Šta je novo?

Online Privacy / Privatnost na internetu

Prednost, ali i problem kod privacytest.org je sto pokazuju rezultate testa na "fabrickim" podesavanjima odmah nakon instalacije.
Ne pokazuje pun potencijal programa, nego samo ono kako je odmah nakon instalacije bez ikakvih dodatnih podesavanja.
Brave je dobar, ali je i preduvan sa njihovim glupostima (kripto, nagrade itd. itd.)
Vivaldi je ok, ali mora da se podesi.
Librewolf i Mullvad su odlicni.
 
Trenutno ne postoji bolji browser koji je baziran na Chromium-u od Brave (meni je bitno zbog nekih ekstenzija). Ja lično koristim kombinaciju browsera - Mullvlad/Librewolf sa jedne strane i za sve ostale zavise od "use case-a".
Eво још једна слика са линка који си поставио

Мullvad се плаћа, њега не рачунам у опције браузера.
000003.png
Prednost, ali i problem kod privacytest.org je sto pokazuju rezultate testa na "fabrickim" podesavanjima odmah nakon instalacije.
Ne pokazuje pun potencijal programa, nego samo ono kako je odmah nakon instalacije bez ikakvih dodatnih podesavanja.
Brave je dobar, ali je i preduvan sa njihovim glupostima (kripto, nagrade itd. itd.)
Vivaldi je ok, ali mora da se podesi.
Librewolf i Mullvad su odlicni.
Поједине опције се у оквиру Chrome базираних браузера не могу ни подесити, што није случај за Firefox.
Ko не жели да подешава ту је Librewolf, или Arkenfox за Firefox.
 
Samo mala ispravka, Mullvad Browser se ne placa, besplatan je.
Inace ja sam na FF i sve preporuke. Mozda pogledam LibreWolf kad nadjem vremena.
 
To su cene za vpn.
Browser je dz.
Jedino sto fali librewolf-u je da ima ram oko stranica kako bi lazirao rezoluciju da bi se smanjila mogucnost za fingerprinting.
Arkenfox i tor to rade.
 
Prednost, ali i problem kod privacytest.org je sto pokazuju rezultate testa na "fabrickim" podesavanjima odmah nakon instalacije.
Ne pokazuje pun potencijal programa, nego samo ono kako je odmah nakon instalacije bez ikakvih dodatnih podesavanja.
Brave je dobar, ali je i preduvan sa njihovim glupostima (kripto, nagrade itd. itd.)
Vivaldi je ok, ali mora da se podesi.
Librewolf i Mullvad su odlicni.
Ima intervju sa tvorcem PrivacyTest-a gde objašnjava zašto su testovi sa fabričkim podešavanjima.

Ovi testovi su dobra polazna tačka. Vi ako želite hardening, možete da idete u dubiozu.
 
Jedino sto fali librewolf-u je da ima ram oko stranica kako bi lazirao rezoluciju da bi se smanjila mogucnost za fingerprinting.
Arkenfox i tor to rade.
Промакло ти је то, можеш ручно да га подесиш у about:config, a има и подешавање из GUI-a.


fingerprint.png
Све што има Arkenfox има и Librewolf, у питању је један исти браузер.
Arkenfox i Librewolf праве одличан spoof, па је барем мени letterbox oпцион.
 
Cela ta priča oko browsera i privatnosti je besmislena ako ne koristite sopstveni VPN i ako niste na libre boot mašini. Siguran je samo browser koji ne koristi JS a takav browser je neupotrebljiv za 99.99% ljudi. Privatnost ne kreće od browsera i OS-a, nego od hardware-a. Mlatite praznu slamu.
 
Verujem da niko ovde ne živi u iluziji da je odabirom browsera privatan level 1000, već da u okviru OS koji koristi na dnevnom nivou učini nešto po pitanju privatnosti, pa makar i to bilo neko marginalno povećanje. Isto kao i sa hranom - mogu da vičem kako je sve zatrovano i samim tim džaba, ali opet ću da izaberem najbolje od onog što mi se nudi.
 
Ja koristim samo VPN zasad, ako moze neko da me uputi sta jos je potrebno da povecam level anonimnosti? za browser resenja sam cuo ali ne znam koliko su efektivna..
 
Brisanje cookie-a(i uvek "reject all") + consent addon, korišćenje dobrog browser-a(Librewolf, Brave), dobar AdBlock(uBlock), i dobar VPN(da nije iz "14 eyes").
 
E ovaj MS, ccc https://mailbox.org/en/post/warning...swords-mails-and-other-data-to-microsoft?nl=e

When the well-known German IT portal "Heise Online" uses such drastic words in its headline, then something is up. If Microsoft has its way, all Windows users will have to switch to the latest version of Microsoft Outlook. But: Not only can the IMAP and SMTP access data of your e-mail account be transferred to Microsoft, but all e-mails in the INBOX can also be copied to the Microsoft servers, even if you have your mailbox with a completely different provider such as mailbox.org.
 
Mislim da je veća bojazan, ako uopšte ima smisla razmišljati o tome u 2023. u svetu u kojem trenutno živimo, što sve što kompanije razvijaju leži negde na Amazon/Google/Microsoft serverima. Mada ako uzmemo u obzir da nam se desio AI, onda to i nije toliko bitno kao nekad...

Do pre dve godine banke nisu razmišljale o razvoju core sistema preko cloud, kad prošle godine najjednom svi traže devopse... i to pominju Azure lol
Ima još fintech firmi koje vode računa o podacima, ali generalno je sve krenulo kao u filmu Idiocracy, pa i veliki sistemi.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije neuobičajeno da (uglavnom USA) sajtovi blokiraju pristup sa EU adresa zbog GDRP-a, tj. nepostojanja želje da naprave sajt u skladu s tim. I tako sam naleteo na jedan koji čak ima i lepo objašnjenje. Ne moraju više ni da izmišljaju i uvijaju, jednostavno kažu šta im je cilj i to je to ;)

We detect that you are in one of the member countries of the UK/EU/EEA, which is now subject to the General Data Protection Regulation (GDPR). Unfortunately, a tracking-free version of our full website is currently unavailable in these countries. We are engaged on the issue and committed to looking at options that support our full range of digital offerings to this market
 
Nazad
Vrh Dno