Šta je novo?

Rudarenje vs Ekologija

To se znalo od samog starta, belosvetski manipulator. U principu zgadio se svima u jako kratkom roku. I to da je btc presao 56% zelene energije se zna vec neko vreme ali se on suzdrzavao od komentara sve vreme. Sljam.
Najcrnje od svega je što su rigovi u Kini bili na obnovljivoj energiji, pored hidrocentrala. Sve je očigledno igra da Amerikanci preuzmu većinu hash-a (dobro po nas holdere svakako), i to se sada potvrdjuje time jer svi u glas pričaju kako se u Kini BTC rudario strujom iz uglja. Samo ne kapiram glupe Kineze što ubiše ekstremno unosan biznis bez potrebe.
 
Najcrnje od svega je što su rigovi u Kini bili na obnovljivoj energiji, pored hidrocentrala. Sve je očigledno igra da Amerikanci preuzmu većinu hash-a (dobro po nas holdere svakako), i to se sada potvrdjuje time jer svi u glas pričaju kako se u Kini BTC rudario strujom iz uglja. Samo ne kapiram glupe Kineze što ubiše ekstremno unosan biznis bez potrebe.

Struja za rudarenje je uglavnom dolazila iz uglja na nerazvijenom severu Kine. Kako se zemlja razvije, tako po pravilu gleda da svoju prljavu industriju prebaci nekom drugom. I Kina je najzad stigla do momenta da počne da obraća pažnju na životnu sredinu.
 
Struja za rudarenje je uglavnom dolazila iz uglja na nerazvijenom severu Kine. Kako se zemlja razvije, tako po pravilu gleda da svoju prljavu industriju prebaci nekom drugom. I Kina je najzad stigla do momenta da počne da obraća pažnju na životnu sredinu.
To je ono što se priča po zapadnim medijima i nije tačno već je najobičnija propaganda.

Većina, tj najači majneri su bili u neposrednoj blizini hidrocentrala gde je električna energija najjeftinija.

I ostatak posta je najobičniji zvanični narativ iz mainstream zapadnih medija.

BTC nije prljava tehnologija. Baš iz razloga što mu je potrebna jeftina struja, čini ga dosta čistijim od bilo čega drugog što troši struju. Samo zato što je najbliži izvorima energije je najčistiji jer se ogromne količine energije gube u transportu do udaljenih područja u kojima se BTC rudari ne nalaze.
 
Poslednja izmena:
To je ono što se priča po zapadnim medijima i nije tačno već je najobičnija propaganda.

Većina, tj najači majneri su bili u neposrednoj blizini hidrocentrala gde je električna energija najjeftinija.

I ostatak posta je najobičniji zvanični narativ iz mainstream zapadnih medija.

BTC nije prljava tehnologija. Baš iz razloga što mu je potrebna jeftina struja, čini ga dosta čistijim od bilo čega drugog što troši struju. Samo zato što je najbliži izvorima energije je najčistiji jer se ogromne količine energije gube u transportu do udaljenih područja u kojima se BTC rudari ne nalaze.

To što ti pričaš je zapravo propaganda pobornika bitkoina i nema veze sa stvarnim stanjem stvari.

Tačno je da se dosta trovača u Kini dosetilo da iskoriste hidro potencijale zemlje, pa mašine u proleće sele u recimo Sečuan, ali kad vodostaj padne, već u junu će mineri nazad u Šinđang ili Unutrašnju Mongoliju da opet koriste struju na ugalj ostatak godine.

BTC je EKSTREMNO prljava tehnologija. Način na koji radi je maksimalno neefikasan, i to je namerno napravljen da bude neefikasan. Najosnovnija stvar koja bi trebalo da se uradi, povećanje veličine bloka, nikad nije prihvaćena, a razlozi koji se daju za to su blago rečeno smešni. Danas imamo daleko napradnije kriptovalute koje ne zahtevaju rudarenje, tako da je svaki vat protrošen u rudarenje BTC nepotrebno bačena korisna energija. Nebitno da li je dobijen iz čistih izvora, taj vat je mogao da ode u nešto korisno. Ali imamo temu o tome, ne moramo ovde.
 
Jednom je jedna aktivistkinja za ocuvanje planete i zastitu zivotne sredine lepo rekla. Najveci uspeh velikih (pravih, bitnih - citaj kako god ti odgovara) zagadjivaca planete jeste to sto su uspeli svojom propagandom da ubede covecantstvo da planetu zagadjuje obican covek bacajuci svoju plasticnu flasu, kesu itd.
Isto je i sa rudarenjem. Povikase Mask i njemu slicni da rudari ubise planetu i mnogi prigrlise to kao "cinjenicu" i postadose uzorni stanovnici planete zemlje, okrecuci glavu od sopstvenog co2 otiska, jer jelte, nihov co2 otisak je opravdan i neophodan.

Ali avaj.
 
Poslednja izmena:
To sto btc trosii struju znaci da ne moze da se iskopa dzabe i znaci da postoji minimalna cena proizvodnje. To treba da uliva sigurnost svakome ko poseduje vec iskopani btc. Kome to nije jasno onda krastavac, sta dalje da mu se prica.
Da BTC moze da se iskopa jeftino i cena bi mu bila jako niska.
Secam se kad smo sa 7950 kopali pola btc-a dnevno i prodavali ga za 10$. Sada treba daleko mnogo vise vremena da se iskopa sa daleko skupljim hw-om koji mora da radi 24h i da trosi velike kolicine struje... Ali cena je daleeeeko veca. Vidite kuda idem s pricom?
Kinezi su do sada toliko iskopali da ih stvarno bas briga ako se neki presele u USA obzirom da se sada vec kopaju mrvice. Neki i dalje imaju racunicu. Na kraju ce ostati da kopaju samo proizvodjaci asic-a i oni koji budu uredjaje placali papreno jer realno proizvodjaci mogu da zacepe koliko god zele.
Sve u svemu, stekajte novcice ;)
 
To sto btc trosii struju znaci da ne moze da se iskopa dzabe i znaci da postoji minimalna cena proizvodnje. To treba da uliva sigurnost svakome ko poseduje vec iskopani btc. Kome to nije jasno onda krastavac, sta dalje da mu se prica.
Da BTC moze da se iskopa jeftino i cena bi mu bila jako niska.

Što ekonomski nema veze s mozgom. Ako Saj proizvodi loše cipele skupo, a ja proizvodim dobre cipele jeftino, ko će ovde više vrednovati Sajeve cipele nego moje? Al Sajeva logika njemu ima smisla, kao i da će LTC na 2k. 🤣 Trčaće Bil Gejts jednog dana da kupi LTC od Saja, to mu je najveća želja, pored one da vakcinom čipuje Radmilu iz Požege.
 
Slazem se ja da je trziste bitno ali ako tebe kosta 50$ da iskopas BTC ti si sve preko toga u plusu i mozes prodavati. A uvek ima neko ko ce prodavati po nizoj ceni od tvoje. Ako te kosta 27K da ga napravis sigurno neces prodavati ispod toga ma kakvo je stanje na marketu. Time pravis nestasicu novcica i cena ide lagano na gore. Zbog toga je cena struje najbitniji faktor. Zato oni sto kradu struju prave visestruku stetu svima za svoju korist.
 
Koliko planinskih potoka u cevi daju 1 bitcoin?
 
Za sve koji smatraju da rudarenje nije ekološki savesno, imam samo jedno pitanje:

Koliko struje potroše svi monetarni, finansijski i bankarski sistemi u svetu?

Kriptovalute mogu sve da ih pošalju u prošlost, gde i pripadaju. I kolko god da se struje potroši na rudarenje istih, neće biti niti 1000ti deo jednog promila električne energije koliko su ovi arhaični sistemi potrošili, pritom pucajući svakih par desetina godina.

To kažem kao neko ko još uvek nije rudario, niti poseduje Ikakve kriptovalute.
 
Za sve koji smatraju da rudarenje nije ekološki savesno, imam samo jedno pitanje:

Koliko struje potroše svi monetarni, finansijski i bankarski sistemi u svetu?

Neko je uporedio babe i žabe i ta se priča od tada stalno ponavlja. Finansijske istitucije takođe troše puno struje, ali one obrađuju veliki broj transakcija. Jedna Bitcoin transakcija proizvede oko 820 kilograma ugljen-dioksida. Jedna VISA transakcija svega oko 0,45 grama.
 
Neko je uporedio babe i žabe i ta se priča od tada stalno ponavlja. Finansijske istitucije takođe troše puno struje, ali one obrađuju veliki broj transakcija. Jedna Bitcoin transakcija proizvede oko 820 kilograma ugljen-dioksida. Jedna VISA transakcija svega oko 0,45 grama.

Ta brojka je dobijena tako što je ukupna količina co2 otiska od električne energije iskorišćene za rudarenje BTC podeljena sa još uvek malim brojem transakcija. Nisu izmerili koliki je zapravo otisak električne struje potrošene da se napravi jedna transakcija BTC i to poredili sa otiskom utroška energije za jednu visa transakciju, što je jedino ispravno.

Poređene su babe i žabe, kako bi se upravo urušile kriptovalute i manipulacijom javnog mnjenja zaustavilo njihovo opšte prihvatanje.

Dodao bih još, kao neko ko je u životu baratao i sa deviznim prilivima iz drugih država, šta mislite, koliko je birokratije i koliko se CO2 utroši na jednu takvu transakciju?

Pošalju iz banke pdf na mejl za svaku deviznu transakciju iz inostranstva, taj papir moraš odštampati, popuniti, pečatirati, skenirati i poslati banci (Elektronske potpise ne prihvataju! Ni Mup-ove ni od PKS! U 2021!).

Zatim službenik banke mora fizički da klikne negde u sistemu da transakcija prođe. Ako je ne klikne sam, mora se zvati banka telefonom i urgirati. Cela procedura traje danima.
Koliki je to CO2 otisak?

A koliki je otisak BTC transakcije između nekoga iz Srbije i npr nekog Xen Ju-a iz neke azijske zemlje?

Kada se sklone na stranu laži i manipulacije onih kojima je u interesu da današnji parazitski monetarno bankarski sistem opstane, jasno se vidi šta je ekološki savesno.
 
Joj, ne pričaj koješta. Zna se koliko transakcija može da stane u BTC blok, mreža uopšte nije u stanju da skalira, nema povećanja efikasnosti povećanjem broja transakcija. Bitcoin je namerno i napravljen takav nesposoban da bi morala da se na njemu koriste propriatery 2nd layer rešenja, kao Lightning Network iza koga stoje pa upravo te finansijske institucije koje pljuješ.

Neko mora da odštampa obrazac, pa je eto, sve tako pomireno, jel? U Kazakstanu su sad ponovo upalili termoelektrane koje nisu korišćene još od Sovjetskog vremena da bi mogli da navašaju struju za majnere.
 
Poslednja izmena:
Joj, ne pričaj koješta. Zna se koliko transakcija može da stane u BTC blok, mreža uopšte nije u stanju da skalira, nema povećanja efikasnosti povećanjem broja transakcija. Bitcoin je namerno i napravljen takav nesposoban da bi morala da se na njemu koriste propriatery 2nd layer rešenja, kao Lightning Network iza koga stoje pa upravo te finansijske institucije koje pljuješ.

Neko mora da odštampa obrazac, pa je eto, sve tako pomireno, jel? U Kazakstanu su sad ponovo upalili termoelektrane koje nisu korišćene još od Sovjetskog vremena da bi mogli da navašaju struju za majnere.

Možda da upravo te finansijske institucije nisu blatantno opljačkale ljude štampanjem 35% ukupne količine rezervne svetske valute u poslednjih godinu i kusur, time stvarajući inflaciju koju svi vidimo, pritom manipulišući cenom zlata poslednjih nekoliko decenija, ne bi ni bilo potrebe za tako agresivnim rudarenjem btc? Kada se uništi svaki store of value, ljudi će izmisliti novi. BTC je nastao upravo tako.

BTC svakako nije ni dizajniran da zameni $, već zlato. LN nad BTC se mogu skalirati sasvim fino da pariraju po CO2 otisku i aktuelnim metodama plaćanja. Glavna razlika je da iza LN stoji BTC koji je store of value. Iza aktuelnih metoda plaćanja je $ koji izgubi 35% vrednosti za godinu dana. Praktično, od ukidanja zlatnog standarda, iza fiat valuta ne stoji gotovo ništa i mogu ih štampati do besmisla.

Koliko će ljudi zbog ovoga morati da radi 2-3 posla da bi preživelo i koliko je to novog CO2?
 
Koilko god ti bio ljut na finansijske ustanove, Bitcoin je otrov, a ne lek. Koliko god on bio tehnološko čudo kad je izašao, danas je to tužna i ružna ruina, parodija na sve što je trebalo da bude. Imamo danas kriptovalute koje su brze, efikasne i čiste, BTC ima vrednost iz čiste inercije i nebrige ljudi za okolinu, kao i interesa finansijera i institucija koji su se natovarili BTC-om na vreme i sad ga promovišu da napune sebi džepove. Ako to treba da bude demokratizacija novca, piši propalo.
 
Izgleda da mi nismo za bolje od ja tebi ovcu ti meni pamuk i tako to... Vratice se i to nekada kad sve ovo budemo na unistili, na dobrom smo putu.
 
Koilko god ti bio ljut na finansijske ustanove, Bitcoin je otrov, a ne lek. Koliko god on bio tehnološko čudo kad je izašao, danas je to tužna i ružna ruina, parodija na sve što je trebalo da bude. Imamo danas kriptovalute koje su brze, efikasne i čiste, BTC ima vrednost iz čiste inercije i nebrige ljudi za okolinu, kao i interesa finansijera i institucija koji su se natovarili BTC-om na vreme i sad ga promovišu da napune sebi džepove. Ako to treba da bude demokratizacija novca, piši propalo.

Bitcoin je revolucija, sve ostalo je manje bitno.

Postoje i druge kripto valute, sa zanemarljivim CO2 otiskom. To ne spominješ, nego se držiš k'o pijan plota?

Finansijske institucije i fiat novac su najveće zlo modernog čovečanstva.
 
a koji je finalni proizvod? sto ovo rudarenje sazdava? toplinu? ima efikasnije sisteme za zagrevanje.
industrija trosi mnogo vise struje al bar se nesto korisno proizvodi.
 
Bitcoin je revolucija, sve ostalo je manje bitno.

Postoje i druge kripto valute, sa zanemarljivim CO2 otiskom. To ne spominješ, nego se držiš k'o pijan plota?

Finansijske institucije i fiat novac su najveće zlo modernog čovečanstva.
Mhm... Tako su nam govorili kad smo presli sa razmene dobara na vredne metale, pa isto kod obveznica, pa isto kod papirnog novca, pa digitalnog...
Bitcoin je masina za pranje bas tog fiata koji pljujes i nista vise.
Voleo bih da vidim infrastrukturu zemlje koja koristi bitcoin, gde je pojedinac absolutni vladar svojih sredstava.
Djura u podrumu gruwa kW struje koju sve teze (u smislu posledica i potraznje) pravimo da ne bi morao da mrdne svoje cenjeno dupe i udara po forumu jer se spominje naplata poreza za kripto.
Jeste revolucija, za dzabalebarose...
Nikako ne podrzavam savremeni kapitalizam samo ima jedan mali problem koji svi previde - za bolje nismo.
Jer nikada nije problem u sistemu, svaki se da usavrsiti, problem je u nama koji gledamo da napojimo svoju pohlepu bez obzira na cenu, bilo to preko tudjih ledja ili nesrece - bitno da je mojoj zadnjici dobro i ne vidim ili necu da vidim sta je izvan mog dvorista.
Problem je u nama, ne u sistemu, zlim institucijama, demonima, sasvezdjima... Bilo i ostace.
Zato nece nikada buti "revolucije", osim ako nas neki ai ne porobi i pripitomi...
 
Mhm... Tako su nam govorili kad smo presli sa razmene dobara na vredne metale, pa isto kod obveznica, pa isto kod papirnog novca, pa digitalnog...
Bitcoin je masina za pranje bas tog fiata koji pljujes i nista vise.
Voleo bih da vidim infrastrukturu zemlje koja koristi bitcoin, gde je pojedinac absolutni vladar svojih sredstava.
Djura u podrumu gruwa kW struje koju sve teze (u smislu posledica i potraznje) pravimo da ne bi morao da mrdne svoje cenjeno dupe i udara po forumu jer se spominje naplata poreza za kripto.
Jeste revolucija, za dzabalebarose...
Nikako ne podrzavam savremeni kapitalizam samo ima jedan mali problem koji svi previde - za bolje nismo.
Jer nikada nije problem u sistemu, svaki se da usavrsiti, problem je u nama koji gledamo da napojimo svoju pohlepu bez obzira na cenu, bilo to preko tudjih ledja ili nesrece - bitno da je mojoj zadnjici dobro i ne vidim ili necu da vidim sta je izvan mog dvorista.
Problem je u nama, ne u sistemu, zlim institucijama, demonima, sasvezdjima... Bilo i ostace.
Zato nece nikada buti "revolucije", osim ako nas neki ai ne porobi i pripitomi...

Najlakše je izvuči par stvari iz koneksta - pranje para, ekologija... i reći da je nešto eto jako loše, a pri tome zanemariti sve dobro.
Suština je kako i zašto je nastao, te koliko se finansijski sistem zasnovan na kriptovalutama razlikuje od sadašnjeg.

Kada sam rekao 'revolucija', mislio sam na tehologiju i finansije. O sociologiji i psihologiji stvarno ne bi raspravljao.
 
mislio sam na tehologiju i finansije
Znam na sta si mislio, ja ti govorim da nema sistema koji ce nas zastiti od nas samih.
BC je fenomenalan na papiru, sta imas u praksi?
I da zazivi, ko ce da drma markete? Ti, ja? Ne, vec oni koji ih imaju puno. Koja ce biti razlika u odnosu na sada?
Sta mi vredi sto je sistem decentralizovan kada ce opet neko da nam kroji sudbine kako im odgovara kroz druge kanale?
 
Znam na sta si mislio, ja ti govorim da nema sistema koji ce nas zastiti od nas samih.
BC je fenomenalan na papiru, sta imas u praksi?
I da zazivi, ko ce da drma markete? Ti, ja? Ne, vec oni koji ih imaju puno. Koja ce biti razlika u odnosu na sada?
Sta mi vredi sto je sistem decentralizovan kada ce opet neko da nam kroji sudbine kako im odgovara kroz druge kanale?
Rekao si da je BTC mašina za pranje para. Samo zbog nedostatka regulativa i nezainteresovanosti država.
Inače mnogo transparentniji i lakši za kontrolu i praćenje od sadašnjih finanskijskih malverzacija.

Od kada je ukinut zlatni standard, fiat novac je najveća prevara u istoriji čovečanstva.
Pa ne može FED doveka da štampa neograničene količine dolara kad god im odgovara bez posledica.
Finansijske institucije i tokovi su odavno izgubili smisao, umesto da služe svrsi u ogromnoj meri se zloupotrebljavaju.
Bitcoin naravno nije savršen, ali je stvoren kao ideja koja bi između ostalog trebala da reši i ovaj problem.
Zaživeće pre ili kasnije, mislim na kripto u finansijama, ne isključivo BTC. Kao i svaka dobra ideja i tehnologija u istoriji - revolucija je neminovna.
 
Naravno da ne može bez posledica da se štampa novac, tako je i Rimsko Carstvo palo u probleme, tako je i Nacistička Nemačka pala u probleme, tako je Venecuela u problemima, i tako smo mi 90-ih. Ali ono što je zanimljivo je da uvek neka budala misli da može i nikad ne nauči iz istorije.
 
Rekao si da je BTC mašina za pranje para. Samo zbog nedostatka regulativa i nezainteresovanosti država.
Inače mnogo transparentniji i lakši za kontrolu i praćenje od sadašnjih finanskijskih malverzacija.

Od kada je ukinut zlatni standard, fiat novac je najveća prevara u istoriji čovečanstva.
Samo zbog... Pa i sada imas te regulative za fiat i opet...
Blockchain je super stvar i bice primenjena sigurno, samo ne kako mi zamisljamo.
Zlatni standard nikada nije ni postojao, osim na papiru.
No odosmo u off... U stvari cela tema je off.
 
Nazad
Vrh Dno