Šta je novo?

Orion Telekom

Da li neko sa Novog Beograda, odnosno Bežanije/Bežanijske kose, koristi Orionove usluge? I kakko je zadovoljan stanjem, brzinom, itd...?
 
Imam ja. Blokovi. Sve ok. Osim što mi telefon već 15 dana nisu priključili.
 
Proucavam Orionov "tipski" ugovor i za oko mi je zapalo sledece:

"U skladu sa Opštim uslovima korišćenja i pružanja usluga Orion telekoma definisano je da su cene podložne promenama, odnosno da Orion telekom zadržava pravo promene cena svojih usluga. Shodno tome, vest o korekciji cena pretplata bila bi objavljena na web strani Orion Telekoma."

Da li ovo moze da se tumaci kao da sebi daju lufta da povecavaju cene bez posledica, tj. da korisnici nisu u mogucnosti da otkazu ugovor ukoliko promene cenu u toku ugovorne obaveze?

Zakon je jaci od Ugovora, a on garantuje da promena bitnih elemenata od jedne strane, daje mogucnost drugoj da ugovor raskine. Da nije tako, oni bi mogli da lupaju cene koje hoce. Steta samo sto zakon ne propisuje da se promena cene ili nekog drugog elementa ugovora mora dostaviti korisniku pisanim putem, kao sto se i ugovor mora zakljuciti u pisanom obliku. Tada ne bi mogli da gurnu u neki zapecak na sajtu obavestenje i da ga antidatiraju kao SBB onomad...
 
Dok god ne platis taj novi racun sa novom cenom, trebalo bi da moze po zakonu da se raskine ugovor. Ako platis racun po novoj ceni automatski znaci da se slazes i to je to :D
 
Idem danas da raskinem ugovor sa starim provajderom, pogotovo sto nema naznaka da ce se povecavati brzina.

Znacajna je razlika izmedju 100/10 i 30/30, jer mi ovaj upload i ne treba, a dl mi znaci + optika.

Nadam se da ce Orion optika da radi kako treba u blokovima, da nece biti cestih prekida.
 
Kod mene nijedan prekid zasad. Jedini "problem" je što je wifi malo slabiji od Beogridovog TP link rutera.
 
Ja sam juce uzeo Orion optiku i imam samo reci hvale. Brzo odradjeno, cak su mi i zahtev za prebacivanje rutera u brigde mod zavrsili za sat vremena. Inace, da li je neko pokusavao da modifikuje onaj android box sto se dobija za tv? Ima samo kodi i youtube app...

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
Sta se dobija time sto se ruter prebacuje u brigde mod? Vidim da se to dosta pominje...
 
Kod mene još uvek radi ovaj test wifi velikih brzina i mogu reći da sam za sata stvarno zadovoljan
 
Sta se dobija time sto se ruter prebacuje u brigde mod? Vidim da se to dosta pominje...

na prvi pogled se gubi, od rutera pravis modem+switch. ali ako imas svoj ruter, oslobadjas se dvostrukog NAT-a i valjda dobijes malo na brzini, pingu..
ako imas dobar svoj ruter mislim da je bridge mod odlicna varijanta.
 
"Na pomenutoj lokaciji, postoje tehničke mogućnosti za internet brzine do 10mbps, iptv i fiksnu telefoniju preko bežične(wifi) tehnologije. Trenutno ne postoje tehničke mogućnosti za sprovođenje naše optike."

Одговор Ориона после провере техничких могућности на локацији Бежанијска коса.

Остаје ми да чекам МТС оптику...
 
na prvi pogled se gubi, od rutera pravis modem+switch. ali ako imas svoj ruter, oslobadjas se dvostrukog NAT-a i valjda dobijes malo na brzini, pingu..
ako imas dobar svoj ruter mislim da je bridge mod odlicna varijanta.

Da li se onda isplati traziti da prebacuju njihov ruter u bridge mode?

Kod mene dolaze posle nove godine da mi sprovedu optiku, nadam se da ce sve biti ok sa brzinom.
 
po mom misljenju da. jer se njihov ruter malo onda rastereti pa se valjda nece cesto zaglupljivati i traziti reset. inace moze se vratiti u ruter mod pa vredi probati.
 
Imam tplink archer c9, koji je mnoooogo bolji ruter od ovog njihovog, tako da se dosta dobija i na brzini samog wifi (posto njihov ne prelazi 70Mbps na 2.4Ghz) ali dobijas i sve otvorene portove, tako da radi ddns, drive sharing (remote), vpn... itd, itd...

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
Niko nije cackao po njihovom android box-u za tv? Tj. Pokusao da ga otkljuca?

Sent from my SM-N930F using Tapatalk
 
Da li je normalno da na optici bude normalno odstupanje od brzine 20%?
 
Juce sam bio kod drugara koji ima "DO" 1000/10 na Orionu, pa sam malo Speedtestovao. Maksimum koji sam izvukao je 300/10. Super brzo sve radi, ali kad pogledas realno to je 3x manje od onoga sto pise na papiru.
 
Juce sam bio kod drugara koji ima "DO" 1000/10 na Orionu, pa sam malo Speedtestovao. Maksimum koji sam izvukao je 300/10. Super brzo sve radi, ali kad pogledas realno to je 3x manje od onoga sto pise na papiru.

Meni isto preko beta sajta daje dosta slabije brzine,dok preko standardnog ide bolje,ali opet fali oko 200mb.
Dosao momak istestirao i na svom laptopu i isti problem,pa je prosledio inzenjerima da vide sta je problem.
Plus mi ovi iz KC prodaju pricu da uvek moze da fali oko 20% sto mi je jako cudno s obzirom da je u pitanju optika gde toga ne bi smelo da ima,bar ne tih 20%.
 
Poslednja izmena:
Meni isto preko beta sajta daje dosta slabije brzine,dok preko standardnog ide bolje,ali opet fali oko 200mb.
Dosao momak istestirao i na svom laptopu i isti problem,pa je prosledio inzenjerima da vide sta je problem.
Plus mi ovi iz KC prodaju pricu da uvek moze da fali oko 20% sto mi je jako cudno s obzirom da je u pitanju optika gde toga ne bi smelo da ima,bar ne tih 20%.


Isto i ovde, javi sta ti kazu :p
 
Sumljam da su oni vama namerno zakinuli na brzini...
1Gb/s nije isto što i 100Mb/s u smislu da 100Mb može izvući manje više bilo koji speedtest server i računar.
Kod većih brzina možete imati gomilu faktora zašto vam nije download u punoj brzini.
- brzina vaše mrežne karte
- wifi ili kabl
- loš ont/ruter ili neki uređaj između
- optećenje servera kojeg se radi download/testiranje
- broj konekcija sa tim serverom i možda ograničenje sa serverske strane
- slab uređaj koji ne može da izgura tu brzinu preuzimanja

Ne znam zašto ljudi uzimaju speedtest za neki standard kod testiranja brzine interneta kad on to nije niti je ikada bio, pogotovo za veće brzine...

Naravno ne kažem da vam možda stvarno nije dodeljena očekivana brzina, samo sugerišem da proverite da problem nije sa vaše strane ukoliko već niste.
 
Konacno su mi pustili protok danas, cekam ih od 28. pa su bili prekjuce da povezu sve i tek su danas pustili. Na svim serverima je uglavnom ista brzina, ~95Mbs.

6939261072.png


6939269385.png


6939251776.png
 
Poslednja izmena:
Dok god koristite djube (moram da se grubo izrazim) od ont-a koje je orion dodelio, ili cak bilo ko drugi, ne cudite se sto dobijate i do 300 mbps brzine.
Ti ont-ovi ako mogu da sluze do 500 mbps dajem glavu.
Plus ne ocekujte full brzine ako imate sporiji laptop/komp, pogotovo sa standardnim hdd-om umesto ssd-a, i manje ram-a.
Tu tek garant nema izvlacenja ni do 1 gbps. A nisam ni siguran za manje brzine.
Odstupanje od 20% je nerealno, realno odstupanje od 1gbps brzine je 950+ mbps. Ne manje od toga.
Sobzirom da je ovo orion, i da pratim duze vreme duzu temu, vrlo je moguce da i oni imaju probleme da isporuce te brzine.
Ali to zasigurno ne mogu potvrditi, posto nisam orionov korisnik.
 
Isto i ovde, javi sta ti kazu :p

Jesi ti prijavio?

Dok god koristite djube (moram da se grubo izrazim) od ont-a koje je orion dodelio, ili cak bilo ko drugi, ne cudite se sto dobijate i do 300 mbps brzine.
Ti ont-ovi ako mogu da sluze do 500 mbps dajem glavu.
Plus ne ocekujte full brzine ako imate sporiji laptop/komp, pogotovo sa standardnim hdd-om umesto ssd-a, i manje ram-a.
Tu tek garant nema izvlacenja ni do 1 gbps. A nisam ni siguran za manje brzine.
Odstupanje od 20% je nerealno, realno odstupanje od 1gbps brzine je 950+ mbps. Ne manje od toga.
Sobzirom da je ovo orion, i da pratim duze vreme duzu temu, vrlo je moguce da i oni imaju probleme da isporuce te brzine.
Ali to zasigurno ne mogu potvrditi, posto nisam orionov korisnik.

Izvlacio sam ja u aprilu kada sam uveo optiku jedno vreme stalno preko 900, a vec neko vreme je jako slabo.
Pa me ubedjuju da je normalno da bude gubitak na optici od 20%,kao da je rec o kablu ili WiFi-u.
 
Kada je rec o wifi-u tu su u pravu, gubitak je realan u zavisnosti od jacine signala. Jos taj ont nije pravljen da izvlaci 1gbps brzine preko wifi-ja.
Sto se tice same tehnicke specifikacije kabla, postoje odstupanja da kablovi ne mogu da dostignu 1gbps, ali su odstupanja minorna, da ne kazem zanemarujuca.

Ljudi ovaj problem resavaju (ko ima 1gbps brzine) tako sto kupuju opremu koja moze da izdrzi 10 gbps, i 10gbE kablove.
Plus naravno neki kvalitetniji ruter sa ont stickom i to je to. Onda se tek garantuje da moze zasigurno do 1gbps i vise.

Nazalost malo vas je razmisljalo kako sta oko opreme kada budete imali vece brzine, posto ste naviknuti do 50-100 mbps gde moze maltene bilo koji modem da izvuce, zajedno sa masinom.
Ali i dalje tvrdim da je orion sa razlogom jeftiniji, a to je da imaju problema sa isporukom brzine.
 
Pa nije moje da kupujem opremu da bih izvukao toliko koliko kazu da moze,to je njihova obaveza,mislim na kablove i ONT.
Opet kazem,na samom pocetku je sve bilo ok,uvek je islo preko 920 otprilike,ali ovo sad je drasticno slabije.
 
Prijatelji (njih 7-8) koji su uzeli 1000/100 su imali slične probleme iako svi u princip koriste dobru opremu (Mikrotik rutere) sa Orion opremom u bridge modu.

Ispostavilo se da svi imaju tu negde oko 200-300mbps jer su ruteri išli na preko 90% CPU load.

Pomoglo je ubacivanje donje komande u cfg ali ne za sav saobraćaj

Kod:
 /ip firewall filter add action=fasttrack-connection chain=forward comment="default configuration" connection-state=established,related

Na kraju je, empirijski, utvrđeno da 1gbit sigurno mogu da podrže rureti iz CCR1009 serije, a da 2011 sigurno ne može.

Kao alternativno, i dosta jeftinije, rešenje trenutno se testira, Ubiquiti EdgeRouter[emoji769] X SFP

bottom line
Probati pouzdan i testiran (npr u LANu) računar sa Gbit priključkom i odgovarajućim UTP kablom direktno na Orion ONTu. Ako je I dalje dosta sporije od deklaeisanog onda je do Oriona i treba ih cimati dok ne srede

Ako je ovo gore u redu onda je bottleneck negde u ostatku opreme.

Nažalost, Gbit net nije jeftin sport.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno