Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Jedini koji je pokazao da je razlika (trenutno) između gen4 i gen5 samo u sintetičkim testovima, a da je u realnom radu zanemarljiva. Podigao se PC Mark pola sekunde ranije??? Zbog toga moram obavezno da pljunem dobru lovu... :) :)
Upravo tako. Teško da će razlika između gen4 i nekog tamo gen8 takođe biti vidljiva u realnim aplikacijama. Biće isto samo u sintetici. Iz tog ugla je smiješna zaluđenost time što je izašla neka nova generacija. Ništa još nije ni blizu poboljšanja kao HDD vs SATA SSD. Kada takav skok ponovo naprave tek onda će to biti nešto.
 
Tačno.

Kada sam prešao sa SATA M2 na NVME M2 bio sam u prvi mah poprilično razočaran. Podizanje Windows-a, office paketa i još nekih osnovnih programa je bilo jedva primetno, jedino se Photoshop podizao jedno 2-3 sekunde kasnije, ali to mi nije bilo bitno. Međutim, kada sam prvi put počeo da radim sa fotografijama velikih rezolucija (scratch disk podesim na sistemski), e tu se osetila razlika i te kako. Sve je bilo najmanje duplo brže, ako ne 3-4 puta brže. Ali prelazak sa 970Evo na 980 Pro mi je neprimetan. Osim po gabaritu.
To sam i ja pisao, ako nemaš neke veće fajlove s kojima nešto radiš, ne može da se primeti razlika SATA SSD vs PCIe 4. Nema ni placebo efekat.
 
Šta si očekivao od najjeftinijeg nvme na tržištu, naslednika "čuvenog" A400?
I ne znam šta će u ovoj temi taj narodni nvme... btw kc3000 2TB je 145 evra, dodaš 50tak evra i dobiješ 10 puta bolji proizvod.
 
Tebe cemo da pitamo za odobrenje...;) Kakve veze ima sto je "narodni"? Sta ce ssd u temi o ssd-ovima?
 
Poslednja izmena:
Tema je o NVME nove generacije, u ovom momentu to su gen4 i gen5. NV2 koristi entry level nazovi gen4 kontroler koji zapravo to nije. Sto sintetika jasno pokazuje.
Imam i ja jedan od 512GB u drugom racunaru, bio je toliko jeftin da nisam mogao da ga ne kupim. Ali je realno smece.
 
Ma neka ga je i sam Hitler napravio ali ako neko hoce da raspravlja o jeftinom drajvu ovo je tema i za to. Imam i kc3000 i nv2. Oba su ok u svojoj cenovnoj kategoriji.
 
Šta si očekivao od najjeftinijeg nvme na tržištu, naslednika "čuvenog" A400?
I ne znam šta će u ovoj temi taj narodni nvme... btw kc3000 2TB je 145 evra, dodaš 50tak evra i dobiješ 10 puta bolji proizvod.
Why not? Postao je popularan zbog cene...
Plus, tema je pokrenuta još kad su se omasovili NVMe drajvovi i sad služi kao generalna tema o NVMe SSD-ovima...imamo jednu za preporuke i jednu sa merenjima brzina.
 
HP rešenje hladnjaka u njihovim novim konfiguracijama.

PXL_20230428_075214361.jpg
 
Da li je i Samsung 980 (non pro) pogođen otkazivanjima kao i 980 Pro? nisam uspeo ništa da našem o non Pro modelu, ali ne verujem da je izuzet iz priče.
 
Pro je imao problem samo kratkotrajno sa limitiranim brojem diskova i to je rešeno već. Taj non-pro je verovatbo naj gori SSD koji Samsung ikada paravioa, Prava kontra teza od best buy.
 
Samsungovi SSD-ovi, nekad sinonim za kvalitet, a posle ove bruke svi ih zaobilaze u širokom luku. Pogledajte samo koliko su pale cene njihovim SSD-ovima, to sve govori.
 
Samsungovi SSD-ovi, nekad sinonim za kvalitet, a posle ove bruke svi ih zaobilaze u širokom luku. Pogledajte samo koliko su pale cene njihovim SSD-ovima, to sve govori.
Cena svih SSD je bas pala pa to prati i Samsung.

Evo sada su modeli od 1TB vec prakticno ispod cene najeftinijih HDD, a ni 2TB modeli nisu daleko, najjeftiniji 2.5" modeli su ispod 10.000.
 
Ne baš, ali...

 
Da li 2.5" SSD moze imati neke stete ako se prišrafi (sa donje strane gde su 4 rupe za šrafove) direktno za stranicu "kaveza" u kućištu gde idu HDD i SSD?.....znači bez onog "nosača" SSD-a,samo SSD da se šrafi?
 
Pa ako ima rupe sa navojima onda i jeste za to predviđen.
 
Da li 2.5" SSD moze imati neke stete ako se prišrafi (sa donje strane gde su 4 rupe za šrafove) direktno za stranicu "kaveza" u kućištu gde idu HDD i SSD?.....znači bez onog "nosača" SSD-a,samo SSD da se šrafi?
Ne. ne bi bilo štete. 2.5" SSD-ovi su ionako 80-90% plastika unutar (prazan prostor) i bukvalno da ih ostaviš da vise i na kablovima, nema frke (nisu teški).
 
Zaboravih link
 
Hehe, mislio sam da si ga koristio..ovako smo slika sa net-a :sneaky:
 
Kinezi napraviše i Samsung 980 EVO :) :) :)
 
Nazad
Vrh Dno