Šta je novo?

Pomoc oko konfiguracije

Goran M

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2010
Poruke
53
Poena
159
Pozdrav svima!

Doslo vreme da se menja masina, ali kao svaki pametan covek koji ulazi u investiciju resih da pitam za savet iskusnije clanove i bolje poznavaoce tematike. Racunar cu koristiti prvenstveno za rad u Photoshopu, Illustratoru i eventualno rendering u nekim 3D programima kao sto je Cinema 4D. Nisam gamer, ponekad sa drustvom odigram PES 2013 (2014 u najavi) i to je to. Da li bi ste mi pomogli da napravim sto bolju kombinaciju komponenti u nekom normalnom cenovnom rangu? Mogu da idem do 600-700 eura ali sam rastegljiv po tom pitanju.

1) Monitor - vec imam

2) Kuciste - imam ponudu da uzmem Cooler Master Storm Trooper plus Cooler Master napajanje od 650w (ne znam model) za 150 eura, mozda bi moglo da kliza dole jos 10-20 eura. Da li da uzmem ili da idem na neku drugu varijantu?

3) Procesor - Mislio sam Intel i5-3570K.

4) Maticna ploca
- Preporucena mi je uz taj procesor Gigabyte Z77-D3H (http://www.gigabyte.rs/products/page/mb/ga-z77-d3hrev_10/). Sta mislite?

5) Grafika - Imam na starom racunaru GeForce GTX 260. Mogao bih je zadrzati ali pretpostavljam da sada ima bolja i ne toliko glomazna i bucna a za malo para?

6) Ram memorija - Koliko i koja?

7) SSD - Vec pazaren Samsung 128GB Samsung 840 Pro


Hvala unapred na savetima i pomoci.
 
Ako je za te namene ja bih ti savetovao da ides na AMD tj fx 8350. Predpostavljam da i HDD-ove i dvd zadrzavas iz starog kucista, takodje i graficku kartu:

Na pr:
AMD FX-8350 - 18.650
CPU Hladnjak Alpenfohn Brocken - 4.000
Gigabyte GA-990XA-UD3 - 9.700
KINGSTON 16GB (2x8GB) DDR3 2133MHz CL11 HyperX XMP Beast - 13.000
Seasonic SS-400ET - 5.500
Raidmax Raptor 823BR Black - 5.000

Ukupno 55.850
 
Da, HDD ostaju, za graficku nisam siguran, kao sto rekoh ako ima tih performansi a da je manja i tisa uz to i ne preterano skupa onda bih i grafiku zamenio.

Zasto mislis da je AMD bolji od Intela u domenu grafickog dizajna? Ja sam nekako navikao na ovaj drugi, oduvek imam Intela... I da, hvala na savetima.
 
Hej, odgovorih ti na PM, ali nisam siguran dal sam to dobro posalao, tako da cu da ponovim i ovde da ne bih komplikaovao:
Memorija ima da se kupi na raznim mestima:
http://www.itsvet.com/proizvod/kingston-16gb-%282x8gb%29-2133mhz-ddr3-khx21c11t3k2-16x/comp_comp_ram/71/2030
a najjeftinija je ovde:
http://www.tehnoms.rs/memorije-ddr3/kingston-16gb-2x8gb-ddr3-2133mhz-cl11-hyperx-xmp-beast-khx21c11t3k2-16x-34768.html

AMD se u tim aplikacijam snalazi ako nista onda ne losije od pomenutog intela, s obzirom da ce biti iskorisceno svih 8 jezgara, a jeftiniji je par hiljada..
Sad ako ti budzet dozvoljava jos bolja varijanta bi bila I7 koji kosta oko 30ak hiljada.
Ako ne bi zeleo da se bakces sa overklokom onda bi mozda mogao da razmislis o I7-4770 i ne moras da kupujes dodatni hladnjak za CPU.
Sto se zamene kartice tice, ona je od prilike u rangu hd 7750, stim sto je 7750 tisi i dosta manje trosi. Kosta oko 8500, sto je prevelika suma s obzirom da uzimas karticu istih performansi.. Jedino ima smisla ako uspes da za neke pristojne pare prodas tu tvoju, pa uzmes ovu novu sa garancijom uz neku manju doplatu..

Jos jedna stvar, kada sam ti predlagao konfiguraciju, smetnuo sam sa uma potrosnju tvoje graficke kartice, tako da bi ti ipak trebalo malo jace napajanje nego sto sam ti predlozio, barem 500 vati, idealno seasonic, a moze i chiftec ili thermaltake.

Preporuka za I7 konfuguraciju:

i7-4770 - 29.000
ASRock H87 PRO4 - 9.700
KINGSTON 16GB (2x8GB) DDR3 2133MHz CL11 HyperX XMP Beast - 13.000
Seasonic SS-400ET - 5.500
Raidmax Raptor 823BR Black - 5.000

Ukupno 62.200

(ovde bi ovo napajanje bilo dovoljno s obzirom da se ne klokuje procesor)
 
Poslednja izmena:
AMD je dosta sporiji u sinlge tridu, a to je 85% radnog vremena, a u multitridu, je neznatno losiji, al opet losiji, ako se masina uzima za rad i da traje neko vreme bez cimanja, Intel je daleko bolje resenje, 100-150€ vise ili koliko vec za Intel masinu, 3770/4770/2600 se isplati itekako, 100e mala usteda prema dobicima.
 
^^^
Sto LADNO savetujes coveka pogresno?
Vidis neko zadovoljstvo u tome ili sta?
Si procitao za sta coveku treba? I da jesi, ocigledno ti nista ne znaci.
Ceo adobe je optimizovan za intela, a da ne pricam o Illustratoru koji je zesca single trid vektorska aplikacija, a photoshop je pretezno single trid.
I to da je AMD bolji u multitridu je 5% max a i nije ako ocemo posteno, pogotovo mereci sa 4770, a o pregrevanju koje postoji necu ni da pricam, kad pustis render od 5 dana bez gasenja...
....
Jok, samo da se lupi pa nebitno sta...
...
ili mislis single <> multi, ma mora da multi vise znaci, kao multuinjection turbo, jel to?
 
prvo, thread se izgovara tred , a ne trid .

drugo, fx83xx je bolji od intela i5 u 3d maxu, proverena činjenica . pogledajte cinebench rezultate i biće jasno .
 
^^^
Sto LADNO savetujes coveka pogresno?
Vidis neko zadovoljstvo u tome ili sta?
Si procitao za sta coveku treba? I da jesi, ocigledno ti nista ne znaci.
Ceo adobe je optimizovan za intela, a da ne pricam o Illustratoru koji je zesca single trid vektorska aplikacija, a photoshop je pretezno single trid.
I to da je AMD bolji u multitridu je 5% max a i nije ako ocemo posteno, pogotovo mereci sa 4770, a o pregrevanju koje postoji necu ni da pricam, kad pustis render od 5 dana bez gasenja...
....
Jok, samo da se lupi pa nebitno sta...
...
ili mislis single <> multi, ma mora da multi vise znaci, kao multuinjection turbo, jel to?
+1
Za ovakve potrebe nema svrhe uzimati Amd.
Ukupna prednost je na strani Intela i to je činjenica.
Za neke druge upotrebe se može diskutovati Intel vs. Amd, ovde to nije slučaj.
 
prvo, thread se izgovara tred , a ne trid .

drugo, fx83xx je bolji od intela i5 u 3d maxu, proverena činjenica . pogledajte cinebench rezultate i biće jasno .

Obozavam kad se u sred teme, pokrene diskusija o semantici, lexici i gramatici, uopste, to je def kraj teme i znaci da vise nema sta da se kaze.
Pricamo o tome da covek uzme 4770/3770, kud je sjekira nek je i drzalo, ako ti nesto treba za nesto 50/100/200e na par godina je bespredmetna cifra. Nije to 1000-2000e gore dole....
...
A mislis da amere boli uvo kako se nesto kaze na srpskom ruskom ili poljskom? Veruj mi oni taj komplex nize vrednosti nemaju...
 
^^^
Sto LADNO savetujes coveka pogresno?
Vidis neko zadovoljstvo u tome ili sta?
Si procitao za sta coveku treba? I da jesi, ocigledno ti nista ne znaci.
Ceo adobe je optimizovan za intela, a da ne pricam o Illustratoru koji je zesca single trid vektorska aplikacija, a photoshop je pretezno single trid.
I to da je AMD bolji u multitridu je 5% max a i nije ako ocemo posteno, pogotovo mereci sa 4770, a o pregrevanju koje postoji necu ni da pricam, kad pustis render od 5 dana bez gasenja...
....
Jok, samo da se lupi pa nebitno sta...
...
ili mislis single <> multi, ma mora da multi vise znaci, kao multuinjection turbo, jel to?

+2

Imam taj isti procesor koji ti je preporucen u prvom postu, istu tu plocu... I bavim se poslom za koji ti treba komp. Uz neki SSD, 8gb rama i grafiku koja ce ti se uklopiti u cenu radice posao savrseno. Ja radim pripreme za matematike uglavnom. Tj. u indesignu, imam otvorene 2 stranice sa jedno 150 eps fajlova - formula (hq prew) i nema apsolutno usporavanja u radu. Istovremeno multitasking sa ilustratorom, psd-om i wordom. Istovremeno, na poslu imam muke sa istim fajlovima na AMD procesoru slicne snage i slicne konfiguracije racunara. Definitivna preporuka za intel.
 
Za cpu ides ovako,fx 83xx pa tek onda i7,nikako i5...

Gde ides? Po vodu?
....
Ja bi uveo neku miliciju ili opste narodnu zastitu, za svesno dovodjenje u nedoumicu drugih korisnika, covek kaze za sta mu treba,
ti pogledas sandru ili u najboljem slucaju cinebench, i onda to ladno prosipas po forumu.... ne kapiram stvarno, sta vam je?
 
Gde ides? Po vodu?
....
Ja bi uveo neku miliciju ili opste narodnu zastitu, za svesno dovodjenje u nedoumicu drugih korisnika, covek kaze za sta mu treba,
ti pogledas sandru ili u najboljem slucaju cinebench, i onda to ladno prosipas po forumu.... ne kapiram stvarno, sta vam je?

A sta ti mislis, da svi imamo kod kuce po jedan fx3850 i jedan i5 3570k pa po ceo dan sedimo pored njih sa stopericom i merimo koji ce brze da zavrsi...
Ajde objasni nam iz kog to iskustva ti toliko blatis AMD.. Da nisi mozda imao oba pa video da AMD trokira u programima? Ma daj..
I7 je idealno resenje za taj posao i tu nema nikakve dileme..
I5 vs FX8350 su u svakom slucaju tu negde, za nesto je bolji intel za nesto amd.. Razlika u ceni je na strani AMD-a.
 
Poslednja izmena:
Gde ides? Po vodu?
....
Ja bi uveo neku miliciju ili opste narodnu zastitu, za svesno dovodjenje u nedoumicu drugih korisnika, covek kaze za sta mu treba,
ti pogledas sandru ili u najboljem slucaju cinebench, i onda to ladno prosipas po forumu.... ne kapiram stvarno, sta vam je?
Covece oladi malo,to sto si fanboy je tvoj problem,necu sa takvim ljudima kao sto si ti da se svadjam (jer ne zelim da padam na njihov nivo),coveku sam rekao ukoliko radi za zahtevnih procesorskim programima da je mnogo bolje da uzme fx 8350 nego i5,niko nije osporio da je i7 mnogo brzi.Znas nemaju svi pare za i7...Kladim se da si uzeo i7 3930k samo zbog prestiza ne zbog potrebe...
 
Poslednja izmena:
Momci, nema potrebe za ulazenjem u licne raspravke ovde, hvala vam svima sto hocete da pomognete u svakom slucaju.

Ovako, sto se procesora tice ako resim da se "ispruzim' to ce biti i7 jer shvatam da je to trenutno sam vrh ponude, sto se tice borbe AMD i Intela u srednjem segmentu nekako mi je srce opet na strani Intela jer ga oduvek koristim, ali cu opet dobro prouciti online testove i odluciti. Naravno, maticna ploca ce zavisiti od te odluke ali u redakcijskom testu imam za obe opcije preporuke (http://hardware.benchmark.rs/racunari/vodic_za_kupovinu_hardvera_q2_2013/strana_3/) pa sam i tu miran. Za RAM memoriju sam se takodje odlucio - KINGSTON 16GB (2x8GB) DDR3 HyperX Beast (T3) 2133MHz CL11 po ceni od 13000 dinara (hvala clanu Jesuis).

Ono sto mi ostaje su grafika, kuciste i napajanje.

Koju bi ste mi grafiku preporucili (monitor i LCD TV ce biti povezani na nju)?
Vec sam spomenuo u prvom postu da imam priliku kupiti novo kuciste Cooler Master Storm Trooper (http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3054) i Cooler Master napajanje od 650w za 130-140 eura. Da li da zagrizem ili da idem na dosta jeftiniju ali pristojnu varijantu?
 
Ok,mozda sam i ja malo preterao ali nije trebao on da pocne...Nego da se vratimo temi,ako mozes da kupis i7 svakako se isplati za posao koji ces ti da radis i tu nema sumnje,ako je taj cm iz gx serije onda je ok mada nije nista specijalno + ide kuciste sto sve ukupno znaci da se isplati...Sad za grafiku ne znam koliko ti ostaje para za nju,msm do koliko mozes da se ispruzis?
 
Mislim da se uklapam do 100 eura za grafiku, ali opet ponavljam nista nije u kamenu uklesano. Voleo bih da malo ustedim na grafi ali Boze moj, ako mora sta cu... Treba mi da je TIHA i da gura na dva razlicita mesta full HD rezoluciju - monitor i TV.
 
Covece oladi malo,to sto si fanboy je tvoj problem,necu sa takvim ljudima kao sto si ti da se svadjam (jer ne zelim da padam na njihov nivo),coveku sam rekao ukoliko radi za zahtevnih procesorskim programima da je mnogo bolje da uzme fx 8350 nego i5,niko nije osporio da je i7 mnogo brzi.Znas nemaju svi pare za i7...Kladim se da si uzeo i7 3930k samo zbog prestiza ne zbog potrebe...

U kolko se kladis?
 
@Goran M

A sto uopste menjas grafiku?
Ne znam sta radis u C4D, koliko komplexne scene, ali GTX2xx bi trebalo da odradi 90% zadataka, min i to na vrhunskom nivou, veruj mi.
Nema potrebe da se izbacujes, jer stvarno ne moras, tim pre sto sa Adobom i sa Maxonom, nvidia ipak radi bolje, tako da to ti i nije nesto neophodno, a mozes uvek da ubodes.
 
Ja kao covek se ne kladim ali ok...Ovde se slazemo da ce i gtx 2xx odraditi posao bez mnogo muke,ali njemu je potrebna tisina i da se ne greje i da nije glomazna...Mozes da uzmes i gtx 650 a ako pitas koji brend izbegavaj vtx i powercolor.
 
Poslednja izmena:
Ja kao covek se ne kladim ali ok...Ovde se slazemo da ce i gtx 2xx odraditi posao bez mnogo muke,ali njemu je potrebna tisina i da se ne greje i da nije glomazna...Mozes da uzmes i gtx 650 a ako pitas koji brend izbegavaj vtx i powercolor.

he, pa ti si prvi pomenu kladjenje, ne ja, uzeo sam od muke sto sam morao, ne iz besa, najradije bi voleo i da nemam komp, da se ja pitam, al moram.... kolko se dere ta GTX260?
Za tisinu se slazem, to nema cenu, a moze i GTX460/560 bilo koju, pa i polovnu sto da ne?

Za Photoshop i Ilustrator procesor je najmanje bitna stavka, bitnija vam je udobna radna fotelja.

E nisi bas u pravu skroz, uzmi recimo action filtera ili bilo cega drugog na recimo 20-50 slika 4500x3500px, videces da je itekako bitan CPU, da ne verujes.
Za stolicu se slazem, i za drugi monitor, koji moze da bude bilo koji polovan od 20-50e pa na gore, danas raditi bez dual monitor setupa je cist mazohizam, nije to vise preskupo jer ima dzabe polovnih TFT od 20-22"+


Nego najbiotnije zaboravismo, koji ces monitor? To ti je realno najbitnije za PS/AI
Ima onaj dellov 24" ne znam koji, best by sa IPS valjda? nemam pojma, znam da su svi uzimali, a jos ga ima da se nadje

Hmmmm.. U kom podforumu da otvorim temu, "Pomoc, pri izboru fotelje za radni sto"? :)
Ali da bude dobra, mekana, da ima naslon za glavu i tako to...

Ima ta tema vec negde u nekom clubingu ili sl...
 
E nisi bas u pravu skroz, uzmi recimo action filtera ili bilo cega drugog na recimo 20-50 slika 4500x3500px, videces da je itekako bitan CPU, da ne verujes.
Bolje mi definisi tu realnu primenu u kojoj ti set nekakvih filtera pustas na 20-50 slika? To ste videli u testovima koji moraju da pokazu nekakvu razliku medju testiranim procesorima pa to smatrate bitnim za rad u Photoshopu.
 
Nazad
Vrh Dno