Šta je novo?

Oprema i zaštita automobila

Samo izmeštanje OBD-a i nije više neka preterana zaštita pošto lopov može da se nakači na x drugih mesta. Od onoga što ti možeš da uradiš je sledeće: mehanička zaštita, alarm, kasko, navika da uvek koristiš mehaničku zaštitu (čak i kada staneš na 5 minuta ispred prodavnice) i da ne ostavljaš ništa u automobilu što bi potencijalnom obijaču privuklo pažnju (ranac, torbica, novac, telefon...). Nemoj parkirati u nekim zavučenim mestima i to je to. Ako se neko namerio na tvoj auto nijedna zaštita ga neće odbiti ali sa druge strane ako vidi da imaš zaštitu prećiće na auto pored koji je nema. U zavisnosti od tvojih finansija vidi šta ćeš sve od ovoga da ugradiš.
 
Samo izmeštanje OBD-a i nije više neka preterana zaštita pošto lopov može da se nakači na x drugih mesta. Od onoga što ti možeš da uradiš je sledeće: mehanička zaštita, alarm, kasko, navika da uvek koristiš mehaničku zaštitu (čak i kada staneš na 5 minuta ispred prodavnice) i da ne ostavljaš ništa u automobilu što bi potencijalnom obijaču privuklo pažnju (ranac, torbica, novac, telefon...). Nemoj parkirati u nekim zavučenim mestima i to je to. Ako se neko namerio na tvoj auto nijedna zaštita ga neće odbiti ali sa druge strane ako vidi da imaš zaštitu prećiće na auto pored koji je nema. U zavisnosti od tvojih finansija vidi šta ćeš sve od ovoga da ugradiš.
ХВАЛА БРАТАЦ...Уградићу још и (највероватније) Зедер и размишљам се да му ипак уградим неки прекидач за пумпу за прекид довода горива! Иначе имам све ове навике које си навео...имао сам раније зедер на једном Мегану и баш сам га користио - никако шурака ( меган је сада код њега ) да убедим да користи браву!
 
Šta će ti prekidač za pumpu ako potencijalni lopov ne može da obije zeder i odveze auto? Bolje u tom slučaju ugraditi kvalitetan alarm sa nezavisnom blokadom.
 
ХВАЛА БРАТАЦ...Уградићу још и (највероватније) Зедер и размишљам се да му ипак уградим неки прекидач за пумпу за прекид довода горива! Иначе имам све ове навике које си навео...имао сам раније зедер на једном Мегану и баш сам га користио - никако шурака ( меган је сада код њега ) да убедим да користи браву!
Imaš onaj popust na zeder od 30-40 eura, kada posaljes na jedan od njihovih brojeva "zeder kod". Javi se u PM ako hoćeš da ti pustim broj. 😊
 
Imaš onaj popust na zeder od 30-40 eura, kada posaljes na jedan od njihovih brojeva "zeder kod". Javi se u PM ako hoćeš da ti pustim broj. 😊
ХВАЛА БРАТАЦ...Нешто сам видео на YT али за сваки случај би могао да ми пустиш број! Не знам да ли то важи и за Ниш или само за Бг? УСВАКОМ СЛУЧАЈУ ХВАЛА НА ПОМОЋИ И ПОНУДИ!
Šta će ti prekidač za pumpu ako potencijalni lopov ne može da obije zeder i odveze auto? Bolje u tom slučaju ugraditi kvalitetan alarm sa nezavisnom blokadom.
Од вишка глава не боли :) ,али ћемо да видимо шта ћу и како ћу!
 
Imaš onaj popust na zeder od 30-40 eura, kada posaljes na jedan od njihovih brojeva "zeder kod". Javi se u PM ako hoćeš da ti pustim broj. 😊
Ево братац шта сам ја нашао, звао их и ПОПУСТ ЗА БЕОГРАД ЈОШ УВЕК ВАЖИ ...са попустом зедер изађе 25.920,00
У коментарима је опис за остваривање попуста.
 
Da li zna neko ko u BG radi ovakve folije sa natpisom za garaže? Ili kako uopšte tražiti na internetu?

IMG-1087.jpg
 
Da li ti je potrebna samo folija ili i neko da je zalepi? Pošto je za tako nešto izlazak na teren skuplji od folije i sečenja.

Ako ćeš sam da lepiš, u dosta kopirnica sam video da imaju cutter.
I praktično svaka štamparija.

Za tih nekoliko slova, možeš da polepiš i iz ruke, ali svakako je lakše ako imaš i transfer foliju.
 
Da li zna neko ko u BG radi ovakve folije sa natpisom za garaže? Ili kako uopšte tražiti na internetu?

Guglaj sečenje samolepljive folije. Radi to gomila njih.

Za lepljenje je najbolje da se sam potrudiš. Nije teško. Bitno je da sve, i podlogu i lepljivu stranu folije pokvasiš vodom sa malo deterdženta za sudove (da, zvuči čudno na prvi mah). Njabolje kuhinjskim sunđerom. Tako se lako nanosi, lako se pomera i koriguje i lepo rasporedi, lako se istiskuju eventualni vazdušni mehuri, a kada konačno postaviš i lepo rasporediš slova, samo sve blago pređi magičnom krpom da istisneš peostalu tečnost ispod folije.

Sve to tako lepo stoji, a vrlo brzo to malo preostale vode izvetri i ostaje odlično zalepljeno.

Pre toga obriši i operi podlogu od nečistoća.
 
Rade skoro sve štamparije koje rade digitalnu štampu.
 
Ne znam u kom podforumu tacno da pitam pa da pokusam ovde jer bi mi bas znacio odgovor i savet.

Da li postoji neki zakon ili zvanicno da pise sta smem da imam u gepeku.
Zadnjih par godina idemo cesto na izlete i mini kampovanja gde lozimo vatru i pravimo klopu.

U gepeku sam imao cesto kampersku sekiru, noz i sataru da bih sredio meso i drva.

Da li mogu da nadrljam kad bi me zaustavili panduri ili daleko bilo interventna i krenula da cerupa kola i nadje ovo?

Sve to mi uopste nije na dohvat ruke, vec u onom duplom gepeku gde treba da bude copavac zapakovano u torbi.

Da li postoji razlika kada bi me nahvatali sa tim ako vide u gepeku kotlic, meso, povrce, opremu?
 
Sad sam pricao sa jednim skolskim drugarom od davnina koji je inspektor u kriminalistici. Kaze mi da ne brinem ako je sve u gepeku. Mogu da mi nadju ako rese sta god ali to pada kod sudije za prekrsaje jer nije bilo na dohvat ruke, tipa ispod ili pored sedista, u vratima i slicno.

Svakako bih voleo da cujem jos neko misljenje ili ako je neko imao neko neprijatno iskustvo do sada.

Drugi ortak mi kaze da je pre par godina od interventne fasovao prijavu za noz u kolima i platio kaznu uz oduzimanje noza. Bio mu je u gepeku.
 
Poslednja izmena:
Moraš da znaš svoja prava kada te zaustavi interventna i sl. Ne smeju da ti preturaju po gepeku bez naloga. To što njih 4-5 izadje iz vozila pa naprave pritisak na vozača, to je druga stvar.
 
Nije bas uporedivo imati noz u kolima, i pribor za kuvanje kotlica.
Moraš da znaš svoja prava kada te zaustavi interventna i sl. Ne smeju da ti preturaju po gepeku bez naloga. To što njih 4-5 izadje iz vozila pa naprave pritisak na vozača, to je druga stvar.
Imas ti puno pravo da odbijes da pokazes sta imas u gepeku.
ali onda oni imaju puno pravo da te zadrze radi osnovane sumnje da nesto krijes dok ne pribave nalog.
 
^ Upravo to, ne bih da se pravim pametan i da napravim jos gore jer u kolima cesto nisam sam ali bih da znam sta smem.

Dzaba sa njima price i diskusije.
Meni je rekord dok sam setao pesaka da me pretresaju i proveravaju 5 puta za jedno vece, doduse pre vise godina.
Zato i pitam da li je negde navedeno sta smem a sta ne sto se tice kola jer ne mogu da nadjem.
Kapiram da je ovo banalna stvar jer mi ne treba dozvola, nije vatreno oruzije ali opet ne bih da nadrljam negde ni kriv ni duzan.

Noz je mali, ima deo za paljenje kremena, sluzi mi da sa njim iscupam neki koren. Ali ko ce njima to da dokaze.

Sa druge strane mogu i olovkom da ubijem nekoga ako sam to resio.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam razumeo, tebe je strah da te ne maltretiraju zbog potencijalno opasnih predmeta? Kako je moj posao vezan za oružje, mogu da ti kažem da od svega što si naveo nema nijedna stvar koju ne bi smeo da nosiš u gepeku. Mi uredno transportujemo oružje C i D kategorije i kada pitaju šta imamo u gepeku, važno je da odmah kažemo šta imamo i da papiri od oružja budu spremni, ako traže da provere. Što praktično nikada ne rade. Ako si zbunjen, pa ne kažeš jasno šta imaš, nema šanse da ne traže da vide šta je i da pogledaju papire.

U tvom slučaju, odgovor je "Oprema za kampovanje/roštiljanje".

Nije ovde tema, ali kakav god da je saobraćajac ili interventna koja te je zaustavila, u prvih nekoliko sekundi ostavljaš utisak na njih i kako će da se ponašaju. Naravno, i nakon početnog kontakta je bitno biti uljudan, ponašati se da su sve u pravu, čak i kada nisu, uštediš sebi i vreme i živce. Što bi rekli, nemoj da se praviš pametan.
Kao klinac sam vozio drečavo zeleni auto, i prečesto bio na haubi, pa sam vremenom razvio tehnike komunikacije koje mi omogućavaju da svaku kontrolu prodjem bez zadržavanja.
 
... u prvih nekoliko sekundi ostavljaš utisak na njih i kako će da se ponašaju. Naravno, i nakon početnog kontakta je bitno biti uljudan, ponašati se da su sve u pravu, čak i kada nisu, uštediš sebi i vreme i živce. Što bi rekli, nemoj da se praviš pametan.
Upravo tako...
Posebno los utisak bi bio reci "necu da otvorim gepek"

Zaista ne znam kako bi ste vi na to reagovali da ste u ulozi policajca...sigurno ne bi rekli: izvini nema veze.
 
Naravno. Ali dobra početna komunikacija će do zahteva za otvaranja gepeka dovesti samo ako po naređenju svima koje zaustave otvaraju gepek. Čim me zaustavi, isključim motor, spuštam prozor i jasno ih pozdravim sa dobar dan/veče. Dokumenta na dohvat ruke, kada ih traži, uzmem i pružim uz izvolite. Na svako pitanje kratak i jasan odogovor.
Generalno imaju vrlo ograničen broj pitanja koja postavljaju samo da provere prisebnost vozača. Kada pita odakle ideš, ne interesuje njega da li si bio u kafani, na utakmici ili kod tašte, već da čuju da li vrljaš R ili neko drugo slovo, pa da ti da alko test. Čim čuju da mumlaš ili vide da skrećeš pogled ili pak pokušavaš da glumiš šaljivdžiju, algoritam u njihovoj glavi skreće na stranu gde ne želiš da bude.
 
Tako je, slazem se sa svime napisanim.
Uvek sam bio uljudan bas zato me u startu zbog pojave smatraju za neog drugog pa ih na pocetku komunikacije cak i zbunim.
Nemam razloga da sa nekime isterujem pravdu, narocito ako mogu da im dam povoda za neprijatnu situaciju po sebe.

Zato pisem i pitam sve ovo da bih izbegao neprijatnosti ali mi je bio problem to sto nigde ne pise sta smem a sta ne jer za ovo sto ja nosim ne postoji dozvola.
 
Poslednja izmena:
A ako nije zabranjeno, znači da je dozvoljeno.
 
Elem da se vrnemo na temu... Ja metem bezicni senzor pokreta u auto uvece, zakljucam, i ako neko udje... Iznenadice ga ajaxova sirena od 120 db... I ona bezicna na baterije. Tolko jaka da nema vremena razmislja... Sve u dometu centrale... Salim se ali eto ideje... Bezicna centrala i 1 senzor i jedna sirena...nema zaobilazenja.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
OBD je apsolutno dovoljna zaštita, čak bi pre birao da kao jedinu zaštitu na autu imam izmešten OBD, nego mehaničku zaštitu.

To što mogu da se prikace na druga mesta jeste tačno, ali niko neće rizikovati da padne zbog toga što je preturao i tražio žice. Neka je priča da ako se auto ne ukrade za 2-3 min, da se ne zadržavaju duže, jer tada već šanse drastično rastu da budu primećeni.

Bez pristupa OBD-u, nema šanse da se kodira novi ključ ili premosti kodirana zaštita na automobilu, mislim možda i može, ali kada vam takav profesionalac dodje po auto, neće ga zadržati sve i da interventu držite u gepeku.
 
Elem da se vrnemo na temu... Ja metem bezicni senzor pokreta u auto uvece, zakljucam, i ako neko udje... Iznenadice ga ajaxova sirena od 120 db... I ona bezicna na baterije. Tolko jaka da nema vremena razmislja... Sve u dometu centrale... Salim se ali eto ideje... Bezicna centrala i 1 senzor i jedna sirena...nema zaobilazenja.
Isključuješ preko aplikacije pre nego što ti uđeš u kola ili kako?
 
Ja od kada sam video koliko se razbusi sam kardan volana, kako bi se ugradio zeder/igla...nije mi vise palo na pamet da ugradim nista slicno. Bolje i neka ukradu auto nego da mi negde na nekoj krivini pukne kardan volana i izgubim kontrolu nad vozilom.
 
OBD je apsolutno dovoljna zaštita, čak bi pre birao da kao jedinu zaštitu na autu imam izmešten OBD, nego mehaničku zaštitu.

To što mogu da se prikace na druga mesta jeste tačno, ali niko neće rizikovati da padne zbog toga što je preturao i tražio žice. Neka je priča da ako se auto ne ukrade za 2-3 min, da se ne zadržavaju duže, jer tada već šanse drastično rastu da budu primećeni.

Bez pristupa OBD-u, nema šanse da se kodira novi ključ ili premosti kodirana zaštita na automobilu, mislim možda i može, ali kada vam takav profesionalac dodje po auto, neće ga zadržati sve i da interventu držite u gepeku.

Skine multimediju i ima pristup, nije ti imanje samo OBD neka garancija.
 
OBD je apsolutno dovoljna zaštita, čak bi pre birao da kao jedinu zaštitu na autu imam izmešten OBD, nego mehaničku zaštitu.

To što mogu da se prikace na druga mesta jeste tačno, ali niko neće rizikovati da padne zbog toga što je preturao i tražio žice. Neka je priča da ako se auto ne ukrade za 2-3 min, da se ne zadržavaju duže, jer tada već šanse drastično rastu da budu primećeni.

Bez pristupa OBD-u, nema šanse da se kodira novi ključ ili premosti kodirana zaštita na automobilu, mislim možda i može, ali kada vam takav profesionalac dodje po auto, neće ga zadržati sve i da interventu držite u gepeku.

Lopovi napreduju zajedno sa zaštitama.

Iole "moderan" lopov kreće spreman za određeni model vozila. Dakle sa softverima baš za model koji želi da nabavi, i sa dobrim znanjem gde je šta i kako povezano u vozilu.
Ako zatekne izmeštan OBD, naravno da neće tada krenuti da čeprka po vozilu da vidi šta će sad, ili da googla "kako se povezati na OBD kada ga nema?!?".

Naravno da je spreman i za izmešten OBD. Sam OBD treba 4 žice za komunikaciju. Te 4 žile on već ima spremne sa štipaljakma/iglicama na kraju svog OBD manipulatora, da se konektuje bilo gde u vozilu gde postoji OBD magistrala. Dovoljno je da otvori poklopac motora, ta 4 potencijala, po bojama žica i sa znanjem gde je koji od 4 potencijala, povezaće se za 30-60 sec.

Ja imam izmešten OBD. Po bojama žica na onom patrljku što viri na mestu originalnog OBD, pa i ja sada znam kako da se povežem na magistralu i bez originalnog adaptera.

...

Odlična ideja bi bila skriveni OBD bus jammer. Uređajčić koji u OBD Tx line šuketa random signal, i koji stalno radi. Samom ECU u kolima on ne smeta, jer ECU ne vidi taj signal, ali fake signal onemogućava service računaru lopova da uspostavi komunikaciju sa ECU bez obzira gde se lopov (ili servis) zakače. Što je najgore (ili najbolje), lopov samo vidi da nema komunikacije. Bez comm sniffera (a to je ceo laptop) ne može znati zašto. A i ako ima sniffer, dobar je inženjer i zaključi da postoji jammer, dok ga ne nađe i ne onesposobi, komunikaciju sa ECU ne može da uspostavi.

Po potrebi pravog servisa, skriveni jammer se isključi od strane korisnika.

...

Možda bi trebalo da patentiram ideju... :unsure:
 
Nazad
Vrh Dno