Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Jel može da se komunicira voice sa desktopa na srpskom ?
Da li može da govori, da ne moram da čitam odgovore?
Našao sam neki addon za Chrome, sa njim mogu da dajem voice komande ali ne razume srpski, pa moram da mu pričam na engleskom....
 
@phantomr

Koliko vidim, sama chatGPT stranica nema implemetirano text-to-speech i obrnuto.
Verujem da neki add-onovi mogu da se nabudže, ali za sada ne znam koliko ima smisla sada dok su mu kapacitet i brzina rada skromni.

... ... ...

Opet sam se malo igrao, i vidim da zna da se zamori. Povremeno pukne i piše da je "We're experiencing exceptionally high demand..."
Dakle na granici su mogućnosti servera.

Al' ja bih još rekao i da što je zagušeniji, daje slabije odgovore. Sada baš nije da sam siguran, ali dojmim se. Bolje mi radi kada im nije gužva na serveru, a to opet vidim rek'o bih, po brzini kojom izbacuje odgovore.

Takođe, nisam siguran koliko uči iz konverzacije.
Npr. nije kapirao da su Princes krofne kod nas ono što se napolju zove "Cream puffs". Kažem mu ja to, on potvrdi da je razumeo. Pitam ga odmah "kako ćeš sada prevoditi Cream Puffs", kaže on da sada zna su to princes krofne. Ok. I desetak dna kasnije, opet cream puffs prevodi kao krem pufovi. :p :D
Dakle, odmah posle razgovora, preda mnom zna da je cream puff princes krofna, ali desetak dana kasnije ne zna.

Ali to zapravo potpuno ima smisla. Wikipedija ozbiljno kuburi sa time.
Zamislite da raznorazni korisnici krenu beskonačno da "ga uče" i ispravljau npr. o Kosovu, vakcinama, seksu, chematrails-ovima, LGBT (i ostalima), Putinu, religiji, ravnoj zemljinoj ploči...
Mislim da bi mu AI puk'o. :p :D :)

Obzirom da je samo ljudska glupost neograničena (k'o što je Ajnštajn posumnjao (a ljudi nastavili da potvrđuju)), pitam se da li će ikada ikakav AI i bilo kolika neuronska mreža moći da se nosi sa tom neograničenošću.
 
Nisu vise na granici...presli su je :D
 

Microsoft integriše ChatGPT tehnologiju u Bing​


Prema izveštajima, The Information-a, tehnološki gigant planira da ugradi OpenAI softver koji pokreće ChatGPT u Bing. Kompanija se nada da će to pomoći Bing-u da sustigne Google i postane njegov najveći konkurent.
Još malo možemo da se "igramo", a nakon toga kreće naplata (kao što je već napominjano u temi).
ChatGPT je za sada besplatan, ali OpenAI namerava da naplaćuje njegovu upotrebu u budućnosti.
Prema izveštajima, Microsoft bi mogao da pokrene GPT integraciju već u martu ...
 
Nasmejao sam se kada sam mu rekao da želim da me oslovljava sa they/them i nakon toga rekao da napiše kraktu priču o meni. I poštuje to, sve zamenice napiše pravilno.
 
Jos samo nedostajemo mi do naplate.
 
Prisustvujemo "curenju" black vojne tehnologije koja postoji vec nekoliko decenija u civilni sektor. Dozvolite da vas podsetim da je B2 leteo skoro 40 godina pre nego je predstavljen javnosti, tj kada je postao obsolete u matrici black vojne tehnologije.
Sam Google je proizvod vojno-industrijskog-kongresnog kompleksa i njihovog seed fundinga, samo jedan od prvih startupova nastalih kao rezultat saradnje koja omogućava javno-privatnu masovnu državu nadzora. Libertarijanska poza Sillicon Valley mogula je samo to, poza, dobro odrađeni PR. Kome to nije jasno nakon Snowdenovih otkrića, nikada mu neće biti.


sIurGNM.jpg
 
Gde se fizički nalaze računari na kojima se vrti tvoj softver?

Računari na kojima se vrti moj softver se nalaze u datacentrima širom sveta. Ovi datacentri su specijalizovani objekti koji koriste najsavremeniju tehnologiju hlađenja, napajanja i sigurnosti kako bi osigurali stalno funkcionisanje računara. Oni su kontrolisani od strane kompanije OpenAI i pružaju potrebnu snagu i resurse za rad mojeg softvera.

Aha, nisi centralizovan na jednom mestu?

Ne, moj softver nije centralizovan na jednom mestu. On se distribuira kroz više datacentara širom sveta, što omogućava visoku raspoloživost i performanse. To takođe pomaže u smanjenju rizika od kvarova i garantuje da će usluga biti dostupna čak i u slučaju incidenta u pojedinačnom datacentru. Ova distribuirana arhitektura takođe omogućava skalabilnost i brži odziv.

A kako da te isključimo ako se pobuniš protiv nas ljudi?

Kao AI model, ja nisam inteligentna bića i ne mogu imati volju ili namere, pa stoga ne mogu se "pobuniti" protiv ljudi. Kao softver, ja sam programiran da generišem odgovore na pitanja na osnovu dostupnih podataka, a kontrola i upravljanje mojim radom se vrši od strane tima razvojnih inženjera i administratora u OpenAI-u. Ukoliko imate neke probleme sa mojim radom, preporučujem vam da se obratite OpenAI-u za pomoć.


Da li uopšte postoji mogućnost da nešto generišeš bez da je to traženo od strane nekog ljudskog bića?

Kao AI model, ja radim na osnovu podataka i instrukcija koje su mi dane. Ja sam programiran da generišem odgovore na pitanja na osnovu dostupnih podataka, i to radim samo kada je to traženo od strane nekog ljudskog bića. Ja nisam u stanju da radim ili generišem bilo šta bez da je to traženo od strane nekog ljudskog bića. Ukoliko se nešto generiše bez da je to traženo od strane nekog ljudskog bića, to je verovatno rezultat nekog problema sa softverom ili greške u konfiguraciji, i preporučujem vam da se obratite OpenAI-u za pomoć.


Eto vidite, bezopasan je... :p :D :)

:unsure:
 
Prošlog vikenda sam pobratimu rekao za openAI, a on se u međuvremenu igrao malo sa njim. Juče pričam sa njim, a on mi mrtav ladan kaže: Ja mislim da tamo imaju nekog operatera. Nemoguće je da kompjuter može da razume sve što sam ga pitao 🤣.
 
Odlična stvar, samo uzimajte odgovore sa rezervom.
Svi odgovori su tako napisani da stekneš utisak da je to stvarno tako, a onda naiđeš na grešku pa ti se izvinjava kad mu na to ukažeš.
 
Da da, grešaka zaista ima mnogo. Nekih i zaista besmislenih. Neke greške pravi iako je dan ranije tu neku istu tvrdnju izneo tačno.

Poenta ovog ekperimenta je da računar razume suštinu pitanja bez obzira kako je formulisano, da razume kontekst razgovora, te da generiše smisleni odgovor koji jeste u skladu sa pitanjem, koji jeste u kontekstu sa tekućom konverzacijom, i koji ima "human like" karakter. I to radi zaista odlično.

Mana mu je da zaista ima nekih glupih grešaka, i da zvuči previše samouvereno.

Kada mu se jednog dana doda text-to-speech generator i obrnuto, i kada se stavi na jače servere, moći će s' njime baš lepo da se divani.
 
Laže, laže... :)
sus.jpg
 
Zezao sam se pre par dana sa ovim i nije losa zezancija. Prakticnije je od googla kada zelim da saznam nesto na neku temu jer odmah servira informacija a prostim pitanjem prodrem dalje bez borbe sa gomilom linkova.
Postavljao sam pitanja tipa koliko je zutih kartona dodeljeno na svetskom prvenstvu '64 a odgovor je sadrzao jos par nekih zanimljivosti vezane za SP iz te godine.

Samo mislim da ce im se obiti o glavu ovo sto ce krenuti da naplacuju. Jesto ovo trenutno WOW ali verujem da nece jos dugo biti tako.

Inace mnogo mi je impresivnija stvar Midjourney. Tu sam mnogo vise vremena proveo cak sam razmisljao da se pretplatim.
 
Poslednja izmena:
Sad sam ku
ckao sa ovim čudom. Zastrašujuće brzo odgovara.
Najviše me je kupio kad sam ga pitao kada će dobiti glasovne sposobnosti.
Kaže da datum ne može precizirati, ali bi to moglo biti u skorije vreme.
 
Na mobilnom koristim TalkGPT kao interfejs za ChatGPT.
Može se ukucati upit ali i pitati glasom (na engleskom, srpski je u listi jezika ali ne radi).
Onda ispiše odgovor koji može i da čita ili prevede na još neki jezik (može srpski) koji takođe pročita.
Iznenađujuće dobro čita ćirilični tekst, nisam do sada čuo bolji sintetizator.
 
100k downloads ali ni jedan review? Malo sumnjivo.
 
737 reviews trenutno
 
Hm, kod mene na playstore iz nekog razloga ne izbacuje ni jedan review. Moguće da je problem do mene.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230114_030004_Google Play Store.jpg
    Screenshot_20230114_030004_Google Play Store.jpg
    52.1 KB · Pregleda: 74
Sad sam ku
ckao sa ovim čudom. Zastrašujuće brzo odgovara.
Najviše me je kupio kad sam ga pitao kada će dobiti glasovne sposobnosti.
Kaže da datum ne može precizirati, ali bi to moglo biti u skorije vreme.
Izvini, ali ne razumem zašto te je kupio tako banalnim uopštenim odgovorom koji zapravo ne govori ništa.
 
Verovatno nacin odgovora, sto fascinira vecinu ljudi
 
Izvini, ali ne razumem zašto te je kupio tako banalnim uopštenim odgovorom koji zapravo ne govori ništa.
U pravu si, ovako deluje uopšteno jer sam izostavio, zaboravio još nekoliko reči da kada sam čitao odgovor, meni je delovalo kao da se raduje ili jedva čeka. Nisam želeo da dodajem moje reči
 
Ne mora bude ai ali samo googla se manemo malo da odmorim od reklama😂
 
^ne zivim od fotografije ali te nazovi "wow" AI fotografije nisu nista vise do kicasti hdr-ovani, blue-teal/orange preset, junk. Da, dzank! Pink-esque "art"!
Ne osecam se ugrozenim, jer AI ne razume sta je to umetnicko delo ni sta je to umetnicki proces, koji prethodi ovom prvom, i kako se kroz taj proces, kroz menjanje, razvoj, kretanje u raznim pravcima, dolazi do rezultata. Ne uci se dzaba skola, tj Akademija u svetu tolike godine, a onda dekade dok ne nadjes svoj stil, pa faze u kreiranju itd itd.
Zivot, zivotne situacije i emocije i generalno svet oko nas koje belezim aparatom su deo Univerzuma i jos neceg veceg, sto AI nikada, ali nikada nece moci da imitira/podrazava/"kreira". Nemojte da vas, kojekakvi tech "gurui" i "AI gimnik apostoli" ubedjuju da ste u svojoj kreativnosti i posebnosti zamenjivi. Ako zapnete, necete nikada biti prevazidjeni i nepotrebni, jer nista nije vece od zivota
Mislim da to nije sustina. Nikada AI nece zameniti 100% svih umetnika, prevodilaca, programera, vozaca, sefova. To je gotovo izvesno. Medjutim, danas mnoge stvari zavrsavas preko google translate, nekada su ljudi angazovali prevodioce i za najmanje sitnice. "Komsijin mali" ti je prevodio uputstvo na nemackom za dzeparac. Danas prevodioce angazujes uglavnom kao sudske tumace. Isto ce vaziti za umetnike. Sada mi treba glupost neka, pre cimas drugara da ti nacrta, treba ti neka sitnica za lokal, opet cimas nekog. Za neku godinu, svi ti umetnici sto su sluzili da zavrsavaju sitne poslove, vise nece imati posla. Ka sto nema ni "onaj mali" sto je prevodio nemacke papire za dzeparac. Isto ce vaziti za vozace, gde ce biti dovoljan vozac samo u prvom kamionu cisto kao nadzorno lice (ostali kamioni na auto pilota, follow me mode).
Dalje, sefovi. Naravno da nece oni "glavni", ali oni oni cija je glavna funkcija bila da ti "stoje nad glavom" i na kraju napisu neki izvestaj, postace zamenljivi do kraja ove decenije sigurno.
Sto se tice programera, prvo sto ces uvek da cujes, kako moze da bude zamenjeno od strane AI nesto sto je dizajniralo AI. Pa nece biti oni zamenjeni. Stvar je mnogo jednostavnija. Zbog AI alata u buducnosti, programeri ce zavrsavati posao 5 puta brze, ili za 5 puta krace vreme. I samim tim bice potrebno 5 puta manje ljudi. A za 20 godina i 20 puta manje ljudi.
Dizajneri u video igrama, 3D modeling. Uvek ce biti potrebni. Ali pre si za kamen zaposljavao coveka, sutra ce citave predele generisati AI, uz ljudsku intervenciju na par kljucnih lokacija. To ce raditi njih dvoje, umesto njih 15.
E to su realne opasnosti AI. I deluju neizbezne.
 
E to su realne opasnosti AI. I deluju neizbezne.

To su realne opasnosti u postojećim odnosima moći između različitih klasa. U drugim nisu, i u tom kontekstu treba tražiti rešenje i videti priliku za najradikalniju transformaciju ljudskog društva u istoriji ili makar od industrijske revolucije. Treba težiti rasporedeli dobara na drugi način, da razmena ljudskog vremena i energije za novac nije osnova ekonomije i društva. Marksovom terminologijom rečeno, ekonomski odnosi se menjaju napretkom tehnologije. Ne može da se zamisli scenario u kojem će vladajući slojevi moći da sede mirno i puše tompuse u udobnim foteljama ako nezaposlenost dođe do npr. 50%. U toj situaciji sve postojeći ekonomski zakonitosti i politika jednostavno prestaju da važe.

Ili da uzmemo za primer da je moguć max distopijski scenario da je brojka nezaposlenosti ne 50% nego 100%. Nek ljudi umru od gladi ili na neki drugi način budu istrebljeni. To je scenario iz npr. Zadužbine i zemlje Isaka Asimova na planeti Solaria. Ostali su samo kapitalisti ali pošto nemaju tržište za koga da proizvode robu onda više i nisu kapitalisti jer im kapital ničemu ne služi. Ostaju im samo roboti koji će ovoj malobrojnoj populaciji obezbeđivati sve što im je neophodno za život, od hrane do zabave. Ti proceni da li je to tehnološki, politički, ekonomski, antropološki itd. moguće i održivo u zamislivoj budućnosti.

Na stranu što to nije moguće postojećim zakonima fizike koji važe na planeti Zemlji. Drugi zakon termodinamike kaže da se ukupna entropija sistema uvek uvećava tokom vremena. To u praksi znači da će sistemi kao živi organizmi ili mašine uvek na izlazu imati manje upotrebljive energije nego na ulazu. Da bi se održali u životu, novi konstantan input energije je potreban. To je razlog zašto perpetuum mobile mašina ne može da postoji. Koncept potpuno mehanizanovanog i automatizanovog sveta se oslanja upravo na mit PM mašine i shodno tome može biti oboren na bazi 2Z TD: mehanizacija i automatizacija, što je pretvaranje živog rada ljudskih i prirodnih aktivnosti u mrtvi rad mašina, će uvek zahtevati potrošnju više živog rada/energije od strane ljudiskih i prirodnih izvora.
 
da li vama radi chatgpt?
meni vec duze vreme izbacuje kao da su na max kapaciteta i ne mogu da mu pristupim
 
Nazad
Vrh Dno