Šta je novo?

TA Peć ili Inverter klima?

Znaci neko se nasao prozvanim. :)
Kako god, ovo za drugara nema sta, video racun, video klimu, potrosila je toliko, kraj. Za decembar. Kuca se nalazi na suncanoj strani, a klima je na prednjem zidu. I po meni je mnogo za tu potrosnju.
Kakav Elind, to je djubre. Iskljucivo Magnohrom.
Nemam ja nikakvu agresiju , razmenjujemo iskustva, planiram klimu za sledecu sezonu, razmatram koje su razlike.
On nije zadovoljan sa dobijenom toplotom sa klimom i to je to a kuca je ful izolovana, jedino da ima stiropor od 20cm i metar vune na plafonu al to su naravno gluposti.
Jednom klimom grejati 80+ kvadrata je po meni totalno nestvarno. To treba ubaciti u Marvel antologiju!:)
Ja za 5 godina nisam punio TA pec u visoj tarifi. To je tek suludo i znak je da pec nije dobro izolovana a kad mi kazu pa remontovana je! E to je tek budalastina jer se stavlja pogresna vuna! Nepravilno zidana iznutra itd itd. Jedino kazem jedino zbog vizuelnog efekta bi menjao, ostalo je na strani TA peci. Vizuelno odnosno estetski a i zbog komfora je bolja klima
 
Poslednja izmena:
Znaci neko se nasao prozvanim. :)
Kako god, ovo za drugara nema sta, video racun, video klimu, potrosila je toliko, kraj. Za decembar. Kuca se nalazi na suncanoj strani, a klima je na prednjem zidu. I po meni je mnogo za tu potrosnju.
Kakav Elind, to je djubre. Iskljucivo Magnohrom.
Nemam ja nikakvu agresiju , razmenjujemo iskustva, planiram klimu za sledecu sezonu, razmatram koje su razlike.
On nije zadovoljan sa dobijenom toplotom sa klimom i to je to a kuca je ful izolovana, jedino da ima stiropor od 20cm i metar vune na plafonu al to su naravno gluposti.
Jednom klimom grejati 80+ kvadrata je po meni totalno nestvarno. To treba ubaciti u Marvel antologiju!:)
Ja za 5 godina nisam punio TA pec u visoj tarifi. To je tek suludo i znak je da pec nije dobro izolovana a kad mi kazu pa remontovana je! E to je tek budalastina jer se stavlja pogresna vuna! Nepravilno zidana iznutra itd itd. Jedino kazem jedino zbog vizuelnog efekta bi menjao, ostalo je na strani TA peci. Vizuelno odnosno estetski a i zbog komfora je bolja klima
Cer je djubre, a elind je odlicna pec, nista losija od magnohrom, cigle sve knap poredjane, grejaci vertikalni keramicki kao kod aeg, kada propadne izolacija onda su sve peci vrele. Sa gree amber premium ljudi greju 100m2 bez problema za 100e potrosenih. Ja grejem sa dve klime oko 70m2, u prostoru 23 stepena, ukupan racun proslog meseca za struju 9500 din, klime su potrosile max 5000 din. Ovaj mesec sam par dana ukljucivao nocu ta pec i do danas je potroseno oko 500kw skupe i 500kw jeftine struje, bice racun verovatno oko 11000 ukupno i ja sam zadovoljan. Ta pec ne moze da zagreje ravnomerno kao klima i to je to.
 
Imao sve tri, Elind, Cer i Aeg, znam odlicno razlike, rasklapao svaku, sklapao, nikad menjao vunu jer sam trazio par meseci peci, koliko su ocuvane pa posle prodavao, citav cirkus s tim. Na kraju ostao na AEG, tri komada. Ok za racun ALI 5000 din za celo domacinstvo je smesna potrosnja struje. Moj drugar koji zivi sam, greje se na gas centralno, potrosio je 4500 din struje. Hocu da kazem , kod mene ima dva domacinstva, stotinu bojlera, ves masina, sudomasina, susara, reflektora :)
Meni ispod 7500 nikad manji racun BEZ grejanja!
Sto si ukljucivao TA peci ?
Sa JEDNOM AMBER ULTRA GIGA HIGH PREMIJUM grejati 100 kvadrata?! Ovo je za Marvela !:) Jel taj prostor ima sobe ili je jedna soba?:)
Malo je 23 stepena, mora 25:)
 
Ima vise ljudi koji sa jednom klimom greju 70-100m2.
Ja opet imam 4 12ice u 70m2, svako radi kako hoce, ali nije nemoguce grejati jakom klimom dobro izolovane velike povrsine.

Neizolovan mi je stan, 9 prozora i 2-je balkonskih vrata u 70m2, 2 klime rade na 21c u proseku, 1 19m2 greje na 25c, 4. klima se ne pali.
Prosli mesec su zajedno potrosile 400kWh, ukupno sam na ~760kWh, racun 8.5k dinara, novembar cini mi se oko 7.5k dinara.

Ne znam sta ti je cudno da jedna jaka klima poput Amber Premium 12ice greje toliki prostor, kada daje 7.2kW max, a na -10c daje 5.5kW toplote.
Normalan prostor ima
Da bi pokrio jednu tu klimu, tebi trebaju 2 solidne TA peci koje ce da rade 24h.

100m2 sa bas jadnom izolacijom od 5cm stiropora i 10cm na plafonu ima potrebu za oko 4.5kW na -10c kada se greje na 22c.
Vec sa opet jedva prihvatljivom 10cm, to pada na 3.5kW.
I od toga oduzmi sto svaki potrosac greje koliko trosi, sijalice, sporet, kompjuter, ljudi isijavaju toplotu takodje...
 
22 je smejurija. Uglavnom, za 10 kvadrata racunam 1kw. Znaci za 100 kvadrata 10kw, kakva je to klima koja daje toliko? 7kw je malo.
Pricamo o kuci, stan je druga prica. To moze mozda ta racunica od 7kw al da radi max klima.
 
Mozes ti da racunas sta hoces, to ne znaci da je to pravilna racunica i da ti znas o cemu pricas.

Ja nista sam ne racunam, jer nisam jedan od "majstora za sve", vec koristim kalkulator.
I u pitanju je kuca, ne stan, za stan to ne mozes da izracunas, jer zavisi od bas mnogo stavki.

Na 25C, gubici ti rastu sa 3.5kW na 3.9kW u kuci sa 10cm izolacije:

Nekom realnom racunicom, ja imam 400kWh na klime za 70m2, to je sa nekim losim COP4 1600kW toplote, podeljeno sa 30 dana, izadje oko 53kW dnevno, podeljeno na 24h, uzadje oko 2.3kW/h toplote. Da mi je stan 50% veci i ima 105m2, to je oko 3.5kW/h toplote potrebno da se greje.
Ja nemam ispod komsije, hladan stan, svaka soba ima spoljasnji zid, najveca koja se greje na najvecu temperaturu mi ima 2 spoljasnja zida i 6 prozora, druga 3 prozora i 2 sa balkonskim vratima preko skoro celog zida. Ja i luftiram 2x dnevno sa promajom ceo stan, a cesto su mi tu pusaci, kada je prozor otvoren satima na kip, svaki put kada se kuva, prozor na kip i aspirator na max...dakle, ne stedimo.
Da je novogradnja sa izolacijom, te potrebe bi bile 50% manje.
 
Poslednja izmena:
Pa evo drugar je primer, kuca, dole je znaci dnevna 30+ otvoren sank i kuhinja 6+hodnik 8 kvadrata, 18ka 6kw daje, na blagom minusu je imao 25 stepeni ali je racun veci, kaze da je drzao na 29.
 
Evo kod mene trenutno 2c napolju i amber greje preko 40 mkv na 23c sa potrosnjom od 203w na sat. Pa ti racunaj koliko ce da me izadje grejanje nocas. Smesno i porediti sa ta.
 
Kakav kalkulator, da li je pravilno uradjena izolacija, kako je radjen lepak, koji, pa kako je postavljan stiropor, pa kuler da li ima, nema od tog kalkuratora nista. Racun je najbitniji kalkurator. Imam za grejanje 12-14 hiljada plus redovna struja, znaci pec od 5kw trosi 55-60% , to je oko 6-7000. Znaci meni je bitno sledece: Da li za prostor od 40+ kvadrata mogu da idem ispod 6-7 hiljada sa jednom 12-kom na 25 stepeni, nebitno kolko je spoljni kataklizmicni mraz? To je to. Ako mogu uzimam tu klimu
Evo kod mene trenutno 2c napolju i amber greje preko 40 mkv na 23c sa potrosnjom od 203w na sat. Pa ti racunaj koliko ce da me izadje grejanje nocas. Smesno i porediti sa ta.
Kod mene 25 stepeni, bez izduvavanja peci ceo dan, znaci veceras ce se puniti drasticno krace.
 
Naravno da mozes, ja grejem neizolovanih 19-20m2 jednom 9kom za 150-200kWh na 25c, cesto i 26c, bez ikakve stednje, sa dosta luftiranja dnevno, bez prekida, 24/7.
Na 70% snage dize samo kada skroz izluftiram sobu i spustim temp na 20c(ne gasim klimu), a pored toga nikada nije radila ni na 50% snage, cak ni na -8c.
U 40m2 ce ti Amber Premium(ne comfort) 9ka raditi na pola snage.
Nije svaka 12ica ili 18ica ista, to 9000btu ili 12000btu oznacava samo nominalni kapacitet na hladjenju i nista vise.
Amber Premium 12ica je jaca na grejanju jaca od vecine 24ki, 9ka na nivuo 90% 18ica.
 
Poslednja izmena:
Ja imam od 50 do 65 kw u najgorem slucaju jeftinu potrosnju za grejanje, ti imas 53kw plus ostali potrosaci? Pa mi smo tu negde onda?
 
Imao sve tri, Elind, Cer i Aeg, znam odlicno razlike, rasklapao svaku, sklapao, nikad menjao vunu jer sam trazio par meseci peci, koliko su ocuvane pa posle prodavao, citav cirkus s tim. Na kraju ostao na AEG, tri komada. Ok za racun ALI 5000 din za celo domacinstvo je smesna potrosnja struje. Moj drugar koji zivi sam, greje se na gas centralno, potrosio je 4500 din struje. Hocu da kazem , kod mene ima dva domacinstva, stotinu bojlera, ves masina, sudomasina, susara, reflektora :)
Meni ispod 7500 nikad manji racun BEZ grejanja!
Sto si ukljucivao TA peci ?
Sa JEDNOM AMBER ULTRA GIGA HIGH PREMIJUM grejati 100 kvadrata?! Ovo je za Marvela !:) Jel taj prostor ima sobe ili je jedna soba?:)
Malo je 23 stepena, mora 25:)
Ukljucio sam ta pec jer su cevi od klime, koja greje sprat, u duzini oko metar bile u ledu, tj vodi koja se otopila i sama klima je izgubila efikasnost da mi je na spratu gde se grejem sa tom klimom temperatura bila oko 21 stepen kada je bilo nocu oko -8 i danju oko -5, cevi su sada podignute od poda pa necu vise imati taj problem u tih 40m2 na spratu. Sa drugom klimom i prostorom u prizemlju od 30m2 nemam nikakav problem i 23 stepena je skroz ok, sedi se u majici, a moze i u gacama, a kada bi bilo 25 stepeni pomrli bi smo od vrucine. Da li si svestan da se Svedjani, Norvezani, tj na severu greju sa inverter klimama bez ikakvog problema dobro izolovane kuce od 100 i vise m2, sa jednim split sistemom koji je za nordijsko trziste, koje su pravljene od drveta i izolovane sa 20-30cm kamene vune, prostor je u glavnom sa minimalno pregrada.
 
Naravno da mozes, ja grejem neizolovanih 19-20m2 za 150-200kWh na 25c, cesto i 26c, bez ikakve stednje, sa dosta luftiranja dnevno, bez prekida, 24/7.
U 40m2 ce ti Amber Premium(ne comfort) 9ka raditi na pola snage.
Nije svaka 12ica ili 18ica ista, to 9000btu ili 12000btu oznacava samo nominalni kapacitet na hladjenju i nista vise.
Amber Premium 12ica je jaca na grejanju jaca od vecine 24ki, 9ka na nivuo 90% 18ica.
Ok onda da vijam Amber definitivno? 12ku i to je to.
 
Mozes, ja ih imam 4 komada, 3 su mi u 25-30m2, a jedna je u 60-70m2 jer sam ih uzeo dzabalesko za 75k po komadu i mogu ti reci da ti je za 40m2 i vise nego dovoljna 9ka, 12ica mi u ovih 60-70m2 takodje radi na pola snage.
Nikakvo preterivanje nije, prosto mislim da bacas 500e vise za 12icu, jer je 9ci jako dobra cena u odnosu na ono sto pruza, pogotovo sto su hardverski maltene identicne, obe imaju nerealno ogromne spoljasnje od 45kg, isti kompresor, istu unutrasnju, samo je softverski ogranicena.

Tom drugaru reci da klima ne treba da se drzi na 29c, vec na 25 koliko zeli da greje, a da ventilator mora da pojaca i uperi da duva ka drugim prostorijama, ne moze da radi na 1 ili 2. brzini u vecem prostoru, pa da ce da prepolovi potrosnju.
 
Poslednja izmena:
Naravno da mozes, ja grejem neizolovanih 19-20m2 jednom 9kom za 150-200kWh na 25c, cesto i 26c, bez ikakve stednje, sa dosta luftiranja dnevno, bez prekida, 24/7.
Na 70% snage dize samo kada skroz izluftiram sobu i spustim temp na 20c(ne gasim klimu), a pored toga nikada nije radila ni na 50% snage, cak ni na -8c.
U 40m2 ce ti Amber Premium(ne comfort) 9ka raditi na pola snage.
Nije svaka 12ica ili 18ica ista, to 9000btu ili 12000btu oznacava samo nominalni kapacitet na hladjenju i nista vise.
Amber Premium 12ica je jaca na grejanju jaca od vecine 24ki, 9ka na nivuo 90% 18ica.
Sta znaci 50% posto snage na -8 st C? Ima stelovanja kompresora (spoljne jedinice) ili brzina ventilatora?
Hvala. Inace koristim 2 kom AWYZ14LB NOCRIA
 
Poslednja izmena:
Znaci da uvek radi ispod 50% max snage, koja je ako se dobro secam za 12ici 2.300W. Mislim da je realnije da je uvek na ispod 1kWh potrosnje.
Evo potrosnje za mojih vec spomenutih 19-20m2 poslednja 2 meseca i danasnja potrosnja na setovanih 25 i 26c sa dosta luftiranja i otvorenih vrata, a i dokaz da drzim stalno na 25-26c:
 

Prilozi

  • IMG_2863.png
    IMG_2863.png
    133.1 KB · Pregleda: 43
  • IMG_2864.png
    IMG_2864.png
    141.6 KB · Pregleda: 23
  • IMG_2865.png
    IMG_2865.png
    99.6 KB · Pregleda: 20
  • IMG_2867.png
    IMG_2867.png
    143.9 KB · Pregleda: 19
  • IMG_2866.png
    IMG_2866.png
    186.8 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Ako bi racunao i jos jednu dodatnu sobu, decju, koja je do hodnika, na ovih 40, plus 16 kvadrata malo jace, neka je 60 kvadrata za 12ku ? Onda bi mogao da racunam da izbacim i ovu drugu malu TA pec uz onu veliku u dnevnoj. Onda bi 12ka bila ok Amber ? Jedino ne znam koliko bi dolazila toplota do te decje sobe, to je sad malo problem
 
Znaci da uvek radi ispod 50% max snage, koja je ako se dobro secam za 12ici 2.300W. Mislim da je realnije da je uvek na ispod 1kWh potrosnje.
Evo potrosnje za mojih vec spomenutih 19-20m2 poslednja 2 meseca i danasnja potrosnja na setovanih 25 i 26c sa dosta luftiranja i otvorenih vrata, a i dokaz da drzim stalno na 25-26c:
je l ovo msz-ln25? Moze screenshot isto ovo samo za januar?
 
Da, ln 25vg2.
Evo ga januar, samo sam tu imao par dana gde sam po 3 sata drzao otvorenu promaju na kip, ali to je svakako max 10ak kW razlike.
 

Prilozi

  • IMG_2869.png
    IMG_2869.png
    136.5 KB · Pregleda: 45
Sta znaci 50% posto snage na -8 st C? Ima stelovanja kompresora (spoljne jedinice) ili brzina ventilatora?
Hvala. Inace koristim 2 kom AWYZ14LB NOCRIA
Imaš i ti opciju da ograničiš max snagu kompresora na 70% (economy) ili 50% (low noise). Bar je tako kod mene na 12LT. Meni je non-stop na eko modu u grejanju
 
A cemu sluzi to ogranicavanje rada kompresoraa od strane korisnika na 50-70%, koja je svrha toga?
 
Ajde pitanje , kako radi on off klima standard u smislu potrosnje na zadatu temp? Jutros ukljucio obicnu namestio na 26 stepeni u dnevnoj, reko ajde da probam i solidno toplo izbacuje, odma se podigla temp u sobi na 26. E sad, kako ide potrosnja tu, a kako na 30 kad je max? Da li to uvek ide na max potrosnje po specifikaciji?
To je dosta stara klima ali hladi vec dugo i odlicno radi bez ikakvih problema.
 

Prilozi

  • IMG_20240127_112640.jpg
    IMG_20240127_112640.jpg
    147.4 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
To je on-off princip rada. Kad radi kompresor radi sa 100% snage dok ne dostigne zadatu temperaturu, kad postigne gasi se kompresor skroz. Znaci il 0% ili 100%, nema nista drugo.
E kod tih obicnih klima bi valjalo da ima ogranicavanje snage kompresora na odredjen procenat, kod invertera je to besmislica, osim ako ne mogu da urade dobru kalibraciju softvera zbog hardverske ogranicenosti pa moraju da pribegavaju tim trikovima, ja to tako vidim.
 
Ajde pitanje , kako radi on off klima standard u smislu potrosnje na zadatu temp? Jutros ukljucio obicnu namestio na 26 stepeni u dnevnoj, reko ajde da probam i solidno toplo izbacuje, odma se podigla temp u sobi na 26. E sad, kako ide potrosnja tu, a kako na 30 kad je max? Da li to uvek ide na max potrosnje po specifikaciji?
To je dosta stara klima ali hladi vec dugo i odlicno radi bez ikakvih problema.
Vivax 12 on off greje 12 mkv. Kada su plusne temp. napolju za 12 sati potrosi do 4 kwh, kada je nocu munus do 6.5 kwh.
 
Imaš i ti opciju da ograničiš max snagu kompresora na 70% (economy) ili 50% (low noise). Bar je tako kod mene na 12LT. Meni je non-stop na eko modu u grejanju
Tako i rade obe, od 1. dana. Na 70 % I kada je bilo pre 6 godina - 19 st C, radile su kao sat.
 
Ne trosi klima vec objekat, klima vraca izgubljenu energiju.
Evo za mene tema ! Haha
Hteo sam da napisem u onoj temi za klime ali ajde mogu i ovde. Bio sam upravo sa drugarom koji je pola novembra i ceo decembar koristio inverter Vivax, ne znam tacan model mogu videti za koji minut. Uglavnom, za ceo decembar nije gasio klimu, 24h naravno, dobio je 14500 din struju, inace je u septembru dobio 5500 din. Trenutno je januar na drva. Klima je u dnevnoj plus kuhinja i otvorena su vrata od hodnika, otprilike 40 kvadrata ukupno mozda malo jace. Klima je 12ka, temp je bila 24-25 stepeni ali moram pitati za detalje kasnije. Znaci jedna klima 9 hiljada za 40 kvadrata. To je to, da li se isplati moram da izracunam a i vi otprilike vidite. Da, uradjena je komplet izolacija, sivi stiropor 12cm, fasada, pvc odlican, pod stirodur, gore 20cm vuna, nova je kuca, stara 2-3 god.

Pa evo drugar je primer, kuca, dole je znaci dnevna 30+ otvoren sank i kuhinja 6+hodnik 8 kvadrata, 18ka 6kw daje, na blagom minusu je imao 25 stepeni ali je racun veci, kaze da je drzao na 29.
Zato sto jednom klimom pokusava da vrati gubitke koja to jedva postize jer je drzi na 29C, ona radi non stop u max i nece dugo da potraje ako tako nastavi. Nek doda jos jednu 12 bilo koju i obe nek drzi na 24-25C.
Inace, meni nije jasno kako vama muskima ne smeta 25 ili suludih 26C unutra, ja toliko nemam ni leti unutra?
Poredjenja radi ja imam 5 klima na 90m2 kuca, 5cm izolacija fasada/tavan, drveni prozori (dobri) sa klasicnim staklom sa jednom komorom. Racun za decembar 14200, bez grejanja bi bio 4500 do 5000din.
Za 90m2 na -10C sa ovom izolacijom treba 9 do 10kW snage da vrati gubitke, sa ovih 5 klima imam oko 11kW pa ih i na -10C ne cujem da zapinju samo kratko nakon defrosta, vecinu vremena su na najnizoj modulaciji, greje se na 23C unutra.
Svaka prostorija ima svoju klimu, svuda je ista temperatura kao centralno da radi.
 
To je on-off princip rada. Kad radi kompresor radi sa 100% snage dok ne dostigne zadatu temperaturu, kad postigne gasi se kompresor skroz. Znaci il 0% ili 100%, nema nista drugo.
E kod tih obicnih klima bi valjalo da ima ogranicavanje snage kompresora na odredjen procenat, kod invertera je to besmislica, osim ako ne mogu da urade dobru kalibraciju softvera zbog hardverske ogranicenosti pa moraju da pribegavaju tim trikovima, ja to tako vidim.
Fujitsu LT, Nocria, LU, LM...Sve jure da nadoknade temp i to agresivno. Kome se to ne sviđa može da ograniči na 70% max snagu, ali ujedno i klima postaje "lenja" tj lagano greje. Po meni dve savršeno izbalansirane opcije
 
Nazad
Vrh Dno