Šta je novo?

Rudarenje vs Ekologija

posle zimskih poskupljenja struje racun nam je veci u proseku za 30 %, meni 40% :(

struje je jeftina samo onima koji je NE placaju
 
Nema veze jedno sa drugim.

Potrošnja struja usvetu i zagađenost u Srbiji...
Ima veze zato lokalna potrošnja sa lokalnim zagađenjem. Posebno u Srbiji gde je većina proizvodnje struje bazirana na sagorevanju lignit-đubreta. Ne znam koliko struje u Srbiji se troši za rudarenje, ali znam da za ~1500 kWh proizvedene električne energije treba spržiti tonu lignita. Dobar deo te tone završi u vazduhu, ostalo rasuto po pepilištima oko termoelektrana... Toliko može potrošiti jedna grafička kartica (200 W) za godinu dana kopanja.
 
Ljudi ne zamlacujte se, ugljen dioksid, pesticidi, hemijska i prehrambena industrija, krcenje suma, su neminovni i nece se promeniti. Jednostavno ljudski rod je oduvek stetan za ovu planetu. Covecanstvo nema tehnologiju koja bi sprecila to unistavanje, a nece ni da se odrekne sadasnjeg luksuza i degradira svoj nacin zivota decenijama unazad. Pa pogledajte samo koliko vrsta svakog dana nestaje, ti podaci su frapantni.
Propast, odnosno restart planete je neminovan. Da li cemo toliko zagaditi da ce biti nemoguc zivot ili ce uslediti neko ledeno doba, klimatske promene, poplave, ko zna?
Na kraju krajeva ce ljudski rod mozda i podeliti sudbinu svih vrsta koje su direktom krivicom NAS SAMIH istrebljene.
 
Pa napisi koliki je promet da vidimo i mi.
Nema ja šta da pričam, nek on kaže sam ako bude hteo.

I šta ćemo mi ovde da diskutujemo, svaki odgovor rudara će garantovano da padne u neku od ovih kategorija:

1. Ko si ti meni da popuješ?
2. Drugi truju više.
3. Truju svi na svoj način.
4. Mora da se živi od nečeg.
5. Ljubomoran si na zaradu moje trovačnice.

Svakom njegov profit najveća svetinja, posle se čudimo što je svet otišao u klinac. Malo neke brige za opšte dobro, ma kakvi, to ne postoji.
 
Onda ga ne pominjes. CInjenjica da se tebi zavrtelo u glavi ne govori nista o visni cifra niti o kolicini iskopanog/ potrosene struje i uticaju na zagađenje u Srbiji.


Ima veze zato lokalna potrošnja sa lokalnim zagađenjem. Posebno u Srbiji gde je većina proizvodnje struje bazirana na sagorevanju lignit-đubreta. Ne znam koliko struje u Srbiji se troši za rudarenje, ali znam da za ~1500 kWh proizvedene električne energije treba spržiti tonu lignita. Dobar deo te tone završi u vazduhu, ostalo rasuto po pepilištima oko termoelektrana... Toliko može potrošiti jedna grafička kartica (200 W) za godinu dana kopanja.
Na grafiku ne vidoh lokalnu potrosnju vec ukupnu potrsonju btc-a u poredjenju sa Holandijom i slicnim sto nemam nikakve veze sa zagadjenjem u Srbiji.
 
Deo te potrošnje se pravi u Srbiji, gde se za proizvodnju struje koristi lignit, čije sagorevanje pravi zagađenje u Srbiji. I nije neka komplikovana uzročno-posledična veza. Grafikon je globalni pošto lokalni nemam.
 
Nekopanje kripta neće rešiti problem zagađenja a ljudima koji kopaju će napraviti problem. Borba protiv vetrenjača
 
Nema ja šta da pričam, nek on kaže sam ako bude hteo.

I šta ćemo mi ovde da diskutujemo, svaki odgovor rudara će garantovano da padne u neku od ovih kategorija:

1. Ko si ti meni da popuješ?
2. Drugi truju više.
3. Truju svi na svoj način.
4. Mora da se živi od nečeg.
5. Ljubomoran si na zaradu moje trovačnice.

Svakom njegov profit najveća svetinja, posle se čudimo što je svet otišao u klinac. Malo neke brige za opšte dobro, ma kakvi, to ne postoji.
Promenis u svom postu rudara u gamera(ili savremenog coveka) i profit u uzivanje(ili nacin zivota) i onda se zapitas kakav si ti covek , da bi uopste imao prava da pokusavas da sudis bilo kome drugome.
Ljudi , krenite od sebe za bilo sta sto se zalazete u zivotu , mozda vas neko ozbiljno i shvati tada.Do tada samo laprdate bezveze.
 
Ima veze zato lokalna potrošnja sa lokalnim zagađenjem. Posebno u Srbiji gde je većina proizvodnje struje bazirana na sagorevanju lignit-đubreta. Ne znam koliko struje u Srbiji se troši za rudarenje, ali znam da za ~1500 kWh proizvedene električne energije treba spržiti tonu lignita. Dobar deo te tone završi u vazduhu, ostalo rasuto po pepilištima oko termoelektrana... Toliko može potrošiti jedna grafička kartica (200 W) za godinu dana kopanja.

kazu ljudi , a ja se odavno uverio da tonu uglja zamenjuje kao 2-3m3 drva. ljudi za zimsku sezonu potrose i do 50m3 drva.
za mesec dana pre cu potrositi tih 1500kw struje , nego da potrosim 2m3 drva. koliko god da je jeftina ili skupa struja. Srbija je zemlja paradoksa a zima u Srbiji traje 7 meseci a leto svega 5, barem u mojoj kotlini.
Dokle god na vrhu su oni koji prvenstveno razmisljaju da koriste svoj polozaj da napune dzepove a ne da resavaju i sprecavaju potencijalno buduce probleme nama nema zivota. i ta drva ce nestati i to veoma brzo. gde motorna testera se4e tu se $uma ne obnavlja.
 
Jel zna neko gdje ima da se nabavi magnet/shoker za brojilo? Kad sam vec gowno koje unistava planetu, da budem gowno do kraja pa da ne placam ni struju. xD
 
Molim u pp i mene obavestite koji bi zavrsavao posao, cisto malo vikendom, da smanjim crvenu zonu :)
 
Samo sto je taj deo smesno mali.

Ti imaš tu statistiku koju niko nikad kod nas nije pokušao da skupi, pa na osnovu nje možeš odgovorno da kažeš?

I generalno, gde bi ti rekao da je granica gde rudarenje postaje problem globalno? Ja sam čekao kad će Bitcoin da krene da troši kao neka industrijska zemlja, evo stigosmo Holandiju. Gde bi ti rekao da je problem kad stignemo recimo redom Španiju, Francusku, Nemačku, Rusiju?

I sve to je samo za Bitcoin, slabo se to kopa kod nas, šta ćemo sa ostalim raznim PoW šitom koji je kod nas prisutan? Koliko sumpora i pepela je ok ljudi da dišu za novčiće kojima je sudbina da nikad ne služe ničemu?
 
Ne nego cu odgovorno da kazem na osnovu prometa nekog lika od koga se vrti u glavi, ali koji ne sme da se objavi jer to samo on sme, a ne znamo ni ko je on.

Da imam statistiku udela hashrate medju zemljama po ip adresama mozes i sam da je nadjes i da zakljucis koliko je Srbija smesno mala sto je i logicno bez ikakvih statistika. Koliko god je navedena metoda neprecizna precizinija je od stepena vrćenja u glavi od nekog lika o kome ne sme nista da se zna.

Ako ozibljno mislis da kopoanje znacajno utice na zagađenje u Srbiji ....
 
1).
batalite stvar sa neodimijumskim magnetima. prvo to je mozda radilo posao do pre par godina, sa velikim rizikom (od velike buke rada strujomera do zapaljenja instalacija) , sada verujem da se bez saradnje sa odgovornima nema sanse da radi jer 99.9% svi mi ovde imamo veoma savremene i fensi strujomere , + tim fensim strujomerima su dodati magnetske nalepnice koje sluze za detekciju prisustva jakih magnetskih polja u blizini strujomera. u prevodu eps nam je spreman za 22.vek ne za 21.

2). Darko rece:
"Ljudi ne zamlacujte se, ugljen dioksid, pesticidi, hemijska i prehrambena industrija, krcenje suma, su neminovni i nece se promeniti. Jednostavno ljudski rod je oduvek stetan za ovu planetu. Covecanstvo nema tehnologiju koja bi sprecila to unistavanje, a nece ni da se odrekne sadasnjeg luksuza i degradira svoj nacin zivota decenijama unazad. Pa pogledajte samo koliko vrsta svakog dana nestaje, ti podaci su frapantni.
Propast, odnosno restart planete je neminovan. Da li cemo toliko zagaditi da ce biti nemoguc zivot ili ce uslediti neko ledeno doba, klimatske promene, poplave, ko zna?
Na kraju krajeva ce ljudski rod mozda i podeliti sudbinu svih vrsta koje su direktom krivicom NAS SAMIH istrebljene."

tehnologija postoji , zamena postoji .ALI trenutna agenda (cilj) je da se ne upotrebljava , vec da se situacija namerno pogorsava (odgovara im na ruku).
znaci vatru gase BENZINOM. Cilj odredjenih vladajucih grupa je degradacija 4ove4anstva na svim poljima. Namerno nas truju losim vazduhom , namerno nas hrane otrovima. (ko ga zanima neka proveri sam sta je E536 i da li ga mozete danas da ga zaobidjete). Promena klime .. tehnologiju koju koriste je ispitana jos pre 60 godina i sada se masovno koristi...
Restart znaci samo jedno - depopulacija u stvari treba to nazvati pravim imenom priprema depopulacije = priprema genocida.

opet ponavljam ako smo mi srbi u Srbiji problem svetskog zagadjenja , pa ajde da nas presele na toplija egzoticna mesta. a onda sa tog mesta svi u glas zajedno :) ...
DZaba popovanje ako nema konkretnog predloga na onu najosnovnu egzistenciju .
Dajte...u Srbiji JE Osnovno pitanje kako preziveti zimu u srbiji ....a da se ne trosi ugalj , drva , struja ... prosecni srbin potrosi pola sto zaradi za zimu ... nije samo Srbija Beograd, Novi Sad, Atina , Solun ...
 
Gde odoste vi ljudi... :)
 
Jel zna neko gdje ima da se nabavi magnet/shoker za brojilo? Kad sam vec gowno koje unistava planetu, da budem gowno do kraja pa da ne placam ni struju. xD
Kako sam čuo, taj magnet iskrivi iglu u brojilu zbog pomeranja magnetnog polja, pa kada EPS to ustanovi prilikom baždarenja, eto ti problema. Mogu da ti za kaznu isključe struju + velika kazna. Nije to dobro rešenje.
 
Da imam statistiku udela hashrate medju zemljama po ip adresama mozes i sam da je nadjes i da zakljucis koliko je Srbija smesno mala sto je i logicno bez ikakvih statistika.

U tom slučaju, podeli. Ja sam jedino mogao da nađem učešće u BTC hashrate, što ne govori ništa, jer se to u Srbiji slabo kopa. ETH ili REN bi bili daleko bolji indikatori.
 
Izzy je za magnet napisao u sarkazmu ali vidim da dosta vas nije skapiralo.
 
Ma salimo se bre, ja sam magnet isprobao jos pre 5-6 gidina i funkcionise i nista ne moze da se dokaze dok te ne uhvate na delu, odnosno dok ne otvore strujomer prilikom kontrole i nadju ga...
Naravno da necu da se cimam i budim nocu za ustedu od par hiljada. Mozda sam nekad i bio privremeno u takvom trenutku, sad nisam :)
Inace stvar provereno radi, samo je pitanje jacine, odnosno da li ce stopirati ili usporiti...
 
@izzy
Brate pusti ti ovog darka, samo old skul, dve gole zice napravis u obliku kuka i direk na banderu zakacis. Al obavezno nosis gumene cizme.
:ROFLMAO:
 
Našao sam Vege 64, gde ima taj magnet da se kupi ili i za njega mora da se rudari?
 
Virtue signaling Morbius aka Che Gevara, moralno superioran jer brine o zagadjenju :D. Umislio da je holivudski glumac koji svima popuje kako da smanje emisiju gasova dok se vozi u svom privatnim avionu i jahti. Glumci voze jahte a on zaradjuje na bitcoin/sprzenom uglju xD


I generalno, gde bi ti rekao da je granica gde rudarenje postaje problem globalno? Ja sam čekao kad će Bitcoin da krene da troši kao neka industrijska zemlja, evo stigosmo Holandiju. Gde bi ti rekao da je problem kad stignemo recimo redom Španiju, Francusku, Nemačku, Rusiju?

I sve to je samo za Bitcoin, slabo se to kopa kod nas, šta ćemo sa ostalim raznim PoW šitom koji je kod nas prisutan? Koliko sumpora i pepela je ok ljudi da dišu za novčiće kojima je sudbina da nikad ne služe ničemu?

Evo rasplakacu se, barem ako nista drugo obogatices se (ili barem ces pokusati) na necemu sto je tolko zagadjenja izbacilo u atmosferu. Ruke su ti uprljane od uglja kako ces ziveti sa tim?

Inace sad ozbiljno, ljudi plate elektricnu energiju i koriste je za "whatever the fuck they want", i to treba da bude njihova stvar Che Gevara a ne mozes ti da odredjujes ko ce kako da je trosi, jer Che, mi nismo u Severnoj Koreji a ti nisi pol. komesar. Kopali kripto ili ne, na ugalj ce zemlje praviti struju i dalje dok ga skroz ne potrose i tu nema poente mlatiti praznu slamu, to je klasican virtue signaling.

A cisto za ostale kada cuju da ce se desiti potop za 10 god kao sto to tvrde autisticna deca i srednjoskolci na raznim UN konferencijama o globalnom zagrevanju, ta prica postoji jos od 1970-ih godina, a do sada sve sto se desilo je da je zemlja postala jos ZELENIJA. Nikad zelenija nije bila. To potvrdjuje i NASA. Globalni problem nisu gasovi problem je sto cela Azija iskipuje svo smece koje generise u okean, ali ok to izgleda nikog nije briga...

Koga zanima evo NASA kaze da je do sada CO2 u stvari ubrzao rast zelenih povrsina u celom svetu. Ali kako kazu za 10 god ide smak sveta, zato brze bolje dajte vase trilione da se spasemo. Pritom niko od propagatora se ne sprema za doomsday i nije u fazonu "run to the hills", vec svi trabunjaju iz svojih milionskih vila na plazi uz more a koje ce biti "potopljene" za koju godinu :D. Ali makar kao morbius Che Gevara spavaju pravednim snom lol


 
Gledajući hashrate, izgleda da je Kina sasvim ozbiljna u nameri da istera rudare. Kako čitam, oni su uglavnom držali opremu u kontejnerima za transport i selili je iz provincija bogatih hidroenergijom tokom kišne sezone u provincije bogate ugljem na severozapadu ostatak godine. Oprema se sad pretežno seli u Kazakstan, ali i ostatak centralne Azije. U Abhaziji (odbegli region Gruzije) je situacija postala toliko loše zbog rudara da imaju restrikcije struje.

Bitcoin mreža godišnje troši oko 175 gigavat sati struje i cifra stalno raste. Ether mreža oko 50 gigavat sati. Procene koliko bi trebalo da se smanji godišnja potrošnja na svetskom nivou da bi se prekinuo ciklus globalnog zagrevanja se kreću imeđu 300 i 500 gigavat sati.
 
Gledajući hashrate, izgleda da je Kina sasvim ozbiljna u nameri da istera rudare. Kako čitam, oni su uglavnom držali opremu u kontejnerima za transport i selili je iz provincija bogatih hidroenergijom tokom kišne sezone u provincije bogate ugljem na severozapadu ostatak godine. Oprema se sad pretežno seli u Kazakstan, ali i ostatak centralne Azije. U Abhaziji (odbegli region Gruzije) je situacija postala toliko loše zbog rudara da imaju restrikcije struje.

Bitcoin mreža godišnje troši oko 175 gigavat sati struje i cifra stalno raste. Ether mreža oko 50 gigavat sati. Procene koliko bi trebalo da se smanji godišnja potrošnja na svetskom nivou da bi se prekinuo ciklus globalnog zagrevanja se kreću imeđu 300 i 500 gigavat sati.
Hvala na analizi.
Mislim da je rezultat još porazniji kada se u računicu uvrsti i nemali broj onih koji "kradu struju" kroz lažno manje prikazivanje potrošnje putem magneta/shockera i sl...
Ne znam kako je u drugim zemljama, ali ne mislim da je srbija jedina napredna na ovom polju, a pouzdano znam da u Sr. Karlovcima sve i jedna privatna manufaktura u dilu sa radnicima EPS ima ugrađene uređaje za lažno prikazivanje potrošnje na strujomerima, čitaj troši npr. 1000kwh, a očitava mu se 500, akle drugih 500 potroši, ali se ne prikazuju.
 
^ Mislis da Elektroprivreda ne zna za to?
Resice se i to, daje se lufta narodu.
 
^ Mislis da Elektroprivreda ne zna za to?
Resice se i to, daje se lufta narodu.
Naravno da ne zna (ako uopšte postoji neki entitet elektroprivreda), provizija za ugradnju i zatvaranje očiju se daje njihovim radnicima na terenu.
Drugo, to uopšte nije "narod" nego sitne gazde koje se bave proizvodnjom kesa i sl, i koji se bogate preko mere, pola na grbinu radnika, pola tako što kradu od države (krađa struje, neplaćanje pdv-a (prodavanje proizvoda na pijacama i bez računa), fiktivni troškovi konsultantskih i srodnih usluga i sl)... Takvima i treba da se stane na rep, ali u praksi protiv takvih i još gorih se ne preduzima ništa, a sirotinji koja ne plati jedan račun se isključuje struja, sprovode postupci izvršenja, plene stvari na ime duga...
 
Zna se zna.
Kao kada bi Narodna banka kada odstampala milion dinara a u prometu se nalazi 10 miliona. Dakle 9 miliona je krivotvoreno.
Pojacana potrosnja se lako uoci, cak ni fakultet ne treba.
A ti "mali privrednici" tog tipa, se gaje ovde jos od pocetka 90-ih. krastavac takav tip kapitalizma negujemo: krsenje svih propisa, surova borba sa udarcima ispod pojasa.
O tome u drugoj temi.

Bitkoin na duge staze pobedjuje papirni novac. Cini nam se sada da je ekoloski losiji.
To je normalan tok razvoja civilizacije.
 
Nazad
Vrh Dno