Šta je novo?

Prestigio MultiPad PMP5080B

Ma na svaki mozes da instaliras drugi launcher. Adam K preporucuje Launcher Pro (nisam probao), ja preferiram GO Launcher. Najlaksi i najbrzi koji sam probao je Zeam, ali naravno, ima i najmanje podesavanja i najmanje specijalnih efekata. I ADW Launcher ima svoje prednosti. Najpopularniji rom (Cyanogenmod) ga koristi, mada ne vidim preterane prednosti - tezak je dosta i nema neke funkcije koje ima GO. Osim sto moze da ubaci gomilu ikonica na ekran, to na tabletu vec moze da bude veoma korisno i ima ogroman izbor tema. Takodje postoji preradjena verzija za tablete (ne secam se gde sam nasao i kako se zove), ali vec za tim i ne vidim neku preteranu potrebu, u sustini ostaje ADW sa par sitnih (meni nepotrebnih) dodataka. Pogledaj koji se tebi najvise svidja, instaliraj ga i instaliraj Home Chooser da sebi olaksas tranziciju.

Ima i drugih launchera na trzistu (Adam K je okacio link sa testom mnogih), ali ovi su ubedljivo najpopularniji. Pomenuli su i Launcher7, koji cini da tvoj Android izgleda kao Windows Phone 7, mada ne znam zasto bi iko to zeleo... WP7 je potpuno integrisan sa svojim funkcijama, sto nisam procitao za ovaj launcher. Takodje, ostajes sa jednim home screenom i bez widgeta... Jeste popularan, mozda mu neko i vidi poentu, ali meni je potpuno besmislen. Ni originalni WP7 mi se bash i ne svidja nesto, a kamo li WP7 wannabe.
 
Osvanuo je review na ITsvet-u :
Kod:
http://www.itsvet.com/tekst/prestigio-multipad-pmp5080b/5286/
Review je informativan otprilike ko da ni nisu imali tablet u rukama nego napamet pricali.
 
Da, da veoma informativan:( izacice uskoro bolji testovi...uredjaj je sjajan
 
Izašao je (pozitivni) review u novom broju Sveta Kompjutera.
 
Prestao da kupujem, sta kazu? Pre svega, sta kazu vezano za ekran. Ostalo mozemo da pretpostavimo na osnovu specifikacija, ali ekran moze da varira dramaticno.
 
Nije neki veliki review (na pola strane staje tekst)...

Za ekran:" kvalitetom prikaza generalno smo bili zadovoljni, kontrast je solidan, uglovi gledanja su prosečni, odziv je mogao da bude bolji, ali je utisak mnogo povoljniji nego kod jeftinih tableta nekih drugih azijskih proizvođača, koje uglavnom karakterišu prilično isprane boje. Rezolucija 800x600 i dij. od 8 inča nisu standardni za Android tablete, pa je bilo slučajeva kada su se određene aplikacije sa Marketa čudno ponašale. Ipak, ovaj format pokazao se odličnim za čitanje knjiga i dokumenata pa PMP5080B može i te kako da posluži i kao e-čitač."

Kažu i da je tablet pravi napredak proizvođača i da se svojom cenom (ispod 200 evra) sam nameće kao dobra kupovina.
 
To mi je zanimljivo od pojavljivanja, stalno sam se pitao sta li mu fali. Ne zove se 7080, vec je u jeftinijoj seriji, a po svemu deluje bolje od 7070 i 7100... Ako mu je i ekran i kvalitet bolji, stvarno nema previse smisla ta oznaka, osim ako planiraju uskoro da izbace neke nove uredjaje iz 7000 serije, koji ce biti dosta jaci.
 
Sto se BT tice ima smisla, ali ni ovi iz 7000 serije nemaju GSM ni GPS. Mozda nema ni mogucnost da se poveze sa eksternim GPSom, doduse. Nije da poznajem nekoga kome ova mogucnost znaci.
 
Da, zaboravih da je i taj iz serije 7000. I veoma je znaimljiv model, ali nije bas jeftin.
 
osim ako planiraju uskoro da izbace neke nove uredjaje iz 7000 serije, koji ce biti dosta jaci.
S obzirom da je većina Prestigio tableta zapravo rebrandovani Archos možda izbace uskoro Archos 80 i 101. Taman da im uvale falične 80 modele koje niko ni u Srbiji neće :d
 
Pa i nisu bas, PMP7070 je Archos 70, PMP7100 je Archos 101, ali ovi ostali nisu Archos modeli. nsAce je pronasao da je ovaj model skoro isti kao Mediacom 810c, mozda i nije bas njegov klon, ali svakako nije Archos klon. PMP5070 podseca na Archos 7, ali se nisam ubijao da uporedim ta dva modela, Archos 7 me je nikada nije ni zanimao, a kamo li 5070.
 
Pa i nisu bas, PMP7070 je Archos 70, PMP7100 je Archos 101, ali ovi ostali nisu Archos modeli. nsAce je pronasao da je ovaj model skoro isti kao Mediacom 810c, mozda i nije bas njegov klon, ali svakako nije Archos klon. PMP5070 podseca na Archos 7, ali se nisam ubijao da uporedim ta dva modela, Archos 7 me je nikada nije ni zanimao, a kamo li 5070.
Prilično sam siguran da PMP5070 jeste Archos 7 (home tablet) ili Arnova 7c.
A mislim da je PMP3074B u suštini ARCHOS 70b eReader

I ja sam ranije mislio da se radi samo o 2 modela, al' sad mi se čini da je bar duplo više u pitanju :d

Ako ću baš da teram dalje "teorije zavere" :p PMP3084B bi mogao biti prepakovani Archos Armova 8.
 
Poslednja izmena:
meni se čini da je ovaj 5080 model jedan "prvih" koji nisu kopije archosa tj rebrand za jadna tržišta poput našeg, a vidi se i po tome što svi tvrde da je kvalitetniji od ostatka ponude :D
 
Ovaj model se sigurno razlikuje od svih archosa, za pocetak ima veoma kvalitetno kuciste sto ovi archose nemaju.......
 
Prilično sam siguran da PMP5070 jeste Archos 7 (home tablet) ili Arnova 7c.
A mislim da je PMP3074B u suštini ARCHOS 70b eReader

I ja sam ranije mislio da se radi samo o 2 modela, al' sad mi se čini da je bar duplo više u pitanju :d

Ako ću baš da teram dalje "teorije zavere" :p PMP3084B bi mogao biti prepakovani Archos Armova 8.

Zapravo je prepakovan neki tablet kineskog proizvodjaca, isti proizvodjac radi i oreginal 5080, neko smesno ime zaboravio sam ga
 
Sutra mi stize prestigio 5080, posle dosta razmislanja samm shvatio da za ove pare koliko kosta ne moze da se dobije bolji uredjaj.Kolega ga ima vec 3 nedelje i prezadovoljan je.Kod mene je bio dva dana i mogu vam reci da je veoma brz.Citao sam na njemu stripove i to izgleda veoma dobro.
 
Imam ga nekoliko dana, i osim, verovatno standardnog, problema sa minimalnim "disanjem" stakla u delu kucista gde su konektori nekih drugih problema i nema. Naravno, ja sam apsolutni laik sto se androida i tableta tice, ali sve ono za sta mi je tablet trebao ovaj model ispunjava.
Citanje knjiga, stripova, filmovi (moze da potera 1080p ali nema neke poente na 800x600), internet i igre sasvim lepo rade na njemu, jos uvek ga nisam koristio za muziku. Ne svidja mi se sto ne moze da se puni preko USB-a, ili ja negde gresim. Generalni utisak je da deluje kvalitetno sto se tice zavrsne obrade, 4x3 odnos mi se jako svidja pogotovu za citanje, osetljivost ekrana je na nivou, sve u svemu za te pare je BEST BUY (kome ne treba 3g i te gluposti).
 
Poslednja izmena:
Stigao je i u moje ruke:), veoma brzo radi sto je meni najbitnije.Ova velicina ekrana je extra, taman......
Kuciste najbolje do sada kod svih prestigio tableta( u ovom cenovnom rangu nema boljeg)
To je za sad.....:) sledi uskoro jos
 
Tablet me neprestano gnjavi da je izasao system update 1.0.15 i pita me da li hocu da ga instaliram. Posto sam se mnogo zezao oko programa bas mi se i ne gube podaci i programi sa tableta. Da li je neko mozda probao ovo unapredjenje sistema? Koje su promene i da li se isplati?
 
ja ga imam od utorka i nije mi izbaciovao nikakav ipdate:), daj neki preslog dobrih aplikacija, igrica.......
 
Predlog mozes da dobijes od svih tablet korisnika, ali nisam siguran da ce sve aplikacije dobro raditi na tvojoj rezoluciji.

Moj predlog: Blapk market, Blackmart Alpha, Aptoide market :) Aptoide radi sa repozitorijumima, pa je malo drugaciji od ova 2, sva 3 imaju update funkciju, instaliraj i pici. Naravno, da bi skidao legalno, mozes da skines samo besplatne aplikacije ili one koje si vec platio ;)

Od igrica, poseti siroki Gameloft arsenal i nadaj se da ce raditi. Mnoge igre nece raditi kako treba. Proguglaj za android igricama, naci ces mnoge predloge. Vecina tih igara ne deluje nista posebno, dok ne probas. Npr. Angry Birds je meni delovao totalno bzvz, probao sam ga samo da vidim cime se to svi odusevljavaju. Pa, odusevljavaju se s razlogom... Ovaj tip igara sjajno radi na ovim spravama i stvarno su zarazne.

Sto se programa tice, tesko da tije moguce preporuciti nesto, ako ne znamo koji tip programa ti treba. Recimo, ja smatram da vecini ljudi treba Shazam (prepoznaje muziku), Dolphin browser (mnogo je mocniji od fabrickog i ima more pluginova), Barcode Scanner (za skeniranje QR kodova), neki uninstaller (ja koristim Silent App Uninstaller, ali on je samo za root, Easy Uninstaller je podnosljiv), file manager (licni favorit je Androzip jer najbolje vidi i backupuje .apk fajlove instaliranih programa, ali generalno najpopularniji su Astro file manager i ES file explorer), sigurno sam neki preskocio (skoro sam instalirao novi rom pa mi je telefon zapanjujuce prazan). Takodje, App 2 SD (za lakse prebacivanje instaliranih na karticu, takodje brise cache), ukoliko tvoj uredjaj ima malu memoriju za aplikacije, ovaj program je neophodan (koliko sam razumeo, ima oko 200MB). Ima jos masa programa koji su meni obavezni, ali ne znam da li tebi trebaju ili traze root.

Ono sto moze da ti drasticno poboljsa udobnost u radu su neki launcher (licni favorit Go Launcher EX), ako ga instaliras Home Control moze da ti drasticno olaksa menjanje, isprobavanje i postavljanje default launchera. Ne znam sa kojom tastaturom dolazi i kakva je fabricka, ali mogao bi da pogledas i neku drugu tastaturu (ovo vec zavisi od licnih preferenci, ja koristim Better Keyboard 8 na telefonu, dok na tabletu sa kog ne saljem SMS poruke koristim Swype, ali izbor je sirok).

Ovo je nesto sto vazi za vecinu korisnika i mislim da bi svima moglo da bude korisno/zanimljivo. Za sve ostalo, zavisi od tvojih potreba. Da li manijakalno koristis neku socijalnu mrezu, citas knjige ili stripove, gledas filmove, slusas muziku, uredjujes blog preko tableta, pratis berzu, kucas dokumente u hodu, za sve to postoje programi i samo zavisi sta tebi treba. Od programa koje sam ja naveo, vise ih je tu jer moze svima da olaksa rad nego da ih intenzivno koriste.
 
ja ga imam od utorka i nije mi izbaciovao nikakav ipdate:), daj neki preslog dobrih aplikacija, igrica.......

Johnnny ti je vec detaljno napisao koje programe koristi.

Ja preporucujem slicne programe:
-Dolphin HD - za internet (meni najbolji internet pregledac)
-ES file explorer - nesto slicno kao Total Commander (mada uskoro treba da izadje i konacna verzija programa Total Commander)
-WiFi File Transfer - za prebacivanje fajlova sa racunara na tablet (smori se covek od stalnog vadjenja sd kartice:))
-Adobe Reader - kao i na racunaru
-Perfect View - meni najbolji citac stripova i ne korumpira cbr fajlove kao neki drugi citaci
-Home Tag - jedan od najjednostavnijih lancera koji ima mogucnost da programe podelis po kategorijama (ostali lanceri mi se ne svidjaju jer u principu osim nekoliko originalnih vidzeta prakticno izgledaju isto)
-Weather forecast widget - dodatak za vreme
-Tapatalk - citanje foruma
-App2SD - prebacivanje programa iz internog skladista na sd karticu
-Advanced Task Killer - ubijanje aplikacija upaljenih u pozadini (veoma potrebna aplikacija posto se programi pale u pozadini kao sijalice na Bozicnoj jelki)
-MoboPlayer - gledanje filmova (podrzava nasa slova kao i komande koje se zadaju prevalacenjem preko ekrana kao i podrsku za veoma veliki broj formata)
-PicSpeed Wallpapers - obavezan program za menjanje pozadina posto Android, verovao ili ne, nema opciju za postavljanje pozadine bez obrezivanja slike ili ja nisam nasao
-TuneIn Radio - slusanje radia preko interneta

Sto se tice igara postoji jedan problem. Paradoksalno je da se male igre od takozvanih nezavisnih programera bolje ponasaju od "velikih" (Gameloft i sl.) pri izboru rezolucije.
"Male" igre se dobro skaliraju ali kod "velikih je problem". Naime ili dolazi do razvlacenja slike (kao da gledas hd film na crt televizoru) sto je bolja varijanta ili se jednostavno krajevi slike odsecaju. Na Marketu se "cuvaj" free, trial, demo, lite verzija igara posto su to ili maksimalno ojadjene verzije ili ce te nemilosrdno zasipati reklamama. Naravno, za sve igre i aplikacije mozes naci i "narodnu" verziju i samo treba da malo pretrazis u guglu. Na ovom tabletu ce raditi i Gameloft i sl. igre ali trazi verzije koje su za neke Rockchip telefone (Samsung Galaxy i sl.)
A npr. neke igre su: Cyberlords, Cut the Rope, Beyond Ynth, Clash of Mages, Greedy Spiders, Guerilla bob, Magnetic Sport soccer, Protection Force... Takodje postoji i VCMI sto je emulator za Heroje 3 sa PC-a (jos uvek je beta ali radi ok a Heroji rade na 800x600 i ovaj tablet je idealan za ovu igru), emulatori za razne konzole... Sve zavisi koje igre volis ali ipak za tablet su najbolje one male igre tipa angry Birds. Ja sam licno probao PES 2011 i asphalt 6 ali sam ih izbrisao posto mi je glupo i neprakticno igrati takve igre na tabletu.
Sve u svemu imas mesec dana da "oderes" sd karticu i da izaberes koji programi tebi odgovaraju a posle ces zadrzati samo neophodne aplikacije. ;)
 
Poslednja izmena:
Sutra pocinjem sa ubacivanjem programa i probom, planiram da ga koristim najvise za internet i citanje.
Zanima me gde mogu naci Home Tag luncer
 
Sutra pocinjem sa ubacivanjem programa i probom, planiram da ga koristim najvise za internet i citanje.
Zanima me gde mogu naci Home Tag luncer

Za te namene je vise nego dobar. Nece se cak ni oznojati. :))
Android Market. To ti je svakako prva stanica a ako ti se svidi nesto sto se placa, pravac Gugl ili novcanik.
 
Nazad
Vrh Dno