjao sam mnogo manje filijale banaka sa sve ljudima od ove na Banovom Brdu :D
ps. A odgovor gore za racun za mladu osobu koja pocinje da radi. Pa rekao bih najpovoljnije je besplatno iRacun od Raif.. A ako to nije dovoljno uvek mozes jos negde da se otvori racun jer je iRacun i tako samo 0din tj besplatan
 
Što se tiče tog osavremenjavanja, mislim da je najveća revolucija kod nas napravljena sa Raiffeisen i iRačunom, a i aplikacija im je prilično dobra.
 
Što se tiče tog osavremenjavanja, mislim da je najveća revolucija kod nas napravljena sa Raiffeisen i iRačunom, a i aplikacija im je prilično dobra.

Slazem se. Ja nisam zahtean korisnik i ne kupujem mnogo online. I samo su mi oni dosta. Iako imam i besplatan moby racun.. Navikao sam se da ne placam bankama :)
 
Mislim da nije predviđen platni promet, s obzirom na to da je po katalogu proizvoda i tarifama sadržaj paketa:
Račun štednje po viđenju
Račun oročenog depozita
Elektronsko i mobilno bankarstvo
Dakle, pošto ostali paketi predviđaju tekuće račune, a avista odn. depozitni računi to verovatno nisu, onda je moguće da ni menjačnica nije dostupna (vodeći se logikom da kupoprodaja deviza se tretira kao nalog za prenos).
Ovako nešto imaš u Eurobanci i ovo se u praksi najčešće kombinuje sa MasterCard Prepaid karticom od 300 dinara:
Hvala @uji . Još ću se raspitati kod njih, pa ću javiti šta su mi rekli.

Sve se nadam se da im ebanking u ovom paketu ipak služi još nečemu, a ne samo da se proveri stanje. :)
 
  • Like
Reagovanja: uji
Previše je diskutabilna tema u vezi sa nalozima za isplatu. Neke banke zahtevaju da se i primaoci potpišu, određeni poslodavci ne žele ni da uzmu u obzir tu mogućnost, recimo zbog predaje nadležnosti platnog prometa knjigovodstvenoj agenciji ili drugoj firmi angažovanoj kroz outsourcing, itd.
 
Nazad
Vrh Dno