Šta je novo?

Hardver Savet u vezi konfiguracije

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Alaric

Čuven
Učlanjen(a)
18.03.2003
Poruke
539
Poena
630
Kako je napokon došlo vreme za zamenu dosadašnje ancient mašine, zamolio bih za komentar i savete oko drafta konfiguracije koju bih uzeo. Najbitnija mi je stabilnost i funkcionalnost sistema

CPU Ryzen 7600X 4.7GHz - da li uzeti box varijantu ili neki cooler, recimo Artic Freezer A35
MB ASRock B650M Pro RS - ili neka druga na istoj osnovi?
Mem 2x16GB Kingston pc6000 - da li treba paziti na nešto posebno oko Hz ili latencija?
GPU Sapphire R7600XT Pulse gaming 16GB - tražio sam 6700xt ali nisam našao, ova je bar pristojne cene mada mi igre nisu neki prioritet
SSD 1 TB Kingston kc3000
PSU FSP Hydro ptm pro 750w platinum ili FSP Hydro G pro750w gold - da li je potrebno jače nešto recimo 850w?
Case ovde imam više opcija, Antec df600 flux, Thermaltake v350 tg, Cooler Master HAF 500; inicijalno je bio i Antec nx410 ali me malo odbijaju stari usb 2.0

Svako mišljenje je dobrodošlo
 
GPU 7600xt zaobiđi, iste performanse kao obična 7600 8gb a 60e skuplja. Tih 16gb na takvoj karti ništa ne znače. Gledaj makar polovnu sa garancijom 6700xt... A35 kuler bih zaobišao i odmah idi na Thermaltake phantom spirit 120 SE,50ak evra na KP, inače ćeš imati više temperature . Ja sam napravio tu grešku,sad ću morati da menjam hlađenje, 7xxx serija se greje lepo ..
 
@weedman984, hvala na savetu. Jel imas neku preporuku oko kucista i napajanja? Vidim da imas istu plocu i memoriju, pretpostavljam da je ta kombinacija ok
 
Mnogi ovde imaju isti kombo, više nego pristojna ploča i više nego pristojan procesor, još pre mesec dana je kod domaćih bio 22k, sada je malo poskupeo ali i dalje nema konkurenciju za 200e. Gledaš 7600 sa ili bez X, koji je jeftiniji uzimaš, performanse su im identične. Mana je kao što sam rekao-greju se lepo, sa LC CC 120 (egal sa A35) dolazi do 85°C u igrama, ja to nisam navikao... Kućište ne mogu da ti preporučim, to je stvar ukusa i potrebe, savet da biraš neko sa otvorenom prednjom stranom zbog boljeg protoka. Napajanje bih u današnje vreme uzimao bar 750w, na KP imaš ih već od 60ak evra (tipa kao moje CM 750 bronze), kod domaćih su skuplji 20ak evra, mada pročešljaj ovu temu, naći ćeš korisne informacije https://forum.benchmark.rs/threads/koje-je-dobro-napajanje.100698/page-189#posts
 
Ako uzimas Micro ATX plocu mozda Asus A21 crna varijanta. Lepo provetreno i ima mesta koliko hoces za karticu i ventilatore. Ono je oko 8.5k kolko vidim. Za napajanje pogledaj temu sto je kolega gore postavio. :)
Ili ako je na stanju https://www.itsvet.com/kuciste_antec_nx500m-pdaa1-21.i?id=3947

Gore si naveo sve ATX kucista, izgledace ruzno kad se spakuje manja ploca u vece kuciste i virice kablovi gde im nije mesto.
 
Poslednja izmena:
Ovaj Antec nx500 case mi je bio prvi izbor ali sam ga odbacio jer je mATX, a ja sam nekako uvek gledao ATX postavku. Greskom sam u prvom postu naveo Asrock B650M umesto B650 i sad razmisljam ponovo da li je ok ici na mATX formu u smislu rizika da neki cooler, graficka ili PSU morati da se budzi unutra.
 
Pazi vecina micro atx kucista moze da primi i vece grafike i vece kulere. Najbolje pogledati specifikaciju delova i uporediti. Ako je ATX ploca ova kucista sto si naveo su skroz okej. Vidi isto na Gigatron sajtu DeepCool kucista. Jako lepe opcije imaju i za mATX i ATX.
 
Da li ima smisla razmatranje rx7700xt u odnosu na rx6700xt, razlika u ceni je nekih 15 kdin i da li bi to povuklo i vece napajanje tipa 850w
 
Mislim da ne, jer za jos malo imas 7800XT koji jednostavno uzima smisao 7700XT i daleko je bolja kupovina.
 
To je ok, samo je već osetna razlika u novcu u odnosu na 6700XT a ne znam da li bi 7700XT/7800XT bili overkill za neki casual gaming. Da li bi napajanje 750w bilo dovoljno za jaču grafiku od 6700xt?
 
@Alaric Iskreno, mislim da ne treba odbaciti opciju za suprotno od sta @Labello sugerise, eventualno spustanje na 6700 obicnu (bez xt), ili 6650 XT zavisno od cene. Ta opcija uvek postoji, a ne spominje se cesto.

obicne 6700 su odlicno pozicionirane u domacim firmama:


Da li bi napajanje 750w bilo dovoljno za jaču grafiku od 6700xt?
Da, samo da je adekvatno napajanja da nije previse glasno.
 
7800xt je 10 000 din skuplja od 7700XT, skoro sam kupovao i zato odustao od nje tj nisam mogao da skupim pare. 7700xt je oko 440e najjeftinija na KP dok 7800xt nemaš ispod 530e (cene od pre par nedelja, gledajući iPon nisu se promenile). 6700xt su skočile cene i zato nisam hteo da ih razmatram (plus što su matore), iako je 7700XT realno vredna ne više od 400e ali taj film nećemo gledati nikad izgleda... Bilo koje kršteno od 650w je dovoljno za 7700XT, više od toga ne može da škodi za budući upg...
 
Trenutno nigde nema Thermalright Phantom Spirit da se nađe, kakav je Peerless Assassin za 7600x procesor? U opciji su pored arctic A35 još i coolermaster Hyper 212 rgb black edition (jača cena) i Deepcool AK400
 
Trenutno nigde nema Thermalright Phantom Spirit da se nađe, kakav je Peerless Assassin za 7600x procesor? U opciji su pored arctic A35 još i coolermaster Hyper 212 rgb black edition (jača cena) i Deepcool AK400
ID-Cooling je sledeca najbolja stvar:


Koji god ovih, samo je razlika u izgledu, i malo u ventilatorima, ali vecinski estetska razlika:



 
Hvala ti, pogledacu da li ih ima u ponudi. Da li znas kakvi su ovi sto sam naveo?
 
Assasin i Spirit su otprilike isti, razlika je na nivou statističke greške. A35, Hyper 212 i LC CC 120 su u istom košu, slabiji od Thermalrighta i zaobiđi ih ako možeš, 7600 se greje lepo, iz iskustva pričam...
 
Pisao sam i kod mene na temi, ali hajde da i ovde priupitam.

Za nekih 100ak evra mogu se nabaviti be quiet Dark Rock pro 4 ili Dark Rock pro 5, kao i Deepcool Assassin IV.
Tu su i AIO vodena hlađenja ARCTIC COOLING Liquid Freezer II i DEEPCOOL LS720S Zero Dark.

Da možete da birate, šta biste vi uzeli? Ja imam procesor Ryzen 7600 i Sapphire Nitro 7800XT.
 
Vidi preko KP da li imaju Thermalright Phantom Spirit 120 ili Peerless Assassin 120.
Ako ih nema (nisam ih video na Iponu pre par dana), imaš Frost Spirit 140 V3 (malo veći, skuplji i bolji od pomenutih).
 
Kako sam u procesu kupovine pratim već više dana, Phantom i PA nema na stanju i čekaju u narednih 10 dana. Uzeo sam ID SE-206-XT, nadam se da će se pokazati ok
 
Oba su preporučena i imaju ok ocene, e sad frozn je nekih 35% skuplji pa sam procenio da će 206-xt biti bolja kupovina
 
Vidi preko KP da li imaju Thermalright Phantom Spirit 120 ili Peerless Assassin 120.
Ako ih nema (nisam ih video na Iponu pre par dana), imaš Frost Spirit 140 V3 (malo veći, skuplji i bolji od pomenutih).
Hvala na savetima jurodivi.
I ja pratim na Iponu ove Thermalright kulere koje si predlozio ali ih trenutno nema na stanju.
Zanima me kakvi su ovi ID kuleri u odnosu na Thermalright kulere? Znam da su malo skuplji, ali u smislu performansi.
Ili mozda dodati jos malo i za 70ak evra ici na Deepcool AK620?
 
Pozdrav svima,
Da ne otvaram novu temu i taman da se nadovezem na prethodna pitanja i odgovore.
Sta mislite o novom Arctic Liquid Freezer III 360 AIO hladjenju?
Raspitao sam se, moze da se nabavi za oko 90-ak e kod Madjara.
 
Ne mogu iz iskustva da ti kažem, bila neka pometnja oko slanja, možda stigne sutra ali sve recenzije ga hvale. Ja ga stavljem u zamenu za LF2 360.
 
Pozdrav svima,
Da ne otvaram novu temu i taman da se nadovezem na prethodna pitanja i odgovore.
Sta mislite o novom Arctic Liquid Freezer III 360 AIO hladjenju?
Raspitao sam se, moze da se nabavi za oko 90-ak e kod Madjara.
Da citiram sebe iz teme AIO hlađenjima:

"Merkao sam LF III sa trenutnim cenama na Arctic sajtu ali sam odustao.

Prvo, ne vidim neki realni napredak u odnosu na LF II. Ništa osetno, makar, LF II je već bio odličan.
Drugo, ne volim što si sa Intelom vezan za contact plate koji se isporučuje sa njim koji daje slabije rezultate nego 3rd party. Ok ako ga neko nema jer je svejedno malo bolji od stock ali pošto imam Thermalrightov ne vidim zašto bih se vezivao za ovaj. Plus je samo za LGA1700 (nebitno za mene ali eto).
Treće, videh žalbe na AMD mounting, nezgodnije nego LF II.
Četvrto, Arctic će neminovno da izvrti hrpicu revizija da popravi ovo ili ono i stvarno mi se ne prolazi kroz to. Mislim da je bolje ne zaletati se na ovu prvu verziju, pogotovo što još uvek može da se kupi LF II i verovatno će biti rasprodaja...

Mislim da ću se vratiti na prvobitni plan, da nabavim Thermalright Phantom Spirit 120 ili Frost Spirit 140 koji će me koštati dosta manje, manji su, prostiji su, versatilniji i odlično rade posao...stvarno ne vidim poentu LF-a ako ne teram nešto poput i9/7900x"
 
Vrh Dno