Šta je novo?

TA Peć ili Inverter klima?

Od prosle zime, od kad se grejem na klimu, zapisivao sam potrosnju na odredjenim temp. cisto informativno.
Botom lajn, iam 3 spoljna zida, cetvrti mi je pola prema susednom stanu, koji se grejao na kotao na drva, tipa 25-6c, pola prema hodniku, koji se grejao na oko 15c.
Sad se to ne greje, potpuna ledara, i za oko 20% mi je veca potrosnja, jel, ocekivano :)
Pa ono, sad mi zanimljivo to, ko ima negrejane prostorije oko sebe, zato pitah.

Da, moji pvc su jos iz 2004, ali bas najkvalitetniji onda kupljeni...sad smesni, al dihtuju i dalje vise nego ok.
 
Poslednja izmena:
Ma da, sada vec ima sa 5 komora unutra, prozor debeo kao zid maltene :)
 
Ja nisam pristalica pvc i alu stolarije. Svuda gde sam to stavio je kondenzacija bila mnogooo veca nego sa drvetom. Moj drugar uradio pretprosle godine novu drvenu stolariju sa staklima ponjenim argonom. Izgleda isto lepo kao pvc ali i dise.
 
Ja nisam pristalica pvc i alu stolarije. Svuda gde sam to stavio je kondenzacija bila mnogooo veca nego sa drvetom. Moj drugar uradio pretprosle godine novu drvenu stolariju sa staklima ponjenim argonom. Izgleda isto lepo kao pvc ali i dise.
Ne diše stolarija, sem ako ne dihtuje. Vlaga se stvara prilikom disanja, kuvanja, itd. I treba je odvesti napolje ventilacijom.
Na temu: TA peć troši (u dinarskoj protivvrednosti) kao i klima sa SCOP=3. Pod uslovom da se ne ode u crveno. Dakle grejanje klimom je isplatljivije, (SCOP oko 4.5) plus nemaš veliku metalnu kutijetinu koja zauzima koristan prostor
 
Dise stolarija i te kako. Ne dise plastika i alumunijum. Provereno u praksi.
Scop ta peci je 1. Ima smisla samo ako se puno 8 sati nocu po jeftinoj a na skupoj samo zraci. To je ipak jako tesko izvodljivo, pogotovo kad se temperatura priblizava 0c.pa izadje na kraju podebeo racun. Klima je konza 🙂
 
TA pec sa punjenjem nocu ima scop 4 a danju 1, gledano kroz pare ne kroz kilovate
U praksi je to skoro pa neizvodljivo. Jako tesko mozes samo nocu da punis peci, a da ona celog dana odrzava temperaturu bez punjenja, pogotovo kada se napolju temperatura priblizava 0c. Ko se grejao na Ta zna o cemu pricam.
 
Matematika je prosta, samo je treba razumeti. Ukljucis ta pec u 22h kad krene jeftina struja i gasis je u 6h. Tu je scop 4 u odnosu na grejalice koje rade preko dana na skupu struju! Ta pec isijava preko dana, pa kad se malo ohladi pustis je da duva i kad se skroz ohladi, tamo po podne gasis je. Tada palis klimu kojoj je scop na skupu struju 4! U 22h opet palis ta pec da se puni, scop je opet 4, pricam finansijski ne kroz kilovate! Klimu namestis na tajmer da se ugasi oko 01-02h preko noci, dotle se ta pec vec zagrejala i gasis ta pec u 6h. Sta ovde nije tacno, ne razumem..
 
U praksi je to skoro pa neizvodljivo. Jako tesko mozes samo nocu da punis peci, a da ona celog dana odrzava temperaturu bez punjenja, pogotovo kada se napolju temperatura priblizava 0c. Ko se grejao na Ta zna o cemu pricam.

Ja se trenutno grejem na ta pec od 4. 5kw, oko 30m2 (25 i kupatilo). Puni se nocu od 12 - 06, retko kad ima potrebe da izduvava, i uvece u 11 je jos uvek prilicno topla. Temperatura u stanu je od 23 - 25c, u zavisnosti od spoljne.

Decija soba se greje sa mermernim radijatorom, on malo nabije racun, al krastavac, mema mesta za ta pec, a i nepotrebna je tamo. Uglavnom, racun za struju za 56m2 je bio u decembru oko 12000, od toga je oko 5000 redovna potrosnja, mislim da je ovo sasvim ok.
 
Ja se trenutno grejem na ta pec od 4. 5kw, oko 30m2 (25 i kupatilo). Puninse nocu od 12 - 06, retko kad ima potrebe da izduvava, i uvece u 11 je jos uvek prilicno topla. Temperatura ubstanu je od 23 - 25c, u zavisnosti od spoljne.

Decija soba se greje sa mermernim radijatorom, on malo nabine racun, al krastavac, mema emsta za ta pec, a i nepotrebna je tamo. Uglavnom, racun za struju za 56m2 je bio u decembru oko 12000, od toga je oko 5000 redovna potrosnja, mislim da je ovo sasvim ok.
Meni su tri klime za 80mkv za decembar potrosile 540 kwh ili ti 8000 dinara. Temperatura u celoj kuci zakucana na 23 stepena 24 sata dnevno. Lazem, povremeno je zena rihtala klime na 25c kad vidi sneg napolju 🥰
Sa TA pecima je to bila naucna fantastika cak i prosle zime koja je bila blaza. Da napomenem da imam 4 Ta peci.
 
TA peć...
Zaista prošli vek. Kad je vidim, kao da sam video Moskvič, eksponat u muzeju...

Mada, grejao sam sinuse na nju kada me stegnu...
 
TA peć...
Zaista prošli vek. Kad je vidim, kao da sam video Moskvič, eksponat u muzeju...

Mada, grejao sam sinuse na nju kada me stegnu...
Ja sam najvise voleo da zalegnem na nju kad udjem u kucu smrznut, a bogami i cim ustanem ujutru dok ne postignem radnu temperaturu.🙂
Mada klime sad bolje greju tako da sam se lako navikao na bolje😁
 
Što ne otvoriste ovu temu ranije, nego tek kad sam uzeo klimu?
Koliko biste ljudi spasili?
🥶
 
U praksi je to skoro pa neizvodljivo. Jako tesko mozes samo nocu da punis peci, a da ona celog dana odrzava temperaturu bez punjenja, pogotovo kada se napolju temperatura priblizava 0c. Ko se grejao na Ta zna o cemu pricam.
Svako ima svoju priču. Što se mene tiče ovo nema veze sa vezom. Poslednjih 8 godina se grejem na TA peći. Imam 2 "šestice". Punim ih po 2 sata dnevno, jaaako retko po 3 sata (kada je napolju -10 i manje) . Za ovih osam godina ni jednom, ponavljam, ni jednom nisu izduvavale. Uključujem ih samo po jeftinoj struji koja kod mene dolazi u 23 časa. Sada je 22 časa, i ja, žena i ćerka smo u kratkim rukavima. Temperatura je u stanu je nešto preko 24 stepena.
 
Ja za 30ak kvadrata koristim i TA pec koja nikada ne izduvava, punim je po jevtinoj samo, plus Fujicu inverter koji radi veci deo dana, i pokazalo mi se odlicno.

Inace je kuca izolovana sa 10kom stiroporom.
 
U praksi je to skoro pa neizvodljivo. Jako tesko mozes samo nocu da punis peci, a da ona celog dana odrzava temperaturu bez punjenja, pogotovo kada se napolju temperatura priblizava 0c. Ko se grejao na Ta zna o cemu pricam.
Može kad je TA peć ispravna. Polu-raspale TA peći nalickane za prodaju uglavnom nemaju dobru izolaciju. Sa novom izolacijom, TA pećnnikada nije vrela, već topla u toku celog dana.
 
Može kad je TA peć ispravna. Polu-raspale TA peći nalickane za prodaju uglavnom nemaju dobru izolaciju. Sa novom izolacijom, TA pećnnikada nije vrela, već topla u toku celog dana.
Onda je znak pitanja koliko moze da greje bez ventilatora...
 
Može kad je TA peć ispravna. Polu-raspale TA peći nalickane za prodaju uglavnom nemaju dobru izolaciju. Sa novom izolacijom, TA pećnnikada nije vrela, već topla u toku celog dana.
Moje su potpuno ispravne i sredjene. Imam ih jako dugo i remontovane su pre par godina. Mozda su vase Ta peci iz 21 veka sa nekim hi tek cudima. Uglavnom, ja se na njih ne vracam. Sluzice kao backup. Grejanje klimama mi je mnogo komfornije, na stranu sto je usteda enormna. Tako da svako treba da izabere, plavu ili crvenu pilulu😄
 
Onda je znak pitanja koliko moze da greje bez ventilatora...
Može ceo dan (odlično izolovan prostor) ali je ipak ujutru toplije nego uveče.
Moje su potpuno ispravne i sredjene. Imam ih jako dugo i remontovane su pre par godina. Mozda su vase Ta peci iz 21 veka sa nekim hi tek cudima. Uglavnom, ja se na njih ne vracam. Sluzice kao backup. Grejanje klimama mi je mnogo komfornije, na stranu sto je usteda enormna. Tako da svako treba da izabere, plavu ili crvenu pilulu😄
U potpunosti te razumem. Imam Magnohrom "šesticu" i "dvojku". Ovu veću nisam ni palio ove godine...
 
Evo za mene tema ! Haha
Hteo sam da napisem u onoj temi za klime ali ajde mogu i ovde. Bio sam upravo sa drugarom koji je pola novembra i ceo decembar koristio inverter Vivax, ne znam tacan model mogu videti za koji minut. Uglavnom, za ceo decembar nije gasio klimu, 24h naravno, dobio je 14500 din struju, inace je u septembru dobio 5500 din. Trenutno je januar na drva. Klima je u dnevnoj plus kuhinja i otvorena su vrata od hodnika, otprilike 40 kvadrata ukupno mozda malo jace. Klima je 12ka, temp je bila 24-25 stepeni ali moram pitati za detalje kasnije. Znaci jedna klima 9 hiljada za 40 kvadrata. To je to, da li se isplati moram da izracunam a i vi otprilike vidite. Da, uradjena je komplet izolacija, sivi stiropor 12cm, fasada, pvc odlican, pod stirodur, gore 20cm vuna, nova je kuca, stara 2-3 god.
 
Ispravka, nije 12ka nego 18ka
 

Prilozi

  • IMG-cd3d9fa88dd48b818b7dec59d271952e-V.jpg
    IMG-cd3d9fa88dd48b818b7dec59d271952e-V.jpg
    100.9 KB · Pregleda: 42
Ispravka, nije 12ka nego 18ka
Gde se nalazi kuća? Koju brzinu fena koristi? To je baš velika potrošnja za jednu klimu, kao da je stalno radila na maksimumu. Moja kuća je stara 45 godina, imam izolaciju 10cm stiropor ali dole su garaže, gore poluotvorena ploča bez izolacije. Za pola decembara mi stigao račun za oko 1000 dinara veći, klima potrošila 96kw ukupno, ima ugradjen merač potrošnje, mada je decembar bio topao oko 10c. Za januar će mi biti 3-4000 veći račun za 45m2 sa jednom klimom 12 Daikin FTXF35D, podesena na 25c, autofan i dan i noć, okolina Beograda.
 
Ja se trenutno grejem na ta pec od 4. 5kw, oko 30m2 (25 i kupatilo). Puni se nocu od 12 - 06, retko kad ima potrebe da izduvava, i uvece u 11 je jos uvek prilicno topla. Temperatura u stanu je od 23 - 25c, u zavisnosti od spoljne.

Decija soba se greje sa mermernim radijatorom, on malo nabije racun, al krastavac, mema mesta za ta pec, a i nepotrebna je tamo. Uglavnom, racun za struju za 56m2 je bio u decembru oko 12000, od toga je oko 5000 redovna potrosnja, mislim da je ovo sasvim ok.
Nije jer sam ja sa 2 dobre klime 12-ce grejao 85m2 za te pare. Ali ako nema drugih mogucnosti onda je i to ok.
 
Видим да није само рачунање банкарских кредита проблем, већ и овако просте ствари попут потрошње климе и та пећи.

Ево пример простог рачуна где за грејање неког имагинарног објекта треба 900 киловатсати за месец дана. Рачунам да је зелена зона отишла на општу потрошњу, па сам рачунао грејање директно у плавој зони. Клима COP3 би била нека пали-гаси од пре 20 година, и чак и таква је повољнија од та-пећи. Било која пристојнија клима са СОР4 или већим би била најмање 25% повољнија од та. Ово је најповољнија могућа рачуница за та, било какво пуњење у вишој тарифи, или излет у црвену зону само прави додатну разлику. Коришћење клима прави додатни "простор" за потрошњу у јефтинијој тарифи.

Objekat 900 kwh/mesečno
cena/kWh (dinara)TA (kWh)Klima COP3 (300 kWh) Klima COP4 (250 kWh)
plava zona niža tarifa
3,42​
900​
100​
75​
plava zona viša tarifa
13,66​
200​
150​
UKUPNO (dinara)
3078​
3074​
2305,5​
 
Nazad
Vrh Dno