Šta je novo?
Где отворити рачун за малолетно лице 9 година, за стипендију? Где је бесплатано одржавање?
 
@faca mislim da moras kao roditelj da otvoris racun buduci da si staraoc i da kod nas deca do 16 god. mislim da ne mogu da otvore racune. Zavisi koja stipendija je u pitanju mozda Postanska stedionica ako je drzavna ili ako je neki fond u banci iz koje je fond.
 
Треба да се отвори на име детета. Ја ћу наравно отворити у његово име. Није државна него нека фирма ће као да уплаћује. Ваљда, тако су ми нешто рекли.
 
@faca za maloletnički račun uz zastupnika postoji opcija u Unikredit uz ličnu kartu i đačku knjižicu
ProKredit uz ličnu kartu i izvod iz matične knjige deteta
Možda i druge manje banke imaju nešto slično u ponudi kao što je imala nekadašnja Credit Agricole.
U nekim od njih su već definisane druge mogućnosti:
NLBKB (Visa Prepaid 14), Mobi (16), Erste (16), Raiffeisen i Halk (18), OTP (Master junior 11)
 
Није проблем отворити рачун, него где се најмање плаћа одржавање.
 
Ne plaća se ni u jednom od oba navedena slučajeva. Kada je trebalo da zatvorim svoj maloletnički iz CA, morali smo majka i ja da se potpišemo na zahtevu za gašenje.
 
@uji još od malih nogu se bakće sa bankama, zato i ovoliko zna
Pa i ne baš, ali dosta dugo poznajem prilike zbog određenih privrednih subjekata, poznanika, a i prevashodno sebe. Te, tako mi nije problem da podelim sa drugima informacije o dešavanjima na tom frontu. Sve je maltene počelo od Voban/SoGe i Komercijalne, koje su pokrenule vrlo vrtoglav i turbulentan splet okolnosti pa se slovo svelo na neke neočekivane poteze. Da mi je neko nekada rekao da ću (mimo Rajfajzena i Mobi) imati račune u Poštanskoj štedionici, mislio bih da se ozbiljno šali sa mnom.
 
Da li neko koristi mBanking Aik banke? Da li je moguce placanje prislanjanjem telefona, kao sa obicnom karticom, bez skeniranja qr koda (to vidim da postoji kao opcija- skeniranje i generisanje qr koda u delu gde je placanje)?
 
Da li neko koristi mBanking Aik banke? Da li je moguce placanje prislanjanjem telefona, kao sa obicnom karticom, bez skeniranja qr koda (to vidim da postoji kao opcija- skeniranje i generisanje qr koda u delu gde je placanje)?
Aplikacijom za mobilno bankarstvo ne može da se plaća beskontaktno telefonom. Za to ti treba Apple Pay ili Google Pay ili neke banke imaju svoju aplikaciju. Koliko vidim sa njihovog sajta AIK nema te usluge u ponudi.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Onda ta aplikacija ima iste mogucnosti kao i ebanking, jedino sto ima je ovo IPS placanje ali ne znam gde to uopste radi
 
@saigic od većinski dostupnih trenutno Idea/Roda/Mercator i NIS pumpe imaju IPS pokaži. Generisani QR kod kasir očitava kao barkod (poput nove Super kartice) i po potvrdi veze, plaćanje postaje uspešno.
 
Da li neko koristi OTP Prestiz paket? Vidim da imaju online otvaranje racuna sa gratisom besplatnim odrzavanjem racuna 12 meseci. Sad ono sto mene zanima da li je srednji kurs kupovine evra ko sto ljudi pricaju ili je ti za neki drugi paket?
Bio sam u petak kod njih. Kaže da je srednji kurs za kupovinu evra, do 2500 eur mesečno
Da li je neko imao iskustva sa online placanjem sa MasterCard debitnim karticama AIK banke? Ne uspevam da izvrsim nijednu kupovinu (npr PayPal). Prethodno sam karticu koristio na bankomatu, kako bih je aktivirao, medjutim i dalje mi deluje kao da postoji neko "ogranicenje" (nisam primetio opciju za iskljucivanje/ukljcivanje online kupovine u mBanking aplikaciji).
Za neka online direktna plaćanja AIKova debitna Master normalno radi.
Ali za PPAL, nema tog posla ništa. Na PPAL ne ide im ni debitna Master ni gold kreditna.
Cimao sam ih više puta u prvoj polovini prošle godine, ne rešavaju taj problem, daju glupe izgovore itd.
Pošto sam u AIK stigao kao klijent ex SBERbanke, pomislio sam da nije to zbog sankcija prema SBER.
Tražio sam im da mi izdaju novu debitnu Master AIK i isto su me zavlačili, te ide po redosledu, te mora poseban zahtev.
Došlo mi bilo da im donesem makazama presečenu karticu i zatražim novu.
Odustao.
Na kraju sam morao da otvorim račun u Procredit samo zbog kartice za PPal.
A u međuvremenu ću da napustim AIK.
I to zbog podizanja kursa za kupovinu deviza. Na srednji NBS dodaju 0.9 RSD, nebitno koji elite račun imaš
 
Poslednja izmena:
AIK me mnogo podsjeca na drzavnu banku, sve akcije su im jednostrane, ne snose nikakave posledice. SBER-ov Elite paket su unistili bez ijednog obavjestenja, a uredno su nastavili da ga naplacuju 600 din, a ne vrijedi vise ni 200 (eto, od tih nekih benefita ostalo je samo podizanje novca na bankomatima drugih banaka bez provizije, a i tu su pravili brljotine i poceli da naplacuju u jednom momentu).
I ja uskoro zatvaram taj paket kod njih...
 
Koje su razlike između Elite od 600 (to je valjda stari Sber-ov) i Elite od 1000 (novi, kada su se spojili)?
 
Iskreno, nisam znao ni da postoji neki Elite od 1000 din, tako da nemam pojma...
Elite od 600 din je jedan tesko prosjecan racun u kom vrijedi samo pomenuto podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka i dva stedna racuna. Imaju i neko zdrastveno osiguranje, ali meni to ne radi nakon spajanja (da li je ukinuto, pojma nemam, ali po njihovom sajtu djeluje da nije).
Mislim da su se i oni sami izgubili u svemu nakon spajanja, ali se ne potresaju puno!
 
@uji cini mi se da si ti negde napisao da visa i master vrše direktno refundaciju ako je zloupotrebljena kreditna a da to teže ide ako je debitna (onda refundira banka). Ili sam ja nesto pogrešno video. Ne znam da li je pitanje uopšte za ovu ili neku drugu temu... Pitanje je: ako je tako u kojim pravilima (internim ili nekim drugim) je propisano?
 
  • Like
Reagovanja: uji
@laksativ pisao sam da informacija koju imam je da narednih 6 meseci od otkazivanja kartice bi banka trebalo da obrađuje sve refundacije koje pristignu od kartičarske kuće, kao i to da Mobi odbija da postupi po chargeback zahtevima. Vidim da ima izuzetaka, odnosno, kada je neko koristio Virtuelnu u Intezi i nakon isteka zatražio refundaciju, tekući mu je postao neaktivan. Šta je tu po sredi bilo (verovatno sistemska greška) ali ne bih zaista znao.
 
Penzioner koji je upisan u kreditni biro i nije isteklo tri godine od upisa, da li može dobiti refinansirajući kredit ako mu se stavi administrativna zabrana u PIO fondu kao sredstvo obezbedjenja da će se redovno isplaćivati rata kredita?
 
Da li se nedozvoljeni minus nastao čekovima upisuje u kreditni biro?
Može da se otvori nalog na kreditnom birou pa se pogleda lično.
Formular ima na njihovom sajtu i piše da se može predati u bilo kojoj banci.
U mojoj nisu imali pojma o čemu pričam niti hoće da prime, ostaje da se preda direktno njima.
 
U kreditni biro se belezi svako kasnjenje u otplati kredita, nedozvoljenog minusa i sl. duze od 60 dana. Tako da nema brige ako se nedozvoljeni minus ne pokrije za par dana, to se ne beleži. Preporuka je ko se igra kladionice i sl. da ne uplacuje novac na racun kladionice karticama, e-bankigom jer mu to moze napraviti veliki problem oko podizanja buduceg kredita.

Izvestaj iz kreditnog biroa moze svako da izvadi preko e-uprave, ja imam kvaifikovani sertifikat na lk pa je lako da se izvadi izveštaj. Jednom godisnje za fizicka lica je besplatan, svaki sledeći se plaća 246 dinara.
 
Iskreno, nisam znao ni da postoji neki Elite od 1000 din, tako da nemam pojma...
Elite od 600 din je jedan tesko prosjecan racun u kom vrijedi samo pomenuto podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka i dva stedna racuna. Imaju i neko zdrastveno osiguranje, ali meni to ne radi nakon spajanja (da li je ukinuto, pojma nemam, ali po njihovom sajtu djeluje da nije).
Mislim da su se i oni sami izgubili u svemu nakon spajanja, ali se ne potresaju puno!
Meni ne radi vise ni podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka bez provizije, i to jos od kad, uredno mi naplate proviziju. Napravili su novi Elite koji je 1000 din, on je i dalje sve kao ranije, samo je skuplji, a nama starim korisnicima su sve ukinuli i ostavili staru cenu.

Zanima me koja banka daje najbolji kurs EUR za kupovinu deviza online, pogotovo za vece kolicine, znam da se pominje neki OTP racun, ali on je ogranicen na 2000e mesecno i mora koliko citam da se posebno aktivira?
 
Meni ne radi vise ni podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka bez provizije, i to jos od kad, uredno mi naplate proviziju. Napravili su novi Elite koji je 1000 din, on je i dalje sve kao ranije, samo je skuplji, a nama starim korisnicima su sve ukinuli i ostavili staru cenu.
Moras da uradis prigovor ili zalbu, ukinuce ti proviziju i refundirati sve sto su do datog momenta skinuli na ime te provizije! Provjereno, ja sam imao isti problem jos proslog ljeta kada im se navodono "desila sistemska greska pa je neosnovano pocela naplata provizije" na standardnom Elite paket (znaci, ovom preuzetom od SBER banke). Prigovor je urodio plodom i ukinuli su proviziju, mislim, morali su, na sajtu im zvanicno stoji da za ovaj paket nema provizije za podizanje novca na bankomatima drugih banaka.

Takodje, mozda budes morao biti uporan pa se zaliti vise puta, jer meni je provizija ukinuta tek nakon trece zalbe (sve to je potrajalo 2-3 mjeseca, mislim da sam pisao ovdje na temi)... Ne zato sto nisu odgovarali, nego kao odrade ali i dalje ostane naplata provizije! S obzirom da sam bio uporan, konacno su sredili iz treceg pokusaja. Evo sinoc sam podigao 5k na bankomatu NLB banke, naravno, nema provizije (koristena je MC kartica bivse SBER banke).

UPDATE: Upravo gledam njihov sajt, vise i nema ovog SBER Elite paketa, samo taj novi od 1.000 dinara. Zanimljivo... Vjerovatno ce nas u nekom momentu prebaciti na neki slabiji, ili poceti sa uvecanom naplatom odrzavanja. Ali mislim da su u obavezi da nas prethodno obavijeste o promjeni, ne bi smjeli to da rade jednostrano (mada, ipak je ovo AIK banka, sve je moguce).
 
Poslednja izmena:
Stavili su na sajtu za sve te pogodnosto napomenu, ukuljucujuci i to da nema provizije - Za pakete računa otvorene posle 01.12.2022. godine, sto znaci dzabe cu da se zalim, verovatno su i usvajali ranije te zalbe, ali sad su zvanicno rekli nema vise tih pogodnosti za stare korisnike i to je to.
Inace hteo sam da dobijem informaciju koju je kurs za te nove Elite korisnike, ali ni kontakt centar ni u poslovnici nisu umeli da mi kazu. Moram da otvorim novi Elite racun da bih znao.
 
Zanima me koja banka daje najbolji kurs EUR za kupovinu deviza online, pogotovo za vece kolicine, znam da se pominje neki OTP racun, ali on je ogranicen na 2000e mesecno i mora koliko citam da se posebno aktivira?
Erste, današnji kurs: 116,7560/117,5056, bez ograničenja.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Nazad
Vrh Dno