Šta je novo?

Pomoć pri izboru zvučne kartice

milooskv

Poštovan
Učlanjen(a)
24.10.2014
Poruke
9
Poena
51
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć pri odabiru zvučne kartice.
Trenutno koristim integrisanu zvučnu, čijim zvukom nisam baš zadovoljan, i hteo bih da pazarim neku polovnu zvučnu karticu, koja bi mi služila isključivo za slušanje muzike. Od slušne opreme koristim prvenstveno slušalice AKG hsd171 (verzija K171 sa mikrofonom) i muzički stub Panasonic SA-AK300. Što se drajvera tiče, potrebna mi je zvučna koja će raditi na Windows 8.1 x64.

Gledajući ponudu iz oglasa, a shodno budžetu koji sam namenio za kupovinu (do 20€), izbor sam suzio na sledeće modele:

1. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS (SB0350)
2. Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS Gold (SB0350)
3. Creative Sound Blaster Audigy 4 (SB0610)
4. Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer (SB0730)
5. Creative Sound Blaster Xtreme fidelity (SB0790)
6. Creative Soundblaster Live! 24-Bit USB 5.1 External (SB0490)
7. ASUS Xonar DG

Prema specifikacijama mogu da zaključim koji je najoptimalniji izbor, ali me zanima kako su se ove kartice pokazale u praksi. Najviše bi mi značilo iskustvo nekoga ko je probao dva ili više od gore navedenih modela, pa da može da mi kaže koje su prednosti, a koje mane tih kartica. Ukoliko neko ima neki drugi predlog za kupovinu, a da je u ovom cenovnom rangu, može slobodno da ga iznese.
Napomenuo bih da mi je najbitnija stavka pri odabiru kvalitet zvuka na izlazu, eventualno snaga izlaza, pošto dosta koristim slušalice.

Pozdrav!
 
Pfffff ... Sto sam ja "zardjao" i postao duduk za sve ovo oko audio opreme, od kad ja ne koristim zvucne karte vec samo integrusu...

Ovako...
Imam na ASUS P8P67 Deluxe ploci Realtek® ALC 889 integrisanu zvucnu kartu
8-Channel High Definition Audio CODEC
- Supports : Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking
Audio Feature :
- Absolute Pitch 192kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound
- Blu-ray audio layer Content Protection
- DTS Surround Sensation UltraPC
- Coaxial and Optical S/PDIF out ports at back panel

Imam dobre zvucnike (za mene) Logitec X-230 (2.1 sistem) i slusalice Logitec G330 koje mi pocinju praviti "porbleme"...

Zamenio bi slusalice verovatno za Presonus HD7A http://www.mitrosmusic.com/proizvod/14368-Presonus-HD7A/ pa me zanima da li mi treba zvucna kartica i kakva?

Koji slotovi u koje se ubadaju zvucne karte su sada aktuelni i koje ce u buducnosti biti dominantne, najvise zastupljeni?
Po izgledu vidim da ima nekih velikih slotova, PCI valjda, nekih manjih PCI expres pretpostavljam, koju vrstu izabrati?

Naravno da bih voleo potrositi umereno malo (ili ti mnogo) para, a svestan sam da se mora i "isprsitisiti" za kvalitet, pa bi oko 50€ (do70€) bilo optimalno, sugerisite neki kvalitet i od oko 100e ako se bude moglo, one preko samo spomenite zasto bi bile dobre da znam ...

Pomisljam i da bratu dam novac, da mi donese iz EU pocetkom februara, ako nadje povoljno (do 200e) slusalice AKG Q701 http://eu.akg.com/akg-product-detail_eu/q701blk.html pa me zanima sta bi od zvucnih karti trebalo za njih?

Zvucnike bi zadrzao, G330 bi stavio u rezervu, verovatno cu kupiti Presonus HD7A ako mi budu odgovarale (udobnost, tezina, pogled i dodir po prvi put na njih...), samo "mastam" o AKG Q701 iako ne znam za sta bi ja njih to koristio da dam eventualno 200e za njih...

Kako je moja maticna ploca ASUS, mislim da bi bilo najbolje i da zvucna kartica bude ASUS-ova, samo ja ne znam koja, sta mi treba za jedne ili za druge slusalice koje sam naveo i zvucnike istovremeno prikljucene u sve to...
Sve mi se nekako vise svidja varijanta da je kartica u kompu a ne ove externe varijante sa svojim napajanjem, manje je stvari napolju, ne skupljaju prasinu, mada sam otvoren za cuti sve ...

Molim savet, objasnjenje, predlog...
 
Poslednja izmena:
asus xonar ST ili STX , taj akg je na 62 oma, tako da je headamp dobrodošao.

novi su preskupi, ali polovan možeš da nadješ za 100ak ewra.

ako tražiš novo, u playeru imaš m-audio audiophile 192 i 2496 , kao i i legendarnu esi julia.
 
@P307: od jeftinijih, da završavaju posao, došao si do modela od par stotina evra + dobra zvučna još 50-100e, pritom ne slušaš muziku na kompu? Ne znam, ne vidim logiku.
Ako planiraš da ih koristiš na HiFi uređajima onda OK, uz neko pojačalo za skušalice, ovako ...
Pošto već imaš prilike da poručiš iz DE baci pogled na Superlux HD681 EVO, ako hoćeš internu kartu imaš Asus Xonar DGX za ~30e, to za tvoje potrebe deluje sasvim dovoljno, sa "malim" PCI slotom, tj. PCI-E koji će biti aktuelan još dugo, ako bi razmatrao eksterna rešenja tu je FiiO E10K, USB DAC/Headamp kombo za ~80e, pokupio je odlične ocene za svoju klasu. Time dobijaš mogućnost da sutra koristiš taj uređaj i na nekom laptopu i sl.
Audio Technica ATH-M30x su još jedna pristupačnija opcija.
 
Poslednja izmena:
Preporuka za AKG Q701, vrhunske slušalice.
To je odlična cifra za koje ih možeš nabaviti. Obično su oko 240 EUR-a, regularno.

Da bi dobio zvuk kakav pružaju te slušalice ,za zvučnike moraš izdvojiti znatno više novca.
 
Poslednja izmena:
Odes na Asusov sajt, nadjes karticu, kliknes na support i vidis da li postoji drajver za taj model. Prosto
 
asus xonar ST ili STX , taj akg je na 62 oma, tako da je headamp dobrodošao.

...u playeru imaš ...
-Ako dobro razume sta si hteo da kazes, da ASUS Xonar STX ima u sebi pojacalo i to je dobro za ove AKG slusalice jer one su na 64oma i slabo bi radile na integrusi ovoj mojoj.
Sa ASUS Xonar STX ne bi mi vise nista trebalo za ove AKG Q7101 slusalice i slicne njima (64oma i vece) a slusalice od 32oma bi mogao da koristim na nekoj slabijoj i cenovno pristupacnijoj zvucnoj kartici pa i na integrusi?

Pretpostavljam da mi Asus Xonar DGX, Asus Xonar DSX i pogotovo Asus Xonar D1 bili sasvim dovoljni za Presonus HD7A koje bi mogao kupiti ovde i koje su u rangu sa Superlux HD681 EVO.

- Sta je "player"? Pretpostavicu da je neka radnja ali za nju ne znam...

@P307: od jeftinijih, da završavaju posao, došao si do modela od par stotina evra + dobra zvučna još 50-100e, pritom ne slušaš muziku na kompu? Ne znam, ne vidim logiku.
Ako planiraš da ih koristiš na HiFi uređajima onda OK, uz neko pojačalo za skušalice, ovako ...
DruzeTO je upravo ono o cemu i ja razmisljam... Za sta ja koristim slusalice? Najvise, ma skoro jedino za igre, da ne tutnji u kuci dok igram, da je tisina i da ne smetam ukucanima. Ne slusam muziku sa kompa, pogledam delove filma dok namestam prevod... Sluske bi eventualno zbog duzine kabla mogao koristiti i za tv (ne znam ni da li ima odgovarajuci 3,5mm konektor), da je mir i tisina u kuci kada gledam filmove i to je to.
Kako je covek "prokletinja", vidi da je nesto dobro, bolje od vecine stvari pa "pozeli" ili razmislja o tome, tako i ja pomisljam na ovaj AKG Q701 i za njega odgovarajucu zvucnu karticu...

Preporuka za AKG Q701, vrhunske slušalice.
To je odlična cifra za koje ih možeš nabaviti. Obično su oko 240 EUR-a, regularno.
Kao sto rekoh gore, razmisljam da li meni treba ta "bjesnoća"", za sta bi ih ja koristio...

Evo jos nekoliko pitanja...

Poznanik mi rece da HiFI slusalice "nisu dobre za igre", prenaglasen bas, a da on sa nekim svojim gejmerskim "cuje i kad caura tamo negde padne", pa me zanima koliko ima istine u tome i da li bi mi Presonus HD7A bile los izbor ako mi sluske trebaju prvenstveno za igre (WOT najvise)?

Da li se ASUS Xonar Essence STX (ili ST) mora dodatno napajati strujom iz napajanja?

Da li treba negde neki kablic spojiti na zvucnu kartu umesto na plocu da bi prednji konektori za slusalice (i mikrofon) u kucistu radili normalno?
Moze li to kod svih zasebnih zvucnih karti da se namesti da rade prednji konektori za zvuk i mic ?

Mozete li pogledati slike.
Onaj slot pod 1 je PCI Expres i u njega jedino mogu ubosti ASUS Xonar Essence STX, ASUS Xonar DSX, ASUS Xonar DGX?
Onaj slot pod 2 je PCI i u njega se ubada ASUS Xonar Essence ST, ASUS Xonar D1 ?

Kolika je razlika sa slusalicama Presonus HD7A na mojoj integrusi, na ASUS Xonar D1 ili ASUS Xonar DSX i na kraju na ASUS Xonar DGX?

Kolika i kakva je razlika u kvalitetu zvuka, onog sta radi, izmedju ASUS Xonar DGX i ASUS Xonar DSX, zesto jedna ili druga?

Vas jos uvek konfuzni drugar sa foruma se zahvaljuje svima na dosadsnjim javljanjima.
 

Prilozi

  • 3.1.jpg
    3.1.jpg
    504.4 KB · Pregleda: 109
  • a.jpg
    a.jpg
    116 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
I Xonar DG je PCI
 
front slušalice i mic treba spojiti kablom da bi front panel radio. taj kabl je integrisan u kućište. tzv. ti hd_audio konektor

dodatno napajanje ti ne treba, tj kartica se napaja iz pci slota.

akg ima 62oma, tako a će ti trebati kartica sa headampom , ili ext. dac/headamp opcije - xonar ST ili FiiO e10k .

dg (x) ima headamp, ali po kvalitetu izrade i komponenti ne može da se meri sa ST.
 
Pre par dana pazario sam, Xonar DX i iskreno nikakvo posebno poboljsanje u zvuku niti sam primetio niti cuo, u odnosu na integrusu. Sad dal je do mene sto nisam neki sluhista, ili je do zvucnika/slusalica nisam pametan. Inace koristim zvucnike Genius SW-HF 5.1 5000 i slusalice : Genius HS-G500V. Pretpostavljam da bih morao da imam, mnogo kvalitetnije zvucnike, i slusalice da bih cuo, i dobio razliku u zvuku. Sve u svemu, bacio sam pare bzv na zvucnu :(
 
^da...

P307, ako nećeš ni da ih koristiš, ne troši toliko para, nije ni zbog para, nego šteta da čame kvalitetne slušalice, treba da se koriste.
 
Kao kada bi neko dao 200-300e na grafičku, a ne igra se.
Nema nekog smisla da daje više od 100e ukupno za sluške i zvučnu. A prvo treba da koristi integrisanu da vidi da li ga zadovoljava.

@nikolastankovic: odmah je stavi u oglase.
 
Poslednja izmena:
-Ako dobro razume sta si hteo da kazes, da ASUS Xonar STX ima u sebi pojacalo i to je dobro za ove AKG slusalice jer one su na 64oma i slabo bi radile na integrusi ovoj mojoj.
Sa ASUS Xonar STX ne bi mi vise nista trebalo za ove AKG Q7101 slusalice i slicne njima (64oma i vece)

ASUS Xonar STX je dobra zvučna karta, odličnih mernih karakteristika, kvalitetnom DAC sekcijom, ali ima mali detalj koji meni lično smeta - izlazni otpor od 10,8 Ω na izlazu za slušalice, što nije baš dobro, poželjno je da je 1 Ω ili manje, da bi mogla držati slušalice pod kontrolom. Konkretno, kod tih slušalica AKG koje planiraš da kupiš, nije problem impedansa od 62 Ω, već to što spadaju u red "gladnijih" po pitanju izvora zvuka, tj. da bi se prikazale u punom sjaju, potreban im je izvor solidne snage i niskog izlaznog otpora. Prvi kriterijum STX zadovoljava (izlaznu snagu), izlazni otpor ne. Uređaji sa niskim izlaznim otporom daju precizniju zvučnu sliku, pogotovo u bass području.

Nije da bi AKG Q701 loše zvučao sa STX, daleko od toga, ali zašto ne izvući maksimum, ako već ideš na tu klasu?
Alternativa za STX: FiiO E10K, eksterni DAC sa prilično jakim izlazom za slušalice, i izlaznim otporom ispod 1 Ω. Ima da se kupi i kod nas, u 4audio, u inostranstvu nije ništa jeftiniji:

FiiO E10K (link)

Klasa iznad toga bi bio recimo neki ovakav DAC: Yulong U100, Review: Yulong U100 compact USB DAC/amp

Ali tu se postavlja pitanje (do koga si sam došao), da li ti je zaista potrebno nešto tako, tj. da izdvajaš toliko novca?

Pretpostavljam da mi Asus Xonar DGX, Asus Xonar DSX i pogotovo Asus Xonar D1 bili sasvim dovoljni za Presonus HD7A koje bi mogao kupiti ovde i koje su u rangu sa Superlux HD681 EVO.

Integruša bi ti solidno vršila posao sa HD7, pogotovo što ALC889 spada u red boljih, sledeći mali upgrade bi ti bila ASUS Xonar DGX.
DX, DSX, DX itd. bih preskočio, pošto nemaju dodatno pojačalo za slušalice, tu bi ti upgrade bio FiiO E10K.

Da li se ASUS Xonar Essence STX (ili ST) mora dodatno napajati strujom iz napajanja?

Da, moraš imati jedan slobodan Molex priključak.

Poznanik mi rece da HiFI slusalice "nisu dobre za igre", prenaglasen bas, a da on sa nekim svojim gejmerskim "cuje i kad caura tamo negde padne", pa me zanima koliko ima istine u tome i da li bi mi Presonus HD7A bile los izbor ako mi sluske trebaju prvenstveno za igre (WOT najvise)?

Netačna informacija, gejmerski headsets su ogromnom većinom teško đubre, sa par izuzetaka koji potvrđjuju pravilo. Konkretno, Superlux HD 681, 668B, EVO ili Presonus HD7 će oduvati većinu gejmerskih slušalica, osim ako se ne radi o
QPAD 85, 90 ili njihovim derivatima, koji se baziraju na Hi-fi slušalicama Takstar HI2050 (QPAD 85) ili Takstar Pro80 (QPAD 90, Kingston Hyperx Cloud).

Tako da imaš više opcija, izaberi sam šta ti najviše odgovara:

Budžet rešenje: ASUS Xonar DGX, neke Superlux/Presonus slušalice
Srednja klasa: FiiO E10K, QPAD ili Kingston headset, ili Takstar slušalice, ako ti nije potreban mikrofon (eventualno FiiO E10K + Superlux/Presonus, radi uštede)
Visoka klasa: FiiO E10K + AKG Q701
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da upadnem sa jednim laičkim pitanjem.
Ima li smisla kupovati zvučnu kartu za Microlab Solo 6C? Trenutno koristim integrušu ALC898 i zadovoljan sam zvukom,
ali sam isto tako bio zadovoljan poluispravnim logitechom x230 dok nisam čuo Solo.

Ako mislite da će se na ovim zvučnicima čuti razlika između integruše i neke bolje, dajte predlog za eksternu varijantu do 80-ak evra...
 
Poslednja izmena:
Pa nije mi problem da dam preko 80e, ali ne znam koliki je boljitak, sa zvučnicima u rangu mojih. A i nekako mi ne ide da dam duplo više novca za karticu nego za zvučnike...

Muzika je ono za šta se koriste u 90% slučajeva, svih žanrova i formata, od youtube-a, preko mp3-a do flac-a...
 
Pa sta je onda bolje FiiO E10K ili ASUS Xonar STX?
Sta je bolja "zvucna karta i pojacalo ujednom" od to dvoje?

FiiO E10K nov oko 9900rsd, ASUS Xonar STX polovan 90-100e.

FiiO E10K se samo ukljuci u usb, slusalice spoje na njega a mogu i zvucnici 2.1 i sve radi, napaja se strujom iz usb i dovoljno mu je?
Trebaju li drajveri neki, jos nesto negde?
Kontrola uredjaja je fiticka preko dugmića na uredjaju ili ima i neki softver sto se instalira na komp?

Sta se desava sa integrisanom zvucnom kad se ukljuci FiiO E10K? Da li zvucnici mogu ostati na integrisanoj i da rade po potrebi uporedo sa slusalicama ili naizmenicno...?

FiiO E10K je bolji (znatno) od ASUS Xonar DGX?
Osim velikog otpora na izlazu za slusalice kod ASUS Xonar STX, je li bolji od FiiO E10K po ostalim parametrima, pre svega "razmisljam" o ceni novog uredjaja i pitam se zasto je tolika razlika?

FiiO E10K (nov) vs ASUS Xonar STX (polovan) pitanje je sad, a nije jeftino ni jedno, mada se evo ispostavlja da su to dva relatvno pristupacna uredjaja koja se kod nas mogu nabaviti.

edit: Citajuci kojekude nadjoh zanimljivo pitanje "Can I plug my speakers into the DAC and the the headphones into the speakers, or will this eliminate the effect of the headphone amp?"
 
Poslednja izmena:
^ neke odgovore ces naci ovde - http://forum.benchmark.rs/showthread.php?275567-Slu%C5%A1alice-Superlux-HD-668B-odli%C4%8Dan-izbor-za-malo-novca/page73

Sad sve zavisi sta ko ocekuje od zvuka (dac/amp i slusalica u ovom slucaju).

Ali ja ne bih zahtevne i sjajne slusalice kao q701 uparivao sa e10k, sa STX ne znam jer nisam probao. Odlican je zvuk ali sam ocekivao vise sto se tice osecaja prostora/soundstage-a, tu nisam odmakao od Xonar DG karte, u nekim pesmama mi se sve to cini za nijansu uze (mada ima i obrnutih primera). Sve ostalo je realno bar za klasu bolje od DG.

Da sam na tvom mestu pokusao bih iz ino. da narucim Philips Fidelio X2 jer su sigurno ''zabavnije'' za slusanje, igre i filmove od q701 koje su vise flat, posebno sto se basa tice.

E sad ja bih isao na neki proveren eksterni dac/amp.. ali ne na e10k i slicne od 70-100e vec na neke iz vise klase. To moze Accuphase da ti preporuci, ima ih, npr onaj Y-U100 koji ti je vec predlozio.

FiiO E10K nov oko 9900rsd, ASUS Xonar STX polovan 90-100e.

Taj stx od 100e stoji po oglasima vec mesecima, tako da je sve to malo sumnjivo. Obicno su polovni stx oko 150e.

FiiO E10K se samo ukljuci u usb, slusalice spoje na njega a mogu i zvucnici 2.1 i sve radi, napaja se strujom iz usb i dovoljno mu je?
Trebaju li drajveri neki, jos nesto negde?
Kontrola uredjaja je fiticka preko dugmića na uredjaju ili ima i neki softver sto se instalira na komp?

Sta se desava sa integrisanom zvucnom kad se ukljuci FiiO E10K? Da li zvucnici mogu ostati na integrisanoj i da rade po potrebi uporedo sa slusalicama ili naizmenicno...?

Izvadis iz kutije, spojis micro usb sa uredjajem i kompom, win sam prepozna i instalira drajver i za 3 sekunde je sve spremno za upotrebu :) fiio preuzima ulogu default izvora zvuka i to je to. Znaci automatski je skinuo xonar DG sa tog mesta. Integrisanu zvucnu sam odavno ugasio u biosu i to treba uraditi cim se predje na drugi izvor zvuka jer moze da pravi probleme.

Na uredjaju imas potenciometar, prekidace za low-high gain, bass boost opciju i plavu diodu koja uvek svetli dok je komp upaljen.

Jacina zvuka moze da se kontrolise i preko tastature (ako sama tastatura ima tu opciju) i to bez ikakvog dodatnog softvera nego preko default win soft.

I to je to, veoma prosto za instalaciju i koriscenje. Zvucnike jos nisam probao na ovom dac-u, nisam stigao.

Napisao ti je ovo Accuphase vec al ajde opet, imas nekoliko opcija:

1- ''budzetnu'' tj najjeftiniju opciju za dobar zvuk a to su xonar dg (25e) ili e10k (80e) i slusalice kao SL 681b/hd7/samson sr850/668b/681 evo.
2. u ovoj opciji bi mogao da dodas neke slusalice iz klase 30-100e uz DG/E10k ili Asus U7, Xonar DX + neko pravljeno pojacalo ali nemam predstavu kako bi sve to zvucalo.
3. Yulong U100/STX + neke kvalitetne slusalice iz klase do 200e (npr beyer dt990 pro, akg k240mk2 i slicne)
4. ako finansije nisu problem ovo je najbolja opcija samo treba naci najbolji dac/pojacalo za oko 200-250e i narucis lepo X2 slusalice za jos 250-300e i mislim da bi zavrsio sve vezano za zvuk preko slusalica za duzi niz godina :)

Sacekaj naravno jos neke preporuke, ja sam ovo na brzinu predlozio ali stojim iza toga da E10k ne bih koristio sa otvorenim/poluotvorenim slusalicama, posebno ne onim koje kostaju vise od 100/150e.
XDG, osim u ovoj opciji najjeftinije kupovine, ne bih mnogo ni ubacivao kao opciju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao fiio e7 , xonar dx i dak u mojoj izvedbi sa zasebnim napajanjem za digitalniu i zasebnim napajanjem za analogniu sekcjju .
Razlike ima i nije mala, pisao sam na nekoj od tema, necu se ponavljati sad ponovo.
Da ne bi bilo da pricam napamet, najavi se neki vikend , ponesi svoje slusalice i svoju muziku pa da cujes razliku i u ciju je korist.

Kao sto rekoh,kako sta zvuci, neces nikada procitati.
 
E7 je nekoliko godina star fiio dac i naslabiji fiio koji se i ne prodaje odavno, ovi novi su napredovali, posebno serija koja je sa starih wolfsona presla na TI i ostale novije komponente.

E10k je svakako bolji dac/amp od DG xonara ali ocekivao sam vise sto se soundstage-a tice (mozda sam imao i nerealna ocekivanja) ali ako sve test ekipe kazu da niko ne nudi nista slicno a bolje za ovaj kes ja im onda verujem. Npr onaj slican beyer. http://www.head-fi.org/products/beyerdynamic-a200p-portable-mobile-dac-headphone-amp-for-iphone-and-android-phones-black-silver koji kosta 299$ vazi za uredjaj koji slicno ili malo losije zvuci od 10k koji kosta 90$ tako da je jasno ko tu (debelo) naplacuje logo/ime ;)

Al' svejedno, napisao sam vec da ja otvorene/poluotvorene slusalice srednje+ klase sigurno ne bih povezivao na ovaj fiio jer mislim da zasluzuju izvor zvuka koji ih nece ogranicavati (osecaj prostora).

A sad sve to je malo i subjektivno, vidjao sam po netu da neki imaju kolekciju od 2-3 para slusalica koje ukupno kostaju preko 1000e i vise pa opet koriste cak i stari e10 i zadovoljni su.

Primera je mnogo

https://www.flickr.com/photos/omeletterichard/10367618035

https://www.flickr.com/photos/juggeli/7068455523

https://www.flickr.com/photos/blackbrightrainbow/15354566130/in/photolist-

https://www.flickr.com/photos/toralux/8056279691
 
Poslednja izmena:
Nove serije iste klase su u pravilu isti uredjaji.
Zašto.
Ako ja imam Grado SR80i i sada je izašla serija E, dakle Grado SR80e, da li ja kupovinom E serije dobijam bolje od SR125i ?
Dobijam šipak. Probao sam :)

To je sve marketing. Kao i ATH M50 i M50X.

Oni su svoje proizvode rasporedili u klasama i svaka će uvjek davati isto.


A što se tiče pitanja i dileme kako svira Fiio, Asus a kako zaseban DAC uredjaj, da ne bih davao zaključak, P307 živi u Beogradu, nek se najavi za neki vikend da se mogu uskladiti sa vremenom i posluša sve to.
Nek ponese svoje slušalice,svoju muziku, ako nema , može čuti Grado i AKG zvuk, pa nek sam vidi gdje je kom uredjaju mjesto.
 
Poslednja izmena:
Neverovatno koliko ti lupetas, ali stvarno polako prelazi u drskost. Ne znam kako mozes da poredis sa tim slusalicama kada se kod njih zna da zvuce jedva malo drugacije i da je prosto nemoguce da nova revizija modela istog proizvodjaca zvuci kao nekoliko puta skuplji model.

Da si se iole interesovao video bi da je fiio za e12, e18, e10k, X5.. presao sa wolfson osnove na TI za koju vazi da zadrzava muzikalnost ali uz daleko vise detalja, vazduha u zvuku i smer su sada okrenuli ka detaljima i neutralnosti ali uz zadrzavanje zabavnog zvuka i skoro svi testeri, korisnici se slazu da je to korak napred u svakom smislu za fiio. I zamisli, bas ti fiio uredjaji vaze za najbolje od tog proizvodjaca a ne ti stari sa wolfsonima koji svejedno vaze za najbolju kupovinu u svojim klasama jer za duplo manje novca nude isto ili cak malo vise od poznatijih proizvodjaca.

Znaci ti (sada vec kao po nekom pravilu) dodjes i izlupetas tako nesto i to je tacno a sve ono sto pisu korisnici koji IMAJU ili su IMALI oba uredjaja (u ovom slucaju E10 i E10k) kazu da je E10k korak napred i po zvuku slican sa daleko skupljim E18.

Znaci to nije prelaz E7 - E07k gde je jedina razlika u nesto jacem pojacalu i malo cistijem zvuku vec su za 10k promenili prakticno sve komponente.

The old E10 gave you a warm, musical and fun sound. The new E10K gives you all the good things of the E10 but with more detail and clearness while keeping it very musical. The E10K of course isn’t a high end top quality sounding unit though. Keep in mind this is not even an $80 unit. That being said, the quality and musical enjoyment you get from the E10K Olympus 2 is extraordinary.

To me the update of the E10 to the E10K is a big success, I think it’s better than the E11K upgrade actually.

Looking at what the E10K does and how it sounds there can be only one conclusion: The E10K Olympus 2 is the new Price-Quality King in the low budget AMP/DAC combo market. Heck, I’m even sure it outperforms a lot of the more expensive units as well.

Sve je jasno a ti nastavi da prosipas prazan, neosnovan hejt kao i do sada i srecno sa prodajom onog ''audiofilskog haj end'' dac-a od 26$ :) :d

Inace prvi sam napisao da ne preporucujem 10k za neke audiofilske, otvorene slusalice od 150e+ jer ovaj dac/amp ne moze da im pruzi maksimum a tome nije ni namenjen. Ali je cinjenica da za svoju cenu zvuci odlicno sto uz kvalitetnu izradu samo potvrdjuje sve te silne utiske da se radi o dobroj, budzetnoj kupovini.
 
Poslednja izmena:
Posto vidim da dosta pratite oglase, mozda je nekome poznat ovaj oglas. Uzeo bih zvucnu Asusu Xonar D1 i ovo mi deluje neka ok cena. Kako sada to malo pratim ovaj oglas je bio aktivan pa ga nije bilo pa je sada opet aktivan. Reko da nije neka navlaka ili da zvucna ne valja. Mada lik ima dosta pozitivnih.
 
Samo je jedno pitanje, koliko ti misliš procentualno da je napredak ako ostaviš istu topologiju a promjeniš jedan čip.
Zato govorim o klasama uredjaja. Napravi se nešto malo, predstavi kao čudo a ustvari to je to skoro pa isto. Na čemu bi onda zaradjivali novac.
Ajde da su stavili uz drugi čip i kvalitetno filtrirano napajanje od npr. 30.000uF nego su i dalje zadržali to od mobilnog telefona.
Naravno mogu oni to, ali bi koštalo još novca.

Ja sam i tebi nudio da dodješ poslušati kako nešto zvuči.
Eto sad imaš E10, dodji uporedi pa sudi šta kako zvuči. Biću domaćin, dobićeš i limunadu :)

Naravno da ne bi nudio sve ovo da nisam probao odnosno da nisam siguran kako šta zvuči.

I nemam ja animozitet prema fiio. Ja sam i ranije za E7 rekao šta radi dobro a šta radi loše. Ne treba dizati stvari u nebesa. U audio domenu naročito ne postoji konačno rješenje

EDIT: Eto mene interesuje, mada neću kupiti iako sam ga nekad , dok je fond znanja bio manji, i sam gledao.
Jel šeta po stolu kad pomjeriš kabl, jer suviše je lagan, kakvi su mu čepići sa donje strane,kližu li ili ?

Ranije je prva serija imala problema sa džekom u smislu prekidanja, vidim izmjenjeno je, jel sad sve OK sa te strane ?
 
Poslednja izmena:
Ako fiio za 2 godine npr predstavi e10k II :d sa istim cipovima ali uz samo malo pojacan amp to ce biti to o cemu ti pricas - isti uredjaj, blago izmenjen, klasicno minimalno osvezavanje kao prelaz sa E7 na E07k.

Sve pise u citiranim delovima iznad, u odnosu na stari E10 bar 95% korisnika, testera se slaze da je to korak napred i unapredjenje zvuka. A i stari E10 je bio najbolja kupovina u svojoj cenovnoj klasi i to ne prema mom misljenju vec je to zakljucak ogromne vecine ljudi koji su probali te uredjaje ili koji jedu lebac od testiranja audio opreme. I jos ljudi lepo kazu da to nije premium audiofilski proizvod ali da u svojoj klasi nudi najvise i generalno kvalitetan zvuk za korisnike sa manje zahtevnim slusalicama i ogranicenim budzetom. Bukvalno slican fazon kao i sa SL slusalicama samo sto su ovde materijali upotrebljeni za izradu kucista uredjaja stvarno veoma kvalitetni, toliko da bez ikakvog problema mogu da imaju AT/beyerdynamic/sony.. logo.

Danas se sve lako sazna preko neta, i kada je nesto fail a bogami i kada nesto pokida u svojoj cenovnoj klasi sto je slucaj i sa fiio proizvodima :)

Znaci E10k nije uredjaj koji je pravljen po meri pravih audiofila sa kolekcijom slusalica vrednom 1000e+ vec je to pristupacan i kvalitetan uredjaj koji ce primetno unaprediti zvuk u odnosu na integrisana resenja, uz to je i lako prenosiv.

Mozes ti da pljujes micro usb napajanje ovog fiia koliko oces ali to nece promeniti cinjenicu da isti nema nikakve probleme sa tim i da vlada potpuna tisina i crnilo :) Kao sto ni vecina slicnih uredjaja drugih proizvodjaca nema takve probleme, usb dac/amp su bas u ekspanziji u poslednje vreme i uskoro ce preplaviti vecinu trzista.

P307 je pominjao dosta skupe i zahtevne AKG slusalice a zna se da iste mogu da budu prilicno probirljive sto se pojacala tice. Bilo bi smesno koristiti ih na budzetnim kartama kao DG, DS/DX bez pojacala, U3, U7 pa i fiio ekvivalentima. Isto mislim i za custom budzetna resenja.

Ako hoce Q701 onda neka nadje neki proveren i kvalitetan dac/amp za te slusalice. Mada mislim da je bolje da naruci X2 fidelio koje sigurno imaju zabavniji zvuk i jaci bas.
 
Poslednja izmena:
I ne shvatam uopšte što primaš k srcu svaku diskusiju.
Ja prosto imam neko drugo razmišljanje na osnovu nekog svog iskustva sa slušalicama i uredjajima za reprodukciju što fabričkih što custom made.

A vezano za napredak slušalica, bio sam ja poslušati novu E seriju jer rekao čika trgovac, novi super laki materijal je korišćen u izdradi membrane dravjera i zvuk je soničniji :)
Nako probe, i eventualno kupovine jedino bi njegov džep bio soničan :D

Prije bi mogao da prihvatim činjenicu da npr. Philips kad je svom snagom ušao na tržište visokokvalitetnih slušalica, da je ponudio daleko više od drugih, i tehnologijom i naročito upotrebom visokokvalitetnih materijala, kao i izuzetnu završnu obradu.
To je poslovan potez, tu se dobija više za manje a ne isti proizvodjač na istu topologiju doda oznaku X,Y,Z isl.

I taj isti philips sad kešira na način što po performansama vrlo slične slušalice koštaju 100EUR-a.
 
Ajde imaš moj broj telefona ostavio sam ti ranije na PM i rekao da me nazoveš, nije red da trujemo temu.
Lakše ćemo se sporazumjeti uživo.
Ili ostavi ti meni broj telefona, ja ću zvati , imam jak paket.
Samo što mi prošli put nešto nisi ostavio broj.
Ajde da si žensko pa da mi udaraš čežnju i to shvatam, ali ovako ,stvarno ne :)
 
Kefalo, moras da razumes (aj sad narodski receno :d) da me apsolutno zabole sta ti ili bilo ko sa neta ili uopste misli o necemu sto ja imam :)

Ako sam ja sa nekim proizvodom zadovoljan to nista ne moze da promeni, mogu samo iz najboljih namera da dobacim preporuke do foruma kao sto cu zesce da ispljujem proizvode koji su se lose pokazali. Ali ja se generalno dobro informisem pre kupovine pa retko kada kupim nesto sto mi ne odgovara a o djubretu da ne pricam :)

Ali je veoma lose plasirati gluposti, neistine samo zbog neke krajnje subjektivne odbojnosti prema odredjenim proizvodjacima jer sve ovo citaju i drugi clanovi koji mozda nemaju sredstva za skupe, premium audio uredjaje i mogu da steknu totalno pogresan utisak i ne bas lako zaradjen novac istresu na pogresnu stranu.

Na sta bi sad licilo da ja npr svr....m na Sennheiser a mrzim Audio Technica brend (koji inace gotivim al nebitno) i da kupim neke njihove slusalice od xyz evra koje vaze za odlicnu kupovinu i koje su nahvaljene samo tako i onda dodjem da prosipam hejt po forumu kako zvuce, lose, raspadaju se od ostrog pogleda, kako ne vrede ni 20e itd. A ima i takvih primera, vidjao sam, nista gore od slepog fanbojizma ili predrasuda prema proizvodima samo zato sto su iz Kine, od manje poznate stare ili novoosnovane kompanije.

Sto se Philipsa tice oni su stekli fanove sa X1 i plasirali su ocigledno veoma kvalitetan, premium proizvod i tesko da ce u buducnosti igrati na kartu nizih cena, drzace se na ovom X2 cenovnom nivou pa ko hoce i ima para moze da obraduje usi proizvodom koji moze na crtu i duplo skupljim slusalicama.

Sto se br. tice :d imam i ja jak paket ali nesto nisam zainteresovan za bilo kakvu polemiku van foruma :)
 
Poslednja izmena:
Taj E10 je precenjen uredjaj, ne vredi trecinu love od onog koliko se valja.. ;)
 
Nazad
Vrh Dno