Šta je novo?

Targo Telekom

Na koji port ONT-a si zakačio 1043? Imao sam sličan problem sa mojim wireless ruterom i ispostavilo se da kad ONT prebacim u bridge mod moj ruter moram da utaknem u treći port ONT-a.

Po ovim Rusima prva dva porta se koriste u ruter modu a druga dva u bridge modu.
http://www.easycoding.org/2011/02/25/obzor-ustrojstva-eci-b-focus-o-4f2p.html
Bio sam na prvom portu ONTa, prebacio na treći (četvrti port nije u funkciji IPTV nešto su mi momci iz Targa pričali...) restartovao 1043 ali opet ništa. Koliko sam shvatio ti si uspeo da kablom povežeš ONT i 1043? Da li možeš da uradiš printscreenove postavki ONTa i 1043 (naravno bez passworda i naziva mreže :) )? Da li su moji printscreenovi ok ili je drugačije koda tebe?
 
Evo kreću i moji problemi sa Targovim ONT-om. Ono što sam mogao do juče bez ikakvih setovanja, sada mi pravi problem.
Evo moj slučaj:
Nekoliko uređaja sam bežično vezao na ont, on im je dodelio IP adrese i svi imaju internet. Ali međusobna komunikacija ne funkcioniše.
Probam FTP - ne radi, Probam da pingujem - neće, nema odziva.
-Samo sa lap topa (192.168.1.96) mogu da pingujem ruter (ONT).
-Kada pingujem Smart TV (192.168.1.33) nema odziva.
-Kada pingujem Dreambox sa wifi modulom (192.168.1.71) nema odziva.

Napominjem da su svi uređaji vezani bežično i da im svima ONT obezbeđuje internet. A i sve mi je to radilo ranije bez ikakvih setovanja sa ranijim bežičnim ruterom.
A o FTP da ne govorim, a to mi je neophodno za Dreambox.
Verovatno i ovde treba otvoriti portove za ping i za ftp, ali mi nije jasno kako ranije nisam imao nikakvih problema i potrebe za dodatnim setovanjima.
Evo mojih prvih velikih razočarenja sa opremom TT. :(

Problem je kao sto sam ranije objasnjavao to sto su wifi portovi u wifi hotspot modu a to znaci da su izolovani iz lan mreze, takodje poort forward setovanja ne uticu na wifi portove.
Moguce je da u comandnom modu postoji mogucnost setovanja odnosno iskljucivanja ovog moda posto iz WEBGUI moda nema te opcije. Mozes se igrati pregledom opcija pristupom iz telneta ili ssh moda putem putty-ja.
Ovakav kakav je racunaj da nema wifi.

Zakljucili smo ranije da je u pitanju jedan od najgorih rutera, koji nema adekvatna setovanj i adekvatne opcije.
Problem je sto ovaj uredjaj realno vredi desetine eura i zato mu je kavlitet ovakav kakav je.
Neko je Targu uvalio djubre kao da je u pitanju zlato.
Ipak radi se o novoj i neiskusnoj firmi koja se prvu put susrece sa internet komunikacijama.
Napravili su kardinalnu gresku.
 
Poslednja izmena:
Imam vise uredjaja nakacenih na WIFI kao i vise racunara na gigabitnom switchu koji je opet nakacen na prvi port ONT-a. Svi uredjaji vide jedni druge i LAN radi bez ikakvih problema.

Mozda ste dobili ONT-ove sa nekom drugom verzijom software-a?
 
Problem je kao sto sam ranije objasnjavao to sto su wifi portovi u wifi hotspot modu a to znaci da su izolovani iz lan mreze, takodje poort forward setovanja ne uticu na wifi portove.
Ovakav kakav je racunaj da nema wifi.

Zakljucili smo ranije da je u pitanju jedan od najgorih rutera, koji nema adekvatna setovanj i adekvatne opcije.
Problem je sto ovaj uredjaj realno vredi desetine eura i zato mu je kavlitet ovakav kakav je.
Neko je Targu uvalio djubre kao da je u pitanju zlato.
Ipak radi se o novoj i neiskusnoj firmi koja se prvu put susrece sa internet komunikacijama.
Napravili su kardinalnu gresku.
Mome razočarenju nema kraja.
Za mene je ovo KATASTROFA, bar tako u ovom trenutku doživljavam.
Znači da sa ovim uređajem međusobno nemogu da umrežim uređaje.
Ima li rešenja...
@vuk
pomagaj, ako pomoći uopšte ima... ;(
 
Vidim da nisi pratio temu ranije prelistaj u nazad, sve sam lepo objasnio kako se postavlja u bridge.

Hint, 1043 u drugi ip opseg!

Vuče,
Stavio sam na 1043 stavim IP 192.168.2.10. Utp kabal sam ostavio na 3 portu za savki slučaj.
LAN tp link v2.JPG
WNA tp link v2.JPG
Dobio sam internet na desktopu koji je kablom povezan na 1043.
Hvala, valjda mi je jasno:
ONT je 192.168.1.1, deli opsege od 2 do 254
1043 je u LANu 192.168.2.10. a u WANu je dobio 192.168.1.109, doku u DHCP deli adrese od 192.168.2.100 do 2.199 a mom desktop računaru je dodelio 192.168.2.100
 
Bio sam na prvom portu ONTa, prebacio na treći (četvrti port nije u funkciji IPTV nešto su mi momci iz Targa pričali...) restartovao 1043 ali opet ništa. Koliko sam shvatio ti si uspeo da kablom povežeš ONT i 1043? Da li možeš da uradiš printscreenove postavki ONTa i 1043 (naravno bez passworda i naziva mreže :) )? Da li su moji printscreenovi ok ili je drugačije koda tebe?

Osim što su kod mene svi LAN portovi binded ostala podešavanja ONTa su nam ista. Ja sam na svoj 941 instalirao DD-WRT pa je GUI malo drugačiji, ali su i tu podešavanja ista.

Prvi put je trebalo 10tak minuta dok ONT nije skapirao sve izmjene. LM, sad je 941 onaj koji ima javnu IP adresu (130.180.245.x) a on onda DHCPom razdjeli svim računarima u lokalu 192.168.x.x. DHCP na ONTu kao i WiFi su isključeni - služi mi kao kablovski modem.
 
Vuče,
Stavio sam na 1043 stavim IP 192.168.2.10. Utp kabal sam ostavio na 3 portu za savki slučaj.
Pogledajte prilog 99158
Pogledajte prilog 99159
Dobio sam internet na desktopu koji je kablom povezan na 1043.
Hvala, valjda mi je jasno:
ONT je 192.168.1.1, deli opsege od 2 do 254
1043 je u LANu 192.168.2.10. a u WANu je dobio 192.168.1.109, doku u DHCP deli adrese od 192.168.2.100 do 2.199 a mom desktop računaru je dodelio 192.168.2.100



Ti sad imaš NAT iza NAT-a, tj. duplo NAT-ovanje. ONT ti nije u bridge modu, imaš ruter iza koga imaš jošjedan ruter. Mogu neki programi da te zezaju, plus ćeš svaki port forward morati da radiš duplo.

Jel neko ko ima opremu da je ispravno uradio brigde da postavi SS podešavanja?

EDIT: @JPF, ajde postavi screenshotove podešavanja na ONT-u, ekran po ekran, da vide ljudi šta da stave na ONT-u za bridge.
 
Poslednja izmena:
Zakačio sam i bekap moje ONT konfiguracije pa ako slike ne pomognu hrabriji mogu da urade restore na svom ONTu :d
 

Prilozi

  • wan status.png
    wan status.png
    100.4 KB · Pregleda: 177
  • lan.png
    lan.png
    105.6 KB · Pregleda: 145
  • wan.png
    wan.png
    100.3 KB · Pregleda: 138
  • routing.png
    routing.png
    94.6 KB · Pregleda: 137
  • ont_config.zip
    3.6 KB · Pregleda: 34
Ne koristim bridge mode (još nemam potrebe za umrežavanjem), ali imam pitanje.
Kod mene, u WAN Status - WAN Connection list stoji: 1_INTERNET_R_VID_0
a kod tebe je 1_INTERNET_B_VID_0

Zna li neko šta to znači, i otkud razlika?
Hvala!
 
R - routing
B - bridge

ONT sam imenuje konekcije - ako dodaš još jednu konekciju i prebaciš je u bridge mod ONT će joj u ime uglaviti B.
 
Trebalo bi u skorije vreme da se preselim na NBG kod Fontane, pa me zanima kakva su iskustva sto se tice same instalacije? Da li idu preko okvira vrata, gde buse? Negde sam procitao da ulaze sa optickim kablom samo 3m u stan. Istina? To znaci da bih morao sa mreznim kablom od tog dela mesta gde se nalazi ONT da povezujem do racunara. Od kog uredjaja ide coax kabl do TV-a ako se uzima u usluga televizije? Samo nemojte da "flame-ujete" kako nisam procitao ceo thread... :)

Hvala!
 
Nisi morao da čitaš, bar da si gledao slike :)
Ulaz od spolja ne mora iznad vrata, može kroz zid, zavisi od konfiguracije.
Rekli su da od mesta gde su ti ušli u stan, pružaju optički kabl do mesta koje odabereš. Od te dužine, 3m je gratis, ljudi su ovde prijavljivali da im nisu naplaćivali veće dužine.
Sam ONT na sebi ima Coax priključak za TV. Digitalni kanali nisu kodirani ne treba ti STB.
 
Hvala na brzom odgovoru! :)
 
Dakle LAN port sa ONTa sam stavio na WAN port 1043 utp kablom. Probacu da uključim i isključim 1043 pa javljam. I požuri sa instalacijom opreme :)
Ja jednostavno nisam prebacio ONT u Bridge mode, ostavio sam ga kako jeste "Routing" ili tako već nešto, povezao Linksys ruter i svi uređaji, WiFi veza, imaju internet i umreženi su u Homegroup. Kada je ONT stavljen u Bridge mode, nisam imao internet. Sad sam video da treba da ide u LAN3!?!
 
Poslednja izmena:
Zakačio sam i bekap moje ONT konfiguracije pa ako slike ne pomognu hrabriji mogu da urade restore na svom ONTu :d
Konacno sam uspeo zahvaljujuci tvom bekap ONT fajlu i Vukovom hintu da ip opseg na TP LINKU mora biti razlicit od 192.168.1.x (192.168.2.x) u LANu. Na WAN podesavanjima na TP linku se stavi DINAMIC IP adress i nakon restarta svega TP link uradi obtain network settings i pokupi kako si rekao Gateway i DNS.

Kad sam pustio utorrent 3.1.1 sa desktop racunara imao je dole levo zuti trougao upozorenja a kad se klikne na njega dobije se automatsko ispitivanje mreze. Nakon toga je poceo download da fercera!

HVALA puno svima, posebno JPF, Vuku i Mighty78u :wave:
 
Ovo ispod mi se cini lose (speedtest.net iz firefoxa ping od 61 do 94 ms kako kad)


C:\Users\prle>tracert www.google.com

Tracing route to www.google.com [173.194.35.148]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.2.10
2 4 ms 2 ms 2 ms fo-d-130.180.240.1.targo.rs [130.180.240.1]
3 17 ms 2 ms 20 ms bg-2.130.180.225.5.targo.rs [130.180.225.5]
4 2 ms 1 ms 36 ms bg-4.130.180.225.2.targo.rs [130.180.225.2]
5 64 ms 21 ms 11 ms 212.30.64.53
6 14 ms 13 ms 34 ms 95.176.253.14
7 * * * Request timed out.
8 34 ms 50 ms 42 ms 209.85.243.119
9 48 ms 40 ms 43 ms 216.239.48.120
10 33 ms 37 ms 56 ms 209.85.250.35
11 35 ms 32 ms 39 ms muc03s01-in-f20.1e100.net [173.194.35.148]

Trace complete.

C:\Users\prle>
 
ček, ček, sada ja ne mogu nikako da povežem računar povezan lanom sa wifi štampačem?
 
ala ce sada da se bune...
ali moraju sigurno posto su sklopili malo ugovora
 
Pa misli na ove koji su vec potpisali ugovore pre ove promocije.
 
Ja mislim da je jako mali procenat uzeo DUO pakete. Ovo mi je sasvim logican potez da prikupe korisnike i za TV.
 
Problem je sto u Targu nemaju sluha za biznis, nova su i neiskusna firma, pa sad pokusavaju da izvuku situaciju zbog izuzetnog slabog odziva.

Bolje da redukuju cenu interneta i da nabave bolje rutere (jeftinije) ili je dovoljno da nabave media konvertore sa lan i coax izlazom, tako da ljudi imaju opciju uzimanja kraceg ugovora ili bez ugovara a bez onih suludih taksi, posto navode ruter kao prepreku u postizanju potpisivanja bez ugovorne obaveze.
Takodje potrebno je da redukuju cene interneta za minimum 200din po paketu. Tih 200-300din tacno cini apsolutno nepovoljne cene paketa.
Drugo krenuli su da pokrivaju jako siromasnu opstinu, punu podstanara, vojnih lica i najveci broj penzionera po kvadratnom metru na teritoriji Srbije. Par blokova koji su bogati i to je to.
 
ala ce sada da se bune...
TVza1dinA.jpg
Evo ja se ne bunim, potpisao sam ugovor 20. a pustili su mi 7 dana posle toga, 27.10. i dobio sam 6 meseci duo paket za po 1 din. mesečno. Treba imati argumente pri sklapanju ugovora (ugovornu obavezu kod drugog ISP-a)...

:smash:Ali se zato bunim na ono đubre od ONT-a, pa to je prosto "neopevano" glup uređaj, sa malo opcija i previše problema koje pravi...
 
ONT jeste u neku ruku los po pitanju opcija, ali realno, vecina nas je vec imala neku infrastrukturu u stanu. ONT je zamenio vec postojeci CABLE modem i to je to. Ja na ONT-u jedino nisam uspeo da namestim media streaming i zato sam ostao na postojecem TPLinku. Mada verovatno ce neki SW update da resi to.
 
Zna li neko da li ce Targo uvoditi Sport klub? Kad bi ga uveli uveo bih i Targo
 
Ja se sad raspitao, potpisao sam ugovor pre tačno 7 dana, danas se javili, dolaze da instaliraju opremu, več evo buše na spratu ispod mog.

Ta akcija na FB je tek krenula i važi za ugovore koji se potpišu posle 1.novembra.

Koliko znam svi u roku od 14 dana mogu da raskinu ugovor ako nisu zadovoljni. Ne znam da li se njima isplati da im svi mi koji smo potpisali ugovore u zadnjih 10ak dana, da raskinemo ugovore, pa da sklapamo nove, al 4000 dinara (6meseci po 800 din) e solidna ušteda, ako treba svi da raskidano pa da pravimo nove, onda ajde tako.
 
Nazad
Vrh Dno