Šta je novo?

Steam for Linux i zvanično dostupan!

http://www.forbes.com/sites/jasonev...lear-demand-for-high-quality-titles-on-linux/

Port za OSX je gotov, valjda će i Linux verzija uskoro. Samo mi nisu jasni ovi izdavači. Jeste da OSX ima veći share od Linuxa ali OSX je pakao za gejming jer podržava prastari OGL. Plus što je većina tih mašina sa Intel integrušama. Čisto sumnjam da na OSX ima više zainteresovanih za gejming kao i više sposobnih gejming mašina.
 
http://www.forbes.com/sites/jasonev...lear-demand-for-high-quality-titles-on-linux/

Port za OSX je gotov, valjda će i Linux verzija uskoro. Samo mi nisu jasni ovi izdavači. Jeste da OSX ima veći share od Linuxa ali OSX je pakao za gejming jer podržava prastari OGL. Plus što je većina tih mašina sa Intel integrušama. Čisto sumnjam da na OSX ima više zainteresovanih za gejming kao i više sposobnih gejming mašina.

Mac ima trostruko više korisnika nego Linux i četvorostruko više Steam korisnika, sasvim je razumljivo da on ima prioritet. A pošto razvijanje igara za Mac pomaže Linux sceni zbog lakoće portovanja između te dve platforme, nemoj ništa da se žališ.
 
Kad pogledas statistiku koju je Steam klijent pokupio ne znam koliko ce ljudi igrati taj Metro na Mac racunarima.
http://store.steampowered.com/hwsurvey?platform=mac
Zanimljivo je koliko je Radeon grafickih u Mac masinama.
Kad se radi o slabije zahtevnim igrama onda definitivno Mac ali za Metro ne znam koliko vredi praviti taj port.
 
O tome ja pričam. Sve Intel i Radeon grafičke, a OGL verzija u oba drajvera ubi bože matora. Ponajviše zahvaljući Apple-u kojeg to ni ne zanima preterano. Onaj ko portuje mora vanserijski da se iscima da bi efekte iz PC verzije prebacio u OSX verziju, ma i sam kompajler je problematičan. OSX iako ima veću zastupljenost od Linuxa, nije bolja platforma za gejming. Linux će sa napretkom drajvera postati solidna platforma, OSX verovatno nikada.
 
Sadašnje Linux Steam igre će biti direktno igrive, Windows igre će se stream-ovati, ali nigde ne pominju hoće li to koštati. Za sad je sve kako se i očekivalo, videćemo narednih dana šta će novo da otkriju, detalje OS-a, koje su igre potvrđene, hoće li nove Steam igre biti ekskluziva.
 
Ja znam da ću na zimu kupiti hard od 2 TB za SteamOS i kontroler - ako ne predstave svoj, a verujem da hoće, kupiću Logitech F510 jer ga (i F710) i ovako reklamiraju ispod svake igre koja podržava kontroler.

Očekujem da konačno predstave Source 2 engine koji će pogoniti novu generaciju Valve igara (HL3, Portal 3, L4D2, TF3, Richochet 2 :D).

I kako nema ništa novo?!

Watch for announcements in the coming weeks about all the AAA titles coming natively to SteamOS in 2014.
:banana:

Predspostavljam da tu podpadaju budući Valve naslovi, plus vidimo da je SEGA krenula (FM 2014) od velikih. Koch Media je najavila da će možda Metro LL doći za Linux. Vidimo da Kalypso ide na Linux. Paradox je već prešao sa svojim hitovima. Ako cela stvar zaživi, garantovano će Bobi Kotik uleteti (a možda se već i ima dil, ali se skriva), on nikada ne propušta ništa gde je zlani rudnik :smoke:.

Music, TV, Movies


We’re working with many of the media services you know and love. Soon we will begin bringing them online, allowing you to access your favorite music and video with Steam and SteamOS.
Netflix :d?

Gabe pametno radi, rešio je da ide direktno u meso MSFT-u. PC OEM-i tonu, jedino još gejming donosi pare, od običnih korisnika više nema 'leba, PC od pre 4 godine rade i dalje dobro, a kad troše, prelaze na Android.

Po meni, Valve radi isto što i Google sa Androidom i Open Handset Alliance.

Ono što je iznenađujuće je da Valve, koji je poznat po sporosti, sve ovo oko linuxa radi jako brzo. Dovoljno je vratiti se u decembar i čitati komentare o Steamu i linuxu, kako su ljudi odbacivali celu stvar, a evo sad, za manje od godinu gde smo dogurali?
 
Obavezno pročitati.
http://steamdb.info/blog/25/

What does this really mean? Here are two things that have already been spotted in the current Steam Beta client, but are currently disabled.
•Playing local music, making playlists, all from Steam. Import your iTunes music, or play music from a network share.
•Built-in Spotify support. Already mostly implemented in Steam beta, but disabled.

We haven't seen the next bit in the Steam client yet, but we can pretty much assume this is a given. Netflix. What's the best way to get TV and Movies on a PC? Netflix? Maybe Hulu.
SteamOS will primarily be based off Ubuntu, as it has been Valve's focus ever since they started testing Steam for Linux. They already have a repository for Ubuntu 12.04 LTS users designated "hometest", which is obviously short for SteamOS being tested in people's homes. This hometest repository has been around since April.
Last week, Gabe mentioned in his LinuxCon keynote that Valve is working with another company on developing a Linux debugger. In previous talks, Valve has shown that debugging and improving graphics performance is much much easier on Linux, since you have deeper access into the operating system and the hardware. With Valve's 'debugger' coming up, developers will have a much easier time developing for Linux than they are having now on Windows.
:Klanjanje

Koliko je blog odličan, pročitati prošlonedeljna predviđanja:
http://steamdb.info/blog/24/
•Built-in streaming from desktop to other devices. Possibly even by Valve. Something like Google's Chromecast or Nvidia's SHIELD
Nema šta, uboli su :smash:. Drugi su spekulisali o Wine podršci što je budalaština u startu jer Valve hoće prave linux igre.
 
Sadašnje Linux Steam igre će biti direktno igrive, Windows igre će se stream-ovati, ali nigde ne pominju hoće li to koštati. Za sad je sve kako se i očekivalo, videćemo narednih dana šta će novo da otkriju, detalje OS-a, koje su igre potvrđene, hoće li nove Steam igre biti ekskluziva.

Windows igre ćeš streamovati sa svog win pc-a na steamos pc, a ne sa njihovih servera, o tome se radi. Tako da naravno neće koštati ništa.

Ja znam da ću na zimu kupiti hard od 2 TB za SteamOS i kontroler - ako ne predstave svoj, a verujem da hoće, kupiću Logitech F510 jer ga (i F710) i ovako reklamiraju ispod svake igre koja podržava kontroler.

Prestaviće svoj kontroler to je sigurno, prestaviće i svoj PC (steambox). Ali ako ne prestave kontroler na vreme nemoj uzimati Logitech, već bežični x360 kontroler + Wireless Receiver za njega. Trenutno ne postoji kvalitetniji i bolji gamepad od tog za PC.
 
Koja količina mržnje u komentarima na ArsTechnici, MSFT botovi su pukli skroz:
http://arstechnica.com/gaming/2013/...ased-steamos-as-basis-for-living-room-gaming/

:laugh: :laugh: :laugh:

Prestaviće svoj kontroler to je sigurno, prestaviće i svoj PC (steambox). Ali ako ne prestave kontroler na vreme nemoj uzimati Logitech, već bežični x360 kontroler + Wireless Receiver za njega. Trenutno ne postoji kvalitetniji i bolji gamepad od tog za PC.
Ali ja mrzim Xbox kontroler, tačnije dizajn. F510/F710 imaju PS dizajn koji mi leži savršeno, a oba su odlični uređaji (F310 je meh).
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da se navikneš na xbox raspored jer je bolji ali ako već nećeš onda pre kupovine ako možeš probaj malo te legitech jer meni je osećaj sa F710 kao da je jeftin kinez pored ps3 kontrolera.

Kad puste download steamOS gledaću da testiram ovo što imam od kontrolera pa otvaram novu temu ako neko to ne uradi pre mene...
 
I ja cu da isprobam svoje kontrolere pa javljam kako funkcionise...
 
Mene brine to da li ću moći naterati moj PS3 gamepad da radi na steamos-u. Na win-u postoje motionjoy driveri i aplikacija za korišćenje PS3 gamepada sa BT dongleom. Ovako ne znam kakva je situacija sa linuksom. Znam da postoje linuks driveri za PS3 gamepad, ali zasad ne mogu da nađem ni jedan program koji će PS3 gamepad da poveže sa bt-om, ili da natera PS3 gamepad da radi u xinput modu. To će mi biti najveće muke :)
 
Last week, Gabe mentioned in his LinuxCon keynote that Valve is working with another company on developing a Linux debugger. In previous talks, Valve has shown that debugging and improving graphics performance is much much easier on Linux, since you have deeper access into the operating system and the hardware. With Valve's 'debugger' coming up, developers will have a much easier time developing for Linux than they are having now on Windows.

Samo mala ispravka (ne ispravljam tebe već njih). To što oni zovu debbuger je u stvari performance profiler.
 
Mene brine to da li ću moći naterati moj PS3 gamepad da radi na steamos-u. Na win-u postoje motionjoy driveri i aplikacija za korišćenje PS3 gamepada sa BT dongleom. Ovako ne znam kakva je situacija sa linuksom. Znam da postoje linuks driveri za PS3 gamepad, ali zasad ne mogu da nađem ni jedan program koji će PS3 gamepad da poveže sa bt-om, ili da natera PS3 gamepad da radi u xinput modu. To će mi biti najveće muke :)

Koji BT imaš i u kojoj radnji ima da se kupi?
 
Uzeo sam još pre 2-3 godine neki što se reklamirao na motionjoy forumu, dostava je bila besplatna ili dolar-dva. A sad sa kog sajta sam naručio to više stvarno ne znam :(
 
Samo mala ispravka (ne ispravljam tebe već njih). To što oni zovu debbuger je u stvari performance profiler.

To što oni zovu "debugger" je stvarno debugger a ti opet širiš dezinformacije. Ne znam odakle ih vadiš. Valve zajedno sa RAD Game Tools rade na LLDB debugger-u koji dolazi uz LLVM/Clang kompajler. Ne, LLDB nema prave profiling mogućnosti osim nekih rudimentarnih i ne može se nazvati profilier. Za sada im GDB obavlja posao ali polažu velike nade u LLDB.
 
To što oni zovu "debugger" je stvarno debugger a ti opet širiš dezinformacije. Ne znam odakle ih vadiš. Valve zajedno sa RAD Game Tools rade na LLDB debugger-u koji dolazi uz LLVM/Clang kompajler. Ne, LLDB nema prave profiling mogućnosti osim nekih rudimentarnih i ne može se nazvati profilier. Za sada im GDB obavlja posao ali polažu velike nade u LLDB.

Zašto onda pominju:

In previous talks, Valve has shown that debugging and improving graphics performance is much much easier on Linux, since you have deeper access into the operating system and the hardware.

Kakve veze ima debugger sa poboljšanjem performansi?
 
im nekih reci o ovom striming filmova delu, nisam bas sve ispratio? da li ce kao i netflix i vecina takvih servisa biti ogranicen samo na neke drzave?
 
Takvi servisi su ograničeni licencama tako da ja ne očekujem neke promene.
 
Zašto onda pominju:

Kakve veze ima debugger sa poboljšanjem performansi?

Naravno da se debugger ne koristi prevashodno "poboljšanjem performansi", doduše, može da posluži i u te svrhe u nekim slučajevima.

Ono što meni nije jasno je šta tebi nije jasno u rečenici koju si citirao. Prevod:

U prethodnim govorima, Valve je pokazao da je debagovanje i poboljšanje grafičkih performansi mnogo mnogo lakše na Linux-u, s obzirom da imaš dublji pristup operativnom sistemu i hardveru.

U rečenici se ne pominje debager već debagovanje a debagovanje i "poboljšanje grafičkih performansi" kao odvojene aktivnosti. Ovo nema veze sa alatima za debagovanje ili profajling već sa prirodom Linux sistema. Ako smatraš da je grafički drajver usko grlo, odeš, zaviriš u kod drajvera i po mogućstvu optimizuješ. Ako smatraš da kernel ima bag, odeš, zaviriš u kod kernela i po mogućstvu popraviš bag. Toga na Windows-u nema.
 
Hvala na pojašnjenju. Mislio sam da se to odnosi na profiling pojedinačnih igara.

Ne dopada mi se što koriste Clang ali dobro, to je njihov izbor. Verovatno ima neke veze sa OSX podrškom.
 
Poslednja izmena:
Hvala na pojašnjenju. Mislio sam da se to odnosi na profiling pojedinačnih igara.

Ne dopada mi se što koriste Clang ali dobro, to je njihov izbor. Verovatno ima neke veze sa OSX podrškom.

Postoji jedan dobar razlog zašto koriste Clang. Clang ima odlične, veoma deskriptivne izveštaje o greškama u kodu. Takođe ima dobre mogućnosti analize koda (tipa nalaženje mrtvog koda i sl.) i odličan interfejs/spregu sa grafičkim interfejsima. To je nešto što GCC-u očajno fali, doduše od kad je Clang počeo da uzima maha, i GNU-ovcima je došlo iz du**ta u glavu pa su obećali da će da porade na tome. To je primer onog pravog RMS/GNU elitizma o kome si pričao - "pravim" programerima ni ne trebaju izveštaji o greškama - nalaze ih sami. Kad su dobili konkurenciju (LLVM/Clang), propevali su drugu pesmu. Slično se može reći i za LLDB vs GDB.

Prema mom iskustvu, GCC ima notorno kriptične izjave o greškama, u rangu sa M$-ovim C/C++ kompajlerima. Kad se samo setim Borland-ovih kompajlera i kako je uživanje bilo raditi sa njima. Clang je nešto kao Borland.

E sad, Clang i LLDB mnogi aktivno koriste dok pišu kod jer lakše otkrivaju greške ali finalno kompajliranje rade sa GCC-om jer Clang i dalje ima bubica, što u performansama koje daje što u nedostatku podrške za neke stvari.
 
Stvari se pomeraju sa mrtve tačke, polako ali sigurno:

Hi Nouveau developers,

NVIDIA is releasing public documentation on certain aspects of our GPUs,
with the intent to address areas that impact the out-of-the-box usability
of NVIDIA GPUs with Nouveau. We intend to provide more documentation
over time, and guidance in additional areas as we are able.

As a first step towards that, we've posted a document here:

ftp://download.nvidia.com/open-gpu-doc/DCB/1/DCB-4.0-Specification.html

that documents the Device Control Block ("DCB") layout in the VBIOS.
The DCB describes board topology and the board's display connectors.

I suspect much of the information in that document is not news for
the Nouveau community, but hopefully it will be helpful to confirm your
understanding or flesh out the implementation of a few unhandled cases.

A few of us who work on NVIDIA's proprietary Linux GPU driver will pay
attention to nouveau at lists.freedesktop.org and try to chime in when
we can.

If there are specific areas of documentation that would most help you, that
feedback would help NVIDIA prioritize our documentation efforts.

If you have specific questions for NVIDIA, you can ask here, or direct
them to: open-gpu-doc at nvidia.com. I can't promise we'll be able to answer
everything, but we'll provide best-effort in areas where we are able.

Thanks,
- Andy Ritger

http://lists.freedesktop.org/archives/nouveau/2013-September/014480.html
 
Hehe,vec sam par puta napisao da ce Linux biti najpopularniji sistem u buducnosti koja eto nije daleko.:)
 
Nazad
Vrh Dno