Šta je novo?

Oglasi u Nemackoj

To je isto kao paypal goods and services samo je fee manji. Dogovoris se sa prodavcem, on prihvati, posaljes zahtev, potom saljes novac i novac ostaje kod posterednika sve dok ti ne dobijes artikl, ukoliko je sve okej odobris isplatu i to je to.
 
  • Like
Reagovanja: cof
ako dobro razumem onda ovaj nacin sigurno ima prednost u odnosu na bank transfer?
 
Ukoliko je ovaj postupak iznad ispravan zasto bi onda izbegavali da placamo karticom ?
Ti si jedan od primera zabune koju su stvorili nasi "iskusni trgovci".
Nasi trgovci kazu: trazi bankovni racun od prodavca da mu direkt uplatis, to je najbolje, zaobidji sve ostale opcije, sto je glupost naravno.

U tvom slucaju si siguran jer placas preko Safe Buy opcije ponudjene direktno od ebay-a, gde ti uplacujes prvo OPP (sadasnja sigurna platna platforma za ebay, nekada je to bio PayPal).
Kako ces placati prema OPP je totalno nebitno - preko PP, Klarna , Visa, Master tj sta ti ponude i biraj sta ti vise odgovara tj gde manje deru, ti si osiguran od strane OPP, koji ce kada potvrdis prijem i ispravnost artikla isplatiti novac prodavcu.

PayPal potezes kada nema Safe Buy opcije, mada kako su krenuli, bice ovo polako Amazon za polovne stvari jer ce OPP sistem oterati prevarante jer nema para bez potvrde kupca.

Pregledao sam neke starije oglase koje sam dodao u "Prati" i vidim da su svi izmenjeni na "Safe Buy", sto je odlicno.
Sigurno nije bilo toliko prevara cim se toliko forsira...
 
Ti si jedan od primera zabune koju su stvorili nasi "iskusni trgovci".
Nasi trgovci kazu: trazi bankovni racun od prodavca da mu direkt uplatis, to je najbolje, zaobidji sve ostale opcije, sto je glupost naravno.

U tvom slucaju si siguran jer placas preko Safe Buy opcije ponudjene direktno od ebay-a, gde ti uplacujes prvo OPP (sadasnja sigurna platna platforma za ebay, nekada je to bio PayPal).
Kako ces placati prema OPP je totalno nebitno - preko PP, Klarna , Visa, Master tj sta ti ponude i biraj sta ti vise odgovara tj gde manje deru, ti si osiguran od strane OPP, koji ce kada potvrdis prijem i ispravnost artikla isplatiti novac prodavcu.

PayPal potezes kada nema Safe Buy opcije, mada kako su krenuli, bice ovo polako Amazon za polovne stvari jer ce OPP sistem oterati prevarante jer nema para bez potvrde kupca.

Pregledao sam neke starije oglase koje sam dodao u "Prati" i vidim da su svi izmenjeni na "Safe Buy", sto je odlicno.
Sigurno nije bilo toliko prevara cim se toliko forsira...
Jedini koji pise gluposti si ti. Lepo sam napisao, bar 3x, da ukoliko prodavac prihvata opciju goods and services ili ebay kl safe pay da se to koristi, ogromna vecina ne prihvata vec hoce samo f&f. Ali izmedju f&f i bank transfera, da se uvek ide na bank transfer. Zaista nije teska informacija za obraditi
 
Čitam i ne verujem. Koliko gluposti na jednom mestu.

PayPal je jedini koliko-toliko siguran način plaćanja, tačka. Samo zato što postoji mogućnost da se novac povrati, bez obzira gde je novac otišao i na čiji račun, tačka.
Plaćanje nekome na račun je mačka u džaku. Jednom kad izvršiš plaćanje i pare legnu na račun, mogućnost da povratiš novac je na nivou statističke greške, tačka.

Nažalost, sve je više prevaranata na stranim oglasima i to je fakat. KupujemProdajem je smešan sa prevarama za njih.
Skoro svaki oglas gde se nešto prodaje dosta jeftinije od sledeće najpovoljnije ponude je 99% prevara.
Evo primer plaćanja na račun u Holandiji, pa sledi obrazloženje:

Primer.jpg

Dakle, naleteo sam na oglas na Marktplaats-u (holandski KupujemProdajem) za polovan perač pod pritiskom Karcher K7 u prilično dobrom stanju, pa pošto mi je trebao za pranje terase, odlučio sam da ga kupim. Prepisku vidite iz priložene slike. "Prodavac" je tražio 180e, ja sam mu ponudio 150e, on je pristao i razmenili smo podatke za transakciju.
Kao što vidite dao mi je bankovni račun (u ABN AMRO banci) na koji da uplatim novac i ja sam to učinio u 19:55.
U 22:45 sam dobio poruku (od vlasnika naloga) koja u prevodu znači:

Neko je koristio naš nalog da prevari ljude sa ovim oglasom. Trudimo se da ovo poništimo što je pre moguće. Zato nemojte prenositi novac ako se to od vas traži.
Izvinjavamo se zbog neprijatnosti, ali ne možemo ništa da uradimo povodom ovoga.

Oko 23:00 sam prijavio banci prevaru i da sad ne bih ponovo pisao suštinu odgovora koji sam dobio, @DukeLander je srećom to obrazložio umesto mene:)
Placanje sa racuna na racun je nesto najgore sto mozes uciniti jer u momentu kada pare legnu na racun, dovidjenja.
Samo sudski nalog moze da vrati pare u slucaju prevare. Ako pare nisu legle tj u transferu su, mozes nazvati banku i stopirati prenos pozivajuci se na prevaru.
Ove price "imam ime i racun-tuzicu" su za zabaviste jer kao prvo, tuziti iz Srbije nekog u Nemackoj za neke (po nemackom standardu) mizerne cifre... da, kako da ne... Kao drugo, i da imate blizanca, rodjaka, drugara sta vec u Nemackoj pa da on tuzi u vase ime - bice izbacen iz svake advokatske kancelarije jer niko nece da se cima za tako mizerne cifre, no postoje online advokati (to vam dovoljno govori) koji mogu donekle pomoci na papiru, u realnosti nece.
Advokati ce se cimati samo u slucaju da imate kao i ja Rechtsschutzversicherung aka pravno osiguranje, gde ne placate advokata vec on naplacuje usluge preko osiguravajuce komore te mu se itekako isplati da se cima ma koliko sitna cifra bila. Inace su advokatski troskovi ovde enormni, zato i postoje ovakva osiguranja.
Posle ovoga ostala mi je mogućnost da prijavim policiji, ali i tu bi naleteo na tarabu, što je takođe @DukeLander obrazložio:
ako uplatis nekom na racun manje od 1000€ da on zakonski ne podleze nicemu?
Jedino ato mozes je privatna tuzba?
Policija neće mrdnuti prstom za mojih 150e, što dovodi do toga da sam ladno izvisio.

Da ne bi više pametovali, obrazložiću vam prevaru:

Prevarant je hakovao nalog legalno registrovanog lika na Marktplaats-u koji je dugogodišnji korisnik ovog oglasnika (7,5 godina) i koji trenutno nije imao ništa oglašeno, a pri tome je imao 100% pozitivne ocene. Na njegov nalog je postavio oglas za Karcher i na taj način upecao mene koji sam, naravno, pre upuštanja u kupovinu proverio ocene vlasnika naloga, od kada koristi ovu platformu, bla, bla, bla... uradio sve što je do mene i otklonio sve sumnje. Nakon toga sam odlučio da ga kontaktiram i kada smo se sve dogovorili, kao što vidite, poslao mi je račun na koji da uplatim novac. Račun je otvoren u holandskoj banci u kojoj i sam imam račun i logično, s obzirom da taj podatak ne može biti lažan, odnosno ne može ga imati neko ko ne postoji, razmišljajući naivno, samo zato što sam i ranije na taj način kupovao preko oglasa i kao što se ispostavilo, imao sreće pa me niko nije prevario, prebacio sam novac sa mog na njegov račun. Novac je trenutno legao i tu je kraj.
E sada se verovatno pitate, kako je moguće da ti neko ladno da svoj legalan račun i sebe izloži mogućnosti da ga neko na taj način otkrije, uhapsi i eventualno osudi za prevaru?
Lako. Nije njegov račun (već nekog ko zaista postoji), niti je on verovatno Holanđanin i ko zna ko je i odakle je.
Znači, kako su mi objasnili, prevarant koji je hakovao nečiji nalog, hakovao je i nečiji bankovni račun (login za internet banking, broj računa, kreditnu karticu, PIN...), verovatno putem fishing-a ili nekom drugom metodom, tako da je imao kod sebe sve spremno za prevaru. Pretpostavljam da je imao više spremnih računa i verovatno birao one čiji je račun bio prazan (znači ne koristi ga često) ili nisu momentalno imali novac na njemu. Dakle, pitam ja banku, pa dobro kad je novac legao na taj račun, morao ga je prebaciti na svoj, postoji trag?
Ne, ne, u roku od 5 minuta digao ga je preko bankomata u Poljskoj, a i da ga je prebacio u recimo Nigeriju, mi tu ne bismo mogli ništa, pogotovo za 150e.
Da stvar bude bizarnija, prevarant je sutradan ponovo postavio isti perač, naravno druge slike (zajebo se jer je na tim novim slikama u pozadini bio parkiran automobil sa belim tablicama, a u Holandiji su žute, pa sam vrlo brzo provalio) sa istom početnom cenom od 180e, što potkrepljuje moju pretpostavku da ima više nečijih naloga i bankovnih računa. Naravno, taj oglas sam takođe prijavio na Marktplaats-u kako bih sprečio da prevari još nekoga i ubrzo dobio poruku da je nalog blokiran. Očigledno, on će nastaviti da operiše i dalje (pošto je sada ispao glup jer je postavio isti predmet i cenu za prodaju, zalepio se za jebeni Karcher) sa nekim drugim oglasima, gde ga neće lako uočiti i preveslati još nekog.

Eto, prosto ko pasulj i ne zanosite se više glupostima da je bank transfer siguran, ne izigravajte psihologe i ne pametujte, jer ukoliko ste imali dobra iskustva, imali ste samo sreće, tačka.

Tako da stojim 100% iza svega što je napisao @DukeLander i sve ostalo je besmisleno.
 
Poslednja izmena:
Slažem se, permutovao sam pri kucanju, pa umesto “jedan od”, napisao sam “jedini”:)

Naravno da ima još načina, recimo mi u Holandiji imamo iDeal (čak i na Marktplaats-u ga 70-80% prodavaca prihvata, dok ostali prodajni lanci i kompanije skoro 100%), takođe posrednik pri plaćanju, peko koga sam uspeo da vratim novac za paket koji mi nije stigao i sl. “safe buy“ načini plaćanja. krastavac, uzimaju malo veći procenat, ali ipak imaš neku sigurnost da ako nešto krene naopako, možeš da im se obratiš i otvoriš dispute, pa nek oni jure svog klijenta tj. prodavca, tako da me ne zanima kome su i gde su pare otišle.
Obećao si “safe buy”, e onda batice, vrati ti meni pare, pa se vi jurite.:)

No, nebitno, suština je da nikako ne treba pristajati na bank transfer, sem ako ne znaš kome plaćaš ili si u duši kockar.;)
 
Pregledao sam neke starije oglase koje sam dodao u "Prati" i vidim da su svi izmenjeni na "Safe Buy", sto je odlicno.
Sigurno nije bilo toliko prevara cim se toliko forsira...
Kod nekih stoji Safe Buy ali kad im daš ponudu preko te opcije, oni šalju poruku kako ne znaju o čemu se tu radi, pristali su na tu opciju plaćanja ali ne znaju kako se koristi. Danas sam imao takav slučaj, ja pitam pa kako da platim, kaže može paypal, pitam može li paypal service, kaže može naravno. Tako da ne verujem da je cilj prevara već čovek jednostavno uopšte nije upoznat kako safe pay funkcioniše.
 
Nadjem jedan jedini Safe Buy 9900 i to ES primerak.
Trazio covek oko 260€, dok ostali svi preko 300 i samo PP F&F ili banka.
Ponudim coveku 200, pristane. Sa isporukom i Safe buy 214€.
Safe buy, Klarna uplata, pare stojale kod OPP dok nije danas stigao, isprobao, sve ok, potvrdio da je stiglo i da je ok, pare prebacene prodavcu.
Ni jednu poruku nisam razmenuo sa prodavcem.
 
  • Like
Reagovanja: cof
I meni se to dešavalo, da ne razmenim ni jednu jedinu poruku sa prodavcem. Ponudim neki iznos na safe pay, čak solidno niži od postavljene cene na oglasu, oni pristanu, pošalju, sve ok. Doduše bili su iznosi do 100 evra.
Ono što je kod njih drugačije nego kod nas na KP npr, je to što su prilično "popustljiviji" po pitanju cena. Ne svi naravno, ali ja sam nailazio na popriličan broj. Evo tvoj primer, da neka stvar ima cenu na KP oko 300 evra a neko to isto oglasi na 260, ma znaš kad bi ga ti kupio na 200, ne bi ti prodao nema šanse, držao bi ga pola godine na oglasu ako treba. Čal ga i u startu ne bi oglasio na 260, jer kod nas većina stvari ima približno istu cenu na oglasu, jedino ako mu je baš hitno...
Ja sam kupio Caldigit pro dock, ostali na Ebay Kleinanzeigen bili 200 i više, ovaj moj 160, ja ponudim 100 i čovek pristane...
Da li je u pitanju to što imaju veći standard pa im tih par desetina evra ne znače mnogo, mada poznavajući njihov mentalitet prilično cene novac i ne rasipaju se bespotrebno...
Ili ipak od novca više cene svoje slobodno vreme pa ga ne žele gubiti na razne preprodavce na oglasima i njihove ponude, odgovore na suvišna pitanja itd...
 
Isto je i na nasim oglasima samo ekstra brzo nestane pa ne vidis.
I ja sam bio kupio gitarsko Boss Katana 100 sa sve pedalama i kablovima, novo 600 bilo, covek oglasio full pakovanje, racuni i par meseci staro za 360. Mislio 100% prevara jer ispod 450 nisam video.
Ponudio 300, kaze nosi za 320. Tada nije bilo Safe buy.
Rekoh dolazim sa kesom. Ako moze, kada dodjes na PP f&f. Moze.
I stvarno, pojacalo savrseno. Kaze bio sam prvi koji se javio a on je hteo da se oalobodi sto pre jer mu nije leglo, hoce lampasa.
Jednostavno sam imao srece. Ali posto sam godinama sa nemcima i imamo u firmi preko 120 zaposlenih, svasta videh kod kolega kako su ljudi prolazili i uvek je bio problem preko racuna i f&f. I to vecina nemci, sto me cudi, mislio sam da su obazriviji narod.
Zato rekoh, svugde je to isto...
 
Jednostavno sam imao srece. Ali posto sam godinama sa nemcima i imamo u firmi preko 120 zaposlenih, svasta videh kod kolega kako su ljudi prolazili i uvek je bio problem preko racuna i f&f. I to vecina nemci, sto me cudi, mislio sam da su obazriviji narod.
Zato rekoh, svugde je to isto...
Ima i ovde ljudi koji su obazrivi ali retko kupuju polovne stvari, nemaju iskustva, misle da ako su oni pošteni da su svi takvi... I onda lako nasednu.
Tako da si generalno u pravu za ovo što kažeš da je svugde isto...
 
od nekih stoji Safe Buy ali kad im daš ponudu preko te opcije, oni šalju poruku kako ne znaju o čemu se tu radi, pristali su na tu opciju plaćanja ali ne znaju kako se koristi
Cisto info radi:
Hocu da prodam neke stvari i hocu preko Safe buy.
Ali pri postavljanju oglasa nema nigde navedena opcija.
Morao sam u posebna podesavanjanda udjem, gde posebno zahtevas SB opciju, koja te navodi na OPP platformu (koja je btw uzas), gde moras da predas sve relevantne podatke, sve je lepo objasnjeno kako funkcionise i sada cekam potvrdu tih podataka koja ce stici u roku od 24h.
Znaci prodavac nema sanse da ne zna sta je to...
 
  • Like
Reagovanja: cof
A i ti ga pretera bas 600e novo, Boss katana 100 mk1 za 300e, taj ti je lepo naplatio. Boss Artist moze da bude toliko.
Boss Katana 100w Mk1 je kostalo novo oko 300ak evra, znam jer sam 50w (dvoumio se izmedju 100w i 50w) novo platio oko 220e kod Thomana ili Muziker pre neku godinu, bas koji mesec pre nego sto je izasla mk2 serija..
Inace MK2 je trenutno 399e. istestirao ga bas pre 2 meseca uzivo kod Thomanna i nisam nesto preterano odusevljen bio
 
Mk2 Yoji... Sa pedal setom. Tada je cena novog kompleta bila 600€. Vec smo imali raspravu na ovu temu, zaboravio si...
Enivej, na moj prethodni post:
Screenshot_2022-04-25-17-40-23-13_79630ed4e52e7e7c130b5af9edf154ce.jpg
 
Eto, nije proslo ni 20 min od postavljanja oglasa, vec mi se javlja lik koji trazi moje podatke i banku, kako ce on da salje eBay kurira (jos kada bi postojalo to) i da predam sutra doticnom kuriru a on ce u medjuvremenu da plati i artikal i slanje (?) preko banke.
Eto, nisu samo prodavci prevaranti...
 
Cisto info radi:
Hocu da prodam neke stvari i hocu preko Safe buy.
Ali pri postavljanju oglasa nema nigde navedena opcija.
Morao sam u posebna podesavanjanda udjem, gde posebno zahtevas SB opciju, koja te navodi na OPP platformu (koja je btw uzas), gde moras da predas sve relevantne podatke, sve je lepo objasnjeno kako funkcionise i sada cekam potvrdu tih podataka koja ce stici u roku od 24h.
Znaci prodavac nema sanse da ne zna sta je to...
Aha, nisam znao ovo, mislio sam da po nekom automatizmu postoji ta opcija.
Znači, ako kaže da ne zna za tu opciju, pravi se lud :)
 
Ne pravi se lud vec laze. Sve sto ima veze sa online placanjem u Nemackoj, ide preko verifikacija, nema one click sistema.
 
Ovo što si opisao je već neko vreme aktuelno na kupujem prodajemu Srb, isto šalju kurira, plaćaju preko lažnog sajta ili šalju linkove gde ti unosiš svoje podake da primiš novac (uneseš br. kartice i kod). Znači globalno idu takve prevare. Trebalo bi da ima otvorena tema za taj sajt da se upozoravaju ljudi šta se sve dešava, a ne da se otvara pojedinačna tek kada neko bude prevaren.
 
Cisto info:
Lovio neke stvari i iznenadio sam se koliko potvrdjenih pokusaja prevara ( kada se javi ebay da je blokirao korisnika) sam imao u par nedelja.
Postavi se jeftinije, ima i safe buy opcija, posaljes upit i stize zahtev za PP f&f ili uplata na racun...
Naravno odbijem, hocu SB opciju, nema odgovora i posle par sati stize obavestenje za blokadu naloga i da obustavim bilo kakve transakcije ako sam ih imao.
 
Ja sam kupio dosta stvari na Ebay-kleinanzeige ali samo sigurna kupovina ili licno.
Bez problema ide ako prodavac pristane na sigurnu kupovinu,placas neki euro vise ali je sigurnije.
Kao sto su gore neki i napisali za tu vrstu placanja....macka je uvek u dzaku dok je ne izvadis :)
 
Искрено не знам како сте успели нешто да купите. За ова два месеца за 60% продаваца, које сам контактирао, у току дана би добио поруку од ebay-kleinanzeigen.de да им је суспендован налог. Додатно неких 20-30% продаваца никада не одговори. А са овим са којима се и договорим и платим (PayPal Buyers protection) после пар дана се појави у PayPal-у да је одрађена рефундација.
Када PayPal одради рефундацију плаћања, колико времена прође док та средства поново буду расположива (на кратици)?
Питам зато што Интеза та средства држи месец и по блокирана (ваљда је то законски максимум). Како је код осталих банака?
 
Pozdrav svima

Preko drugara koji je u Njemackoj, paypalom FF opcija ( koju je zahtevao prodavac ) smo uplatii novac za zvucnik, i klasicna prevara, nema vise odgovroa a ni zucnika, drugar je prijavio sve Ebay kleinanzeigen, dobio je odgovor nakon par dana da je prijava zaprimljena i da je u obradi. Kakve su sanse da se vrati novac ( 230 eu ), da li je neko imao slicna iskustva pa da podeli koji savet ?

I da li se moguce registrovati za nas iz Srbije ili Bosne, cisto da dogovaramo cenu itd ( da ne cimam drugara za sve ), trazi broj i SMS code ? Kako tu registraciju izvesti ?
 
Ebay kleinanzeigen je klasicni nemacki oglasnik kao nas KP
Nije mi jasno sto ste tako uplacivali novac?
Tu nema zastite kao na ebayu, a prevare su moguce kao i na svakom drugom mestu
 
Pozdrav svima

Preko drugara koji je u Njemackoj, paypalom FF opcija ( koju je zahtevao prodavac ) smo uplatii novac za zvucnik, i klasicna prevara, nema vise odgovroa a ni zucnika, drugar je prijavio sve Ebay kleinanzeigen, dobio je odgovor nakon par dana da je prijava zaprimljena i da je u obradi. Kakve su sanse da se vrati novac ( 230 eu ), da li je neko imao slicna iskustva pa da podeli koji savet ?

I da li se moguce registrovati za nas iz Srbije ili Bosne, cisto da dogovaramo cenu itd ( da ne cimam drugara za sve ), trazi broj i SMS code ? Kako tu registraciju izvesti ?
Pogledaj po temi, mislim da je bilo reči da je potreban bilo koji EU broj i da ne može da brojem iz Srbije ili Bosne.

Ostalo je Bakara odgovorio.
 
@bakara Pri tome na sve načine pišu i upozoravaju da se pare ne šalju na taj način. No na greškama se najbolje uči
 
A znam, ali sam preko tog drugara kupio dosta toga, i sve je bilo ok, sem ovoga sadasnjeg problema, ipak se nadam ce ce se moci nekako vratiti pare, krastavac nje malo 230 eu :)

A ovo za registaciju znam, ali cini m ise da je prije bila fora sa ovim jednokratnim free brojevima sa neta, tako nesto cini mi se, a druga opcije je da drugar donese njemacki broj ( to je verovatno par eura )..cisto da bi njega rasteretio pregovaranja oko cene itd itd
A znam, ali sam preko tog drugara kupio dosta toga, i sve je bilo ok, sem ovoga sadasnjeg problema, ipak se nadam ce ce se moci nekako vratiti pare, krastavac nje malo 230 eu :), neki nacin mora biti sigurno

A ovo za registaciju znam, ali cini m ise da je prije bila fora sa ovim jednokratnim free brojevima sa neta, tako nesto cini mi se, a druga opcije je da drugar donese njemacki broj ( to je verovatno par eura )..cisto da bi njega rasteretio pregovaranja oko cene itd itd
 
Nemački broj je najbolja opcija, prema ostalima su uglavnom paranoični prodavci (iz proverenog ličnog iskustva). Sa tim da nemački broj mora da se registruje, koja god verzija bila.
 
Samo sto je kod svabe malo komplikovanije kupiti broj, nije to kao kod nas :)

Nego, willhaben.at, dali je i tu registacija isto sam osa njohovim brojem ili, ima li neko nalog ?
 
Nazad
Vrh Dno