Šta je novo?

Samsung 840 EVO (Samsung MEX controller, TLC 19nm Toggle Mode 2.0 NAND, TurboWrite)

Ja veci karambol od ovoga ne videh nikada!

CDM pobenavio skroz - write veci neg' read, i po nekoliko puta (zavisno od polja), 512K suri sekvencijalnu brzinu za citanje... ma, haos.
A tek oni skorovi iz Magician-a, pa taj sw prosto ne zna gde bije - citanje sa "up to 540" tuce na 913MB/s, upis sa "up to 410" tuce na 877MB/s :d
On the other hand - IOPS-i prolupali skroz, te umesto ~94000 tebi seva tek ~14 'iljada :)


Cepaj ti jednu frisku instalaciju Win-a, sa sve AHCI-jem ukljucenim u BIOSu od samog starta (FYI, Win je razlog zasto nece da se pridigne u AHCI modu, ne ploca), pa kada sve lepo legne kako treba, vrni se sa normalnim rezultatima :D
 
Poslednja izmena od urednika:
pridigoh na AHCI, sada je tek nenormalan, evo isto u rapid modu :D

uf94LHS.jpg
 
Ma samo nek isključi RAPID u Samsung Magician-u i sve će biti OK, ne treba tu reinstall Windows-a.

RAPID je još čini mi se nezreo, previše su šareni rezultati.
 
Pa Boot disk ulazi u igru tek pošto BIOS završi svoje, tek odatle možeš da kažeš da se Windows dižu sa njega. Neznam ma toj MB ali na mojoj izađe poruka " loading System i odatle računam. U svakom slučaju ti odlično radi, za sistemski disk su najvažnije one 4K brzine.
 
imam za sada 16gb rama pa se nadam da će da poboljšaju Magician i povećaju limit "pozajmljivanja" RAMa u budućnosti kako bi se napumpala brzina. Mada cenim da će do tada većina preći na pci-e based :p

Optimizovan na Max reliability opciji a ne na Max performance. Bez RAPIDa:
jPUVkNd.jpg
 
Poslednja izmena:
E to su vec prave brzine.
Ono nesto brlja cdm i as-ssd kad je rapid ukljucen.
 
Ljudi evo mojih rezultata. Na ploci nemam sata 3, jer moguce da su zato slabiji rezultati?
Inace svez win 7 64bit, ahci ukljucen
 

Prilozi

  • samsung.png
    samsung.png
    41.6 KB · Pregleda: 353
dobri su ovo rezultati za sata2
 
Uzeh danas ovaj disk. Ovo su rezultati merenja. Moze li neko da mi ih protumaci?
 

Prilozi

  • as-ssd-bench Samsung SSD 840  14.9.2013 14-30-25.png
    as-ssd-bench Samsung SSD 840 14.9.2013 14-30-25.png
    38.4 KB · Pregleda: 258
Evo ti jedno tumacenje: teeeezak glitch se dogodio prilikom testiranja! :D
Krajni skor ti je surovo (i nerealno) visok, sve zbog toga sto se nekakva "magija" dogodila, pa imas citavih 600MB/s tamo za 4K-64Thrd kolonu... stoga ponovi test jos koji put, garantujem da tu brojku vise neces videti :p
Ostale cifre su, onako na prvu loptu, sasvim OK... za SATA-II kontroler, posto pretpostavljam da je tako nakacen.


Inace, sa ovim skorom - osisao si duplo veci (i brzi, naravno) EVO od 250GB, postavljen samo par postova iznad tvog :D
 
Evo uradio sam jos dva puta. :/ SATA 2 je u pitanju.
 

Prilozi

  • as-ssd-bench Samsung SSD 840  14.9.2013 14-59-44.png
    as-ssd-bench Samsung SSD 840 14.9.2013 14-59-44.png
    38.4 KB · Pregleda: 209
  • as-ssd-bench Samsung SSD 840  14.9.2013 15-02-19.png
    as-ssd-bench Samsung SSD 840 14.9.2013 15-02-19.png
    38.3 KB · Pregleda: 204
Za SATA-II deo nam je jasno, to se vidi iz sekvencijalnih brzina... ali onaj 4K-64Thrd verujem da nije jasan nikome :)

Stavise, mislim da nigde nisam video ~600MB/s za tu kolonu, nebitno koji SSD bio u pitanju :d
Aj' poteraj CrystalDiskMark, da vidimo sta on kaze.


EDIT. Prevarih se, ima i od tebe bolje... tj. gore :p
Post #45 na prethodnim stranama... sumanute vrednosti na delu :d
Mozda je i tebi u "RAPID" modu, samo se nesto drugacije manifestuje... proveri.
 
Poslednja izmena:
U Samsung Magicianu, poslednji tab sa leve strane, pa vidi da li je Status 'enabled' ili 'disabled'
 
Sad' sad tek to instalirao. Nije mi bio aktiviran taj mod. Nego sada gledam, imam ovo OS Optimization, pa imam maximum reliability, maximum capacity i maximum performance. Ne znam sta da stavim i da li uopste da stavim nesto? Stavio bih ovo performance, ali ne znam da li bi se to i kako odrazilo na stabilnost/pouzdanost? I da li sada da ukljucim taj RAPID mode ili ne?
 
RAPID nemoj da palis, to samo unosi konfuziju... a sto se tice ovih maximum reliability/capacity/performance modova: aj' probaj i jedan i drugi i treci, pa okaci rezultate.

Mene vec neko vreme zanima razlika izmedju njih (tj. ima li je uopste ;)), a nikako da se setim i pitam nekoga da istestira :)
 
Evo...
 

Prilozi

  • capacity.png
    capacity.png
    26 KB · Pregleda: 303
  • performance.png
    performance.png
    26.3 KB · Pregleda: 266
  • reliability.png
    reliability.png
    26.3 KB · Pregleda: 256
evo mojih performance rezultata
 

Prilozi

  • performance.PNG
    performance.PNG
    75.4 KB · Pregleda: 232
Da li na ovim Samsung EVO modelima treba da se uključi Over Provisioning i na koliko procenata?
 

Hvala na ovome ;)
Ocekivao sam CDM ili AS SSD rezultate, kao "odomacene" programe za benchmark... ali nema veze, nije bitno. Da ne zakeram previse :p

Zanimljivo mi je sto ima razlika, cak i povecih (IOPS read, seq write)... a nekako sam ocekivao da ce biti sve isto :D
 
Hehe, vidim po cenovnicima kod nas, Samsung EVO 840 1TB ~560€.

Očekujem review od alfaunits-a, reče da će da kupi 2 komada kad budu kod nas oko 500€ :p
 
Sta je bre ovo? Jos malo pa ode u karirano. Neki bag? Sistem iz potpisa Disk je 840 EVO 250gb.
Picture 2013-09-26 21_12_59.png
 
Famozni RAPID mod, reklo bi se.
 
Povećaj test size na 4000MB pa pusti test ponovo. (bafer je 3000MB, taman da ne može da mu stane u cache područje)
 
Poslednja izmena:
Dal je sada u normali?
Picture 2013-09-26 23_59_10.png
 
Ugasi RAPID, pa probaj (i) tako :p
 
RAPID dosta usporava kad ne ubrzava, jos uvek to nije zrelo za ozbiljnu upotrebu.
 
Nazad
Vrh Dno