Šta je novo?

Solarni paneli i subvencija države

Cekaju se racuni za januar da vidimo da li je ukinut pdv na vracene kW.
Do sada je bilo do 25% umanjenja, oko 3,8din si placao svoj napravljen i vracen kilovat i plus stavka 7 za prozjumere koja je od 600din fiksno pa navise.
 
Cekaju se racuni za januar da vidimo da li je ukinut pdv na vracene kW.
Do sada je bilo do 25% umanjenja, oko 3,8din si placao svoj napravljen i vracen kilovat i plus stavka 7 za prozjumere koja je od 600din fiksno pa navise.
Izvini možeš mi malo razjasniti. Ne razumem baš, 25% od čega je 3.8 din po kw. Skupa struja je bila do decembra oko 11.66 din bez pdv.
Kako ispada 3.8din po kw? Kod mene je završena solarna elektrana, juče smo poslali zadnje dokumente. Očekujemo ugovor. Šta su vaša iskustva koliko se sada čeka da bi napokon moga uključiti i početi sa proizvodnjom?
 
Kad ti napraviš kilovat i pošalješ EPS-u pa posle vratiš on ti to naplate 3,8din, prosečno.
Ako ti je račun 10000din sada, sa solarnim sistemom ti je 7500din. Zato se i ne isplati osim ako ne trošiš svoje kilovate odmah.
Nemam iskustvo sa dokumentima ali koliko su ljudi pisali zavisi od opštine, od dve nedelje do par meseci.
Na vraćen kilovat se plaća akciza i PDV. Od januara bi trebalo da je ukinut PDV.
 
Kad ti napraviš kilovat i pošalješ EPS-u pa posle vratiš on ti to naplate 3,8din, prosečno.
Ako ti je račun 10000din sada, sa solarnim sistemom ti je 7500din. Zato se i ne isplati osim ako ne trošiš svoje kilovate odmah.
Nemam iskustvo sa dokumentima ali koliko su ljudi pisali zavisi od opštine, od dve nedelje do par meseci.
Na vraćen kilovat se plaća akciza i PDV. Od januara bi trebalo da je ukinut PDV.
Ok, hvala na odgovoru. Proučavao sam račune nekih ljudi koji su ih podelili na netu da bi shvatio računicu. Čini mi se da su namerno razkomplikovali. Dali možeš da mi pošalješ par tvojih računa u pm?
 
Pozdrav, dali je neko dobio već račun za januar? Dali je ukinut pdv?
 
Nisam dobio veći racun za januar i naravno što bi bio ukinut pdv :)?
 
Ukoliko već imaju ugrađen sistem, šta je povoljnija opcija od vraćanja viška struje u mrežu?
 
Meni se čini da je nema. Ako neko ne želi da bude prosumer, može da isključi elektranu ili da postane nezavisni proizvođač električne energije. Bez regulisanog statusa, neće mu biti dozvoljeno da elektrana bude na mreži. Postoji opcija i da se ostavi elektrana da radi u off grid režimu, sa nekim baterijama i sl. ali mislim da to tek nema šanse da bude isplativo.

Da bi bio nezavisni proizvođač električne energije, prvo treba građevinska dozvola, pa onda sve ostalo. Za to treba kompletan AG i elektroprojekat elektrane (za razliku od "separata" koji je bio potreban da se postane prosumer). Za manje elektrane (10-50kW, pa čak i preko toga), verujem da će svi ostati prosumeri.
 
Da, nema scenarija da bude isplativo osim ako sam ne potrosis svoju proizvodnju. Treba ti baterija bar da napaja sam inverter da moze da ima struju i kada nestane sa mreze.
Tu dolazimo do problema ako imas klasicno 3 faze moras da imas trofazni inverter od bar 10kW ili dva od 5 a to sve povecava i onako skup sistem. Dok si prosumer moze i monofazni jer on salje proizvodnju EPS-u, jedino ako je veci sistem 10kW onda mora isto trofazni.
 
Što nas vraća na poziciju da nema razloga da neko ne obnovi ugovor.
 
Zato sto su najavili da ce biti ukinut od 2023.
Zašto mi to liči da ćemo proći kao sa taksom umesto pretplate za JMS pa će biti umesto pdv akciza, taksa ili sl. :) Nisam znao za najavu toga mada bolje da se urade kvalitetnije socijalne karte ali dobro to je druga tema, izvinite za izlet.
 
Što nas vraća na poziciju da nema razloga da neko ne obnovi ugovor.
Zato sto se realno zeznuo, to jest zeznula ih je drzava. Sad ima malo ustede ali je ipak ima pa ko je uzeo subvenciju za recimo 5kW sistem dobio je oko 3000e sto znaci da je platio 2500 do 3000 iz dzepa, to ce i da se isplati mozda dok ne bude trebao da se zameni inverter. Ono sto se meni nikako ne svidja sto kad nestane struja iz EPS-a i ti nemas nista onda a sunce sija. A oni ne daju da radis hibridni sistem sa baterijama.
 
A zero eksport mode? Trosis dok pravis, visak koji bi isao ka EPS se throttluje na 0, a manjak regularno trosis. Umesto velilog potrosaca postanes manji, ali i dalje trosis... nisi prosumer, samo "sumer" deo, tj. potrosac. Ovako, inace, efektivno i funkcionise za ove sto su non stop u crvenoj, gde jos mozda i mozes da otplatis sistem jer stedis najskuplje kWh.


Tu dolazimo do problema ako imas klasicno 3 faze moras da imas trofazni inverter od bar 10kW ili dva od 5 a to sve povecava i onako skup sistem. Dok si prosumer moze i monofazni jer on salje proizvodnju EPS-u, jedino ako je veci sistem 10kW onda mora isto trofazni.
A ovo bih zabranio zakonom, nista licno djalfe. Ako ti je trofazni prikljucak, samo trofazni invertor dolazi u obzir. Da, znam, ni trofazni nije garancija da neces imati veliku potrosnju na jednoj, a eksport na druge dve faze, ali radjenje propisa preko one stvari nas je i dovela gde jesmo.


Edit:
Inace nam je solarna oprema otrov skupa, a nominalna cena kWh mala (realno kad se uzme mediana plata i nije, ali to se gura pod tepih) pa je isplativost na dugackom stapu. Zato kad se privatizuje EPS ima CDove da kacimo na krov da prave struju koliko ce to da bude za plakanje. Slobodno brisite post, ko procitao - procitao.
 
Poslednja izmena:
I niko da okaci racun da vidimo sta sad pise...
 
Član 17v

Osnovica za promet električne energije koji vrši obveznik PDV snabdevač kupcu proizvođaču električne energije iz obnovljivih izvora energije je iznos naknade za utrošenu električnu energiju utvrđen u skladu sa zakonom kojim se uređuje korišćenje obnovljivih izvora energije, bez PDV.
 
Hvala. Mene (a mislim i ostale) sad vise interesuje kako izgleda racun zimi kad potrosnja premasuje proizvodnju, do sad smo videli vise primera racuna dok "pumpas" visak u EPS, ali nijedan kad vuces iz EPS. Plus ove peripetije sa akcizama, PDV i cudima.
 
I niko da okaci racun da vidimo sta sad pise...
I ja bi voleo videti po neki račun. Ja trenutno očekujem (već 2 nedelje) da mi odobre i pošalju ugovor, ako ga dobijem u martu ne isplati mi se da isporučim EPS-u niti 1kw da mi naplate pa odmah 1 aprila i da ponište, koliko sam ja uspeo shvatiti ovu priču. Ali ipak ukidanje pdv-a je barem dobar početak pa ako kasnije ukinu još neke nelogične stavke bit će još bolje. Pa još kad uzmemo u obzir da će biti poskupljenja struje min 8% u aprilu i u novembru pa i sledeće godine u aprili onda već sve više postaje realno da smo dobro uradili što smo investirali. Ali pre svega ko ima, podelite molim vas račune da barem malo razmotrimo kako to izgleda.
 
Meni se čini da je nema. Ako neko ne želi da bude prosumer, može da isključi elektranu ili da postane nezavisni proizvođač električne energije. Bez regulisanog statusa, neće mu biti dozvoljeno da elektrana bude na mreži. Postoji opcija i da se ostavi elektrana da radi u off grid režimu, sa nekim baterijama i sl. ali mislim da to tek nema šanse da bude isplativo.
Pošto je status prosumera i cela ta priča oko proizvodnje i vraćanja el. energije u mrežu na staklenim nogama po pitanju isplativosti,
da li mi neko može reći više o tome da li uopšte ima smisla razmatrati sistem u kojem bi proizvodio i trošio električnu energiju samo za sopstvene potrebe (tokom cele godine), dakle u priču bi uključio i baterije? Rekoše mi da baterije koje se kod nas prodaju ne mogu da funkcionišu duže od 6 meseci, pa rekoh da pitam ovde ako neko ima više informacija o svemu tome..
Da li je dozvoljeno (pravnom licu) imati takav off-grid sistem? Moraju li dozvole, projekti i ostale gluposti u tom slučaju?
 
Izuzetno su skupe baterije, to je problem. A i potrosna su roba.
 
Off grid sistem možeš imati i sa baterijama i tu ti EPS ne može ništa (ako si off grid, nemaš dodira sa njima). Teorijski može ti građevinska inspekcija praviti problem ako nisi uradio projekat na koji si dobio saglasnost i upotrebnu dozvolu za takav objekat (bilo da je nov, bilo da se renovira).

Ovo sam pričao mnogo puta, cena struje kod nas je previše niska da bi se off grid sistem isplatio. Baterije su sada već kvalitetnije i mogu izdržati 3000-6000 hiljada ciklusa, ali dosta toga zavisi i od profila potrošnje. Dakle, od maksimalne jednovremene potrošnje, kao i ukupne dnevne potrošnje. Ako je objekat takav da se struja koristi samo za osvetljenje i eventualno par računara, moguće je, i ne bi bilo preskupo. Istovremeno, i računi za struju su u tom slučaju izuzetno jeftini. Ali ako se razmišlja o grejanju na struju, zagrevanju vode (bojleri), kuvanju, motorima (ovo je posebno problematično), itd. priča postaje drastično skuplja. Baterije se dimenzionišu po 2 osnova, koliko jednovremene snage mogu da daju, i koliko energije mogu da skladište. Kada se to odredi, onda dimenzionišeš solarnu elektranu tako da može da napuni baterije za tvoje potrebe čak i u najtežim uslovima. Pa kad shvatiš da to znači da moraš da imaš 5 dana autonomije u baterijama zbog hladnih i tmurnih zimskih dana, pa da ti treba elektrana od (lupam) 100kW, onda se predomisliš pa kažeš ubaciću dizel agregat za te situacije. Onda imaš solarne panele, invertor, baterije, dizel agregat i logiku koja time upravlja, nabavna cena svega bude recimo 10x viša nego da plaćaš račune za struju narednih 50 godina.

Ko nema mogućnost za priključenje na postojeću mrežu, to je druga priča.
 
Pošto je status prosumera i cela ta priča oko proizvodnje i vraćanja el. energije u mrežu na staklenim nogama po pitanju isplativosti,
da li mi neko može reći više o tome da li uopšte ima smisla razmatrati sistem u kojem bi proizvodio i trošio električnu energiju samo za sopstvene potrebe (tokom cele godine), dakle u priču bi uključio i baterije? Rekoše mi da baterije koje se kod nas prodaju ne mogu da funkcionišu duže od 6 meseci, pa rekoh da pitam ovde ako neko ima više informacija o svemu tome..
Da li je dozvoljeno (pravnom licu) imati takav off-grid sistem? Moraju li dozvole, projekti i ostale gluposti u tom slučaju?

Isprati temu od početka. Nisi prvi koji pita, ni jedini...
Ima smisla samo za freakove/hipike/antiglobaliste koji to žele iz principa, ali nikako iz nekih smislenih i opravdanih razloga.
Ima smisla možda još za vikendice gde od potrošača imamo svetlo, muziku i frižider, i gde retko odlazimo zimi.
 
E krastavac, a taman sam se u startu ponadao da bi ovo moglo da bude pametna investicija :)
Hvala vam svima na informacijama!
 
Nazad
Vrh Dno