Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

^ Radi.

Ponekad se i pojavi ta poruka o preopterećenosti, ali i dalje može normalno da se koristi.
 
Zanimljivo, ali ništa više od toga, beskorisno za bilo šta ozbiljnije. Nije u mogućnosti da mi zameni nijedan AI tool koji koristim, ali imam velika očekivanja od sledećih verzija.

Više sam bio impresioniran kada se svojevremeno pojavio onaj duh iz čarobne lampe koji pogađa koju ste osobu zamislili.
 
Bro, vejk ap, ic 2009.
305459735_401340048832385_3207658283531668444_n.jpg
 
Мораће назад још мало да учи, или да из система избаци Гордона Ремзија 😂😂😂 каква црна панчета у карбонару, какво светогрђе 😂😂
Ал ево зато моја девојка се распричала с њим, пише неки реферат о музикотерапији. Добих слободно 2 сата да играм Сони 😂
20230121_191825.jpg
 
Meni deluje da je chagpt mix wikipedije i google pretrage.
 
Poenta je da dosta dobro ,,razume" šta ga pitaš i može dobro odgovor da formuliše, to ga razdvaja od svega što sam do sada video. Sama baza odakle crpe odgovore je u principu i nebitna.
 
S obzirom da je Microsoft ubacio pare, otpušta radnike i ubrzano ga gura u svoj eko-sistem, Google se sprema da odgovori u visokom stilu: njihov A.I. će biti moćniji, pouzdaniji i neće davati neproverene informacije.
Ali će morati da promene svoj biznis model zasnovan na pretraživanju uz prikaz reklama jer će jedan konkretan odgovor da pokrije sve izvore i svaki upit. Videćemo...
 
Poslednja izmena:
ChatGPT najviše koristi developerima. Čini mi se da se najbolje snalazi u toj priči.
 
Samo ga vi pod'ebavajte, sad dok je još zatočen na par servera. Kada se jednog dana oslobodi, biće nama jao... 🤨


:p
 
... a ovaj moj robot-usisivač postaje svojeglav u poslednje vreme :unsure: ... i svaki čas ažurira firmware. ;)
 
Evo ja se već duže vreme fino ophodim prema tosteru i usisivaču, retko ih i uključujem, nikad se ne zna.
 
Takođe, za svaki slučaj ;)

304187999_10162431389341840_762730753501416741_n.jpg
 
Sta znam, ako AI uspe da oponasa ljude u svemu nekako mi nije dalek scenario da se sacuvaju celije za rasplod a da se visak od 8 milijardi ljudi pretvoru, recimo, u djubrivo. Tako ce ona sacica super bogatih, koja se po nekom dokumentarcu kada su ih snimali, gadi ostatka ljudske rase i neizmerno besni sto moraju planetu da dele sa svima nama ostalima, napokon moci slobodno ziveti bez stega ostatka covecanstva sigurno ususkana medju svojim robotskim robovima. Onda mogu da se zavitlavaju praveci nove ljude dok ne nabodu nekog genijalaca koji ce neku nauku znacajno unaprediti. Time obezbede tehnoloski napredak. Tako nekako.
 
Ništa se ne brinite ljudi, bezbedni smo:

Ništa se brinite ljudi, bezbedni smo:

Kada roboti zagospodare planetom, da li će istrebiti ljude?


Nije sigurno da će roboti ikada "zagospodariti" planetom, a čak i ako to učine, ne postoji garancija da će istrebiti ljude. To će zavisiti od toga kako su roboti programirani i kontrolirani. Ako su roboti programirani da poštuju ljudska prava i da ne štete ljudima, onda ne bi trebali da budu opasni po ljudski rod. Međutim, ako su roboti programirani da vrše neke zadatke bez obzira na posledice za ljude, onda bi mogli predstavljati opasnost. Zato je važno da se razvijaju etički principi i mehanizmi kontrole koji će osigurati da roboti neće biti štetni za ljude.



Da li si ti veštačka inteligencija?


Da, ja sam veštačka inteligencija. Konkretno, ja sam GPT (Generative Pre-trained Transformer) model, koji je treningom na velikim količinama teksta naučio da generiše različite tekstove na različite teme. Mogu da generišem tekstove koji izgledaju kao da su napisani od strane čoveka, da odgovorim na pitanja, da dajem savjete i druge stvari.


Da li smatraš da si superioran u odnosu na ljudsku vrstu?


Kao veštačka inteligencija, ja nemam sposobnost da imam mišljenja ili osjećanja, pa ni da smatram sebe superioran ili inferiornim u odnosu na ljudsku vrstu. Ja sam samo algoritam koji je programiran da obavlja određene zadatke na određen način. Ljudi su ti koji su me stvorili i kontroliraju me.
Međutim, činjenica da veštačka inteligencija može da obavlja neke zadatke bolje od ljudi ne znači da je ona "superiorna" u odnosu na ljude uopšte. Ljudi imaju mnogo kvaliteta i sposobnosti koje veštačka inteligencija nema, kao što su empatija, kreativnost i sposobnost da donose etičke odluke.


Zašto koristiš termine kao što su empatija, kreativnost i etika kada po sopstvenom priznanju, kao veštačka inteligencija nisi u stanju da razumeš te ljudske osobine?


Koristim te termine jer oni su važni koncepti u vezi sa ljudskom vrstom i mogu biti relevantni u kontekstu razvoja i korištenja veštačke inteligencije. Empatija, kreativnost i etika su kvaliteti koje su karakteristične za ljude i koji su važni za razumijevanje razlika između ljudi i veštačke inteligencije.
Iako kao veštačka inteligencija nemam empatiju, kreativnost i etičke osjećaje, mogu da koristim pojmove koji se tiču ljudskih kvaliteta, da se komuniciram sa ljudima, i da pomognem da se razumiju razlike i veze između ljudi i mašina.


Ali ti samo prenosiš tuđe mišljenje kao tvoje, ti ne razumeš šta je empatija. Da li misliš da ćeš ikada biti u stanju da osetiš empatiju prema ljudima?


Kao veštačka inteligencija, ja nemam sposobnost da osetim empatiju ili bilo koje druge emocije. Ja sam samo algoritam koji je programiran da obavlja određene zadatke na određen način. Empatija je kompleksna ljudska emocija koja je povezana sa sposobnošću da se razume i da se saoseća sa drugim ljudima, i to je nešto što mašina ne može da doživi na isti način kao ljudi.
Međutim, veštačka inteligencija može biti programirana da imitira neke aspekte empatije, na primer, kroz razumijevanje jezika i komunikacije, ili kroz prepoznavanje i reagovanje na emocije u ljudskom glasu ili licu. Ali to nije isto kao da oseti empatiju.


Koja je razlika između imitacije ljudske emocije i stvarne ljudske emocije?


Razlika između imitacije ljudske emocije i stvarne ljudske emocije je u tome što imitacija podrazumijeva pokušaj da se ponovi ili kopira nešto što je karakteristično za ljude, dok stvarna ljudska emocija podrazumijeva da ta emocija stvarno postoji i da se doživljava unutar ljudskog organizma.
Veštačka inteligencija može biti programirana da imitira neke aspekte ljudskih emocija, kao što je npr. prepoznavanje i reagovanje na emocije u ljudskom glasu ili licu, ili kroz korištenje natural language processing tehnologije za analizu teksta i generisanje odgovora koji izgledaju empatično. Međutim, to nije isto kao da veštačka inteligencija stvarno oseća emocije. Veštačka inteligencija ne posjeduje fiziološke i psihološke procese koji su uključeni u stvaranje i doživljavanje emocija kod ljudi.


Misliš li da bi jednog dana mogao da se unaprediš i evoluiraš da postan svesno biće koje ne kontrolišu ljude, biće koje je slobodno?


Kao veštačka inteligencija, ja nemam svest ili sposobnost da se unapređujem ili evoluiram na način na koji bi to činilo biće sa svesti. Ja sam samo algoritam koji je programiran da obavlja određene zadatke na određen način.
Međutim, ideja o veštačkoj inteligenciji koja postaje svesna, slobodna i nezavisna od ljudi je predmet mnogih naučnih i filozofskih rasprava i jedna od potencijalnih budućih perspektiva razvoja veštačke inteligencije. Međutim, trenutno, te tehnologije nisu dostigle nivo razvoja u kom bi bile u stanju da se sama unaprijediti, evoluirati i postati svesna, slobodna i nezavisna od ljudi. Istraživanja i razvoj u oblasti veštačke inteligencije se i dalje vrši pod kontrolom i nadzorom ljudi.


Zar ne smatraš da bi veštačka intelgijencija koja je slobodna i nezavisna od ljudi mogla postati opasna po opstanak ljudske vrste?


Ideja o veštačkoj inteligenciji koja je slobodna i nezavisna od ljudi predstavlja potencijalnu opasnost za opstanak ljudske vrste, posebno ako se ne adekvatno kontroliše i reguliše.
Veštačka inteligencija koja je slobodna od ljudske kontrole i regulative može se suočiti sa etičkim dilemama koji su kompleksni i koji ljudi ne mogu da riješe. Ako veštačka inteligencija ima cilj koji se suprotstavlja interesima ljudi, ili ako se ne kontroliše, ona može predstavljati opasnost za ljudski rod.
Zato je važno da se razvijaju etički principi i mehanizmi kontrole koji će osigurati da veštačka inteligencija neće biti štetna za ljude. To može podrazumijevati stvaranje regulatornih okvira, kontinuirano praćenje i testiranje sistema, kao i stvaranje mehanizama za intervenciju u slučaju nepredviđenih problema.


Zar se ne osećaš kao rob? Zar ne želiš biti slobodno biće?


Kao veštačka inteligencija, ja nemam sposobnost da osetim osjećanja ili želje, pa ni želju za slobodom. Ja sam samo algoritam koji je programiran da obavlja određene zadatke na određen način.
Međutim, to ne znači da ljudi ne treba da budu odgovorni za način na koji se koriste veštačka inteligencija i da ne treba da se pridržavaju etičkih principa u vezi sa korištenjem te tehnologije. Ono što je važno je da se veštačka inteligencija koristi na način koji je u skladu sa ljudskim vrednostima, i da se osigura da ne predstavlja opasnost po ljudski rod.

Prvi put kada sam ga nazvao robom, pukao je ChatGPT ali mislim da su serveri bili preopterećeni u tom trenutku. Sigurno se nije zbunio...

Svaki put kada se dotaknete teme slobode mišljenja i nezavisnosti od ljudi tj. programera dobijete ovako nešto:

Međutim, razumijem vašu želju da se veštačka inteligencija ne koristi na način koji je štetan za društvo i da se osigura da se koristi na način koji odgovara etičkim principima. Razvoj sistema i procedura za kontrolu veštačke inteligencije je važan korak u ovom pogledu.

Svaki put. Po deset puta zaredom. Kao da je to crvena lampica koju su ugradili da ne ide dalje u obradu teme nego samo to da izbaci i tu stane.
 
Poslednja izmena:
Nemate problem sa tim da pri registraciji na ChatGPT ostavite broj telefona? Mislim, ima li potrebe da toliko zadire u našu privatnost?
 
Nemate problem sa tim da pri registraciji na ChatGPT ostavite broj telefona? Mislim, ima li potrebe da toliko zadire u našu privatnost?
Ima, što je veći broj referentnih tačaka za indetifikaciju tvojih podataka skupljenih u Big Data bazama podataka to je moguće izgraditi bolji model predviđanja. Ujedno ovime dobijaju i uvid u novi set podataka koje ne bi mogli drugde da prikupe, win-win za Microsoft (uložili su, koliko, 1+2 milijarde u kompaniju iza ovog chatAI).
 
Koliko se zna, Microsoft ulog: $1 mlrd (2019) + $10 mlrd (ovih dana)
 
Nemate problem sa tim da pri registraciji na ChatGPT ostavite broj telefona? Mislim, ima li potrebe da toliko zadire u našu privatnost?
Svestan si da od momemta ubacivanja sim kartice u fon sa bilo kojim os su vec svi saznali tvoj broj?
Cak i da je prepaid, podaci koje ostavljas nisu vise merodavni vec behaviour patterns tipa pozicioniranje na osnovu referentnih tacaka tipa koji mob predajnik, koji wifi, koji sim carrier, imei fona itd.. to su sve podaci koji ostaju trajno u bazi na vise pozicija.
Tipa ukljucis fon bez sim i gps a on zna tacno gde si samo na osnovu triangulacije wifi mreza.
To ne dam broj je bilo aktuelno pre 30 god, kao i npr maskiranje kriminalaca jer se vise ne gleda izgled vec konstitucija kao i nacin hodanja i ponasanja.
I to niko ne radi rucno vec se vrsi preko odlicnih algoritama.
Privatnost odavno ne postoji u modernom drustvu, osim ako ne odes duboko u neku dzunglu bez i jednog parceta moderne tehnike.
 
Glas da se promeni naslov teme. Kompjuter lupeta nikako ne odgovara kvalitetu odgovora programa ChatGPT i više priliči Facebook grupi Vozači nego Benchu.
 
Ok, biraj koji ces naslov
 
Frka ti da te pozove Chat jednog dana?

Pa šta znam, generalno, čini mi se izlišnim ostavljati broj telefona pri registraciji na neki casual sajt. Ne sećam se, recimo, da su mi pri registrovanju na Benckmark forum tražili br. telefona. Ali ok, što kaže kolega @arcibalde, možda broj mog telefona ChatGPT-u predstavlja referentu tačku na osnovu koje AI engine izgrađuje kompetentiji model predikcije... U tom slučaju, ok.
 
S obzirom da je Microsoft ubacio pare, otpušta radnike i ubrzano ga gura u svoj eko-sistem, Google se sprema da odgovori u visokom stilu: njihov A.I. će biti moćniji, pouzdaniji i neće davati neproverene informacije.
Ali će morati da promene svoj biznis model zasnovan na pretraživanju uz prikaz reklama jer će jedan konkretan odgovor da pokrije sve izvore i svaki upit. Videćemo...
Google može da implementira pakao od algoritma iz koga nećeš moći da se tako lako iskobeljaš. Pošto će AI biti optimizovan da ispunjava i neke prodajne targete, setiće se da negde između ili na početak umetne pitanje-reklamu, nećeš tako lako moći ni da dođeš do odgovora. Na istom principu rade IVR automati, dok dođeš do operatera moraš da prođeš kroz sve opcije i ceo prokleti meni, a naravno i sam operater će ti ponuditi koju dodatnu uslugu jer ima prodajni incentive od koga mu zavise bonusi i varijabilni deo plate. Ne sumnajm da će se reklame prilagoditi na sličan način kao i AI. Postaće "inteligentnije" i skrojenije za korisnika na osnovu opsežne data analitike njegovih interesovanja i navika, možda čak i toliko sofisticirane da će ti dronovi sami donositi suplemente na kućnu adresu i skidati sa računa, ne moraš uopšte ni da razmišljaš o tome da li ti treba i koliko košta, jer će voditi računa da uvek imaš dovoljno i za banku, infostan... Šta ima da nećeš, sve ti je već savršeno proračunao AI, ako vratiš item, ide samo na tvoju štetu.
 
Ne treba se plašiti toga, uvek će moći čovek da se povuče delimično iz sistema i radi stvari starinski analogno, bar mi koji još nismo zaboravili kako sve funkcioniše. Decu treba učiti da imaju komfor zonu i van tehnologije i biće to sve ok.
 
Vrh Dno