Šta je novo?

Program za video resize

pilips

Cenjen
Učlanjen(a)
25.05.2010
Poruke
340
Poena
170
Pozdrav svima treba mi savet.

Treba mi najjednostavniji program koji radi resize video fajlova a da pritom ima najmanje gubitke u kvalitetu i da to radi brzo. Treba da smanjim neke .avi fajlove sa 700MB na 350MB i bilo bi dobro da kvalitet ostane sto bolji. Do sad sam koristio auto gordian knot ali je on prilicno spor.
 
Resize obavezno povlaci rekompresiju. Sto znaci da ne mozes ocekivati da taj posao odradis brzo. Jedino da koristis VirtualDub(Mod) ili Avidemux i odradis jednoprolaznu CBR kompresiju. To ce ti skoro prepoloviti potrebno vreme ali ce i kvalitet biti 20-40% nizi. Druga varijanta je da u VirtualDub-u koristis Divx 6.8.5. Pro kodek jer on ima Fast First Pass opciju pa ce ti ustedeti 1/4-1/3 vremena bez vidljivog gubitka u kvalitetu.
 
a zar nece da ushtedi na memoriji ako prebaci video fajlove u x264, i da mu ostane kvalitet ?
 
U pravu je Igoritza. Mada se postavlja pitanje na čemu će on to puštati.
Ako nisi gadljiv na x264 i mkv ili mp4 kontejner fajl, probaj Handbrake.
Možeš da definišeš izlaznu veličinu i ako hoćeš bolji kvalitet da uključiš 2-pass.
Mada to može da potraje, ali je codec multi-threaded pa će iskoristiti sva jezgra tvog procesora do maksimuma.
 
Pilips je pitao za drugi program jer mu je AGK spor. Handbrake i x264 mogu biti daleko sporiji od AGK, plus ono sto rekoste, fajlovi ne rade na DVD plejerima.
Ako podesi x264 da postize istu ili vecu brzinu od Xvid kodeka, nece dobiti skoro nista na kvalitetu a izgubice kompatibilnost. I sve to pod uslovom da zna da podesi x264.
Ako se odluci za x264, najjednostavnije resenje je da koristi Zarx264gui. Dobice H.264/AAC/MP4 fajl.
 
Druga varijanta je da u VirtualDub-u koristis Divx 6.8.5. Pro kodek jer on ima Fast First Pass opciju pa ce ti ustedeti 1/4-1/3 vremena bez vidljivog gubitka u kvalitetu.
Pretpostavljam da bi ovo bilo ok samo ne znam koliko je jednostavno i koja sve podesavanja treba da se urade?

x.264 otpada zato sto keva hoce da gleda tu seriju na dvd/divx playeru. Serije imaju po 700MB a ima ih skoro 100. Trajanje je oko 40 min. Treba da joj narezem na diskove i iz razloga ustede prostora sam hteo ovo da uradim.
 
Nije tesko ali ako ne znas da konfigurises kodek i nikad nisi radio sa VirtualDub-om, nije ni tako jednostavno. A ja nemam
U tom slucaju instaliraj Dr. Divx 2.0 Beta 7 i Divx Pro 6.8.5. Samo odabesi zeljenu rezoluciju, velicinu i 2-pass Fast First Pass i to je to.
 
Skinuo sam Dr.Divx 2.0.1. b7 i DivX Pro v.6.8.5.11 Final pa cu probati kasnije kako to izgleda. Mislim da ce biti ok.

Hvala ilidan posebno a ostalima na trudu :)
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa dr.divx-om. Pokrenem encode odradi audio ok ali na pri obradi videa puca. Pojavi se ono send/dont send. Nekad na samom pocetku obrade videa a nekad stigne do 10%. Sta moze da bude?
 
Nisam siguran šta bi moglo da bude. Ako imaš brz internet, skokni na www.oldversion.com i pokušaj sa nekom starijom verzijom Divx kodeka.
Ono, i Staxrip podržava Divx kodek ali je za nijansu teže konfigurisati ga od Dr. Divx. Mada, ima odličnu podršku za konvertovanje više fajlova odjednom.
P.S. Registrovao si Divx kodek da bi otključao Pro verziju?
 
Da registrovao sam ga i otkljucala se pro verzija. Kad udjem na divx product registration samo 4-ta stavka pise da je not registered DFX audio. I one dve dole divx author i media plug in.

Uz divx codec se instalirao izmedju ostalog i converter. Probao sam pomocu njega da smanjim jer sam video da dr divx nudi kao prvu opciju na quality balanced velicinu fajla 333.3MB pa sam pretpostavio da je to default sa divx convertera. I radi. Kvalitet je ok tako da cu pomocu tog konvertera odraditi sve. Rezolucija je ostala ista.

Dr divx je beta verzija i ko zna sta mu smeta kod mene na kompu tako da odustajem od namere da ga nateram da radi. divx converter ce odraditi posao. Steta sto nema vise opcija bio bi odlican program.
 
Odlicno. Skroz sam zaboravio na Divx Converter jer ga nikad ne koristim. Dr. Divx je prestao aktivno da se razvija pre oko 2 godine tako da nece biti nikakve ispravke bagova. Mada, u to vreme sam ga koristio i stabilno je radio. Sada koristim MeGUI i x264/aac/mkv jer nemam DVD plejer pa ne moram da brinem o kompatibilnosti.
Staxrip bi verovatno dao malo bolji kvalitet jer bi radio dvoprolaznu kompresiju ali bi vreme kompresije poraslo za 20-50%, u zavisnosti od podesavanja koja bi koristio. Ako si zadovoljan kvalitetom koji ti daje Converter, samo nastavi jer ti je to za sad najbrza varijanta.
 
Smorio sam se. Na dvd playeru ima slike ali nema zvuka. Imam xwave 5000 i ubacen mu je novi firmware. Izgleda da ne cita taj codec za zvuk. Uglavnom sad imam duplo manje fajlove od onih sto sam imao pa cu probati da ih konvertujem ponovo sa nekim drugim konverterom, ali samo zvuk. Jel moze to? Hocu da video ostane isti a samo da konvertujem zvuk u ac3 na primer?
 
Čudi me da fajl kreiram Divx konverterom zeza.
Mozes da probac u Avidemux. Ucitaj fajl, za Video ostavi Copy, za Audio odaberi Codec a zatim Configure da ga podesis. Kao format odaberi AVI, idi na Save i imenuj fajl, ali sa ekstenzijom AVI.
Npr. SimpsonsS01E05.avi
 
Kad ucitam file kaze mi packed bitstream detected do you want me to unpack it? Sta da izaberem?

Za probu sam izabrao NO i pustio. Izabrao sam mp3(lame) 128kbs a format se onda sam podesio na avi, unpack VOP. File je neznatno veci, za 700kb :)

Idem sad da probam na DVD playeru da li radi.

Edit
Ne radi. Probao sam i sa unpack i nece ni tako. Taj codec bi trebalo da cita jer sam proveravao druge video fajlove koje imam a koji rade. Sad cu da probam neki drugi da izaberem.


Edit2
Probao sam sa AC3(aften) i pojavio se jedva cujan zvuk koji krci. Probacu kasnije sa jos nekim formatom.
 
Poslednja izmena:
Nece. Probao sam sve codece za zvuk sto avidex nudi i nece. Probao sam da izaberem tamo gde pise format samo avi i avi, unpack VOP.

Probao sam i da taj video file da konvertujem ultra avi converterom ali opet nema zvuka.

Na kompu sve radi ok jer verovatno imam potreban codek instaliran. Sto je najgore obrisao sam originalne fajlove po zavrsetku konvertovanja sa DivX Converterom.

Nemam vise ideja.
 
Evo stvari za tebe : PocketDivXEncoder. Ne trazi dalje!!! Program je exe ( ne instalira se), free i veoma brz. Radio sam resize fajla sa 700 na 475 mb i trebalo mu je nekih pola sata na mojoj krsini od masine. Plus moze da se namesti i koliko ce program opteretiti cpu. Imas prepreview i gomilu podesavanja (cak mogu i titlovi da se nalepe). Samo za odabrani uredjaj izaberi PC. Ovo je najbolji besplatni program koji sam ikad koristio, sve preporuke..:smash:
E da, zahvali mi se posle :)
 
Poslednja izmena:
Ma zahvalicu se tri puta nije problem :D Koju si verziju koristio ovu stabilnu ili beta? I kakav je kvalitet posle resize-a?

Skinuo sam obe verzije pa cu da probam. Hvala
 
Poslednja izmena:
Pa kvalitet zavisi od originalnog fajla. Meni je ok, uostalom napomenuo sam da postoji prepreview. Ili enkoduj samo minut recimo (ima cut opcija) pa ces videti. Koristio sam verziju 0.3.60. Ima i novija ali ova je proverena. Neki se zale na kvalitet, pa preporucuju i Smart movie convertor. Nisam ga probao, nije free.
 
Probao sam ovo i ne svidja mi se kako radi. Od ovih fajlova koji su smanjeni divx converterom na 330MB nudi da smanji kvalitet na 80% da bi bio 380MB! To je povecanje od 50MB a ne smanjenje.

Inace kvalitet fajlova koji su smanjeni sa divx converterom je ostao gotovo isti. Vrlo malo se razlikuje od originala.
 
A ko te tero da obrises originalne fajlove. Vidim da si prilicno neiskusan u ovoj oblasti, tako da ti ne mogu pomoci.. Trazi neki tutorijal za to, po mogucnosti sa slikama
 
Poslednja izmena:
Prvo. Nisam obrisao sve originalne fajlove. Obrisao sam pola.

Drugo. Nema potrebe da se ljutis sto sam rekao da mi se ne svidja kako radi PocketDivXEncoder jer to je ono sto sam zakljucio iz tvog posta. Jednostavno mi program ne odgovara. On mi sa jednim originalnim fajlom velicine od 700MB nudi da smanji kvalitet na 80% da bi bio veci za 20MB. Pa kakav je to resize.

Trece. Moja pitanja su bila prilicno direktna i usmerena na ono sto me zanimalo. ilidan je me je svaki put razumeo i dao jasan odgovor. Na cemu sam mu zahvalan. Ti si mi dao predlog na cemu sam takodje zahvalan ali mi jednostavno ne odgovara.

Cetvrto. Prilikom konverzije divx converter je nekako vezao zvuk za sebe i svaki pokusaj konverzije zvuka preko avidemuxa nije urodio plodom. Sa originalnim fajlovima ima zvuka na xwave5000.

divx converter je odlicno odradio posao, problem je sto xwave5000 ima problem sa codecom. Po njegovoj specifikaciji on cak i ne cita dixv6 ali je ubacen novi firmware i cita video ali ne i zvuk. Verujem da ni jedan converter nece uspeti da toliko smanji fajl sa takvim kvalitetom. Izuzev naravno x264
 
Ok, malo sam preterao, priznajem. Ako ne odgovara, ne odgovara. Mada je meni to povecanje fajla sumnjivo (moguce da je rezolucija originala manja od defultne koja se koristi kada izaberes pc). Ipak ovo je free softver i ne mozes ocekivati puno. Ja sam enkodovao desetine fajlova, a problema sam imao jedino sa nalepljivanjem titlova. Nadam se da ces uspeti u svojoj nameri, pozZ
 
VirtualDub moze da posluzi da izvlacenje audio fajla iz jednog avi fajla i dodavanje u drugi. Postupak je jednostavan.
1. Ucitaj avi fajl iz kog zelis da izvuces audio.
2. Idi na File > Save WAV
3. U delu Save as type stavi All files
4. Imenuj audio fajl nekoime.mp3 (ime odaberi sam, a ekstenziju sa tackom mp3 obavezno dodaj)

Sada taj audio fajl dodaj u avi fajl kod koga te zeza audio.
1. Ucitaj avi fajl u koji zelis da zamenis audio
2. U meni Video odaberi Direct Stream Copy
3. U delu Audio odaberi Audio from other file ucitaj audio fajl koji si u prethodnom koraku dobio.
4. Idi na File > Save as AVI, odaberi ime i lokaciju novog fajla i idi na Save.

VirtualDub ti moze i rekompresovati originalni fajl bez rekompresije audio strima.
1. Ucitaj fajl koji zelis da rekompresujes.
2. Video > Filters > Add > resize. Cekiraj Absolute (pixels) i upisi samo prvu vrednost nove rezolucije. Prva vrednost je duzina slike, visinu ce sam program izracunati. Ako ne zelis da menjas rezoluciju, preskoci ovaj korak.
3. Video > Compression, odaberi Divx Pro kodek i idi na Configure. Ako zelis brzinu, odaberi 1-pass. Za epizodu koja traje 45 minuta i ima mp3 audio od 128kbs potrebno je oko 950kbs da bi velicina ispala oko 350 MB. Imas bitrate kalkulator u Divx kodeku pa iskoristi njega. Idi na OK, OK.
4. U delu audio bi trebalo da stoji Direct stream copy
5. File > Save as AVI. Unesi ime i odaberi lokaciju i klikni na Save.

Na ovaj nacin se rekompresuje samo video a audio ostaje netaknut.

O konfiguraciji Divx enkodera:
Divx enkoder ima slajder koji mozes koristiti da bi odabrao brzinu i kvalitet kompresije. Pomeranjem slajdera udesno povecava se kvalitet kompresije ali i vreme kompresije. U delu Codec cekiraj Enhanced Multithreading a u delu Video imas opciju Noise Reduction koja moze da pomogne ili odmogne pri kompresiji kada je u pitanju vizuelni kvalitet dobijenog snimka. Ako odaberes da je koristis, odaberi opciju Auto-detect.
 
VirtualDubMod za ceo posao... ne znam koji od navedenih a vredi icemu ne koristi VDub zapravo...
 
Hvala ilidan jos jednom na svom trudu koji si ulozio u moj problem. Poskidacu ponovo te fajlove sto sam pobrisao pa cu da odradim ponovo resize sa virtual dubom. A za ove sto imam cu da iskoristim prvu opciju sa zamenom zvuka. Nadam se da vise necu imati pitanja povodom ove teme :)
 
Nazad
Vrh Dno