Šta je novo?

Online Privacy / Privatnost na internetu

može se protumačiti kao spamovanje
 
Ako ljudima koristi i ne krsi pravila, onda ne vidim nikakav problem sa mojim formatom. Ko ima nesto korisno da kaze, moze okaciti i deset postova sto se mene tice.
Ali ovo je forum, ne računaš se samo ti. Suština je da postoji nešto što se zove forumski bonton, i ne bi bilo loše da ga se pridržavaš.
p.s. A i ne moraš što se mene tiče :)
 
A i cini mi se da vec ima slicne teme.
 
Npr. ako si suicidan, alkoholicar, lose baratas finansijama i te informacije se prikupe preko tvoje pretrage, poruka, itd. tj. formira se tvoj online ID koji se proda osiguravajucim kucama ili agencijama za zdravstveno osiguranje, postoji mogucnost da ce te odbiti ili dati losiju ponudu za kredit ili paket osiguranja. Ako si sizofrenican, a sizofrenicariti obicno imaju periode kompulsivne kupovine, mozes biti namerno tagetiran reklamama za kupovinu koje ce zloupotrebiti tvoju bolest. Ako si zensko/imas cerku/zenu...podaci iz aplikacija za pracenje menstruacije mogu biti zloupotrebljeni od strane zakona, ako se ikada izvrsi abortus. Ovo sto sam naveo je samo par primera o kojima sam citao, mozda se poistovecujes sa nekima od njih, a mozda i ne. U svakom slucaju, poenta je u tome da jednoga dana svi mi mozemo postati deo neke targetirane grupe, ali ukoliko preduzmemo korake da zastitimo nase licne podatke, mozemo bez muke izbeci posledice.
A pazi sad ovo...ako si suicidan i formira se taj tvoj artificijelni onlajn identitet i spasi ti neko tako zivot sta onda?
Ako si alkos i salju ti sajtove koji nude pomoc?
Aplikacija ne moze biti zloupotrebljena ako je npr abortus ilegalno izvrsen, drzava ima puno pravo da proveri.
Sto se tice kredita, to zavisi od tvojih primanja(guess what, banka ih zna)

Ako ces radis ilegalne stvari, naravno da ce te prati sluzba koja je zaduzena i ima ingerencije za to i to nije zloupotreba vec duznost drzave.
Sad sto se tice reklama kad ih nepersonalizujes, salju sve i svasta, jer od toga se zivi.

Zastita LICNIH podataka u smislu broja racuna, skenova pasosa, licne karte itd, na mestima gde daju i salju(ambasade, drzavni sajtovi, euprave, sajtovi za online poslove ili sajtovi gde moras da dokazes identitet), to ok, ali o tome moraju da vode racuna oni koji prave i odrzavaju te aplikacije, sve ostalo prerasta u cistu paranoju(jedan od pokazatelja sizofrenije je i manija gonjenja, kad je vec pomenuta haha)

Mislim sad je sve zivo digitalizovano, od knjige rodjenih, umrlih, popisa, banke i aplikacije, firme, svi tvoji licni podaci su na netu...ne postoji sansa da nisi u sistemu sem da si dete klosara rodjeno i neprijavljeno nigde ili rodjen u prasumi izvan civilizacije pa da nema nikakvog registra o tebi.
Da li postoji teoretska sansa da takvi podaci budu nekad hakovani, ukradeni, naravno. Da li je neka drzava dozivela tako nesto.Nije..bar ne jos.

Sto se tice aplikacija...kako mislis npr da radi navigacija ako joj ne dopustis svoju lokaciju.
Kako da sljakaju aplikacije poput vibera, mesendzera, vacapa, telegrama,signala, diskorda ako im ne das pristup imeniku, mikrofonu i kameri.
Kako da platis racun ako ne das pristup svojoj kartici.
Kako mislis da ti soni, nintendo, xbox ponude nesto ako ne dopustis pristup onome sta si kupio i ili sta igras.
Kako mislis da pozoves nekoga ako ne das telefonu pristup imeniku i mikrofonu.
Kako da pratis tu menstruaciju ako ne dopustis aplikaciji da pamti podatke.
Kako mislis da pametni sat radi ako ne pamti i ne cuva tvoje kretanje, trening, otkucaje srca, puls, napetost, san itd...
Kako mislis da AI nauci nesto ako ne prikuplja podatke?
Zloputrebu i potencijalnu kradju mozes da smanjis na minimum jedino paznjom sta posecujes, gde ostavljas podatke, sta ostavljas od digitalnih tragova i sta skidas i sa mesta s kojih skidas.
 
Aplikacija ne moze biti zloupotrebljena ako je npr abortus ilegalno izvrsen, drzava ima puno pravo da proveri.
Sto se tice kredita, to zavisi od tvojih primanja(guess what, banka ih zna)

Ako ces radis ilegalne stvari, naravno da ce te prati sluzba koja je zaduzena i ima ingerencije za to i to nije zloupotreba vec duznost drzave.
Sad sto se tice reklama kad ih nepersonalizujes, salju sve i svasta, jer od toga se zivi.

Problem nastaje ako država počne da radi suprotno interesu građanja i počne da zadire u osnovna građanska prava.

Da idemo na primer abortusa. Imaš pandemiju država gde je svaki abortus ilegalan. Ne moraš ići do Irana, imaš primere čak i u Evropi, na primer Poljska. Gde se zadire u najosnovnija ljudska prava, pa i pravo da žena odlučuje o svom telu.

Imaš primer i prisilnih mobilizacija (Rusija, Ukrajina). Gde ti takođe gubiš svoju autonomiju i pravo na svoje telo.

Nije zgoreg znati kako sačuvati bližnje, pa i sebe u takvim situacijama kada se država okrene protiv tebe i uskrati ti osnovna ljudska prava. A klizak je to teren, I lako se društvo i država pretvore u nešto što ne bi trebalo da budu.

A nećeš imati korist ako državnici i službenici režima jednog dana završe na nekom tribunalu ili povešani na ulici kada se povrati "normalnost", ako si ti ili tvoji bližnji to platili životom.
 
Poslednja izmena:
A pazi sad ovo...ako si suicidan i formira se taj tvoj artificijelni onlajn identitet i spasi ti neko tako zivot sta onda?
Ako si alkos i salju ti sajtove koji nude pomoc?
Aplikacija ne moze biti zloupotrebljena ako je npr abortus ilegalno izvrsen, drzava ima puno pravo da proveri.
Sto se tice kredita, to zavisi od tvojih primanja(guess what, banka ih zna)

Ako ces radis ilegalne stvari, naravno da ce te prati sluzba koja je zaduzena i ima ingerencije za to i to nije zloupotreba vec duznost drzave.
Sad sto se tice reklama kad ih nepersonalizujes, salju sve i svasta, jer od toga se zivi.

Zastita LICNIH podataka u smislu broja racuna, skenova pasosa, licne karte itd, na mestima gde daju i salju(ambasade, drzavni sajtovi, euprave, sajtovi za online poslove ili sajtovi gde moras da dokazes identitet), to ok, ali o tome moraju da vode racuna oni koji prave i odrzavaju te aplikacije, sve ostalo prerasta u cistu paranoju(jedan od pokazatelja sizofrenije je i manija gonjenja, kad je vec pomenuta haha)

Mislim sad je sve zivo digitalizovano, od knjige rodjenih, umrlih, popisa, banke i aplikacije, firme, svi tvoji licni podaci su na netu...ne postoji sansa da nisi u sistemu sem da si dete klosara rodjeno i neprijavljeno nigde ili rodjen u prasumi izvan civilizacije pa da nema nikakvog registra o tebi.
Da li postoji teoretska sansa da takvi podaci budu nekad hakovani, ukradeni, naravno. Da li je neka drzava dozivela tako nesto.Nije..bar ne jos.

Sto se tice aplikacija...kako mislis npr da radi navigacija ako joj ne dopustis svoju lokaciju.
Kako da sljakaju aplikacije poput vibera, mesendzera, vacapa, telegrama,signala, diskorda ako im ne das pristup imeniku, mikrofonu i kameri.
Kako da platis racun ako ne das pristup svojoj kartici.
Kako mislis da ti soni, nintendo, xbox ponude nesto ako ne dopustis pristup onome sta si kupio i ili sta igras.
Kako mislis da pozoves nekoga ako ne das telefonu pristup imeniku i mikrofonu.
Kako da pratis tu menstruaciju ako ne dopustis aplikaciji da pamti podatke.
Kako mislis da pametni sat radi ako ne pamti i ne cuva tvoje kretanje, trening, otkucaje srca, puls, napetost, san itd...
Kako mislis da AI nauci nesto ako ne prikuplja podatke?
Zloputrebu i potencijalnu kradju mozes da smanjis na minimum jedino paznjom sta posecujes, gde ostavljas podatke, sta ostavljas od digitalnih tragova i sta skidas i sa mesta s kojih skidas.
1. Suicid - ne želim da se samoubistva sprečavaju tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
2. Alkoholizam - ne želim da se alkoholizam leči tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
3. Abortus - ne želim da se pronalaze žene koje se odluče na abortus tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
4. Kriminal - ne želim da se pronalaze kriminalci tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
5. Marketing - ne želim da se plasiraju oglasi tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
6. Navigacija - postoje offline mape i aplikacije koje ne šalju lokaciju vlasniku aplikacije ili bilo kome drugom. + pogledaj gore šta sam napisao.
7. Messenger-i mogu da funkcionišu i korisnici da ih koriste bez da šalju privatne podatke kompaniji koja ga je napravila. Prouči Signal ili neki sličan messenger.
8., 9. Račun i konzole - strawman.
10. Telefon, menstruacija, pametni satovi - postoje aplikacije koje ne šalju podatke vlasniku aplikacije + pogledaj gore šta sam napisao.
11. AI - napredovanje veštačke inteligencije ne mora da zavisi od našeg odricanja na privatnost + pogledaj gore šta sam napisao.
12. Postoje hakeri i kriminalci koji kradu podatke. Ovde pričamo o sistemskoj krađi i krađi kroz najrasprostranjenije aplikacije. + pogledaj gore šta sam napisao.

Da te državni organi stave "pod mere" i prate/špijuniraju na ovaj ili onaj način je potrebna odluka suda(u načelu, znam za praksu). U digitalnom svetu je potrebno samo da klikneš na "I Agree". Osoba koja je pokrenula temu je jedna od retkih koju to brine. @Sale83 molim te da nas razumeš u našoj borbi protiv špijunskog kapitalizma. Niko te ne tera da nam se pridružiš, niti da se informišeš. Kako ide ona parola, "Ako vam je dobro, onda ništa".
 
Da se ja nadovežem, a moderator nek razmisli hoće li ovu temu ostaviti, zaključati ili spojiti sa jednom od 3 započete ranije :D

Npr. problem finansija. Naravno da banka zna koliki su mi mesečni prihodi i rashodi, ali ne mora da zna na šta tačno trošim. A zapravo sada i to prate, ako koristiš karticu za plaćanje. A znaju i apple i google ako koristiš telefon. Mada i ako ne koristiš, a stižu ti SMS i/ili email notifikacije. Evo ti jednog stvarnog primera u prilogu.
To znači da ako svaki dan jedeš u mekdonaldsu, tvoje osiguranje zna kakvo ti je zdravlje, pa će ti shodno tome biti i usluga (premija). Ako si redovno u kladionici, ne nadaj se povoljnom kreditu. Ako više novca daješ na video igre i telefone nego na knjige i pozorište, možeš imati manje šanse da dobiješ mesto na fakultetu. Ili tvoja deca, kad Oxford vidi ko ih je i kako odgajao. Dodaj na ovo npr. i lokaciju, pa će onda znati da li sedam u auto da odem 300m do prodavnice da kupim cigare, ili se prošetam nekoliko kilometara, pa u prodavnici organskog povrća kupim 2kg brokolija

E sad shvati da se sve ovakve informacije dele između (velikih) kompanija međusobno, između kompanija i država i između država međusobno. Ako Microsoft zna za šta i koliko koristimo računar, telefon, konzolu, a ima servis (Linkedin) za traženje i ponudu poslova, veoma im je zgodno da za određenu sumu kompanijama preporuči "pravog" kandidata. A ti proceni da li M$ algoritam zaista zna koliko si ti dobar u svom poslu.

Dalje, pošto su (privatne) informacije resurs koji postaje roba, proizvodi se prave tako da ih sakupe što više, jer se tako generiše zarada. I kada je to primarni cilj, njihov kvalitet počinje da opada. Ja jesam popularne spyware programe i servise zamenio boljim (skoro uvek FOSS) varijantama zbog toga. Ali vremenom sam uvideo da je, osim politike privatnosti, i njihov kvalitet skoro uvek ispred, jer ih prave ljudi koji zaista žele da naprave nešto korisno i upotrebljivo za druge.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230104_182725.png
    Screenshot_20230104_182725.png
    48.4 KB · Pregleda: 56
To znači da ako svaki dan jedeš u mekdonaldsu, tvoje osiguranje zna kakvo ti je zdravlje, pa će ti shodno tome biti i usluga (premija). Ako si redovno u kladionici, ne nadaj se povoljnom kreditu. Ako više novca daješ na video igre i telefone nego na knjige i pozorište, možeš imati manje šanse da dobiješ mesto na fakultetu. Ili tvoja deca, kad Oxford vidi ko ih je i kako odgajao...

Ako se svakodnevno hraniš u McDonaldsu i treba više da plaćaš zdravstveno osiguranje, a ako visiš po kladionicama pa i ne treba da dobiješ kredit... :p :D

Šalu na stranu (a možda i ne), ali jako je teško ne odlutati u paranoju kada se dotaknemo ovakvih tema.
A nešto dalje mislim, obzirom da svakako ne možemo potpuno nestati, stavljanjem sebe u stelt mode možemo zapravo doći u situaciju da baš na sebe privučemo posebnu pažnju određenih organa.
 
Sa strane kompanija koji prodaju osiguranje i kredite, ima smisla, jer je njihov cilj da ostvare maksimalni profit. Sa strane čoveka koji ima ozbiljne zdravstvene i finansijske probleme nema smisla, jer je njegov cilj da se izleči i postane stabilan. A to sigurno neće uspeti tako što će trošiti još više novca na gluposti. I upravo je to jedan od najvećih problema ekonomije na kojoj su bazirani (skoro) svi programi i servisi koje koristimo.

Nije to paranoja, to je realnost. Samo je teško to videti, posebno na malim tržištima gde nije još uvek toliko zaživeo ovaj model poslovanja. Mada nije ni da je bezazlen i kod nas. Ne treba stavljati aluminijumsku foliju na glavu, ali i stav "nek uzumu šta hoće, ionako znaju sve" je poprilično opasan.
A cela situacija uopšte nije crno bela, nula ili jedan. Niko nikoga ne tera da živi u pećini, ali neke stvari zaista jesu vređanje inteligencije i realno gledano ne nude ništa kvalitetno, pa da čovek kaže da mu nešto nedostaje ako prestane da koristi TikTok ili zameni Google drive nečim krštenim. Ja kad vidim da neko ne koristi ad-blocker ili da mu je ok da čeka reklame na YT-u, osećam se kao da sam pao sa Marsa

edit: skoro sam naleteo na ovaj primer, pa sam se sad setio
Svaka web stranica može da prikupi podatke sa senzora mobilnog telefona. Tj. svako može da zna kako držite telefon, koliko dugo, kako se krećete i sl.

A neko je pomenuo kako upravo korišćenjem softvera i uređaja koji imaju bolju politiku privatnosti skrećete pažnju na sebe. Upravo to i jeste razlog za advokatisanje. Jer što je više takvih ljudi, to je takav način ponašanja "normalaniji", pa niko ne odskače. Naravno, druga strana će uvek optuživati da su to kriminilaci ili da je praaaavi razlog za ukidanje privatnosti borba protiv kriminala (think of the children). A biznis će se svojski truditi da njihovi servisi nisu dostupni sa iole normalnijih platformi (tor, vpn, ad-blocker, drugi browser, proxy servis, android fork....) Pa tako ni bench nije dostupan iz Tor browsera ;)
 
Poslednja izmena:
Mene najviše nerviraju osobe koje uzmu smartfon u ruke i onda triupuju o praćenju, teorijama zavere i sl. i potroše sate i sate spremajući neki vid zaštite. Samim tim što koristite smartfon, pristali ste na svakojake vrste monitoringa i odrekli ste se stoprocentne privatnosti. Sve ostalo je palamuđenje na tu temu.

Ja lično uvek uključim lokaciju i u većini slučajeva dam pristanak na praćenje mojih aktivnosti, cookies i sl. Pa zar treba da se logujem na Facebook i da mi iskaču reklame za tampone i uloške. Dovoljno mi tog na TV-u. Ovako dobijam ponude sa ALiExpress, Gigatron i sl. ponuda tehnike.

Na fonu mi je uvek uključenja aplikacija, a žena i ja imamo uključen međusobno location sharing. Tako da ona zna, a zna i Google (timeline) uvek gde se nalazim. U slučaju da se skrljam negde kolima (živim blizu đerdapa), ili me neki krimos opljačka, rani i sl. postoji trag gde sam. Čak i da uzme ili isključi fon, biće poznata moja zadnja lokacija.

U današnje vreme, samo je pitanje volje policije da se neki zločin razreši. Npr. Neko razbije izlog neke radnje. U 03:20 ujutru se aktivirao alarm. Nema kamera. Dovoljan je presek tri bazne stanice mobilne telefonije da se skoro u metar ustanovi koji je mobilni bio tu ispred u to vreme. Čak i da je krimos nosio Nokiju, GSM signal je i dalje bio uključen.

E sad, što policija i sudstvo (država) nema volju da se nešto rasvetli, to je drugo pitanje. Najbolji primer sam ja sam. Lik me napao u mom lokalu, mrtav pijan/drogiran. S leđa. Srećom, ja sam njega isprepucao. Sve to zabeležio video nadzor plus bilo desetak svedoka. Gde se vidi da sam na sve načine pokušao da izbegnem sukob. Sudija nije hteo da uzme u obzir video snimak, niti je uzeo izjave svedoka. Samo presudio na osnovu naših izjava. Remećenje javnog reda i mira. Znači ja ne smem da branim sebe niti svoje. Najlakše mu je bilo da nas oboje kazni. I time donese prihod državi. Nije pomogla ni moja žalba, a pritom sam platio i kaznu zbog vređanja države. Ali, ipak, da je kojim slučajem neko od nas dvoje stvarno nastradao, verovatno bi snimak nadzora značio.

To me dovodi do zakona o uporebi kamera, kako na objektima tako i u kolima. Recimo, u Rusiji svaki auto ima kameru, dok je u Makedoniji ista zabranjena - zbog zakona o privatnosti. Snimak kamere je najobjjektivniji dokaz. Da je mali Mitrović imao istu, ne bi se možda tako izvukao. Doduše, postojala je i nadzorna kamera na naplatnoj rampi u Doljevcu, pa svi znamo kako je to završilo. Opet, sve je do volje države da nešto reši-ne reši. Isto kamere ispred lokala/kuća - ne smeju da pokrivaju ulicu. Samo prag. Pa šta ako mi neko razbije izlog sa ulice, bacajući kamen. Čemu svrha iste.

Suma sumarum, u današnje vreme treba da se brinu kriminalci, razne vrste ljudskog šljama (pedofili i sl) pa čak i neko ko je inače ok, a napravio je nešto loše. Tipa zgazio pešaka pa pobegao (koliko hoćeš). Ne vidim da običan narod treba da se brine previše.

I treba izvagati. Do koje mere zaštita privatnosti treba da utiče na zaštitu ljudi. Ako je neko bolesni degenerik, i ima dokaza o tome na netu. Treba to iskoristiti protiv te osobe.

Svako od nas ima potpunu privatnost u svoja četri zida. Van toga ne vidim da je neophodna.

E sada, ono bitnije od svega gore navedenog. A to kakva nam je država. To je polemika za drugu temu. Garancija za zloupotrebu svega što sam naveo ne postoji ni u poptuno demokratskim državama. O tome kakva je naša ne bih da zalazim. Svako ima svoje mišljenje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne opterećujem se ni koju aplikaciju za chat koristim jer nemam šta da krijem.
Na fonu mi je uvek uključenja aplikacija, a žena i ja imamo uključen međusobno location sharing. Tako da ona zna, a zna i Google (timeline) uvek gde se nalazim.
Suma sumarum, u današnje vreme treba da se brinu kriminalci, razne vrste ljudskog šljama (pedofili i sl) pa čak i neko ko je inače ok, a napravio je nešto loše. Tipa zgazio pešaka pa pobegao (koliko hoćeš). Ne vidim da običan narod treba da se brine previše.

I treba izvagati. Do koje mere zaštita privatnosti treba da utiče na zaštitu ljudi. Ako je neko bolesni degenerik, i ima dokaza o tome na netu. Treba to iskoristiti protiv te osobe.

Svako od nas ima potpunu privatnost u svoja četri zida. Van toga ne vidim da je neophodna.

E sada, ono bitnije od svega gore navedenog. A to kakva nam je država. To je polemika za drugu temu. Garancija za zloupotrebu svega što sam naveo ne postoji ni u poptuno demokratskim državama. O tome kakva je naša ne bih da zalazim. Svako ima svoje mišljenje.
@blue Da ne dužimo priču, ako zaista nemaš šta da kriješ, idi na https://takeout.google.com i skini sve svoje podatke. Okači ih na Google Drive i podeli link ka tom fajlu sa mnom/nama. Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Wtf? 😂
 
@blue Da ne dužimo priču, ako zaista nemaš šta da kriješ, idi na https://takeout.google.com i skini sve svoje podatke. Okači ih na Google Drive i podeli link ka tom fajlu sa mnom/nama. Hvala.
Zrachko, mešaš babe i žabe. Ima podataka koji treba da ostanu samo tvoji, npr. kreditne kartice, nalozi, slike i sl. Ali stvari koje mogu da se upotrebe za opšte dobro, ma čak i za marketing, čemu paranoja. Recimo, podržavam video nadzor. Ali u privatnoj režiji. Svaki lokal/kuća/stan da može da snima i ispred svog praga. Da je zakonski omogućena u automobilima. Ne kao što je predlog zakona kod nas.

Kao što ti tumačiš moj post iz svog oblikovanog mišljenja u glavi (fanatičnog) isto ja tako tumačim tvoj.

5. Marketing - ne želim da se plasiraju oglasi tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
Ja apsolutno želim takve oglase. Zato obično i dam saglasnost. Što se tiče prikupljanja podataka za upotrebu u marketingu, apsolutno podržavam. Kada odem na neki sajt, želim da mi plasira reklame u mojim sverama interesa. Znači, neću reklame za tampone, uloške i ostale ženske proizvode za higijenu. Neću da mi izbacuje za alkoholna pića reklame, već hoću da vidim reklame gaziranih pića (što isto nije dobro al ajde). Neću reklame za XBox, hoću da me obaveštava o ponudama za Sony Playstation i igrama za njega. Itd. Koliko puta sam nešto pazario jer sam dobio reklamu oblikovanu za mene. Zadnji primer preplata za PS Plus Premium. Popust od 40%. Meni top ponuda. Uzeo ja i par drugara.

6. Navigacija - postoje offline mape i aplikacije koje ne šalju lokaciju vlasniku aplikacije ili bilo kome drugom. + pogledaj gore šta sam napisao.
Da li stvarno misliš da ću u 2023. godini da koristim offline navigaciju ako imam mogućnost online. I šta ti to skriva offline navigacija. U modernim automobilima GPS uređaj čuva kretanje automobila čak i mesecima unazad. Znači praćen si preko GPS signala. Ali zato kad si offline i samo na GPS gubiš mnoštvo opcija. Informacije o gužvama ili radovima na putu, imaš dosta manje POI (points of interests). Ja kad sam offline na google maps, ne mogu u Solunu da kucam Jumbo i da mi izbaci sve objekte Jumba na mapi. I šta mene brine što je google dobio info da sam tražio prodavnice Jumba, H&M, Waikiki. I posle mi plasira njihove reklame. Nemam pare za Moncler, Replay i sl. jake brendove i ne želim da mi njihove reklame iskaču.

7. Messenger-i mogu da funkcionišu i korisnici da ih koriste bez da šalju privatne podatke kompaniji koja ga je napravila. Prouči Signal ili neki sličan messenger.
Pored Whats upa, Vibera i Messengera sigurno neću koristiti signal. Nemam neki poseban razlog niti radim neki tako odgovoran posao da mi tajnost to nalaže. Nemam ni ljubavnicu da bi joj slao slike ku***ća.

I sad kad razmislim, vodim baš dosadan život:) U ono malo slobodnog vremena što imam gledam serije/filmove sa ženom/porodicom. Jednom godišnje odemo na more. Sa prijateljima se družim samo na rođendanima dece, slavama i sl. Na poneko slavlje, krštenje i sl. odem preko k. Jer generalno ne volim da izlazim. Znači uklapam se u prosek. I ja sam zadovoljan takvim životom. Ako nekom baš trebaju informacije koje filmove/serije gledam neka im. Ako će da mi pročitaju poruku iz Vibera/Messengera kako se ceo nadimam jer sam ****** i popio 2L koka kole dan pre. Neka im. Možda mi pošalju reklamu za neki lekić.

Normalno, treba da čuvamo najosnovnije i najosteljivije podatke. Ali treba i uživati u životu. I ne opterećivati se glupostima. Možda sam sebičan. Možda nisam altruista kao ti, jer si samo 5 puta pomenuo u postu da ne želiš nešto zbog čega će se celokupno stanovništo špijunirati.
1. Suicid - ne želim da se samoubistva sprečavaju tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
2. Alkoholizam - ne želim da se alkoholizam leči tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
3. Abortus - ne želim da se pronalaze žene koje se odluče na abortus tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
4. Kriminal - ne želim da se pronalaze kriminalci tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
5. Marketing - ne želim da se plasiraju oglasi tako što će se celokupno stanovništo špijunirati. Postoje druga rešenja koja ne podrazumevaju vraćanje u srednji vek i odricanje od prava na privatnost.
Lepo je kad se neko brine i u tvoje ime.

EDIT: Koliko su mišljenja podeljena, vidi se po lajkovima koje smo dobili za naše postove. Skroz različiti ljudi su nas lajkovali.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kada bi se to prikupljanje podataka zaustavilo na plasiranju proizvoda za koje postoji najveća verovatnoća da ćemo ih kupiti ne bih imao ništa protiv. Ali mi govorimo o ljudima, ljudskoj rasi, najvećim ekspertima da stvari pretvore u... Mi smo jedina vrsta u istoriji koja pored uništavanja celokupnog ekosistema planete ima odlične izgleda da i samu sebe uništi. Koliko je moguće zaštiti svoju privatnost u današnjem svetu gde se sve snima, beleži, pamti, upoređuje, klasifikuje? Eto u onim videima koje je OP postavio se preporucuje da se koriste ove ili one aplikacije, ovi ili oni email klijenti jer jedni su sigurniji a drugi nisu. Ko to garantuje i na osnovu čega? Kako bilo ko može da garantuje da se informacije koje delimo na bilo koji način online negde ne skladište i neki od AI-jeva za koje ćemo čuti za koju deceniju to ne upoređuje i određuje od koga je na osnovu, recimo, načina na koji je napisano?

Iako i sam ne dajem pristanak za raznorazne kolačiće i tracking verujem da to apsolutno nema nikakve veze, običan placebo, ali eto, ne dam.
 
Samo prebacis mozak u monetarni mod i sve stvari postaju kristalno jasne.
 
Kad ne daš pristanak samovoljno, onda te brani sistem, ne moraš sam da se braniš.
E sad - kad postane upitno kakav je to sitem i shvatiš da je najbolje da se braniš sam - onda ti ostaje da smisliš neki vid zaštite.
Danas da bi se efikasno branio ostaje ti anonimnost - na koju sve manje imamo prava i kriptografija - za čije korišćenje moraš biti malo iznad prosečnog korisnika kompjutera / telefona / IT tehnike.

Gde se ja ne slažem npr. sa korisnikom @blue je da ja nemam ništa protiv da budem deo istraživanja ako sam ja zainteresovana strana. Ako nisam - dalje od mene!

Drugim rečima, to što njemu odgovara - ne mora isto tako da odgovara i meni. Ja mogu da imam svoje razloge, mogu da budem malo bolje informisan ili kako bi kensl-kultura nazvala: paranoičan, ali daj meni da ja odlučujem šta ću da radim sa onime nad čime sam ja vlasnik / za šta ja odgovaram. Moje ime, moje kretanje, moje mišljenje - moja svojina sve dok ja dobrovoljno to ne objavim...
 
Evo recimo primer jedan poznanik koji radi kod poslodavca sa preko 2.500 zaposlenih u Srbiji dobili danas anketu o korišćenju prevoza i iskorišćavanja prava za nadoknadu da popune na sajtu koji nudi besplatno postavljanje anketa. Medju traženim podacima je i adresa stanovanja kao i ime, prezime i interna šifra za logovanje u program no kako HR služba u tom mailu nije obavestila o tome na koji način sajt za ankete obrađuje podatke na co.uk domenu je znaci NonEU GDPR se primenjuje je za polje adresa upisao - podatak imate u HR fajlu. Znači I poslodavci koji bi trebali da paze na curenje ličnih podataka svesno instrujisu zaposlene da zaposleni podatak o adresi stanovanja koji je ličan i osetljiv podele takvom sajtu. Još se ta firma se pohvalila punom implementaciju data loss zaštite pa ovaj potez je bas bas upitan.

Svakako treba paziti kome i kakvi se podaci plasiraju i daju svojevoljno, jer je privatnost vrlo važna i ne treba da mnoge strane znaju o nama.
 
Mene najviše nerviraju osobe koje uzmu smartfon u ruke i onda triupuju o praćenju, teorijama zavere i sl. i potroše sate i sate spremajući neki vid zaštite. Samim tim što koristite smartfon, pristali ste na svakojake vrste monitoringa i odrekli ste se stoprocentne privatnosti. Sve ostalo je palamuđenje na tu temu.
Već smo pričali o ovome. Osim što privatnost nije on/off (1/0) već i sve što je između pravi razliku, takođe, postoje telefoni (sistemi) koji nemaju svakojake vrste monitoringa, već su u rangu nokie 3310. Ili zapravo bolje. U najmanju ruku, prosečan korisnik iPhone-a je u boljoj poziciji od prosečnog korsinika Androida. Eto toliko je lako.
Ja lično uvek uključim lokaciju i u većini slučajeva dam pristanak na praćenje mojih aktivnosti, cookies i sl. Pa zar treba da se logujem na Facebook i da mi iskaču reklame za tampone i uloške. Dovoljno mi tog na TV-u. Ovako dobijam ponude sa ALiExpress, Gigatron i sl. ponuda tehnike.
Vidiš, ima i ljudi koji ne koriste Facebook i ne gledaju nikakve reklame. Ni za uloške ni za AliExpress. Takođe, postoje i drugi načini da se ditribuiraju reklame, bez ugrožavanja privatnosti
Na fonu mi je uvek uključenja aplikacija, a žena i ja imamo uključen međusobno location sharing. Tako da ona zna, a zna i Google (timeline) uvek gde se nalazim...
....
Suma sumarum, u današnje vreme treba da se brinu kriminalci, razne vrste ljudskog šljama (pedofili i sl) pa čak i neko ko je inače ok, a napravio je nešto loše. Tipa zgazio pešaka pa pobegao (koliko hoćeš). Ne vidim da običan narod treba da se brine previše.
Upravo tvoj primer dokazuje da ne treba da se brinu kriminalci (posebno oni bliski administraciji), već obični ljudi, tj. ti, devojka sa pešačkog, žena sa rampe itd. Jer i bez svih ovih mera za narušavanje privatnosti, postoji više nego dovoljno načina da se ozbiljan kriminal spreči. Tako da priče kako je sve to za naše dobro i da ćemo zato biti bezbedniji ne vrede ni pet para.
Suma sumarum, ukidanje privatnosti očigledno ne služi da bi tebi i meni bilo bolje već da bi nekim zlonamernim ljudima bilo bolje i/ili da bi tebi i meni bilo gore.

E sad da pređemo na drugu opciju, kada zlonamerni akter nije država, već neki pojedinci. Kažeš svejedno ti je ko šta prikuplja, sve uvek uključeno, itd. Ti imaš 50 aplikacija sa ko zna koliko trekera, koji dalje dele podatke koje sakupe. Evo ti jednog prikaza ko šta i koliko uzima i koliko deli sa drugima:

Da počnemo od najbanalnije stvari - kada su ljudi postovali na fejsbuku fotografije sa letovanja u Egiptu, pa lokalni lopov dobije potvrdu da je stan prazan. Ali zamisli da hiljadu ljudi u svakom trenutku ima pristup svim tvojim podacima. I da zna da tvoje dete svakog utorka u 17h ide u poslastičarnicu u ulici Janka Jankovića br. 3 i kupuje sladoled. Ili da će u aprilu biti u Budimpešti na ekskurziji, gde će 2. dana posetiti muzej umetnosti. Vidiš, neko zlonameran (tj. degenrik kako kažeš) nema potrebu da koristi telefon da dobije informacije koje traži, može da plati nekom nesrećnom administratoru jedne od stotinu kompanija koje znaju sve o tebi. Ili da kupi na crnom tržištu, pošto je svaka veća kompanija imala bušan sistem i curenje (tvojih) podataka. Ili je možda sam administrator neke od tih firmi takav degenerik. Sad, možemo da kažemo da je mala verovatnoća za to, i da neće to meni da se desi. Ali to kaže apsolutno svako ko sedne pijan za volan, stavi dete na traktor, ne drži opasnog psa kako treba... pa opet svaki dan čitamo kako je nekoga ubio pijani vozač, pas izujedao dete i sl. Ajde da verujemo Guglu, Amazonu, Majkrosoftu, ali šta ćeš sa web3tech kompanijom koju je neki Bugarin registrovao na Maldivima. A najgore je što mi se čini da je baš Amazon imao slučaj da je bivši admin pristupao sistemu jer je znao koje mašine nisu ažurirane (ostale su bušne).
I treba izvagati. Do koje mere zaštita privatnosti treba da utiče na zaštitu ljudi. Ako je neko bolesni degenerik, i ima dokaza o tome na netu. Treba to iskoristiti protiv te osobe.
A šta ako nema dokaza na netu, već samo u njegova 4 zida, kao što je uglavnom slučaj? Hoćemo li da dozvolimo državi ili privatnoj firmi da u svaku spavaću sobu stavi kamere? I onda će svaki zločin biti otkriven? Ne mora niko ni da nadgleda, imamo AI, pa će on proceniti da li i koliko maltretiraš ženu ili decu. Ajde ti prvi stavi kameru u svoju kuću i pošalji nam na PM adresu da gledamo šta radiš, koliko si kole popio, kakva ti je porodica... a ja ću odmah posle tebe. Zvuči malo jezivo, zar ne? E pa to se vrlo lako može desiti ako ne paziš koje su ti aplikacije na telefonu, kakav robot usisivač kupuješ, kakve pametne uređaje imaš, itd. S tim što to ne prate normalni ljudi sa bench foruma, već ko zna ko tamo po dalekom istoku i dalekom zapadu. A možda postane i javno dostupno
A imamo i slučaj da je pitanje dana kada će neko tvoj radi prisvojiti kao svoj, ili ga iskoristiti da zaradi na njemu
Sreća naša pa je najgora kompanija na svetu otvorena po tom pitanju, ali pošto malo ko hoće da plaća to đubre, instaliraće "besplatnu" aplikaciju koja radi isto to.

Svako od nas ima potpunu privatnost u svoja četri zida. Van toga ne vidim da je neophodna.
Svako od nas ima slobodu govora u svoja 4 zida, ne vidim da je van toga neophodna. Svako od nas ima pravo na učenje u svoja 4 zida. Svako od nas ima pravo na kretanje u svoja 4 zida, itd.
E sada, ono bitnije od svega gore navedenog. A to kakva nam je država. To je polemika za drugu temu. Garancija za zloupotrebu svega što sam naveo ne postoji ni u poptuno demokratskim državama. O tome kakva je naša ne bih da zalazim. Svako ima svoje mišljenje.
Svako ima svoje mišljenje ali u ovom slučaju to nije stvar mišljenja nego činjenica. U nekim sistemima su zakoni koji garantuju ove slobode bolji u nekima gori. I kao što možemo da vidimo, odricanje od privatnosti ne garantuje veću sigurnost.

Rekao bih da potpuno pogrešno shvataš problem. Jer da su zabranjeni (nekontrolisani) E2EE servisi (kao što je slučaj u Kini ili se gura u Australiji) i da se svi sadržaji nadgledaju (ili im se može pristupiti naknadno), ne bi u problemu bili kriminalci. Jer, verovao ili ne, upravo su kriminalci ti koji krše zakon i oni bi u tom sluačaju našli način da komuniciraju bezbednije (ipak je enkripcija "samo" matematika i ne može se ukinuti). U problemu bi bili "samo" ljudi kojima su ugrožena osnovna prava. I borba za pravo na privatnost je pre svega borba za kontrolu svojih privatnih podataka. Tj. da svaki pojedinac odlučuje šta i kome želi da deli.
Kažeš nisi altruista. Ali recimo da si ti taj koji brine o sebi i porodici (sitnoj deci, zdravlju, dragocenostima...) i da odlučiš da koristiš bolje servise i ne deliš informacije šakom i kapom. Međutim, tvoji prijatelji, prijatelji tvoje žene ili dece nisu takvi. Oni i dalje sve postuju na fejsbuk, kupuju sumnjive pametne naprave, ne gledaju gde ostavljaju adresu i br. telefona... U tom slučaju ti si istovremeno meta svih hipotetičkih slučajeva prethodno navedenih, ni kriv ni dužan. Zato je neophodno da ljudi shvate rizike koje online servisi i uređaji nose sa sobom.

...Eto u onim videima koje je OP postavio se preporucuje da se koriste ove ili one aplikacije, ovi ili oni email klijenti jer jedni su sigurniji a drugi nisu. Ko to garantuje i na osnovu čega? Kako bilo ko može da garantuje da se informacije koje delimo na bilo koji način online negde ne skladište i neki od AI-jeva za koje ćemo čuti za koju deceniju to ne upoređuje i određuje od koga je na osnovu, recimo, načina na koji je napisano?

Iako i sam ne dajem pristanak za raznorazne kolačiće i tracking verujem da to apsolutno nema nikakve veze, običan placebo, ali eto, ne dam.
Uglavnom se lako može proveriti. Posebno kada je reč o FOSS programima. Takođe, npr. iPhone šalje oko 0,5 MB dnevno u centralu, a Android oko 4 MB. Ili je Apple smislio neverovatan algoritam i protokol za kompresiju i transfer podataka, ili jednostavno uzima manje korisničkih informacija.
 
Pozdrav ljudi, treba mi neki savet oko koriscenja nekog od najboljih browsera (ako ih imas) kako bi koliko toliko sakrili neke nase podatke. E sad, ne znam da li neki od browsera mogu da sakriju IP adresu ili ne. Zbog tih informacija koje ne znam sam i odlucio da pokrenem ovu temu da vidim sta ce reci korisnici foruma koji imaju iskustva.

Citao sam nesto malo na ovom sajtu: https://www.privacytools.io/private-browser da su Tor i LibreWolf kao medju boljim browserima za privatnost.
 
Ne sakrivaju browseri IP (mada ima Safari u MacOS preko iCloud Relay), za to ti treba VPN (Mullvad npr). Od browsera: LibreWolf, Mullvad browser, Brave. Ono sto ih izdvaja jeste sto odbijaju fingerprinting (za Brave nisam siguran). Ukljuci i Mullvad-ov DNS over HTTPS. Sun Knudsen-ov kanal je dobar. Zavisi koliko hoćeš da ideš u dubiozu.
 
Pozdrav ljudi, treba mi neki savet oko koriscenja nekog od najboljih browsera (ako ih imas) kako bi koliko toliko sakrili neke nase podatke. E sad, ne znam da li neki od browsera mogu da sakriju IP adresu ili ne. Zbog tih informacija koje ne znam sam i odlucio da pokrenem ovu temu da vidim sta ce reci korisnici foruma koji imaju iskustva.

Citao sam nesto malo na ovom sajtu: https://www.privacytools.io/private-browser da su Tor i LibreWolf kao medju boljim browserima za privatnost.
Пробај Librewolf. Oдличан браузер.
 
Brave je baziran na Chrome-u и много је лошији по питању приватности.

Ne nije, ne lupajte napamet. Brave je baziran na chromiumu, velika razlika. I po pitanju privatnosti je svetlosnu godinu ispred chrome. Nudi gomilu podešavanja privatnosti, za šta recimo u drugim pregledačima treba da instaliraš dodatke. Zovu ih "štitovi" i oni blokiraju praćenje, "otiske prstiju", reklame.... Zatim koristi tor kada koristiš privatnu sesiju da sakrije tvoju IP adresu, i koriste svoju "mašinu" za pretrage, umesto google, tako da su i pretrage privatnije jer ne sakuplja podatke kao google što to radi.
 
Ne nije, ne lupajte napamet. Brave je baziran na chromiumu, velika razlika.
Стани мало.
Chromium je измислио Гугл (a такође и учествује у његовом развоју), па што се тога тиче како су га направили, толико и даје приватности. У сваком случају много мање него FF.
Firefox има много више подешавања него што ће један корисник на Chrome базираним браузерима икада имати, барем што се тиче приватности.
I po pitanju privatnosti je svetlosnu godinu ispred chrome. Nudi gomilu podešavanja privatnosti, za šta recimo u drugim pregledačima treba da instaliraš dodatke.
Firefox нуди на основу about:config много ручно подесивих опција што једноставно не можеш све подесити у Chrome базираним браузерима све и да хоћеш.
Ko воли нешто слично Crome based браузерима, може да крене са Ungoogled chromium, aли опет имамо један проблем - не може се подесити у детаље као Firefox.
Ево да те питам конкретно
Firefox - about:config
Moгу ручно да подесим нпр:
First party isolate
Telemetry
Network referer origin (и остале реферер податке)
Referer header, Referer trimming policy
Cookie подешавања
итд.
Шта од овог може да се подеси у Chrome based браузерима и како ?
Taчније речено, колико податка од оног што радим иде директно у Гугл ? Где могу да видим та подешавања и да их искључим ? Не мислим када користим google претрагу, већ у FF може да се искључи комуникација FF са произвођачима FF браузера.
Ne sakrivaju browseri IP (mada ima Safari u MacOS preko iCloud Relay), za to ti treba VPN (Mullvad npr).
Апсолутно се слажем.
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno