Šta je novo?

SONY: PlayStation 4

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na ps3 je moglo dodavanjem ps2 hw-a u konzolu, i na ps2 je isto bio bw za ps1. Nema veze analogija sa dizel vs benzin vec sa zeljom sonyja da vise puta prodaje isti naslov. I drago mi je da neki ljudi to obozavaju. Valjda je zato glavna prica kako se shareuje nalog, kako se pravi ghost i sta li vec, sve od zelje da se podrzi ovaj multiple dip. Ajmo dodatno pitanje- da li podrzavas i osustvo bilo kakvog popusta na psn-u za ljude koji vec imaju bilo koji od reizdanih naslova?

Samo prvi modeli PS3 su imali cip za emulaciju PS2.....
Aj sad tebe da pitam nesto...
PS3 je razbijen odavno, njegov HW je outdated ( za neke ) odavno....
Zasto se do sada za PC nije pojavio emulator za PS3??
 
Pojavio se emulator, ali je u jako ranoj fazi razvoja pa radi samo jedna igra kako treba (nekakav matori Sonic). Zasto nije bilo do sad? Zato sto je komplikovan hardver unutra a deluje da emulatori na Windowsu gube primat, sada su in android emulatori a mobilni jos ne mogu da emuliraju ps3 niti ce skoro.
 
Baš su u ND tokom pravljenja Tlou-a ili u Santa Monici razmišljali: " Da napravimo mi sve u 4K, pa da im muzemo pare sledeće 3 generacije konzola..."
Znas, ne bi me iznenadilo da su pravili kvalitetnije teksture/modele od onih u ps3 verziji.
Na stranu sve drugo, TLoU zaista vredi te pare. Ova ostala reizdanja su uglavnom preskupa.

Dakle, kada neko pravi nameniski igru za 2 generacije konzola, oni i daju popust - npr, ja sam kupio BF4 za PS3 i dodao 10$ da je imam i na PS4...
Ima naravno i dobrih primera - kupio sam Flower za ps3, dobio ga besplatno za ps4.

Idite i secite vene se kako je 4k GTAV bolji od konzolne verzije ( sa nadom da ćete ga jednom i odigrati, a ne gledati na youtube-u
Meni je bitniji framerate od rezolucije, zato i cekam pc verziju. Mucio sam se na xboxu, ne moram i na novoj konzoli ;).
 
Samo prvi modeli PS3 su imali cip za emulaciju PS2.....
Aj sad tebe da pitam nesto...
PS3 je razbijen odavno, njegov HW je outdated ( za neke ) odavno....
Zasto se do sada za PC nije pojavio emulator za PS3??

Budi precizniji, playstation je imao BW funkcije sve vreme dok je njime iupravljao Kutaragi. Kako su dosli biznis lesinari i isterali ga BW je prvi izbacen. Pa je onda izbacena podrska za linux. Pa je sad izbacena podrska za stare volane. I para nikad dosta, mogu da imam hiljadu i jedan naslov upljen za ps3 preko psn-a ali sada treba sve iz pocetka da kupujem. Ali ok, srbija je bogata zemlja pa ljudi to vole.

A za emulaciju, opet nema veze poredjenje, sony je mogao da ponudi verziju sa BW skuplju za 50usd ako i tolko pa ko zeli nek uzme takav sku. Nije rec o kompatibilnosti, rec je o gramzivosti. Sacekaj ps5, iako ce i on biti baziran na poormans pc arhitekturi mogu da ti garantujem da nece imati bw.
 
Sutra firmware 2.50, vrh :)

Some of the features included:

- Suspend & Resume
- Accessibility Options (remap keys to suit your preferences, colour blind support)
- Remote Play & Share Play at 60 fps
- Facebook Friend Search
- Sub-account to Master account Upgrade
- Trophy Improvements (Automatic screenshot upon trophy completion, delete 0% games)
- Share Video Clips to Dailymotion
- Application Backup to external HDD

And more.
 
Baš su u ND tokom pravljenja Tlou-a ili u Santa Monici razmišljali: " Da napravimo mi sve u 4K, pa da im muzemo pare sledeće 3 generacije konzola..."

Teksture se gotovo uvek u prvoj fazi rade u većoj rezoluciji, pa tek onda prilagođavaju endžinu i sistemu. Niti su isti ljudi zaduženi za ta dva posla, texture artist-i izrađuju teksture, zatim ljudi koji su zaduženi za optimizaciju i prilagođavanje tekstura odrađuju svoj deo posla.

Razmišljate PC logikom. "Reizdanje" ovde nije za istu platformu, dakle ne funkcioniše to tako. Nije to da imaš PC i 2010. i 2015. pa sada dobiješ upgrade za male pare; kako da dobiješ upgrade PS3 igre na PS4 igru za male pare, kada su odvojeni sistemi u pitanju? To bi bilo u redu da PS4 igra iz 2014. dobije u 2016. reizdanje pa da vlasnici za male pare dobiju apgrejd, ali PS3 na PS4 nema nikakve logike. Prosto, to nisu isti korisnici, servis ne funkcioniše na taj način.

I na PC-u imaš reizdanja za različite platforme, igre sve češće posle izlaska dobijaju naknadnu podršku za Mac, Linux, SteamOS i za sve to ti je dovoljna prvobitna licenca na digitalnoj distribuciji, tj. niko se nije setio da za svaku platformu naplaćuje posebno. Tj. lažem, to je pokušao Activision sa CoD: Black Ops, tražili su od igrača novu kupovinu na Steam-u za one koji žele Mac verziju, kako su prošli sa time dovoljno pokazuje da više nisu pokušavali sa takvim egzibicijama. A da ne pričam o tome da se stvari rade za nekoliko stotina hw kombinacija, a da je sada neka velika nauka rad na jednoj dodatnoj hw kombinaciji. :d

Sony i M$ nemaju nikakve prepreke da priznaju licence vezane za PSN ili live sa prethodne generacije, ali to jednostavno ne žele.
 
Poslednja izmena:
Fine izmene u novom firmware-u.
Mada i dalje nista od .png screenshotova, a to je stvar koja mi najvise fali.
 
I na PC-u imaš reizdanja za različite platforme, igre sve češće posle izlaska dobijaju naknadnu podršku za Mac, Linux, SteamOS i za sve to ti je dovoljna prvobitna licenca na digitalnoj distribuciji, tj. niko se nije setio da za svaku platformu naplaćuje posebno. Tj. lažem, to je pokušao Activision sa CoD: Black Ops, tražili su od igrača novu kupovinu na Steam-u za one koji žele Mac verziju, kako su prošli sa time dovoljno pokazuje da više nisu pokušavali sa takvim egzibicijama. A da ne pričam o tome da se stvari rade za nekoliko stotina hw kombinacija, a da je sada neka velika nauka rad na jednoj dodatnoj hw kombinaciji. :d

Sony i M$ nemaju nikakve prepreke da priznaju licence vezane za PSN ili live sa prethodne generacije, ali to jednostavno ne žele.

Pricas kao da SONY, MS ili bilo koja druga kompanija radi sve ovo jer su u pitanju dobri ljudi, pa sto da nam ne pomognu i daju da igramo igrice kad volimo.

To su kompanije koje pored ostalog zele da zarade novac i to je toliko normalno, da nema sta da se raspravlja o tome. Isto vazi za SVE game developere.

PC je potpuno druga stvar i mnogo toga o cemu pricas kao o nekom dobrom trendu su iznudjene stvari, jer drugacije nije moglo na toj platformi.

Na pc-u se sve sto ima veze sa bilo kakvom prodajom mnogo drugacije gleda od konzola, to ne mozes nikad da poredis, posebno kad govorimo o popularnim stvarima.

Razlicite lige su u pitanju kad je dozivljavanje kupaca i mainstream appeal u pitanju, a o tome pricamo kad pricamo o prodaji. (i mozes slobodno da preskocis paste-ovanje onih par linkova na kojima je dokazano da prodaja na pc-u jednostavno razbija)

Cak i neki "losi trendovi" kao gomila prodatog DLC-a i bilo koje druge gluposti govore da su konzole mesto gde mogu da se zarade pare na raznoracne nacine. To je deo trzista na kome se trosi i koji funkcionise i upravo zato se sve sto je znacajno u industriji projektuje upravo u odnosu na to danas. Ljudi DAJU PARE na igre za konzole i dodatke za njih, to je CELA filozofija. (ok, znam da sledi tvoj link koji kaze da je to samo za COD, ali ne vredi)

I na PC-u mnogo toga sto se desava uopste nije stvar izbora, nego se doslo do tacke da vise niko nije mogao da zaradi nista, pa se krenulo drugim putem u logiku daj bilo sta. Mislis da bi postojale rasprodaje non stop i gomila igara za 2$ da postoji objektivna mogucnost da se konstantno zaradjuje mnogo vise?

Nema tu nikakve politike i dobrocinstva, nasli su model kojim mogu kako tako da uzmu neki dinar (i to samo zato sto se pojavio Steam i pametni ljudi iz Valve-a koji su sve ovo shvatili), a kad se to gleda iz tog tvog ugla, deluje da su u ostatku sveta budale, jer - zasto ne kupuju na platformi gde je sve 5 puta jefitnije i bolje UVEK?

Ima milion razloga zasto bi neko kupovao igre bas na konzolama pored toga sto su jeftinije na pc-u, to je prosto istina, inace bi svi imali jak gaming desktop pc i igre bi se pravile upravo za to i ne bi ni bilo ovih prica. Posto znas da to nije tako - navikni se:

Reizdanja na konzolama se pojavljuju zato sto ima ko da ih kupi (ne zato sto je glup, nego zato sto zeli da odigra bas tu verziju iz nekog svog razloga).

Mozemo da prosirimo pricu na celu industriju, imas "zlatno doba pc gaminga" iz 90-ih kad je nastalo najvise legendarnih naslova od kojih je najveca vecina uzasno prosla na trzistu i gomila studija pozatvarana. Ok, drugo vreme, ali to je malo banalizovana ova situacija - sve je to cool, ali ljudi jednostavno nisu placali.

Ovde placaju i kao posledica toga dolaze raznorazne (normalne) stvari oko kojih se vi iscudjavate.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se backupuje sve, ne možeš da biraš :(
 
Da, to je Backup tool je za one koji ili menjaju hard ili prelaze na novu konzolu. Nema individual game backupa.
 
Meni bas to treba. Da uzmem lepo veci HDD, sve backupujem na njega, i ubacim ga u konzolu. Taman!
 
Taman malo da se poigrate dok ne ugase igru.
 
Pricas kao da SONY, MS ili bilo koja druga kompanija radi sve ovo jer su u pitanju dobri ljudi, pa sto da nam ne pomognu i daju da igramo igrice kad volimo.


Sada bih ja trebao da idem po PC sekciji i da ih smaram kako meni Pillars of Eternity sužava i ograničava izbor terajući me da biram GoG ili Steam key. Pa onda zbog čega me teraju na ta dva sistema. Pa onda zašto ne mogu da probam i na jednom i na drugom. I zašto ako krenem na Steamu pa nisam zadovoljan ne mogu da pređem na GoG i obrnuto. I zaključimo da PC ne valja ništa jer ograničava...

Mislim, uopšte ne kontam kako ljudi ne povezuju da se radi o mehanizmu distribucije igara, a ne o zloj zaveri. Kako da sistem zna da ja imam disk The Last of Us-a pa da mi omogući da dokupim novu verziju jeftino. Toga nema ni na PC-ju. A kada su digitalne kopije u pitanju, na konzoli su sasvim normalno davali vlasnicima PS3 igara da apgrejduju na PS4 (Battlefield, Fifa, Assassin's Creed, whatever). Ali ne, odabraćemo tačno onu situaciju koja odgovara našoj tezi i forsiraćemo je, ignorišući ostalo...




I na PC-u mnogo toga sto se desava uopste nije stvar izbora, nego se doslo do tacke da vise niko nije mogao da zaradi nista, pa se krenulo drugim putem u logiku daj bilo sta. Mislis da bi postojale rasprodaje non stop i gomila igara za 2$ da postoji objektivna mogucnost da se konstantno zaradjuje mnogo vise?


To je jedna od najopasnijih stavki. Gomila ljudi je jednostavno naučena da ne mora da kupuje PC verziju igre, sačekaće rasprodaju. Ja prvi. Što bih plaćao danas nešto 30-50 evra ako će to biti za godinu dana za 50% manju, a za 2 godine za 80% manju sumu. Jednostavno, igre se ne prodaju, niti igraju. Najporaznija mi je bila ona statistika sa Steama gde se ispostavlja da ljudi apsolutno najviše igraju glupe Valveove modove/igre i to po 5-10-20 puta više nego prvu narednu igru. A najigranija non-valve igra na tom moćnom Steamu i dan danas je Skyrim, toliko pljuvan ovde i stariji od Peruna.
 
Poslednja izmena:
Koliko loše razmišljanje na ovom forumu, da vas zaboli glava i odustanete od svake rasprave.
 
PS4 firmware 2.50 i Vita firmware 3.50 su pusteni u javnost! Uskoro javljam kako radi Suspend mode i 60fps remote play. :D


edit - REMOTE PLAY je drasticno bolji u 60fps modu! Lag je minimalan a video feed je butterly smooth. Odma se oseti poboljsanje vec u PS4 meniju. Odigrao sam malo i Tomb Raider [60fps igra] i Bloodborne [30fps igra], i obe su jako responsive & smooth.


Bloodborne suspend boot je 15sec
http://www.youtube.com/watch?v=6FnkpOILurQ&feature=youtu.be
 
Poslednja izmena:
Da, sve je odlicno, bas mi se svidja novi update.

I nova pozicija PS Store-a i accessibility options, odmah sam se igrao sa podesavanjima i mnogo mi bolje odgovara bold text sa high kontrastom.
Zoom sam malo probao to im jos koci koliko toliko, u jednom trenutku mi je skroz blokirala konzola.
Suspend odlicno radi, i mnogo mi se svidja sto su ubacili Restart konzole opciju, koju sam pre izvesnog vremena prizeljkivao jer dolazim sa PC-a i to mi je onako bas lepo leglo :d
 
mene je ovaj update obradovao najvise zbog jedne stvari, obrisao sam onaj sistemski playroom sa 0% trofeja :d :d :d
 
Koliko je dobar suspend mode...

Ovo je već pravi next-gen feature, toliko mi je falilo, posebno u ovim godinama. Baš će mi značiti.
 
Koja je fora kod suspend moda?

Konzola se prebaci u low-power mod [navodno samo 4.5W] u kojem su svi podatci na konzoli i dalje ocuvani. Kada bootujes konzolu, ona ne radi ceo boot, vec ucitava ranije pauzirane podatke, sto omogucava da se vratis direkt u igru koju si igrao pre gasenja. Znaci, mozes pauzirati skoro svaku igru kad god oces, samo ugasis konzolu.

Kazu da AC Unity ne podrzava suspend.
 
@DieH@rd

Ok,hvala na korisnoj poruci.Spominjao si bolji Remote Play u 60 fps modu medjutim u podesavanjima na PS4 za remote play ne vidim nista novo,imam PS TV i patim se istim.

Kad pises o Remote play-u konkretno na sta mislis,imas PS Vitu?
 
Sada bih ja trebao da idem po PC sekciji i da ih smaram kako meni Pillars of Eternity sužava i ograničava izbor terajući me da biram GoG ili Steam key. Pa onda zbog čega me teraju na ta dva sistema. Pa onda zašto ne mogu da probam i na jednom i na drugom. I zašto ako krenem na Steamu pa nisam zadovoljan ne mogu da pređem na GoG i obrnuto. I zaključimo da PC ne valja ništa jer ograničava...

Mislim, uopšte ne kontam kako ljudi ne povezuju da se radi o mehanizmu distribucije igara, a ne o zloj zaveri. Kako da sistem zna da ja imam disk The Last of Us-a pa da mi omogući da dokupim novu verziju jeftino. Toga nema ni na PC-ju. A kada su digitalne kopije u pitanju, na konzoli su sasvim normalno davali vlasnicima PS3 igara da apgrejduju na PS4 (Battlefield, Fifa, Assassin's Creed, whatever). Ali ne, odabraćemo tačno onu situaciju koja odgovara našoj tezi i forsiraćemo je, ignorišući ostalo...

Totalno pogrešna logika. Kakve veze ima biranje između gog i steam verzije sa ovom pričom? Niko na konzolama ne traži da mu igra kupljena na live-u bude aktivirana na psn-u (to je analogno ovoj tvojoj logici), već da licenca kupljena na psn-u bude dostupna na svim dostupnim psn sistemima. Naravno da to nije moguće za diskove, mada bi bilo moguće i za njih kada bi na taj način psn posmatrao barem one igre koje traže onaj "online pass", ali za psn kupovine i online kodove je savršeno moguće.


To je jedna od najopasnijih stavki. Gomila ljudi je jednostavno naučena da ne mora da kupuje PC verziju igre, sačekaće rasprodaju. Ja prvi. Što bih plaćao danas nešto 30-50 evra ako će to biti za godinu dana za 50% manju, a za 2 godine za 80% manju sumu. Jednostavno, igre se ne prodaju, niti igraju. Najporaznija mi je bila ona statistika sa Steama gde se ispostavlja da ljudi apsolutno najviše igraju glupe Valveove modove/igre i to po 5-10-20 puta više nego prvu narednu igru. A najigranija non-valve igra na tom moćnom Steamu i dan danas je Skyrim, toliko pljuvan ovde i stariji od Peruna.

Opet promašeno razmišljanje. Pa šta je čudno u tome da su u vrhu statističkog igranja za određeni period mp naslovi, kao i oni naslovi koji dozvoljavaju debelo modovanje? Pa šta misliš kada bi se za PSN izbacivala takva statistika za prethodnih nedelju dana koje bi igre bile u vrhu? Da li bi Last of Us bio uopšte među deset naigranijih igara u tom periodu ili bi to bile smaračke kodačine i bf-ačine, sportske igre i slično? SP naslov pređeš jednom, eventualno još koji put posle dužeg vremenskog perioda ako valja, a većina igrača se iz dana u dan vraća upravo mp iskustvima i tako je na svim platformama.

A na kojoj platformi trenutno ima više para, upravo svedoče oni linkovi koje ivan diskredituje, kao i većina manjih razvojnih timova koji se javno hvale kako veći kolač imaju na PC platformi, jer naprosto na konzolnim platformama sav kajmak otpada na zaglupljujuć mainstream. :)
 
Poslednja izmena:
@DieH@rd

Ok,hvala na korisnoj poruci.Spominjao si bolji Remote Play u 60 fps modu medjutim u podesavanjima na PS4 za remote play ne vidim nista novo,imam PS TV i patim se istim.

Kad pises o Remote play-u konkretno na sta mislis,imas PS Vitu?

Da, imam Vitu. Na Viti podesis da li zelis 30 ili 60fps, i bas se primeti razlika. Izasla je nova Remote Play aplikacija danas i za Androide, i tamo radi 60fps ali nisam probao. Koliko videh, za one koji nemaju xperiu, cracked RP app vise ne trazi root.

Inace, sada kada je god PS4 u standby modu, uvek ce se paliti jako brzo, bilo da je neka igra "pauzirana" ili ne. Dugacki boot je sada stvar proslosti, tj bice ga samo za one koji rade Restart ili boot posle totalno ugasene konzole.
 
Poslednja izmena:
Najbolji update do sada ubedljivo.Sistem klizi kao podmazan u svim opcijama, u psn store ulazi za sekund sto nije pre bio slučaj. A resume opcija je no comment, nesto najbolje do sada. Ako ovako nastave sa usavrsavanjem bice ovo mocan sistem u buducnosti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno