Šta je novo?

Podešavanje jumpera na retro ploči

Za naša primanja tad te kartice su bile basnoslovno skupe. Meni je drugar doneo voodoo rush na dva meseca preko leta kad je otišao negde, te prve godine kad je sve krenulo, čoveče božji kad se vratio i uzeo je nazad. Spakovao sam se i pazario Rivu 128, koje smo fino klokovali, ali neko gore napisa, nije izgledalo lepo, meko kao na voodoo ali je moglo da se igra dobro. Ubrzo je to TNT zamenio, ona je već bila egal sa Voodoo, a dalje su ih spržili. Šteta što nije ostala konkurencija.

Magičan je bio taj period skoka sa VGA na 3D grafiku u igricama. Quake, Lara, NFS….
 
Ali to ti je čista konverzija valuta,nisi uzeo u obzir inflaciju kao i tadašnji standard.....ta 1996 je bila samo 2-3 godine posle najveće hiperinflacije u istoriji planete,zemlja je bila pod sankcijama,kriza u svakom mogućem smislu itd,itd......"vesele 90te"....mislim da su bili extremno retki tada ljudi koji su mogli da plaćaju stotine maraka za jednu grafičku kartu....pa sam zato mislio da su tadašnji retki srećnici koji su mogli da izdvoje tolike pare za GPU bili slični kao srećnici koji danas kupuju GPU za 1500-2000 eura..

Evo npr i Matrox Mistique (koji i nije 3d akcelerator) su u svetu kompjutera početkom 1997 nahvalili kao jednu od najboljih karti na tadašnjem tržištu i kao neko "čudo tehnike"...verovatno zato što je i malo šta bolje tada moglo da se nadje i kupi u Srbiji


Btw,opet ispada da je slična situacija kao danas sa mnogim komponentama,eto ja npr tražim neki kvalitetniji 32" 4k 144hz monitor ili kvalitetnije ATX 3.0 napajanje i u Srbiji je izbor što se toga tiče isti kao u Mozambiku
Po kalkulatorima inflacije, 350DM (~175€) bi danas bilo ~290€. Čak i da računamo 350€, to dođe na ~580€ danas. Ne računam inflaciju kod nas, nego u Nemačkoj, jer su cene kartica u DM bile svuda slične.
1996. je kod nas bila još gadna, ali je već dve-tri godine kasnije bilo dosta bolje što se tiče finansija. Drugar i ja smo radili neku sitnu prodaju računara i komponenti i pred kraj 1998. smo imali dovoljno novca za neke malo skuplje komponente (Voodoo2 za njega i Banshee za mene 🤓).
Obe smo prodali negde sredinom 2000. i prešli na GeForce 256 (najjeftiniji Eagle 🤑), koji je bio ludo brz u odnosu na njih.
 
Јако је тешко поредити цене тад и сад јер су се уз кризу деведесетих и односи цена различите робе кретале на потпуно различит начин, самим тим и тих 350 ДМ тад или 600 ЕУР сад није директно упоредиво. Друга ствар је изузетно динамичан развој технике, па цене и употребљивост неког Вудуа или Пентијума почетком 98-е и крајем 99-е са далеко већом разликом него што је то данас случај.
price-changes-goods-services.jpg
 
Poslednja izmena:
1996. je kod nas bila još gadna, ali je već dve-tri godine kasnije bilo dosta bolje što se tiče finansija.

Tačno, dosta bolje od prethodnih godina ali i dalje je bilo loše. Polovinom 97 je prodato 49% telekoma a pare su grunute u kupovinu socijalnog mira, tako da obzirom da je puno ljudi radilo, još uvek, u državnim firmama standard je naglo skočio.
98. je keva prešla iz GP Rad u CIP na mesto šefa arhitektonskog projektnog biroa i plata je bila masna, oko 1200DM, doduše u dinarima se nije promenila do 2003. kada je napustila CIP.
 
Pa nešto se popravio standard u drugoj polovini 90tih,ali suludo je pričati da je tad bilo "strava"......gotovo je tada bilo pravilo da ko god je imao nešto vredno/skupo/retko (svejedno da li se radi o kompjuterskim komponentama,auitomobilima,nekretninama,plati itd) to je bio extreman izuzetak u moru preovladjujuće skromnosti (da ne kažem siromaštva)....

Sećam se da se jos sredinom 1998 benzin prodavao po ulicama u onim plastičnim flašama....
 
Никад није било сјајно, то нико ни не говори, флаше за бензин и добар део санкција је престао после Дејтона, па је и привреда живнула (1996-1998) док није кренуло да се кува на Космету.

97-е кад сам кренуо у гимназију рачунар је имало нас 6 у разреду, од скоро 40, и то је био поприлично висок проценат, далеко изнад неког општег просека. О интернету да не причамо...
 
Nije tačno, ja sam počeo da vozim 97 i nikada u životu nisam sipao benzin iz flaše.

Ali ako ti nisi sipao benzin iz flaše ne znači da toga nije bilo tada...;)...i sam si napisao da ti je majka imala nestvarno veliku platu za to vreme....ne verujem da je više od 0,001% stanovništva Srbije tada imalo tolike plate......što bi oni i kupovali benzin iz flaše?

Ja se sećam vrlo dobro benzina po flašama pored puta 1998...konretno u Pančevu i na izlazku iz Bg prema Pančevu (a i da ne nabrajam druge manje gradove po Srbiji).....benzina sa flašama tada sigurno nije bilo npr u centru Beograda :)

U drugoj polovini 1998 pored Vršca (blizu rumunske granice) je bio "sabirni centar" za švercovanu naftu i benzin iz Rumunije,ogromne mase ljudi (mahom poljoprivrednici i preprodavci) su se tamo snabdevali "robom",policija je to opušteno tolerisala....i iz takvih "centara" benzin i nafta su išli ka manjim preprodavcima koji su to onda "valjali" po flašama pored puta...

Uostalom,da li se sećate zašto je uopšte Milošević pao 2000te?...pa zato što je narodu bilo već dosta siromaštva,ratova,sankcija,korupcije,političke "torture" itd i uglavnom na osnovu toga tadašnja opozicija je i pobedila......mada se ispostavilo da ni oni kasnije nisu bili ne znam kako bolji....
 
Poslednja izmena:
97-е кад сам кренуо у гимназију рачунар је имало нас 6 у разреду, од скоро 40, и то је био поприлично висок проценат, далеко изнад неког општег просека. О интернету да не причамо...

Pa o tome i "pričam".....a koliko je tek od vas šestoro imalo vooodo grafiku?....ja sam prvi PC imao 1996 i većina tadašnje dece i tinejdzera su me posmatrali kao da posedujem "leteći tanjir"...

Nego odosmo mi mi u debeli off....upravo mi je stigla 3d blaster riva tnt2 vanta PCI......jedva čekam da je isprobam......eh,da sa to imao 1999 :ROFLMAO:
 
ok, jeste bilo tako kako kažeš
 
Ali to ti je čista konverzija valuta,nisi uzeo u obzir inflaciju kao i tadašnji standard.....ta 1996 je bila samo 2-3 godine posle najveće hiperinflacije u istoriji planete,zemlja je bila pod sankcijama,kriza u svakom mogućem smislu itd,itd......"vesele 90te"....mislim da su bili extremno retki tada ljudi koji su mogli da plaćaju stotine maraka za jednu grafičku kartu....pa sam zato mislio da su tadašnji retki srećnici koji su mogli da izdvoje tolike pare za GPU bili slični kao srećnici koji danas kupuju GPU za 1500-2000 eura..

Evo npr i Matrox Mistique (koji i nije 3d akcelerator) su u svetu kompjutera početkom 1997 nahvalili kao jednu od najboljih karti na tadašnjem tržištu i kao neko "čudo tehnike"...verovatno zato što je i malo šta bolje tada moglo da se nadje i kupi u Srbiji


Btw,opet ispada da je slična situacija kao danas sa mnogim komponentama,eto ja npr tražim neki kvalitetniji 32" 4k 144hz monitor ili kvalitetnije ATX 3.0 napajanje i u Srbiji je izbor što se toga tiče isti kao u Mozambiku

Voodoo I se pojavio krajem '96.....tada se ipak živelo malo bolje, ko je hteo mogao je da zaradi dobru kintu, švercovalo se, ljudi su se snalazil na razne načine, bilo je svega i svačega. Moj dobar drugar je kao klinac tada od sezonskog letnjeg posla u štampariji sebi skupio kintu i uzeo Sony PS1 sa 2 džoja i igrama tako da nije baš da je Voodoo bio kao 1500€ danas. Da je bio egzotika jeste jer su tada S3 Virge/Matrox-i ovde koštali po 250-300DM a bili su kao neki pojam "kvaliteta"....al opet nije bio nešto što se jako teško može priuštiti. Problem je bio što ga nije bilo ovde u prodaji pa su ljudi morali da ga uvoze i smaraju se sa tim pa je onda većina kupovala kojekakva sranja od karti dok nije stigao TNT
 
Целе '98-е, отпилике после изласка Quake 2, a далеко пре него што су се појавиле ТНТ картице се могло регуларно купити малтене све што је тад било актуелно од 3D карти - Вуду 1 и 2, Рива 128, Верит. 3D је буквално преко ноћи постао стандард.
 
Целе '98-е, отпилике после изласка Quake 2, a далеко пре него што су се појавиле ТНТ картице се могло регуларно купити малтене све што је тад било актуелно од 3D карти - Вуду 1 и 2, Рива 128, Верит. 3D је буквално преко ноћи постао стандард.

Ja kod nas iskreno nikada nigde nisam video da su se prodavale Voodoo I & II karte u vreme kada su se pojavile '96/'98, možda je bilo kasnije tamo '99/2000.....za Voodoo 3 znam da je bio. Ljudi su kupovali Riva 128 (greškom napisah Riva TNT) to znam al Voodoo I & II nikada nisam video u nekom oglasu ili bilo gde. Sve u svemu najviše je bilo onih sa S3 Trio64V+ i S3 Virge kartama jer su se najviše valjale uz PC konfiguracije ovde.
 
Voodoo 1 koji je plaćen 350DM kupljen je u Srbiji, preko prijatelja sam uspeo da izmolim mislim da je bio Comtrade,, da uvezu jedan voodoo, tako sam ga dobio. Sledeće Voodoo 2 kartice, smo kupovali u Kanadi, opet preko prijatelja, Kasnije su voodoo 3 kartice mogle da se kupe normalno u Srbiji, znam da ih je MD Profy prodavao.
350DM za Voodoo 1 tada je verujem bilo kao danas 350-400€, svakako nije bilo kao danas 1000€.
Spectrum sam platio 300DM, Amigu 500, mislim 500-600DM, a Amigu 1200, mislim oko 1000DM.
Monitor za moj prvi PC Intel 233MMX sam platio mislim oko 1000DM, jer sam kupio 17inch, što je tada bilo dosta skupo i ne bas često.

Pronašao sam još jedan Voodoo, ali nisam siguran koji je ovo Voodoo, moguće da je ovo onaj Banshee, jer vidim da ima samo izlaz za monitor, odnsosno standalone kartica je.1677854478500.png1677854464556.png
 
Ipak je u pravu @mitar1982 , bio je Voodoo II kod nas.....ovo je iz časopisa Računari, leto '98. U svakom slučaju ne bi me čudilo da ga je prodavalo samo par njih pa mi je zato promaklo. A za Voodoo I mogu da se zakunem da ga nigde nije bilo prve 2 god. tj. '96 i celu '97

Screenshot_13.jpg

Voodoo 1 koji je plaćen 350DM kupljen je u Srbiji, preko prijatelja sam uspeo da izmolim mislim da je bio Comtrade,, da uvezu jedan voodoo, tako sam ga dobio. Sledeće Voodoo 2 kartice, smo kupovali u Kanadi, opet preko prijatelja, Kasnije su voodoo 3 kartice mogle da se kupe normalno u Srbiji, znam da ih je MD Profy prodavao.
350DM za Voodoo 1 tada je verujem bilo kao danas 350-400€, svakako nije bilo kao danas 1000€.
Spectrum sam platio 300DM, Amigu 500, mislim 500-600DM, a Amigu 1200, mislim oko 1000DM.
Monitor za moj prvi PC Intel 233MMX sam platio mislim oko 1000DM, jer sam kupio 17inch, što je tada bilo dosta skupo i ne bas često.

Pronašao sam još jedan Voodoo, ali nisam siguran koji je ovo Voodoo, moguće da je ovo onaj Banshee, jer vidim da ima samo izlaz za monitor, odnsosno standalone kartica je.Pogledajte prilog 378933Pogledajte prilog 378932

To je Voodoo 3 2000 16MB na slici....takoreći upgrade verzija Banshee iz '99
 
Poslednja izmena:
Није их било пре '98-е. Нажалост немам више колекцију Света Компјутера, а у овим дигиталним нема огласа. Последњи број у pc.sux архиви је 12/1997 и ту нема помена 3D картица у огласима.
Ја сам Вуду 1 купио у априлу/мају 1998. регуларно у некој радњи (не сећам се којој), тада је већ било и пар јефтиних кунг-фу модела, далеко повољнијих од Монстера нпр. На јесен сам Вуду заменио за Аsus V2740 јер сам уз Вудуа имао бедни S3 Trio са 1 MB меморије.
Мењажу одрадио код екипе готиваца који су у то време резали дискове у Соње Маринковић у Земуну, а и то је била 'домаћа' картица. Хвала им за дружење и све пљуге које сам ижицкао док сам чекао дискове. :D
 
Bilo je i keca i dvojke regularno u prodaji, ja lagano kupio tada
 
Hvala Bogu kartica radi OK,normalno je prepoznao win95,kvalitet slike koju daje je odličan/oštar sličan ili možda i za nijansu bolji nego Mystique...

Probao sam Quake i NFSII i igre rade primetno brže nego sa Mistikom....Quake je igriv i u 800x600, sa mistikom je to bio slajdshow..ali moglo bi to još bolje,a pretpostavljam to bi bio slučaj sa bržim procesorom....mada pentium 200mmx(233oc) se kako tako nosi sa rivom tnt2 vantom...

E sad,prvo sam je probao sa drajverima koje sam skinuo sa vogons-a....izgleda da tunešto nije ok,pošto sam ovo dobio U 3d marku 99...probaću sa nekim drugim drajverima,bilo bi idealno kad bih našao ISO fajl originalnog CD-a koji je dolazio uz karticu,kao pto sam našao za mistik.....da li neko ima ideju gde bih to mogao da potražim?...na archive.org nema...

Btw,kad gledam grafičke jednu pored druge Mistik deluje nekako kvalitetnije izrade i kao ozbiljnija kartica....možda zato što je on made in USA :)

Btw,ovo je grafička sa originalnom ambalažom

 

Prilozi

  • 20230303_204442.jpg
    20230303_204442.jpg
    288.4 KB · Pregleda: 27
  • 20230303_200030.jpg
    20230303_200030.jpg
    425.9 KB · Pregleda: 21
  • creative-3d-blaster-riva-tnt2-vanta-pci.jpeg.jpg
    creative-3d-blaster-riva-tnt2-vanta-pci.jpeg.jpg
    167.9 KB · Pregleda: 24
Poslednja izmena:
NIsam, otišao u prodavnicu i kupio
 
Koliko se ja sećam,Nova,List Computers,ComputerDream,Monitor su krajem 90tih bile solidne prodavnice komponenti......možda tamo?
 
Sad sam se setio malo, Mistik je imao savršenu sliku na CRT monitorima, što inače nije bio slučaj kod slabijih kartica. Neke su prašile u 3D, ali slika u desktopu nije bila idealna. Tu se uvek tražio neki pristojan kompromis. Posle su se većinom poboljšale, a kad smo stigli do TFT monitora, zaboravilo se na problem.
 
Da,ja Mistik, sada i rivu tnt2 vantu "vozim" na crt monitoru i slika na obe je odlična...
 
Da li neko ima ideju gde bih još mogao da skinem drajvere za ovu riva tnt2 vantu pci i win95?....(idealno njene originalne drajvere)

Skinuo sam 5-6 drajvera ali jedini drajveri koji uspeju da se instaliraju su oni sa vogons-a


i sa njima kartica radi donekle ok,ali prilikom startovanja kompa prijavljuje da mu nedostaje neki dll....pretpostavljam da zato kartica ima onakve rezultate u 3d marku a i u 3d igrama ne pokazuje punu snagu
 

Prilozi

  • 20230304_093949.jpg
    20230304_093949.jpg
    471.3 KB · Pregleda: 17
  • 20230303_204442.jpg
    20230303_204442.jpg
    288.4 KB · Pregleda: 11
Poslednja izmena:
Skini odavde ili pronađi u folderu od drajvera (ako ga ima tamo) nvcpl.dll i prekopiraj ga u c:\windows\system, pa vidi da li će da pomogne.
 
Nazad
Vrh Dno