Šta je novo?

nVidia Pascal

8800 Ultra je ono što je danas 980 Ti.

8800 GT - GTX 970
8800 GTX - GTX 980
8800 Ultra - 980 Ti

Barem ja to tako vidim.
 
S tim sto je danas u igrama dosta veca razlika izmedju GTX970 i GTX980Ti nego sto je onomad bila izmedju 8800 GT i 8800 Ultra.
 
ATI 9700 Pro je kostala 399 dolara.

Da, od nabrojanih jedino je 9700 donekle izuzetak, MSRP u današnjim dolarima je ~530$. 8800 je ~700$ ako je kalkulator koji sam koristio tačan.

Najznačajnija razlika je u kvalitetu igara svog doba ali to je druga priča, koja je u 9700 vreme vs. danas ko bog i šeširdžija.

8800 Ultra je ono što je danas 980 Ti.

Nije baš, Titani su poziciono/cenovno ekv. Ultre. Razlika između Ti i Titana je kao GTX/Ultra sa aspekta smislenog unapređenja koje realno ne postoji u njihovim slučajevima.
 
Poslednja izmena:
Nvidia will launch three cards in June

This will be because the three will be each replaced by a GeForce GTX 1000 Series graphics card in June. The first cards to be released will be the GTX 980Ti and 980 successors, in early June. These will be all based upon reference designs with some AiB partner surface customisations and packaging.

A couple of weeks after the GeForce GTX 1080 / Ti launch the Nvidia GeForce GTX 1070 will appear. This will have the new 16nm GP104 GPUs, STRIX, WindForce, ACX 2.0+ and more custom cooler variations.
 
Poslednja izmena:
super, nadam se da ce 1070gtx biti korektna :D
 
verovatno 5 do 15% brze od prethodne generacije, a manja potrosnja
 
Ja mislim da ce 1070 i 1080 biti dosta manji cipovi, zato sam i rekao 5-15%...
 
Biće koji procenat ispod ili iznad 980 ti, iznad toga neće dati za 1070.
 
Kakvi su pilicari ako bude brza od 980 Ti bice super. Realno mogu iz tog cipa da iskoriste mnogo vise, bar 20% da bude brza.
 
Cuj ovog kralja sa cifrom od 15%... posle skoro 2 god. od 970, uz nizi proizvodni proces, novu arhitekturu - ako svaka karta ne bude bar 40% jaca od prethodnice, nek" se upucaju odmah...

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
 
Zar nije bila priča da će naslednik 980ti tek naredne godine, a sad samo naslednici gtx970/980?

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Zar nije bila priča da će naslednik 980ti tek naredne godine, a sad samo naslednici gtx970/980?

Hoce, ali mislim da se prica o performansama - logicno je ocekivati da jedini dobitak ne bude samo niza potrosnja, a da performanse ostanu identicne. Pretpostavljam da ce se 1070 smestiti izmedju 980 i 980Ti, daleko blize ovoj drugoj.

Sto se povrsine cipa tice, GM204 je bio nesto ispod 400, ovaj ce verovatno biti 320-350mm2, ali uz daleko vise tranzistora.
 
Nije mi jasno na osnovu cega dajete tako mali napredak? Ispade da je Maksvel naprednija arhitektura od Paskala.
Pa GTX 970 je bio skoro pa identican po performansama sa GTX 780 Ti, kasnije ga je pretekeo.
Sad ispade da ce GP104 u nizem nm procesu imati manji skok?!

GTX 1070 ako ne bude bio brzi od GTX 980 Ti bar za 15-20% nista nisu uradili. Kapiram da ce da kalkulisu, namerno da skresu performanse
ali ako sve bude regularno 1070 GTX mora ici ispred GTX 980 Ti.
 
Nije mi jasno na osnovu cega dajete tako mali napredak? Ispade da je Maksvel naprednija arhitektura od Paskala.

Maxwell je od pocetka bio orijentisan (pre svega) za gejming, dok Kepler i Pascal nisu. Veliki Maxwell (GM200) je imao 10 puta manje FP64 jedinica od "velikog" Keplera, oko 15% vise tranzistora (900 miliona) i 10% vecu povrsinu. Ukoliko se GP104 ne razlikuje znatno od GP100 (a verovatno se ne razlikuje), za ocekivati je da nisu bas svi tranzistori "potroseni" na ono sto je bitno za gejming, pa ocekujem nesto manji skok - ako i prestigne 980Ti, verovatno nece biti za mnogo.

Naravno, mozda i mnogo gresim u procenama ;)
 
Nije mi jasno na osnovu cega dajete tako mali napredak? Ispade da je Maksvel naprednija arhitektura od Paskala.
Pa GTX 970 je bio skoro pa identican po performansama sa GTX 780 Ti, kasnije ga je pretekeo.
Sad ispade da ce GP104 u nizem nm procesu imati manji skok?!

GTX 1070 ako ne bude bio brzi od GTX 980 Ti bar za 15-20% nista nisu uradili. Kapiram da ce da kalkulisu, namerno da skresu performanse
ali ako sve bude regularno 1070 GTX mora ici ispred GTX 980 Ti.

Ako bi 1070 GTX bio jaci od GTX 980 Ti za 15-20%, onda bi AMD mogao i da polako zatvara radnju. :smoke:
980Ti je jaca od 970 za oko 50-60% u zavisnosti od kloka kartica, i to na full HD, na 2K i 4K je jos i jaca. Pa sad, moze lako da se izracuna koliko otprilike treba da bude jaca 1070 od 970 da bi prestigla 980Ti za 15-20%, :rtfm:,,,
 
Ako bi 1070 GTX bio jaci od GTX 980 Ti za 15-20%, onda bi AMD mogao i da polako zatvara radnju. :smoke:
980Ti je jaca od 970 za oko 50-60% u zavisnosti od kloka kartica, i to na full HD, na 2K i 4K je jos i jaca. Pa sad, moze lako da se izracuna koliko otprilike treba da bude jaca 1070 od 970 da bi prestigla 980Ti za 15-20%, :rtfm:,,,

Mogao bi da bude, videcemo kako su podesili cip.

Mene vise plase ove glasine da ce biti tri varijante karte od kojih ce jedna da zameni GTX 980 Ti - kljucna rec "zameni". Sto znaci da ce kroz GP104 da zaokruze celu liniju a da GP100 mozda i nece doci u komercijalne svrhe, kao gejmerska karta ili ce ga ostaviti za narednu generaciju, kada i AMD bude izbacio Vega. U tom slucaju GTX 1080 Ti ima da kosta preko 600 eur i vise. Poslovna politika Envidije je skidanje koze sa ledja, a to je sve zbog monopola. Da je AMD napredniji i konkurentniji bila bi drugacija situacija a mozda i ne bi postojala neka posebna razlika, i tu postoje razni dogovori, vec smo imali neke primere.

P.S. Stize vam Paskal, dzabe ste krecili sa tim vasim GTX 980 Ti :D
 
Poslednja izmena:
@reviewsrb: pretera ga, GTX 980Ti nije toliko brzi od GTX 970 cak ni u 4K.

@Dusan K: Oduvek je kod nVidia-e situacija bila takva da high-end GPU u okviru jedne generacije ima jake FP64 performanse a GPU ispod minimalne. Izuzev Maxwell serije gde se vise nije imalo mesta u postojecem 28nm procesu pa je i high-end ostao sa slabim FP64.
Kod Pascala je vec poznato da ce GP100 imati veoma jake FP64 performanse tako da ne sumnjam da se kod GP104 one biti svedene na minimum. 300-350mm2 je nesto sto se ocekuje a kao pozitivnu stvar treba ocekivati i veci klok od velikog Pascala.

To sto je Pascal za sada predstavljen samo u okviru Tesli pa se pricalo iskljucivo o compute osobinama ne znaci da nije projektovan i za gaming. Kada bude doslo vreme da izbace GP100 u vidu gaming karte, videcete kako ce prica o arhitekturi da se prebaci na gaming..desilo se do sada x puta ;)

Ukoliko stvarno bude imao 2560 Cuda procesora i klok od 1500+Mhz, full GP104 karta bi mogla imati 20+% vece performanse od GTX 980Ti.

EDIT: @Dark_Messiah: naravno da ce GP100 ostaviti za sledecu generaciju, prvo ide Titan a zatim sledeca high-end karta posle GTX 1080
 
Poslednja izmena:
Jeste, brzi je 980Ti od 970 za toliko, majke mi..:D
Imao sam 980, ova G1 980Ti je sada brza od one moje stare 980, za oko 30-35%. A ta 980 je bila brza od 970 za oko 25%, naravno sve u zavisnosti od klokova svake kartice ponaosob...
 
Ako ne bude brza bar 50% od GTX 980Ti AMD ce ih oduvat samo tako...
Da se zna GTX 980 je brza od Titana :D
 
Maxwell je od pocetka bio orijentisan (pre svega) za gejming, dok Kepler i Pascal nisu. Veliki Maxwell (GM200) je imao 10 puta manje FP64 jedinica od "velikog" Keplera, oko 15% vise tranzistora (900 miliona) i 10% vecu povrsinu. Ukoliko se GP104 ne razlikuje znatno od GP100 (a verovatno se ne razlikuje), za ocekivati je da nisu bas svi tranzistori "potroseni" na ono sto je bitno za gejming, pa ocekujem nesto manji skok - ako i prestigne 980Ti, verovatno nece biti za mnogo.

Naravno, mozda i mnogo gresim u procenama ;)


Ama ako Pascal i Polaris ne pokidaju ove godine ima da ih razapnu za sva vremena i sa PC gamingom smo zavrsili a oni slobodno onda mogu da se fokusiraju na automobile koji se sami voze i da poboljsavaju tehnologije za VR koliko hoce, tad ce PC gaming definitivno biti mrtav! A vec odavno je na aparatima... :)
 
Sve zavisi kako ce se izboriti sa DX12? kako mi se cini da se bas zbog toga ne zure...
 
Nisam ispratio celu priču od početka; a interesuje me da li se zna neki cenovni okvir u kome će se kretati nova generacija kartica? I kad planiraju izlazak kartica u cenovnoj kategoriji GTX960, tj ~200Eur?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno