Šta je novo?

Plate u IT - programeri

Pa ja sam u toj firmi koja ima svoje proizvode i dobro stoji sa njima, al ovde ljudi odlaze ko dobar dan.

Povisice jadne ako ih uopste i ima, ljudi koji rade po 15, 20 godina samo odu i to u poslednje vreme bas bas ucestalo.

Juniore zaposljavaju jer su na losem glasu, osim sto placaju ocene na platformama tipa helloworld.

Nisam skoro cuo da je neki senior dosao, po koji medior i juniori i praktikanti.

To uopste nije pravilo da takve firme cene radnike, ovo je samo biznis i to je to, svi smo samo brojevi i trosak.
 
U trenutnoj klimi, rekao bih preko 35 godina ako izgledaš starije tj. imaš sede, ako nemaš sede i mladolik si proći ćeš i sa 45 godina. Znaju Kinezi što se farbaju. Cimaju te HR "klinke" (23-30 godina), intevjuišu te tim lidovi sa do 35. Kada vide starijeg od sebe pitaju se što nije neki menadžer...
Pre par godina je svašta moglo da prođe, sada su tu 4 faze intervjua minimum, neko tehničke deli na više i to za ljude sa po 10 godina iskustva po sličnim firmama. Leet code, codify zadaci za programere, domensko znanje, šta god se neko ko je namešten da pita seti da pita i oteža nekom zaposlenje jer realno sada je vreme kada ljudi čuvaju pozicije tako što ignorišu novopridošle koje bi trebalo da mentorišu, pod čuvenim izgovorom "imam posla", sve u cilju da ih neko ne "preskoči". Plus klasični HR testovi, krugovi, kvazi test inteligencije negde, cultural fit ti određuju kad te prvi put vide preko kamere itd.

Od uzimanja ljudi sa ulice smo došli do proces izbora kandidata u firmama u Srbiji kao da je svaka Gugl/Fejsbuk.

Eto kod mene, dvojica kolega. Jedan mlad, svež bez nekog iskustva, preporučio ga kolega koji se prodaje kao najbolji programer na svetu i ubedio je tupav menadžment da je to tako pa mu veruju jelte. Inače nije loš programer ali daleko od imidža koji prodaje. E taj mlađi kolega ima prođu, može da napreduje, u startu je dobio bolju poziciju.

Drugi kolega u godinama blizu 40, proseda kosa. Ništa lošiji programer od prvog ali mnogo lošije prošao i dobio nižu poziciju. Nema ko da garantuje za njega ali bar je posao dobio. Ne znam platu ali verovatno bedno plaćen za znanje koje poseduje.

Nije drugačije ni kod B2B ugovora i autsorsinga, i tamo treba da se prezentuješ klijentu, da mu se dopadneš.

Pitaju ljudi za faks, apsolutno je bitan u ovoj klimi, državni pogotovo. Znam partnerske firme koje samo sa ETFom zapošljavaju, privatne diplome ne gledaju. Ako si junior bez faksa, mrka kapa. I onima sa faksom je problem i praksu da nađu.

Neki oglasi se vrte po linked uglavnom ovih dana, domaće platforme faktički zamrle u poslednje vreme, svi HR se prebacili na linked in job hunting. Problem sa oglasima je što se isti oglasi vrte mesecima, što znači da ne zapošljavaju. Ali zato otkazi pršte svakog meseca po firmama i to čitavi timovi.

Kakve ova priča ima veze sa platama u IT programera? Svake.

Nije 2021. pa da pričamo o 3-4000 neto kao da je dobar dan za nekog sa 2-3 godine iskustva. Sve se promenilo.
Dobro je, imam deceniju i jače dok ne ,,omatorim" da se ,,ubacim" unutra :)

Reci mi samo još kakva je situacija sa mrežama i sistemašima. Mene to zanima i na tome i radim generalno, da se tu ubacim i krenem pa kasnije eventualno možda i devops pošto imam afinitete i prema programiranju ali o tom potom. Jel i za njih postalo usko grlo ko i za developere i kako im idu zarade trenutno, ako znaš.
 
Dobro je, imam deceniju i jače dok ne ,,omatorim" da se ,,ubacim" unutra :)

Reci mi samo još kakva je situacija sa mrežama i sistemašima. Mene to zanima i na tome i radim generalno, da se tu ubacim i krenem pa kasnije eventualno možda i devops pošto imam afinitete i prema programiranju ali o tom potom. Jel i za njih postalo usko grlo ko i za developere i kako im idu zarade trenutno, ako znaš.
Devops ces pre postati preko fullstack, ako ides preko sys admina bices jako slab devops i imaces ogromnu rupu u znanju i samim tim je pitanje da li ces i moci to da radis kvalitetno ili uopste da radis. Posao devopsa je da daje potporu programerima, znaci mora da dobro zna kako funkcionise CI/CD ciklus, a bez dobrog znanja programiranja je to prakticno nemoguce.
Devops nije instaliranje OS-a i umrezavanje i podesavanje usera, to je 1% od onoga sto radi devops.
 
Poslednja izmena:
Dobra firma koja ima svoj proizvod ne menja radnike i jako ceni lojalnost. Ne znam da li je neko od vas u toj poziciji ali ljudi koji su od pochetka na proizvodu su neprocenjivi. To su kupljeni stanovi, automobili, placeno skolovanje za decu...ima par jako dobrih firmi kod nas koje jako cene to.... Mladje kolege ne vide 90% tih benefita to su direktni dogovori sa gazdom.
Bilo nekada, pre nekog vremena sam citao clanak kako se gubi taj odnos prema starijim radnicima i to je jedan od razloga zato i odlaze
 
Devops ces pre postati preko fullstack, ako ides preko sys admina bices jako slab devops i imaces ogromnu rupu u znanju i samim tim je pitanje da li ces i moci to da radis kvalitetno ili uopste da radis. Posao devopsa je da daje potporu programerima, znaci mora da dobro zna kako funkcionise CI/CD ciklus, a bez dobrog znanja programiranja je to prakticno nemoguce.
Devops nije instaliranje OS-a i umrezavanje i podesavanje usera, to je 1% od onoga sto radi devops.

Sistem adminstracija nije instaliranje OS-a i umrezavanje i podesavanje usera, to je 1% od onoga sto radi sysadmin. U bivšim firmama (oko 20-ak zaposlenih) gdje sam radio kao sysadmin posao mi je bio i da dajem potporu programerima. :)
Posao devopsa je i infrastruktura na kojoj će se vrtiti servisi i dobar devops mora dobro da poznaje mreže i da se dobro snalazi sa *nix sistemima i bash skriptama. Pa i na Windows Serveru ako klijent ima MS SQL Server u AVM/EC2 koji se nažalost moraju koristiti. O sigurnosti je suvišno pričati. Sa druge strane, dobar sysadmin mora znati i programirati bar za lične potrebe ako ništa drugo. Zaključavanje main i drugih brancheva na git repozitorijuma može biti slaba tačka za sysadmine koji nikad nisu radili zajedno sa programerima, ali ništa toliko kompleksno.
Ako mene pitate, devops je samo fancy naziv sa vrlo dobre sistem administratore u cloudu kojima je u opisu posla stoji pisanje Ansible/Terraform koda za infrastrukturu i konfigurisanje CI/CD pajplajnova na GitHub Actionsu, BitBucketu, Gitlabu, Azure DevOpsu, ...
DevSecOps je novi termin koji je neko izmislio za stvari koje je DevOps morao već raditi. Ali nešto se mora prodati neukim potencijalnim klijentima.

@dzerard
Za sysadmin/netadmin/devops je ova slika tačna pa dobro razmisli koji put želiš odabrati
 
Sistem adminstracija nije instaliranje OS-a i umrezavanje i podesavanje usera, to je 1% od onoga sto radi sysadmin. U bivšim firmama (oko 20-ak zaposlenih) gdje sam radio kao sysadmin posao mi je bio i da dajem potporu programerima. :)
Posao devopsa je i infrastruktura na kojoj će se vrtiti servisi i dobar devops mora dobro da poznaje mreže i da se dobro snalazi sa *nix sistemima i bash skriptama. Pa i na Windows Serveru ako klijent ima MS SQL Server u AVM/EC2 koji se nažalost moraju koristiti. O sigurnosti je suvišno pričati. Sa druge strane, dobar sysadmin mora znati i programirati bar za lične potrebe ako ništa drugo. Zaključavanje main i drugih brancheva na git repozitorijuma može biti slaba tačka za sysadmine koji nikad nisu radili zajedno sa programerima, ali ništa toliko kompleksno.
Ako mene pitate, devops je samo fancy naziv sa vrlo dobre sistem administratore u cloudu kojima je u opisu posla stoji pisanje Ansible/Terraform koda za infrastrukturu i konfigurisanje CI/CD pajplajnova na GitHub Actionsu, BitBucketu, Gitlabu, Azure DevOpsu, ...
DevSecOps je novi termin koji je neko izmislio za stvari koje je DevOps morao već raditi. Ali nešto se mora prodati neukim potencijalnim klijentima.

@dzerard
Za sysadmin/netadmin/devops je ova slika tačna pa dobro razmisli koji put želiš odabrati
Ja licno poznajem sysadmine koji nemaju veze sa programiranjem i normalno rade svoj posao, a takvih je vecina.
Kao sto sam napisao, ciljati devops znanje tako sto ces prvo nauciti sysadmin bez znanja programiranja je greska od samog starta, koju ces na kraju morati platiti ako si bas uporan da radis u tom sektoru.
Nije devops samo znanje linuxa, mreza i pisanje skripti u teraformu, ansible,jenkinsu i kubernetima, nego moras znati koja baza i servis/mikroservis odgovara potrebama aplikacije koju prave, koji kes metod koristiti, kako menadzovati sve te resurse da budu isplativi za koriscenje itd...
 
Poslednja izmena:
Ja licno poznajem sysadmine koji nemaju veze sa programiranjem i normalno rade svoj posao, a takvih je vecina.
Kao sto sam napisao, ciljati devops znanje tako sto ces prvo nauciti sysadmin bez znanja programiranja je greska od samog starta, koju ces na kraju morati platiti ako si bas uporan da radis u tom sektoru.
Nije devops samo znanje linuxa, mreza i pisanje skripti u teraformu, ansible,jenkinsu i kubernetima, nego moras znati koja baza i servis/mikroservis odgovara potrebama aplikacije koju prave, koji kes metod koristiti, kako menadzovati sve te resurse da budu isplativi za koriscenje itd...

Ljudi koji sa dev strane uđu u devops takođe imaju mana u toj struci. Njihovo znanje sys strane posla često bude svedeno na elementarno guglanje, pa kad god nešto treba da se podeli, bude chmod 777, svaki Kinez u prolazu da rašafi sve i odnese šta mu milo.

Pogledaj malo po oglasima za sistem inženjera danas šta se traži, svuda Ansible, Terraform, Git, Kubernetes, kakve to veze ima s onim što je sysadmin bio do skora? Tako da Linux admin uopšteno, hteo il ne hteo, polako postaje devops. Punjenje te uloge sa dev strane je ekonomski teško izvodljivo, junior dev će dugoročno bolje finansijski proći ako se drži developmenta nego ako ode u devops. Zato se vidi kako kako se deli ta uloga čoveka koji treba da kontroliše ceo CI/CD ciklus, sada sve više neko radi ovo, neko radi ono, titula devops je kao zip fajl, svašta može da u njoj bude.

Meni je recimo žešći problem bio da u Dockerfile configuirišem neke biblioteke koje blage veze nemam kako rade. Diveloperi zamislili mi samo kuckamo kod, a ti u tišini predeš našu slamu u zlato. E pa sine, vidi sa šefom dal može da nađe takvog čoveka za pare koje je on zamislio da plati, mene zabole, ja sa mojim CV-jem sigurno neću ostati gladan.
 
Ljudi koji sa dev strane uđu u devops takođe imaju mana u toj struci. Njihovo znanje sys strane posla često bude svedeno na elementarno guglanje, pa kad god nešto treba da se podeli, bude chmod 777, svaki Kinez u prolazu da rašafi sve i odnese šta mu milo.
Evo sa dev strane mogu da kažem da od svakog inženjera očekujem da zna osnove unix-a, unix filesystem, mreže u istom, osnovni bash skripting.
Da zna razliku između chown i chmod, razume output ls -la, ps -ef, da ume da se snađe sa iptables, postavi firewall, lokalnu rezoluciju imena (etc/hosts) i slično…

Tako da, bilo ko ko bi olako stavio chmod 777 ima ogromnu rupu u svom znanju, bio on developer ili IT inženjer druge nomenklature. Znati osnove funkcionisanja unix-a (a po produžetku i linuxa) je prosto osnovna pismenost za sve naše struke.

Kome je ovo strano, odličan besplatan udžbenik na srpskom na ovu temu se može pronaći ovde.
 
U trenutnoj klimi, rekao bih preko 35 godina ako izgledaš starije tj. imaš sede, ako nemaš sede i mladolik si proći ćeš i sa 45 godina. Znaju Kinezi što se farbaju. Cimaju te HR "klinke" (23-30 godina), intevjuišu te tim lidovi sa do 35. Kada vide starijeg od sebe pitaju se što nije neki menadžer...
Pre par godina je svašta moglo da prođe, sada su tu 4 faze intervjua minimum, neko tehničke deli na više i to za ljude sa po 10 godina iskustva po sličnim firmama. Leet code, codify zadaci za programere, domensko znanje, šta god se neko ko je namešten da pita seti da pita i oteža nekom zaposlenje jer realno sada je vreme kada ljudi čuvaju pozicije tako što ignorišu novopridošle koje bi trebalo da mentorišu, pod čuvenim izgovorom "imam posla", sve u cilju da ih neko ne "preskoči". Plus klasični HR testovi, krugovi, kvazi test inteligencije negde, cultural fit ti određuju kad te prvi put vide preko kamere itd.

Od uzimanja ljudi sa ulice smo došli do proces izbora kandidata u firmama u Srbiji kao da je svaka Gugl/Fejsbuk.

Eto kod mene, dvojica kolega. Jedan mlad, svež bez nekog iskustva, preporučio ga kolega koji se prodaje kao najbolji programer na svetu i ubedio je tupav menadžment da je to tako pa mu veruju jelte. Inače nije loš programer ali daleko od imidža koji prodaje. E taj mlađi kolega ima prođu, može da napreduje, u startu je dobio bolju poziciju.

Drugi kolega u godinama blizu 40, proseda kosa. Ništa lošiji programer od prvog ali mnogo lošije prošao i dobio nižu poziciju. Nema ko da garantuje za njega ali bar je posao dobio. Ne znam platu ali verovatno bedno plaćen za znanje koje poseduje.

Nije drugačije ni kod B2B ugovora i autsorsinga, i tamo treba da se prezentuješ klijentu, da mu se dopadneš.

Pitaju ljudi za faks, apsolutno je bitan u ovoj klimi, državni pogotovo. Znam partnerske firme koje samo sa ETFom zapošljavaju, privatne diplome ne gledaju. Ako si junior bez faksa, mrka kapa. I onima sa faksom je problem i praksu da nađu.

Neki oglasi se vrte po linked uglavnom ovih dana, domaće platforme faktički zamrle u poslednje vreme, svi HR se prebacili na linked in job hunting. Problem sa oglasima je što se isti oglasi vrte mesecima, što znači da ne zapošljavaju. Ali zato otkazi pršte svakog meseca po firmama i to čitavi timovi.

Kakve ova priča ima veze sa platama u IT programera? Svake.

Nije 2021. pa da pričamo o 3-4000 neto kao da je dobar dan za nekog sa 2-3 godine iskustva. Sve se promenilo.
Zvucis nekako ogorceno. Ako se nekome ne dopada trenutno okruzenje najbolja odluka je promena. Ne kazem da je realan svet sjajan samo ako osoba ne veruje da moze bilo sta da bude drugacije nece ni pokusati. Ako ne pokusas nista se nece ni promeniti. Ako nekome smetaju odredjene stvari, ako ga iritiraju previse na dnevnom nivou, ne treba se zadrzavati.
 
DevOps nije rola, to je kultura rada.
Ono sto se nazalost tumaci kao DevOps rola u ozniljnim kompanijama to je vise Site reliability engineering ili neki Platform engineering.
SysAdmin kao takav bi vec odavno trebalo da je stvar proslosti u firmama koji se bave modernim agilnim metodama razvoja i delivery-a software-a.
 
Suštinski postoji nekoliko stvari kojih se treba dotaći:

Outsourcing firme: Mnoge firme su pre ove krize standardno funkcionisale po principu 1/3 po ugovorenom poslu, 1/3 državi i 1/3 ostaje zaposlenom kojeg firma posreduje. U jednom periodu ovaj model je funkcionisao ali se počeo i on polako raspadati još pre ove krize kada su stranci hteli da prođu jeftinije, odnosno da ljudi dobiju više para kroz direktnu saradnju sa klijentima bez treće strane.

Problem sa outsourcing firmama leži u tome što kada puknu projekti, čitavi timovi ili određeni broj ljudi ostaje bez posla. Ukoliko ne ostanu bez posla idu na bench gde čekaju novi projekat a tek nakon toga se ostaje bez posla.

Plate su u outsourcing firmama veće s obzirom da su predviđeni budžeti bili ogromni, dok su kamatne stope bile niske, njima bili kikiriki, a za naše uslove više nego dovoljni za neke pristojne zarade.

Product firme: Zarade su manje uglavnom u odnosu na outsourcing firme, ali je sigurnost posla veća, posebno u doba krize kao što je ova. Nažalost, kod nas postoji veoma mali broj product firmi i samim tim se ova kriza mnogo više oseća.

HR: Klasično kadrovsko je uništeno. Pravnici i ekonomisti skoro pa da ne postoje po firmama. Broj nezaposlenih pravnika u 2023. godini je bliže 5000 i to ovih što su registrovani preko biroa a pravi broj je verovatno veći. Firme sve više prave diskriminaciju a da nisu svesni kako po polu tako i po obrazovanju. Danas će biti teško naići na muškarca koji je HR menadžer. Uglavnom će biti regruter. Gomilu funkcija u HR obavljaju osobe koje su završili fakultete kao što su Filološki pa čak i Geografski i Rudarsko-Geološki. Ono što je poražavajuće jeste što od gore navedenog broja na birou su polovina žene, tako da postoji aktivna diskriminacija koja ide prvo po obrazovanju a zatim po polu.

Administrativni deo posla se ne obavlja kvalitetno s obirom da ogromna količina osoba koja rade u HR jednostavno nema osnovna znanja od administraciji, što vodi do grešaka i problema. Kroz zapošljavavanje kadra koji ne odgovara obrazovanju zahtevima radnog mesta, vremenom se i plate smanjuju, a takvi zaposleni dolaze u status ,,zarobljenog zaposlenog" s obzirom da nedostatak znanja ih drži zatvorenikom u pokušaju da ukažu menadžmentu na probleme. Obrasci ponašanja nisu usvojeni i to se vidi u odnosu prema odgovaranju kandidatima na pitanja, opštoj informisanosti itd. Primera radi, ogroman broj kompanija plaća ATS sisteme koji se ni ne koriste, mnogi ljudi ne dobiju ni klasičnu odbijenicu, a što je čak zapravo automatizovani odgovor sa No-Reply mejlom koji stiže na email adresu kandidata. Najgore je ukoliko HR osoba na samom intervjuu ne zna da objasni čime se firma bavi, objasni proces kao i tehnologije. Ne treba očekivati sad da će neko ode na intervju imati HR koji će moći iz vašeg CV-a ako ste DevOps da priča o Jenkinsu, CI/CD procesima, Kubernetesu, Dockeru i Podmanu, CDN-u, Prometheusu, Grafani itd. Suštinski, treba da poznaje ove pojmove i da na šta znači i da bude razume kad pričate o čemu pričate, nakon što kratko utvrdi da odgovarate nekom osnovnom principu normalnog ponašanja. Ogroman broj ljudi otpadne i ne stigne do tehničkog dela zbog mišljenja o cultural fit-u. U prevodu kako se nekom svidite idete dalje, što vrlo često dovodi do lošijeg izbora kandidata. Taj deo oko culturala fit-a najbolje se može prepoznati istovremeno u razgovoru sa tehničkim timom koji će biti zapravo budući tim sa kojim ćete raditi.

Ogroman broj psihologa je u HR jednostavno greška i samim tim uništavaju dalji napredak u karijeri iako mogu dobro da se pozicioniraju kao regruteri u odnosu na administraciju. Problem sa psiholozima, odnosno osobama koje su završile Filosofski fakutlet nalazi se u tome da rad u IT sektoru je kontraproduktivno za njih. Psiholozi u firmama kao deo HR, potrebni su firmama u kojima postoji 50+ zaposlenih. U svim drugim firmama kombinacija pravnika i ekonomiste završava veći deo poslova što se tiče ljudskih resursa. Da se razumemo, svi beže od škola i to sa dobrim razlogom, a prosek psihologa je 50+ godina. Mnogi jednostavno ne žele da otvore ordinaciju i da se bave kao profesionalni savetnici pri zapošljavanju, sarađujući sa kompanijama i davajući testove ličnosti. Testovi ličnosti prema Zakon o psihološkoj delatnosti i Pravilniku o standardima i procedurama za izradu mernih instrumenata mogu samo da se daju ako su prilagođeni našoj populaciji i objavljeni od Društva Psihologa. Bilo kakav drugi test nije upotrebljiv.

Sad kad je došla ova kriza vidi se koliko zapravo fali dobre administracije. Mnoge firme su angažovale i advokatske kancelarije da im sređuju dokumentaciju iako imaju ljudske resurse, stvarajući dupli trošak. Istovremeno kada dođe do problema ne može se čovek nikome ni žaliti jer administrativno-pravni deo je izmešten iz firme. Dovoljno je videti kako se kreativno zaobilazi primenjivanje Zakona o radu u delu o tehnološkom višku kroz sporazumne otkaze.
 
Mislim da su trebali odvojiti i po opstinama, jer Beograd definitivno ima vece plate.
 
Skoro sam pricao sa likom koji je nemac. U Nemackoj trazili 5 radnika, inzenjera, na 5 oglasa za posao javilo se nekoliko ljudi i oni nisu bili bog zna sta pa su odlucili da ovde otvore firmu.

Na 5 oglasa u Srbiji se javilo oko 500 ljudi, znaci po oglasu 100.
 
Moj cica majstor otiso u Nemacku iako imao ode dobro placen posao, cisto poredjenja ovde radio obradu spaletni i naplatio 50e, kaze posto mu drugar smanjio mu cenu a da je neko drugi mzoda bi uzeo 60 - 65 eura, stao on kaze pa ja za ovaj poso u Nemackoj uzmem 250e. Tamo placa samo hranu, manje radi nego ovde.
Sto se tice ovog linka gore za plate nema sanse u Nisu da se nadje neko sa 2 godine i prima preko 1000 eura, ja nisam cuo za takvu firmu, pricao sam sa par drugara koji su u ITu bas povodom ovog istrazivanja i oni se slazu da te plate imaju u BGu i NS kod nas u Nisu u nekoliko firmi ali to su ljudi sa po 10+ godina iskustva
 
Kao sto sam rekao, u Beogradu su juniori 900-1500e, mediori (3-5 god) 1500-2800, seniori(6+ god) 2800+.
U NS su nesto manje plate (rekao bi 20%).
Neverovatno mi je da su u Nisu tako niske plate.
 
Ja u Nisu imam 1200e, a imam ~godinu ipo dana radnog iskustva u programiranju. Uz to tih godinu ipo dana nije u jednoj tehnologiji(malo mobile dev malo web dev).
 
Ali to sve zavisi. Kod mene u firmi (bg) mediori (ja sa 3.5 god i kolega sa 4 god imamo izmedju 1200-1400e. Seniori imaju 2300e. Zavisi od firme do firme, sto dalje od korpiracija, moze ali samo kao senior i odmah da ti daju dobru platu inace mozes da se oprostis od povisica.
 
Jel u pitanju korporacija? Koji je jezik u pitanju?
Kod korporacije je sigurnost nesto veca.
Svuda gde sam ja radio, su manje firme, ostanes bez projekta, benc eventualno 1 mesec imas.
 
Pricao sam sa nekoliko ljudi, ne gledam firme kao sto je Frame bivsi npr oni su oduvek imali najvece palte kao i firma koju je isti vlasnik pre Frame narpavio. Pricam za HTEC, Vega, Badin, Beter, Fazi, Akordija , na primer IMI tamo programeri imaju od 150k pa na gore itd, imam drugare koji rade u raznim firmama plate kao Beogradske to malo teze. Pocetne kako gde, 600, 800e
I na tarabu pise ...
Drugo u BG beogradjani imaju neku platu ispod koje nece da rade( to ne samo u IT) a ta plata za nas iz unutrasnjosti je wow.
Prisustvovao drug razgovoru gde Beogradjanin trazio 3500e rekli pa nemamo tolki budzet ja ispod toga necu da radim, na kraju posto je drug odavde otvorili kancelariju u Nisu i zaposlili coveka za manje para.
Ima ih iz raznih oblasti, ima normalno i onih koji sa 2, 3 godine imaju 1500 platu, par bivzih kolega koji su radili u firmi su jedna posle godinu dana, jedan posle 3 jedan posle 2 otisli i rade tako od 1200 - 1500 e .Net su svi.
Takodje, bivsi kolega otisao da radi u NTC(neka firma radi robotice) ima 20g iskustva nema on platu 5000e, nego ima tu do 3000 e.
Imam drugara radi za firmu cist outsorsing ali je on d.o.o tako se dogovorio ima 3-4 g. iskustva zaradjuje 150$ dnevnicu bruto.

Znam i osobe koje imaju preko 4000 platu ali ti ljudi su na lead pozicijama.

Kao sto sam vec napisao autsorsujes vise rizikujes vise primas, radis na satnicu radis dok ti dupe neutrne jos ako je neko alav na pare 12-15h ima da radi
 
Poslednja izmena:
Dodao bih da nisu svi ljudi isti i da senior nisu samo godine iskustva nego i koliko ste spremni da preuzmete odgovornosti i kako rešavate probleme pomoću iskustva koje imate.
Senior bi trebalo da bude neko ko preuzme zadatak, smisli kako najbolje da se uradi i onda uradi najteži deo, a ostatak delegira i nadgleda.
Nisu dovoljne samo godine iskustva da bi se napredovalo sa platom.
 
Isto tako znam za oglas medior-a, ~50 prijava, od toga 2-3 zadovoljavaju kriterijum (test) da prodju.
Oglas, senior, ~30 prijava, jos je otvoren (90% kandidata ne zadovoljava kriterijum ili je odbilo testni zadatak, 10% trazi platu van opsega).
 
Kakav je to test za mediora koji samo 5 posto ljudi moze da odradi? Da nije mozda da traze seniora, oglase mediora a hoce da plate junoira?
 
Moja greska, od ~50 prijava, jedno 25 ih je pristalo da radi test, drugi nisu hteli da rade/odustali/plata van ranga/nisu hteli hibridni rad/ili nesto peto.
Ocekuje se, pa znanje za platu mediora 2-2.500e (solid, test, dependency injection, biznis logika van kontrolera, cist kod).
Nesto sto bi se trebalo znati sa 3-5 godina iskustva. Ne trazi se nista specificno ili hardcore.
 
Jeste korporacija, u njima samo kad si senior i neki ekspert da se ide, i da se odmah uzme jaka plata, jer ovako od povisica slaba vajda. Koleginica senior od 800e do 2300e za skoro 7 godina rada u firmi, to je zalosno jer znam ljude sa 2-3 godine biju 3000+ eura, ne zna firma da se zahvali i da cuva radnika pogotovo ako je kompleksan projekat u pitanju gde ti glavnu ulogu i igraju iskusni ljudi koji znaju projekat.

Programiranje je tezak posao i zahteva ucenje i pracenje tehnologije konstantno, a kod nas se pricaju bajke zavrisis kurs od 6 meseci i cepas 2k eura sto je naucna fantastika, i onda svi trce u IT, i svi su mediori sa 2 godine a seniori sa 5, sto je laz, pogotovo po znanju, realno gledano. Ne kazem ima izuzetaka koji siju programiranje ali iz realnog iskustva takvih je 5%, i ti imaju jak fakultet i znanje iza sebe i veliki talenat. Mene kad neko pita ja kazem da sam junior sa 3.5 godine, mene HR na intervju ispravlja da sam medior, nisam medior i ja to jasno kazem jer nisam mnogo naucio u ovoj trenutnoj firmi sto se tice programiranja, naucio sam kompleksnost projekta na kom radim koji nema ama bas nikakvu svrhu u trazenju daljeg posla. Svestan sam da nisam bas pocetnik totalni, i da 60-80% vremena samostalno zavrsavam zadatke ali zbog tih 40-20% kad zapnem sam junior.

Po mom nekom misljenju, junior si dokle god ti treba pomoc u radi, medior zavrsava sam poslove kako god, a senior pored toga sto sve radi sam i primenjuje najbolje resenje, kontrolise mediore i juniore, zna da primeni koncepte i zna zasto je to tako jer gleda vecu sliku.

Razni ljudi dolaze sa razlicitim proslostima, razliciti projekti, fakulteti i znanje, iskustvo, sve to utice na senioritet tako da ni te godine nisu neko merilo, ali ja kako gledam jeste da prosecno do 5 godina je neko junior, od 5 do 10 je medior, a preko 10 je senior pogotovo danas kad je sve daleko kompleksnije i trazi se vise znanja. Ovo je sve opet kazem prosek.
 
Medior ne zavrsava sve sam, neophodna mu je pomoc (makar povremena) to sto ti pricas je senior odnosno lead, respektivno
 
Negde i junior je prinuđen da radi sam.
Postoje razni raspadi od kompanija.
Fora je što u dobra vremena (a realno je da će sa padom kamatnih stopa krajem godina malo bolja vremena nego sada), takav junior ode negde i postane jači medior ili senior :)

Neće biti kao tokom korone ali realno je da će se pokrenuti ponovo investicije krajem godine.
A onda lepo i hladnokrvno sa ovima što su sada dočekali pet minuta da zezaju ljude, razne firme i firmice, njihovi nepo tcovi i ceovi, hrovi i hrenovke i ostala bagra :)

Edit: Kada god sam imao kontakt sa stranom kompanijom koja je bila u nekom odnosu sa domaćom firmom za koju sam radio, uvek je PM znao projekat u dušu jer je jelte postao PM sa neke tehničke pozicije. Nikada to nije bila neka riba sa sisama peticama koja je jelte završila neki Agile/scrum kurs a devojka je gazde firme i slično, čega po Srbiji ima ohoho... i naravno veze nema ništa o projektu, samo baca neke floskule što je zapamtila sa kursa, jira ovo ono, tehnički vi bolje znate dušice moje itd :D
 
Nazad
Vrh Dno