Šta je novo?

Pomoć pri izboru zvučne kartice

milooskv

Poštovan
Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruke
9
Poena
51
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć pri odabiru zvučne kartice.
Trenutno koristim integrisanu zvučnu, čijim zvukom nisam baš zadovoljan, i hteo bih da pazarim neku polovnu zvučnu karticu, koja bi mi služila isključivo za slušanje muzike. Od slušne opreme koristim prvenstveno slušalice AKG hsd171 (verzija K171 sa mikrofonom) i muzički stub Panasonic SA-AK300. Što se drajvera tiče, potrebna mi je zvučna koja će raditi na Windows 8.1 x64.

Gledajući ponudu iz oglasa, a shodno budžetu koji sam namenio za kupovinu (do 20€), izbor sam suzio na sledeće modele:

1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS (SB0350)
2. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)
3. Creative Sound Blaster Audigy 4 (SB0610)
4. Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer (SB0730)
5. Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790)
6. Creative Soundblaster Live! 24-Bit USB 5.1 External (SB0490)
7. ASUS Xonar DG

Prema specifikacijama mogu da zaključim koji je najoptimalniji izbor, ali me zanima kako su se ove kartice pokazale u praksi. Najviše bi mi značilo iskustvo nekoga ko je probao dva ili više od gore navedenih modela, pa da može da mi kaže koje su prednosti, a koje mane tih kartica. Ukoliko neko ima neki drugi predlog za kupovinu, a da je u ovom cenovnom rangu, može slobodno da ga iznese.
Napomenuo bih da mi je najbitnija stavka pri odabiru kvalitet zvuka na izlazu, eventualno snaga izlaza, pošto dosta koristim slušalice.

Pozdrav!
 
Vidim ja da sam trebao da postavim pitanje na nekom drugom forumu... :d
 
Nemoj tako. Čovjek je kupio, pusti ga da uživa.
Sa te strane nije uredu da mu se sad neko kritikuje izbor, iako sam mu ja ranije sugerisao šta da uzme.
Nebitno.

A stvar košta onoliko koliko je čovjek spreman da plati.
 
Taj E10 je precenjen uredjaj, ne vredi trecinu love od onog koliko se valja.. ;)

I ja bih voleo da kosta trecinu ove cene ali ne kosta, jbga :) U prevodu, ako 10k ne vredi ni 30e onda xonar DG ne vredi ni 15e.

A ako za isti proizvod vazi da ima najbolji odnos cena-kvalitet onda je situacija po korisnike jos gora jer zamisli onda koliko su se zayebali svi oni koji su iskesirali 2-3x vise para isti kvalitet zvuka samo za ''zvucnijim'' potpisom od nekog tamo kineskog ;)

Nemoj tako. Čovjek je kupio, pusti ga da uživa.
Sa te strane nije uredu da mu se sad neko kritikuje izbor, iako sam mu ja ranije sugerisao šta da uzme.
Nebitno.

Pljujes sve sto dolaz iz Kine i pozivas se na kvalitet ''starih, proverenih'' brendova (da se razumemo i ja razmisljam tako ali sam spreman da proverim i nahvaljene proizvode iz Cajne) a nudio si mi sklepan dac za 100e u kome su KINESKE komponente tj kineski dac set sa amazona od 26$ :) Znas li da sam srecan sto sam ''bacio'' pare na fiio :)
 
Poslednja izmena:
@kefalo81, ne kažem ja ništa revolucionarno, nek uživa čovek, nego nema smisla da mučenje plaća debelo ako već isto postoji za dosta manje love, valjda je sad jasnije :)

Ja se uvek držim toga da je bolje poslušati uredjaje pa u svojoj glavi napraviti jasnu razliku nego oslanjati se na kojekakve pristrasne testove i komentare za iste, tako da je ujedno ovo i savet za ovog ko kupuje zvučnu kartu da ne bude da je sve off ;)
 
Eh da je tako kao što si napisao. Ali dobro, svako prema svom znanju i iskustvu piše.
Poštujem ja HSV-a, ima znanje teorijsko, nije slušao nešto bog zna šta do sada, polako i to će poslušati.
Ja sam mu preporučio da uzme pravljenu stvar, ne kod mene, nego kod bilo kog drugog, da ne kupuje komercijalno.

Hvala Bogu, ima u Beogradu odličnih DAC-ova u ponudi, ništa to nije iz kine jer to što stigne iz kine se baci u smeće a ugradjuje nešto bolje.
Koštaju kolik XOnar STX ili nešto više ali u pravilu izuvaju.
Da li je tako, odeš i poslušaš, ne čitaš forume.

Ima i pojačala za slušalice, ručno radjeno, srpski brend, pravi ga konstruktor i samograditelj.Košta 350EUR-a i izuva komercijalna od 700-800.
Ali dobro tu je fiio.


Ali stvarno nema smisla više širiti priču.
HSV, kupio si uživaj, nemoraš se braniti, niko te ne napada niti sam ja nešto loše rekao od E10.

Nadji neki doobar album, dobro produciran i uživaj, opusti se. rekoh niko te ne napada.
 
Poslednja izmena:
^ ok to, nigde nisam ni napisao da je u pitanju vrhunski dac/amp, cak sam i odmah konstatovao da sam ocekivao siri soundstage i da nikako ne preporucujem e10k za otvorene/poluotvorene slusalice iznad 100e (a zna se da to nije ni namena ovog uredjaja vec koriscenje uz manje zahtevne, pristupacnije slusalice).

I nigde nisam napisao da sad nesto mnogo uzivam u zvuku vec da mi je jasno da cu morati da istresem 300 jura za X2 fidelio i daleko mocniji dac/amp :) Samo se pitam da li cu i onda biti oduvan zvukom :d

Nego me zanima seizmose, sta bi ti preporucio do 10k din, stvarno me zanima koji to dac/amp zvuci bolje od fiia e10k? Ozbiljno pitam :)

U7 Xonar trenutno ne moze da se kupi kod nas a dok se prodavao kostao je oko 12-13k din. Naleteo sam na utiske nekih korisnika koji su rekli da slusalicama kao sto su neki AKG/Beyerdynamic/Ultrasone/Superlux modeli sa naglasenijim visokim tj svetlijom zvucnom slikom generalno ''ne leze'' Xonar karte bas zbog reprodukcije visokih tonova (u to sam se i sam uverio jer fiio visoki zvuce bar za klasu bolje od DG i nije potrebna korekcija EQ).

Takodje vazi i to da manje ''gladnim'' i slusalicama sa niskom impedansom ne lezi izlazni otpor na xonar pojacalima.

Iz tih razloga sam resio da idem na nahvaljenu i proverenu opciju - e10k a i cena je skroz prihvatljiva, da sam za ovakav kvalitet zvuka platio 20k din sigurno bih vratio uredjaj i trazio nesto bolje, za 80e itekako moze da prodje, po mom misljenju i na osnovu direktnog poredjenja sa DG xonarom (i na osnovu secanja sa DX xonarom).

Tako da me stvarno zanima sta bi ti preporucio do 100-ak evra (a da nisu custom uredjaji sa KP). Ako predlozis nesto krsteno najmanji problem mi je da pazarim i direktno uporedim sa fiiom i DG.
 
Poslednja izmena:
A šta nije tako što sam napisao ? :)

Ma mislio sam na HSV-a.

Ja se slažem sa tobom oko testova i priča. Jedino ispravno je slušanje. Tu nema laganja , ili jeste ili nije.
Ja sam ovaj Fiio E10 davno davno i sam trebao da uzmem, i bio bi zadovoljan sa tim neko vrijeme dok ne bi shvatio nedostatke tehničke a onda čuo i zvučne.


Ali rekoh , da ne idem van okvira teme, preporuka pokretaču teme je slušanje ako može pod obavezno, nek vidi šta koji uredjaj nudi , šta može i da li mu to odgovara.
A ako ima tlinaest godina ili je tvrdoglav nek čita testove :)
 
Ima i pojačala za slušalice, ručno radjeno, srpski brend, pravi ga konstruktor i samograditelj.Košta 350EUR-a i izuva komercijalna od 700-800.
Ali dobro tu je fiio.

Da li si ti stvarno ozbiljan kada poredis uredjaj nekog samograditelja koji kosta 350e a izuva komercijalne od 700, 800e sa fiiom od 80e? :)

Zar stvarno mislis da bih kupio budzetni fiio od 80e i 80g :d da sam imao 500e za dac/amp?

Stvarno vas ne razumem, da zivim u BG mozda bih i probao neki uredjaj (a zna se koliko su kod nas ''raspolozeni'' da dozvole testiranje bilo cega) ali sta da probam sa budzetom od 100e? Asus U7, U3? Njih i nije moguce probati koliko znam. Najjace da su oni sad nesto bolji od fiia, osim ako ime Asus vredi vise ;)

Ja zivim u Va i ovde ne postoji ni jedno prodajno mesto gde je moguce probati audio opremu. Mogao sam da narucim Xonar STX ali sam odustao jer htedoh da probam i procenim da li fiio vredi necemu, to je ona proba o kojoj pricate samo sto sam ovo platio i preuzeo rizik da izgubim bar 10e ako resim da ga se otarasim. A verovatno necu nego cu skupiti 200, 300e za daleko bolji eksterni dac/amp (fabricki-custom, nebitno) i neke daleko bolje slusalice od ovih koje imam, to je to,

Al' stvarno ne vidim sta to postoji bolje (komerc. proizod) u eksternoj, prenosivoj varijanti od e10k.. slobodno predlozite i ako procenim da valja nije mi problem da kupim i testiram.
 
Poslednja izmena:
Nema ništa bolje od komercijalnog sve je to tu.
I nema smisla više ići u off, i onako ovo sve nema veze sa temom i biće obrisano.

Šta sam mislio to sam i napisao.
Ako budeš išao na više novca, u našoj maloj Srbiji se prave i dravjeri, i zvučne kutije , pojačala, dac-ovi i visokokvalitetni kablovi.

Problem sa komercijalnim stvarima je što se tu ugradjuje nekoliko lanaca i stavki, tako da za nešto vrlo skromnih performansi mora da se plati višestruko više novca.
I dosta se štedi u komponentama. Ja sam na strimer/dac-u koji sam slušao na ovogodišnjem sajmu došao do toga da se ugradjuje jedan od najjeftinijih kondenzatora koji može i kod nas da se kupi a košta par dinara, a strimer/dac 1200EUR-a. To je moja velika zamjerka.

Dakle i tebi i drugima preporuka. Kupiti kod koga hoćeš ali kupiti pravljeno. Ima toga baš baš kod nas. Neki imaju i firme, prodaju vani.
I naravno poslušati prije kupovine,obavezno.
 
Poslednja izmena:
^ to je u redu i odavno mi je jasno. Kao i cinjenica da se najvise isplati kupovina polovne robe, to prakticno vazi za vecinu proizvoda.

Ja samo pitam tebe a posebno seizmosa koji je to komercijalni, prenosivi dac/amp bolji od e10k (ili od e10) a da moze da se kupi kod nas (ili uopste) i da kosta do 100e. Kada mi kazete to evo kupujem sto pre budem mogao pa i da sam uporedim ta dva uredjaja a i sa xonarom.

Da se ne lazemo i ja bih voleo da ovaj fiio kosta 30e plafon ali nije tako. Zasto li korisnici (ne testeri ako se sumnja da su placeni) kazu da fiio zvuci cak malo bolje od slicnih usb dac/amp koji kostaju 50-100e vise a da imaju ili su imali oba uredjaja? Da li je to prednost fiia ili bruka tih drugih brendova koji za zvuk za koji smatrate da je los traze 2x vise para od Kineza?
 
Poslednja izmena:
Cek, pa zašto bar nisi išao na polovan dac, ako si pratio oglase mogao si razne modele da nagazis, ovde mislim i na fiio a i na druge...?
 
Ovako - spremio sam oko 30k din za dac/amp, in ear sluske i htedoh da kupim i jos jedne zatvorene (m30x ili shure srh750) cisto da bih se ponekad izolovao totalno od buke a i da probam ta 2 nahvaljena modela. 30k za sve to bas i nije velika cifra tako da je izbor spao na neki usb dac do 100-ak jura, ostatak otpada na 2 para slusalica.

Xon. U7 trenutno ne moze da se kupi kod nas i onda mi je jedan lik sa foruma skrenuo paznju na E10k, malo sam proguglao i reko aj da cujem kako zvuci, kad vec nemam gde da probam onda mogu da kupim i sam procenim, nisu to neke velike pare pa da bih se smorio posle ako mi ne odgovara.

Po oglasima sam vidjao stx xonare za 150e uglavnom i to od ljudi bez ikakvih ocena na KP (a zna se kakvi su nasi oglasi, jedino bih ovde kupio tako nesto al ne od zero post likova), nijedan fiio nisam video osim e7 sa ovog foruma a nisam hteo taj model. Gledao sam ponudu nekih dac po mitrosu, player-u ali su totalna enigma, nigde nista nisam mogao o njima da saznam a kostaju od 15-30k din, za nuforce udac2 kazu da ne zvuci bolje od e10k a kosta 5k din vise (sad je na snizenju).

Na kraju mojim usima ovaj fiio zvuci bolje, muzikalnije od DG xonara u kombinaciji sa svim slusalicama koje imam tako da ono, ne zalim tih 80e ni malo ali sam ocekivao siri SS. Da sam platio 200e sigurno bih vratio uredjaj jer mislim da ovo ne vredi vise od tih 80 i ako je tacno da ostali mali usb dac/amp ne zvuce bolje a kostaju i po 2x/3x vise od fiia.. e to je po mom misljenju bas lose i bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Koliki je napredak po tebi od DG-a do ovog fiio-a sa slusalicama koje imas, razlika je oko 60ak eur, vredi li toliko ?
 
Mojim usima je to za klasu bolji zvuk. Ali u isto vreme i razlicit zvuk tako da sada menjam 3-4 para slusalica i uporedjujem. Napisao sam vec sta mislim da je prednost fiia u odnosu na DG, jednostavno zvuci toplije, prijatnije, muzikalnije, bas je jaci,precizniji, definisaniji pa neki zanrovi zvuce i bas primetno bolje.

E sad sve to sigurno ne vredi 50e vise ali ovo je prenosiv uredjaj pa moze samnom i na radno mesto za razliku od DG ;) Uz to stoji ispred mene i 2 para slusalica su na dohvat ruke, i to je prednost, posebno kad dokupim splitter.

Tako da stoji ono sto sam napisao - ne bih za ovaj zvuk i uopste sa uredjaj dao preko 10k din, nema sanse. A mozes da zamislis sta mislim o kupovini nuforce, beyerdynamic i slicnih malih usb dac koji imaju slican zvuk a naplacuju 50-100e vise.

Tako da u sustini mislim da je za ovu cenu dobra, prenosiva opcija za nezahtevne slusalice do 100e, cim neko zagazi preko toga mislim da mora da trazi mocniji dac i pojacalo.
 
Poslednja izmena:
A mozes da zamislis sta mislim o kupovini nuforce, beyerdynamic i slicnih malih usb dac koji imaju slican zvuk a naplacuju 50-100e vise.


To je tek promasena opcija. Mozda i najveca prednost mu je to sto mozes uredjaj poneti sa sobom kako si vec napisao. Prodaces dg, jedan par slusalica, pa ces osloboditi mesto za nesto drugo u sistemu.
 
Pa da, prenosivost u kombinaciji sa dovoljno dobrim zvukom L/H gain opcijom i dovoljnom rezervom snage (200mW @ 32Ω) a i bass boost lepo radi sa slusalicama koje su inace flat u bas podrucju. Pitanje je sta bi bilo da se upali ta opcija sa nekim bassy slusalicama, ipak je to +3dB sto nikako nije malo.

Ne znam sta moze da uleti umesto DG.. videh i one ESI karte al' nemam pojma kakve su. Najbolja opcija bi bila tako neka karta nova-polovna do 100 jura + eksterno pojacalo. A DG ide kao poklon.
 
Poslednja izmena:
Релативно јефтина фора за добру и јефтину звучну за слушалице је Сонар ДХ/Д1 са малом изменом. Неко је написао да ДХ/Д1 немају излаз за слушалице. То није потпуно тачно.

Из неког чудног разлога Асусовци ништа нису рекли о фронт панел излазу. На овим картама фронт панел излаз има серију од 4 опампа у колико сам скапирао паровима по два за један канал. То су СОИЦ-8 чипови па се мали али могу без фрке да се замене за боље и ту ове карте сијају, добољно су квалитетне да се осети дебела разлика са променом истих.

Ја имам Пресонус ХД7 и на њима се чује дебело разлика на дац излазу (позади на карти, 1 опамп за оба канала) и фронт панел излазу који има 4 опампа за два канала. Одмах се осети јачи сигнал и бољи бас на слушалицама.

Тако да то је фора како до релативно јефтине добре карте која са заменом опампова баш покаже квалитет.
 
Wow... Inače sam DAC čip, ono veličine kovanice. Odavno su transparentni, i dižu cenu u krajnjoj meri do 250 dinara. Druga je stvar što proizvođači sakate uređaje, da bi pravili klasne razlike.
 
Да, и то се на дх/д1 види много. Баш су ставили најбуђавије опампове од 20 дин као фабричке. Било шта од ових нових генерација (ЛМ4562 и сл.) даје боље резултате. Мени се највише свидео OPA1612 који сам и оставио на дац излазу.
 
Poslednja izmena:
^ moze li sta da se budzi oko DG xonara? Ako sam dobro skapirao dac na DG je ok za tu cenu dok su ostale komponente socijala..

I niko ne napisa nesto oko splittera, koji je najbolje da kupim? Zab'o bih to u fiio samo ne znam gde kupiti tako nesto i koji bi bio najbolja opcija?
 
Poslednja izmena:
Isplati li se da zamenim DX za D1 ? Jel bi dobio nesto u zvuku? Hteo sam D1 da kupim, al u trenutku kupovine, imali su samo DX u ponudi, nekako mi D1 sigurnija zbog PCI slota. (siri slot, a i ne zahteva dodatno napajanje) U napred hvala na odgovoru! :)
 
Што их онда наплаћују у распону од 20 дин то неколико хиљада динара?
To je za nas na malo uz lude marže. Inače su na veliko u centima. Bukvalno nije ništa skuplje da naprave vrhunsku od krša. Ali onda bi izgubili profit u maržama.
 
nemam ja tu šta da kažem . odlemiš stari duvaljkom, očistiš, staviš flux i zalemiš nov.

doduše, treba malo veštine, ali možeš da apgrejduješ bilo koju karticu i da dobiješ znaaaaačajno bolji zvuk .

što se teknologije tiče, karticu sačinjavaju -

1# DSP
- digital saund procesor (c-media oxygen - na svim xonarima i ponekim auzentecima, EMU20K1 i ostali EMU čipovi na creative, auzentek... karticama, VIA envy i ostali derivati ) .

2# DAC

- digitalno analogni konvertor - npr. AK4396 na auzentek x-fi , ili cirus logic CS4398 na xonaru D1 , BB 1792A na xonaru STX
tu se već egzaktno zna šta je bolje od čega.

3# OP-AMP
operacioni pojačivač . utiče na dinamiku, definisanost basa/mid/treble i prostranost/preglednost zvuka.
da budem kratak, sa lm4562 nema greške (što se dual opampova tiče, a oni se koriste na zvučnim karticama)

4# Kondenzatori
Ničikon, Elna , Siemens, Mundorf, Rubycon ( pa onda elektrolitski, paper in Oil , vima... Zaebancijiji nikad kraja)
Takodje, koliko para toliko i muzike.
Xonari su tu uneli revoluciju, jer su prvi stavili ničikon kondove u karticu od 40e (Xonar DS , koja ima još i ručno izmenjivi opamp dip8 soket)


dakle, prvo birate dobar dsp .
nakon toga karticu sa dobrim dacom ( xonar D1 , x-fi elite, auzentech forte ) pogledate na netu koja kartica ima koj dac
opamp možete sami da zamenite pomenutim i po meni najboljim lm4562, koji je pride i jeVtin.
kondenzatore takodje možete da zamenite. lemite jedan po jedan (naravno, mnogo je bezbolnije odmah kupiti xonar sa ničikonima)

suma sumarum Xonar D1 /aka DX/ , uz zamenu opampa, daje daleeeeko najbolji zvuk za najmanje para.

nema headamp, ali uvek možete da kupite koss porta pro ili ksc75 , ili neke druge 16ohm (možda i neke 32 ohm sluške)
i da taj nedostatak elegantno eskivirate.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno