Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Ako si stao na neku pumpu možda se neko sa aparatom očešao o tebe i slično.
 
Šta mislite, gde je došlo do kompromitovanja kartice?
Bankomat?
Online osiguranje? Išlo preko Banca Intesa procesora plaćanja.
Naplatna rampa? Mada mi je ovo stvarno neverovatno da je moglo da se desi, ali teorijski je moglo.
Bankomat teško, tj. neverovatno bi bilo da skimeri čitaju podatke sa plastike pored magnetne trake i čipa, pogotovo pošto kartice nisu embosirane (utiskivane).
Online procesor nije isključiv, ali ako im je problem poznat i imaju više reakcija na pokušaje neželjenih transkacija, pritom je Inteza tvoja matična banka i utoliko pošto rade zahteve za fefundaciju na karticu u slučaju bola, dovoljno govori da su profesionalni i ovo da reše.
Naplatna rampa ne traži pin i brzinski provlači kartice pa nije isključivo da se i tu kartica skimuje. No, takav propust nikako ne bi trebalo tu da se desi, pogotovo da pos terminal pročita cvc kod, ali to zavisi od aplikativnog softvera terminala i ne bi smelo da trgovac ima ikakav uvid u to.
 
Hvala za odgovor, videćemo gde je “procurelo”.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ako si stao na neku pumpu možda se neko sa aparatom očešao o tebe
Moguće, pošto jesam stao 2x na pumpu, jednom na Lukoil u V. Hanu, drugi put na Oktu kod granice i oba puta sam nosio novčanik sa svim karticama u objekat da platim.
Oba puta je bilo beskontaktno, kod makedonaca sa pinom pride.
Videćemo, nije mi se ovo do sada dešavalo, pa gledam ako mogu da smanjim verovatnoću da se ne desi još jednom.
Hvala svakako.
 
Hvala na odgovoru...a onda je ovo dupliranje racuna, posto ja vec imam otvoren racun i debitnu Visu u Intesi.
Ako već imaš račun u Intesi, onda bi trebalo da imaš mogućnost da praviš virtuelne kartice (vezane za fizičku karticu) za jedno/više korišćenja i sa proizvoljno izabranim limitom.
Poslednje plaćanje je bilo beskontaktno, na rampi u Preševu 15.08...
Da li ti je kartica bila u ruci ili si je dao radniku u kućici. Ako je bila kod radnika, možda je fotografisao obe strane.
Ja sam, za svaki slučaj, prelepio izolir trakom CVC kod na svim karticama.
 
U Raiffeisen banci imam otvoren iRačun dinarski račun pa me zanima neka kartica sa kojom bih plaćao isključivo i samo preko interneta?
Vidim da Raiffeisen banka nudi i devizni račun za 0 dinara mesečnog održavanja pa me zanima da li taj devizni račun može da služi za plaćanje na Aliexpress-u i stranim sajtovima i da nema nekih tajnih provizija i troškova...?

U stvari koju internet karticu je sada najbolje uzeti a da nema mesečnog održavanja, ako tako nešto uopšte postoji? ;)
 
U Raiffeisen banci imam otvoren dinarski iRačun dinarski račun pa me zanima da li devizni račun može da služi za plaćanje na Aliexpress-u i stranim sajtovima i da nema nekih tajnih provizija i troškova...?
Kartica dinarskog iRačuna (Visa Online, plastična i/ili Visa Digital, virtuelna) može kod savetnika da se poveže u ekspozituri na deviznom za inostranu potrošnju u evrima. Provizija je 1% na svaku ino transakciju, što važi za sve pakete i kartice bez izuzetka (čak i Visa infinite).
Da li kod njih postoji kartica sa kojom bih plaćao isključivo i samo preko interneta?
Da, Visa virtuon, sa dvogodišnjom članarinom od 1250 dinara (računajući mesec izdavanja i isteka, što iznosi 25x50 rsd).
Ustvari koju internet karticu je sada najbolje uzeti a da nema mesečnog održavanja, ako tako nešto uopšte postoji? ;)
Master devizna u Erste banci (3,5€ jednokratno) ili Visa internet u Poštanskoj (ima beskontaktno, čip i magnetnu, 100 plastika+150 dinara godišnja članarina i 20€ depozit koji se vraća nakon otkazivanja kartice).
 
Kartica dinarskog iRačuna (Visa Online, plastična i/ili Visa Digital, virtuelna) može kod savetnika da se poveže u ekspozituri na deviznom za inostranu potrošnju u evrima. Provizija je 1% na svaku ino transakciju, što važi za sve pakete i kartice bez izuzetka (čak i Visa infinite).
Znači onda mi se ipak najviše isplati da u Raiffeisen banci otvorim i devizni račun jer nema nekih dodatnih troškova sem tih 1% na svaku transakciju i nema održavanja.
Ne bih kupovao nešto mnogo sa AliExpressa tako da tih 1% i nije strašno, nema depozita, nema prekoračenja!

E sada ako npr u Mobi banci imam devizni i dinarski račun da li ja mogu da kupim devize i posle prebacim koliko mi zatreba za kupovinu na taj devizni račun u Raiffeisen banci bez da moram da idem u expozituru u Raiffeisen banku i mlatim se sa uplatom...?
 
Znači onda mi se ipak najviše isplati da u Raiffeisen banci otvorim i devizni račun jer nema nekih dodatnih troškova sem tih 1% na svaku transakciju i nema održavanja.
Ne bih kupovao nešto mnogo sa AliExpressa tako da tih 1% i nije strašno, nema depozita, nema prekoračenja!

E sada ako npr u Mobi banci imam devizni i dinarski račun da li ja mogu da kupim devize i posle prebacim koliko mi zatreba za kupovinu na taj devizni račun u Raiffeisen banci bez da moram da idem u expozituru u Raiffeisen banku i mlatim se sa uplatom...?
I koliko bi ustedeo na tu gimnastiku ,devizni dinarski itd
Ja imam samo dinarski racun, na bankomatu dopunjavam jer mi usput a nekad sa zenine kartice:p
racunaj koliko naplati Ali , 41,20 eu - 4 892,24 + 48,68
 

Prilozi

  • viber_slika_2023-09-07_15-36-48-912.jpg
    viber_slika_2023-09-07_15-36-48-912.jpg
    63.2 KB · Pregleda: 24
  • viber_slika_2023-09-07_15-39-59-174.jpg
    viber_slika_2023-09-07_15-39-59-174.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 24
Ako npr u Mobi banci imam devizni i dinarski račun da li ja mogu da kupim devize i posle prebacim koliko mi zatreba za kupovinu na taj devizni račun u Raiffeisen banci bez da moram da idem u expozituru u Raiffeisen banku i mlatim se sa uplatom...?
To nažalost nije moguće, tj. devize ne mogu da se prebacuju između banaka u Srbiji (izuzeci su kupoprodaja nekretnina i tako te stvari, ali ovako da sa deviznog u Mobi na Rajfajzenov prebaciš evre ne). Bivša mts banka je nudila ovu mogućnost, ali preko inostrane posredničke banke, pošto je promet deviza između rezidenata po zakonu o deviznom poslovanju zabranjen. Suma sumarum, moraćeš da dižeš evre i ideš do ekspoziture ili višenamenskog uređaja (uplatnog bankomata).
 
To nažalost nije moguće, tj. devize ne mogu da se prebacuju između banaka u Srbiji (izuzeci su kupoprodaja nekretnina i tako te stvari, ali ovako da sa deviznog u Mobi na Rajfajzenov prebaciš evre ne). Bivša mts banka je nudila ovu mogućnost, ali preko inostrane posredničke banke, pošto je promet deviza između rezidenata po zakonu o deviznom poslovanju zabranjen. Suma sumarum, moraćeš da dižeš evre i ideš do ekspoziture ili višenamenskog uređaja (uplatnog bankomata).
@uji hvala puno na odgovoru, gledao sam da izbegnem odlazak u expozituru jer rade radnim danima od 08-16h kao i ja, pa mi je zato cimanje da moljakam i izlazim ranije sa posla da bih izvršio uplatu, ali šta je tu je...! ;)
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ako ekspozitura ima višenamenski uređaj, možeš i tu da uplatiš sve apoene evra 24/7.
 
Ako ekspozitura ima višenamenski uređaj, možeš i tu da uplatiš sve apoene evra 24/7.
Na žalost tu je od ranije samo stari bankomat RBA banke, jer skoro sam ih baš pitao i kažu da je u planu da se postavi taj novi višenamenski..!
 
.nlb.pngeur.png

Koja bi bila bolja opcija NLB VISA Prepaid ili EUROBANK MastrCard Prepaid za ne česta i ne velika internet plaćanja na stranim sajtovima?
Koliko se naplaćuje izrada obe kartice, i da li dobro funkcionišu, ako neko ima iskustva. Svakako ću otići u banke da se raspitam, nego čsto ako neko zna.
Kurs nije bitan, znam da je oko 120.
 
Sad videh...

Za NLB VISA Prepaid izrada kartice je 500 RSD - (provizija za inostrana plaćanja 1.5%) - (upit stanja na bankomatu matične banke i bankomatima svih drugih banaka je 15 RSD).
Za EUROBANK MasterCard Prepaid izrada kartice je 300 RSD - (provizija za inostrana plaćanja 1.25%) - (upit stanja na bankomatu matične banke je bez naknade a na bankomatima drugih banaka 40 RSD).
 
@ELEGANTE zapravo za NLB je provizija 2% kada plaćaš u bilo kojoj ino valuti koja nije evro (npr. dolari) i autokonverzija deviza je po kursu banke. Kod Eurobanke imaš mogućnost da otvoriš i platni štedni račun u dinarima uz ebanking, radi praćenja potrošnje po kartici.
 
@uji Tako je. Samo ne znam da li se ta 2% dodaju na već uzetih 1.5% kada valuta nije EUR.
Nema tih 1.5% kojih spominješ uopšte. Kad je EUR, ide samo autokonverzija banke. Kod ostalih ino valuta, po kursu banke, uvećano za 2%.
 
@uji Zamršeno, u cenovniku piše, između ostalih i za tu karticu, provizija za plaćanje ka inostranstvu 1.5%.

Ili sam ja nešto prevideo, moguće i to.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Potvrđujem iz korišćenja te kartice da za evre nema provizije.
 
Kako funkcioniše kartica u smislu prolazi li svuda?
Na POS terminalima se vidi kao Visa Debit, tako da za to nije problem. Ali kada je reč o korišćenju na internetu, neki trgovci zadržavaju pravo da odbiju Prepaid kartice (zbog nepersonalizovanih i gift) kao YT Premium, Netflix, itd. pod izgovorom sprečavanja pranja novca. Takođe, apropo ebankinga kod NLB, kada sam ugasio tekući, kredijencijali više nisu važili i bilo je moguće da se ulogujem samo na NLB Pay.
 
Mene ta NLB npr zeza za youtube premium preko Argentine.Pre je radila odlicno zadnjih 3-4 meseca uopste ne prolazi pretplata nego se svaki put njakam otkazujem pretplatu pa subskrajbujem opet.Skyshowtime je od kad je izasao zezao samo 1 mesec da nece da prodje,ostalo je radio kako treba.Vodi racuna da ono sto su nabrajali upit stanja smsom,aplikacija itd NE RADI ako ti ne otvore racun dinarski, sto kanda se ne podrazumeva kad odes kod njih i kazes "Dobar dan hocu ovu visa prepaid karticu"
 
  • Like
Reagovanja: uji
Mene ta NLB npr zeza za youtube premium preko Argentine.Pre je radila odlicno zadnjih 3-4 meseca uopste ne prolazi pretplata nego se svaki put njakam otkazujem pretplatu pa subskrajbujem opet.
Sve vize koje nisu argentiske zezaju za njihov YT premium zbog neke odredbe koju su doneli taman tako pre 4 meseca, od tada samo Mastercard prolazi bez frke, imas vise o tome u temi za YT premium
 
Nije mi bitna app i eBanking za uvid stanja (15 RSD na bankomatima), ne bih je koristio često pa zato, samo povremeno za shopping na stranim sajtovima.
 
Prolazi na aliexpressu
 
Nazad
Vrh Dno