Šta je novo?

Racunar prilikom paljenja ulazi u UEFI

Coliex

Zapažen
Učlanjen(a)
18.01.2023
Poruke
5
Poena
11
U pocetku su me savjetovali da promijenim cmos bateriju na maticnoj ploci, ali izgleda je neki drugi problem. Možda bios chip ili ssd?
 

Prilozi

  • received_1377073933119452.jpeg
    received_1377073933119452.jpeg
    94.5 KB · Pregleda: 49
Deluje kao da nema boot entry.U UEFI-ju si, vidi se i SSD i SATA storage - deluje da ploca radi kako treba. Ako imas samo Windows, ovo moze da znaci da nema UEFI particije.
 
Postoji mogucnost da ti je UEFI particija bila na drugom disku - i ako formatiras ne-sistemski disk, ili je obrises, desi ti se ovako nesto. Windows ne prikazuje EFI particiju - ne vidis je u file exploreru. U svakom slucaju, pogledaj sta ima na disku preko nekog live LInux distro-a, pa postavi ovde da pogledamo, ako se snadjes.
Ovako mozes pokrenuti recovery iz Windows instalacije i onda probas da sledis uputstva za repair boot-a.
boot_to_cmd-2.png
 
 
Skini neku Linux distribuciji koja ima lajv desktop, i bekapuj podatke (ako imaš šta da bekapuješ, ako ne preskoči ovaj deo; eventualno pogledaj SMART info za tvoj disk). Onda nasnimi Windows na neki USB, i pokušaj da popraviš bootloader. Vrlo moguće da ti je disk pri izdisaju i da je došlo do tihe korupcije.

Mislis da instaliram neku distribuciju linuxa na usb i bootujem stistem preko nje. Nemam bas iskustva sa linuxom. Kako onda podatke da pronsdjem? Oce li onda podaci biti regularno u particiji kao i kod Windows-a? I sa particije ih samo prebacim na drugi Fleš? 🤔

Koju distribuciju linuxa preporucujes?

Ja se izvinjavam na ovolikim pitanjima, ovo nije moja struka, ali na sve nacine pokusavam da se snjadjem i naucim prije svega.
 
Nema pomoći ovde, piše lepo Satafirm S11, linkovao je sam633 temu. Nažalost, oprosti se i od podataka, jer nisam video da je još neko uspeo da spasi podatke kada pukne firmware, već samo disk da osposobi kroz razne alate (a i to zna da bude cimanje i po sa novijim revizijama diskova).

Koji Patriot/Kingston ssd je bio? :D
 
Nema pomoći ovde, piše lepo Satafirm S11, linkovao je sam633 temu. Nažalost, oprosti se i od podataka, jer nisam video da je još neko uspeo da spasi podatke kada pukne firmware, već samo disk da osposobi kroz razne alate (a i to zna da bude cimanje i po sa novijim revizijama diskova).

Koji Patriot/Kingston ssd je bio? :D

U pitanju je Gigabyte GP-GSTFS31240GNTD SSD. Bas mi zao podataka, ali sta da se radi. Kriv sam sto nisam na vrijeme sve backup-ovao. Od sada kupujem HDD pa koliko god sporiji bio, bar mu se zna kada ce da crkne. 😅
 
Šteta, ja sam imao ok iskustva sa tim Gigabyte-om. Ali eto...

Generalno samo izbegavaj najjeftinije diskove kao glavne. ako imaš bitne podatke koje želiš da čuvaš. Najjeftiniji ssd-ovi su dobri za stare laptopove koje uz male pare preporodiš ILI kao sekundarna gejming/torrent skladišta.
 
HDD na USB pa backup na njega,
 
U pitanju je Gigabyte GP-GSTFS31240GNTD SSD. Bas mi zao podataka, ali sta da se radi. Kriv sam sto nisam na vrijeme sve backup-ovao. Od sada kupujem HDD pa koliko god sporiji bio, bar mu se zna kada ce da crkne. 😅
Nema potrebe da se unazadjujes.
Malo se ispruzis i uzmes proverene ssd tipa Samsung Evo , neki matori hdd za bekap i dobar si.
Godinama arcim Evo serije i za sada nikakvih problema, mada u nekim media masinama imam Kingston i WD ssd, ni sa njima nije bilo problema.
 
U pitanju je Gigabyte GP-GSTFS31240GNTD SSD. Bas mi zao podataka, ali sta da se radi. Kriv sam sto nisam na vrijeme sve backup-ovao. Od sada kupujem HDD pa koliko god sporiji bio, bar mu se zna kada ce da crkne. 😅
vidi jel bios uopshte vidi ssd. Ako ga ne vidi, crkla elektronika i tu je gotovo.. inache ssd je jako nepouzdan medij za chuvanje podataka. Na njega samo stavish
tmp fajlove i teraj. Bez nekapa na hdd nema nishta.
 
Uh, problem sa hardverom - da ne verujes. Odlican find. Vidim da covek na kraju thread-a kaze da se moze oziveti ako mu se uradi reflash firmware-a, ali da li noviji firmware resava problem?
 
Nazad
Vrh Dno