Šta je novo?

Objektivi

Ili jos bolje ako si pocetnik, za Nikona kupuj samo Nikon objektive, a za Canona samo Canonove.
Pored kvaliteta i vece cene, imaces daleko manje sanse da se nerviras zbog kojekakvih gluposti, glitcheva i nekompatibilnosti, manje ces izgubiti ako shvatis da to nije to sto ti treba...
 
narode da li je neko koristio canon FD objektive na novijim telima? Recimo Canon fd 50/1.8 i da li se isplati uzeti njega ili varijantu EF 35-80/4-5.6 III...
 
Na kojim novijim? To mozes samo na milc-evima da koristis sem ako neces adapter sa socivom.

Inace od FD-a sam imao svasta nesto, najvise gotivio 50/1.4 SSC (prodat kolegi na forumu ovde za NEX) i 28/2.8.

I taj 50/1.8 mi je bio kul ali sam ga prodao zbog 1.4.
 
Paa hteo bih da uzmem par objektiva za Eos M ali u relativno jeftinijoj varijanti kako bi malo učio.A i nema se toliko keša za zabavu i mali hobi :)

Pošto imam ovaj kit obj 18-55/3.5-5.6 želim da probam taj 50/1.8 i nešto iz dela do 200mm.Vidim da ima pristojnih cena pa ću malo eksperimentisati.
Za sad sam uzeo par macro close up sočiva i ok su ali ovaj kit objektiv ima svoja ograničenja pa rekoh da krenem malo sa drugim varijantama...

s16 daj slobodno neki predlog...
 
50/1.4 bi jurio na tvom mestu. Ali iskreno pre bih uzeo M42 optiku jer ces je lakse prodati kasnije za istu cenu. Sem ako ne naleti neki FD za tipa maks 30 evra.

Sto se tice 200mm jedino bih gledao da uzmem ovo sto vec imam, to ti je Jupiter 21M. On je opet m42.

A ako hoces najjeftinije, uzmi Helios 44M bilo koji, odlicni su a kostaju maks do 1000 dinara.
 
M42..znači trebao bi mi adapter za njega i pretpostavljam za FD?

Za sad imam na nišanu taj 50/1.8,nema koliko vidim 1.4...od 200mm imam u ponudi neki Raynox 3,5/200 koji je koliko vidim M42 nov i ne korišćen..
Možda bih dodao EF 35-80 ali ne znam pored ovog mog da li bi imao neku korist...
 
Sa 50mm 1.8 ce ti se otvoriti nova dimenzija fotografije... Bez obzira na problematican AF i to sto ga zovu plastikaner i tako dalje...
Kad budes napravio prvu sliku sa njime bices kupljen...

Poz...
 
Da li neko ima Andorov broj mobilnog, lik mi već tri nedelje ne odgovara na mail.
 
Pojavio se novi "plastikaner" za Canon i ne košta mnogo. Nema razloga uzimati stari sem za neke baš smešne novce.
 
Ma nije u pitanju kupovina, resavam neko pitanje garancije za objektiv, pa mi ne odgovara dokle je to doslo.
 
Samo te kulira, regularno odgovara na mejlove...
 
Kako kad. Covek nekad odgovara, nekad ne. Npr. jednom kada sam kupovao tv za oko 500eur odgovorio mi odmah i dogovorili se kroz par mailova za sat vremena. Drugi put kada sam isto tako nesto uzimao nije odgovarao danima pa tek kad sam poslao drugi mail je odgovorio.
 
Ili jos bolje ako si pocetnik, za Nikona kupuj samo Nikon objektive, a za Canona samo Canonove.
Pored kvaliteta i vece cene, imaces daleko manje sanse da se nerviras zbog kojekakvih gluposti, glitcheva i nekompatibilnosti, manje ces izgubiti ako shvatis da to nije to sto ti treba...

Uh, konačno da odgovorim.
Evo u čemu je problem, na poslu za slikanje proizvoda koristim pomenuti nikon sa kit objektivom znači 18-55mm i jednostavno nisam zadovoljan slikama. Moj privatni Fujifilm S6500fd (krastavac. za bolje nema $) pravi bolje "makro" slike nego Nikon. Slika se sa oko 20-30 cm udaljenosti, u proseku, sema ako je nešto veće u pitanju pa onda se ide na oko metar... Drugi problem je što nije ceo proizvod jednako fokusiran pogotovo ako se nešto slika pod uglom.
Jasno je da nisam profesionalac, daleko od toga (em što firma nije spremna da mi plati neku bolju obuku em što ja nemam baš vremena da čitam i čitam i čitam gomile informacija na koje bi naišao na netu, nažalost), ali mislim da bi bolji objektiv poboljšao kvalitet slike u uslovima u kojim se radi!
Jesam li tu negde, blizu?

Privatno, ja bi rado uzeo D5300 ali je on prilično skup + kit objektiv je podjednako "nit smrdi nit miriše" verzija kao i na ovom D3200 tako da bi definitivno morao da dokupim i neki makro objektiv (zato što najviše volim makro fotke)...
 
Koliki ti je dof ako kazes da proizvod nije u fokusu? Koliki je aperture?
 
Dof je možda oko 10-tak cm posle toga se već primeti da nije u fokusu.
F zavisi od osvetljenja, imamo light box (ili barem nešto što bi trebalo da liči) ali nekad se slika sa dnevnim svetlom pa onda gledam da balansiram da ne bi previše spustio shuter speed (pa smanjim F tj. povećam otvor blende) inače ću ja uneti zamućenost...
 
Poslednja izmena:
Tripod i bez dnevnog svetla. Na 24mm sa 50cm udaljenosti imaces DOF od 20cm

Ne znam sta slikas ali probaj da fokusiras na sredinu a ne na front.

Ako ti ne smeta da kropujes onda slikaj da 1 m imaces i vise nego dovoljan DOF za bilo sta < 50cm
 
Proizvode obavezno sa aparatom na stativu, pa onda može da bude dužina ekspozicije koliko je potrebno.
Otvor blende f11, f16, koliko god treba, ako hoćeš da sve bude u fokusu.
 
Dof je možda oko 10-tak cm posle toga se već primeti da nije u fokusu.
F zavisi od osvetljenja, imamo light box (ili barem nešto što bi trebalo da liči) ali nekad se slika sa dnevnim svetlom pa onda gledam da balansiram da ne bi previše spustio shuter speed (pa smanjim F tj. povećam otvor blende) inače ću ja uneti zamućenost...
Uzmi neki stativ. Stavi na 25-35mm, f11, ISO 100, i stavi u live view mode tako da izbegnes i treskanje ogledala. Mozes staviti u A mod sa ovim podesavanjima (ili kako li se vec zove kod nikona) pa kad vidis koliku expozicija bude da ga prebacis u M pa stelujes kako ti odgovara.
 
Poslednja izmena:
Molio bih za savet. Koji objektiv je po vama bolje kupiti za Nikon D3200?
Nikon 35 mm 1.8 G DX ili Nikon AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G Zanimaju me portreti, mada volim da slikam i pejzaze. Budzet ogranicen do 250e. Zanima me da li ce biti neka primetna razlika u odnosu na kit objektiv koji vec imam? Ili ako imate neki bolji predlog vi predlozite nesto trece. Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
35mm je presiroko za portrete. Izoblicenje ce biti veliko, a kompresija nedovoljna. Da li ce 18 105 biti bolji od kita za
portrete. Pa tek na 85mm ili 105mm pod uslovom da na 105mm nema druge anomalije, sto nije neocekivano od objektiva tog raspona. Nema Nikon neki 85mm u rangu 250€ kao Canon? Ili je D pa ne radi na D3200. To ti treba za portrete na cropu, ali je usko za mnoge stvari u zatvorenom.
 
Ne znam zasto ne bi mogao da uzme 50mm 1.8 za crop za portrete?
 
Ima i Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G ili 50mm nov kao sto rece @n1tr0 :)
 
Hvala vam na brzim odgovorima, svaki savet dobrodosao! Posto mi je budzet skromniji, razmisljam sada o
Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G . Mislim da bi se bolje uklopio i zadovoljio neke moje potrebe vise nego 35mm sto se portreta tice. Cini mi se da 50mm pravi zamuceniju pozadinu i ima lepsi Bokeh. Sta mislite?
 
Nikako da se zahvalim ljudima na savetima gore za slikanje proizvoda. Zabaležih sve savete pa čim budem imao malo vremena da se posvetim tome isprobaću koja će kombinacija dati najbolje rezultate. I ja i kolega koji radimo na tome smo svesni da bi barem dva "kišobran" svetla bila potrebna za bolji kvalitet fotki ali to će biti teško opravdati kod direktora pa na to ni ne računamo. Ja sam čak mislio da na svoju ruku (iz svog džepa) uzmem blic pa uz pomoć difuzora i malo veće udaljenosti od predmeta slikanja dodam svetla ali mislim da bi to dodalo i više senke pa ne bi bilo previše korisno.

Takođe, kod kuće sam za svoje potrebe napravio light box :) i razmišljam da uzmem šoteks platno za pozadinu, tipa metar belog, metar sivog, zelenog eventualno narandžastog/crvenog. Šta mislite o tome?
 
Da li ima smisla kupovati filtere za slikanje arhitekture i pejzaza ? Ako ima koji bi bili najbolji ?
Isto tako me zanima da li postoje filteri koji se koriste za slikanje portreta i ako postoje sta se dobija njihovim koriscenjem ?
 
Nazad
Vrh Dno